យុវតីខ្មែរមួយរូបសាកល្បងប្រើប្រាស់ កម្មវិធីទូរស័ព្ទ«ទីចងចាំ» ដែលទើបសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ដែលមានកត់ត្រាប្រវត្តិសាវតាជាប់នឹងទីកន្លែងសំខាន់ៗនៃទីក្រុងភ្នំពេញ និងប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងជំនាន់របបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ ដែលគ្រប់គ្រងដោយខ្មែរក្រហម។
បទយកការណ៍ខ្លីតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃដោយ៖ សែម ប៉ារូដា & វ៉ាឡេនទីន វៃមែរ
បើសិនជាអស់លោកអ្នកនាង ចង់បម្រើការងារជាអ្នកសារព័ត៌មានប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈមួយរូបនៅប្រទេសកម្ពុជា អ្នកមិនត្រឹមតែត្រូវសម្របខ្លួនឱ្យស៊ាំនឹងអាកាសធាតុត្រូពិក ក្ដៅហើយសើមនោះទេ អ្នកក៏ត្រូវមានការតាំងចិត្តខ្ពស់ ប្រកបដោយស្មារតីប្រថុយប្រថាន និងមិនមានការភ័យខ្លាចផងដែរ។ រ៉ឹម៉កទុកទុក មិនមែនជាមធ្យោបាយធ្វើដំណើរតែមួយគត់ក្នុងការចល័តចុះឡើងដ៏ងាយស្រួល ដោយគ្រាន់តែបញ្ជាហៅតាមទូរស័ព្ទដៃប៉ុណ្ណោះទេ តែការឡើងជិះលើកែបម៉ូតូខាងក្រោយសុំដោយសារ ទោចក្រយានយន្តរបស់សិក្ខាកាមកម្ពុជា ក៏ជាវិធីសាស្ត្រមួយដ៏រហ័សផងដែរ ដើម្បីបន្ស៊ាំខ្លួននឹងចរាចរណ៍ណែនណាន់តាន់តាប់ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
បើសិនជាគេស្វែងរកពាក្យថា «កម្ពុជា» (Cambodia) លើប្រព័ន្ធស្វែងរកទិន្នន័យ Google គេអាចរកឃើញ ប្រធានរឿងពីរចម្បងៗ រួមមាន ទីមួយ ការពិពណ៌នាអំពី ចក្រភពខ្មែរ នាសម័យអង្គរ ដែលជាពេលរុងរឿងបំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រប្រទេសមួយនេះ និងទីពីរ យុគសម័យដ៏ខ្មៅងងឹតបំផុតរបស់កម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំរបស់ក្រុមខ្មែរក្រហមនាទសវត្សរ៍ឆ្នាំ១៩៧០។
យ៉ាងណាក្ដី កម្ពុជាបានបើកទំព័រថ្មីក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់ខ្លួន។ ដោយគ្មានក្ដីនឿយហត់ ប្រជាជនវ័យក្មេងដ៏ស្វាហាប់ របស់ប្រទេសមួយនេះ បាននឹងកំពុងសរសេរប្រវត្តិសាស្ត្រថ្មីរបស់ប្រទេសខ្លួន និងកំណត់អនាគតនៃប្រជាជាតិមួយដែលគេប្រាថ្នាចង់បាន។
ផ្អែកតាមការជជែកពិភាក្សាផ្ដោះផ្ដងរបស់គ្រូបង្គោល និងសិក្ខាកាមរបស់យើង នៅឯ សិក្ខាសាលាអន្តរវប្បធម៌ស្ដីអំពីបច្ចេកទេសអនុវត្តវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មានតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃទំនើប ដែលរៀបចំឡើងដោយ មូលនិធិខុនរ៉ាដអាដេណៅអ៊ែរ គេអាចធ្វើការចាប់អារម្មណ៍បានថា ខណៈដែលស្រមោលអតីតកាលនៅតែបន្តមានឥទ្ធិពលមកលើបច្ចុប្បន្នភាពនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ប្រជាជននៃប្រទេសមួយនេះក៏កំពុងសម្លឹងឆ្ពោះទៅមាគ៌ាបន្ទាប់ទៅថ្ងៃអនាគត៖ អាជីវកម្មថ្មីៗប្រកបថាមភាព មគ្គុទេសភាពរបស់ស្ត្រីក្នុងដំណើរអភិវឌ្ឍន៍ និងកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃដែលគេបង្កើតឡើងជាជំនួយដល់ជីវភាពប្រចាំថ្ងៃជាដើម។
សប្ដាហ៍ដំបូងនៃខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០១៩នេះ ជាយុគវេលាដ៏វិសេស ដែលមាន និស្សិតសារព័ត៌មានវ័យក្មេងរបស់កម្ពុជាចំនួន៨រូប មកពី ដេប៉ាតឺម៉ង់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនិងសារគមនាគមន៍ (DMC) នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងនិស្សិតឧទ្ទេសចំនួន៨រូបផ្សេងទៀតដែលធ្វើដំណើរមកចូលរួមពី សាលាសារព័ត៌មានJONA នៃមូលនិធិខុនរ៉ាដអាដេណៅអ៊ែរ ប្រទេសអាឡឺម៉ង់ ធ្វើការសិក្សាស្វែងយល់រួមគ្នាអំពីទិដ្ឋភាពនានារបស់រាជធានីភ្នំពេញ និងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដោយបានជួបបុគ្គលពាក់ព័ន្ធនានា មកពីស្ថាប័នសំខាន់ៗជាច្រើន រាប់ចាប់តាំងពី វិមានព្រឹទ្ធសភា បន្ទប់ព័ត៌មាន ស្ថាប័នស្រាវជ្រាវ បណ្ដាអាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មី និងស្ថានទូតសាធារណរដ្ឋសហព័ន្ធអាឡឺម៉ង់ជាដើម។
សិក្ខាកាមក៏បានជួបសម្ភាសជាមួយប្រភពព័ត៌មាន និងបានប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃទំនើបរបស់ពួកគេ ផ្ដិតយកសាច់រឿងរបស់ប្រភពទាំងនោះ មកដុសខាត់ជាផលិតផលសម្រេចដ៏ល្អប្រសើរ។ ខាងក្រោមនេះជាចំណាប់អារម្មណ៍របស់សិក្ខាកាម និងគ្រូបង្គោល អំពីចំណេះដឹងថ្មីៗដែលពួកគាត់ទទួលបាន នាអំឡុងថ្នាក់រៀនពិសេសស្ដីពីការអនុវត្តវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មានតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃទំនើបនេះ។
ថ្នាក់រៀនពិសេសស្ដីពីការអនុវត្តវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មានតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃទំនើប គឺជាសិក្ខាសាលាដែលរៀបចំឡើងដោយ ការិយាល័យប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា នៃមូលនិធិខុនរ៉ាដអាដេណៅអ៊ែរ ពីថ្ងៃទី០២ ដល់ថ្ងៃទី០៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៩។