យុវតីខ្មែរមួយរូបសាកល្បងប្រើប្រាស់ កម្មវិធីទូរស័ព្ទ«ទីចងចាំ» ដែលទើបសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ដែលមានកត់ត្រាប្រវត្តិសាវតាជាប់នឹងទីកន្លែងសំខាន់ៗនៃទីក្រុងភ្នំពេញ និងប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងជំនាន់របបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ ដែលគ្រប់គ្រងដោយខ្មែរក្រហម។
បទយកការណ៍ខ្លីតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃដោយ៖ សែម ប៉ារូដា & វ៉ាឡេនទីន វៃមែរ
​បើសិនជា​អស់លោកអ្នក​នាង​ ​ចង់​បម្រើការ​ងារ​ជា​អ្នកសារព័ត៌មាន​ប្រកបដោយ​វិជ្ជាជីវៈ​មួយ​រូប​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​អ្នក​មិន​ត្រឹមតែ​ត្រូវ​សម្រប​ខ្លួន​ឱ្យ​ស៊ាំ​នឹង​អាកាសធាតុ​ត្រូពិក​ ​ក្ដៅ​ហើយ​សើម​នោះ​ទេ​ ​អ្នក​ក៏​ត្រូវ​មានការ​តាំងចិត្ត​ខ្ពស់​ ​ប្រកបដោយ​ស្មារតី​ប្រថុយប្រថាន​ ​និង​មិន​មានការ​ភ័យខ្លាច​ផង​ដែរ​។​ ​រ៉ឹ​ម៉ក​ទុក​ទុក​ ​មិនមែន​ជា​មធ្យោបាយ​ធ្វើដំណើរ​តែមួយគត់​ក្នុង​ការ​ចល័ត​ចុះឡើង​ដ៏​ងាយស្រួល​ ​ដោយ​គ្រាន់តែ​បញ្ជា​ហៅ​តាម​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​ប៉ុណ្ណោះទេ​ ​តែ​ការ​ឡើងជិះ​លើ​កែបម៉ូតូ​ខាងក្រោយ​សុំ​ដោយសារ​ ​ទោចក្រយាន​យន្ត​របស់​សិក្ខាកាម​កម្ពុជា​ ​ក៏​ជា​វិធីសាស្ត្រ​មួយ​ដ៏​រហ័ស​ផង​ដែរ​ ​ដើម្បី​បន្ស៊ាំ​ខ្លួន​នឹង​ចរាចរណ៍​ណែនណាន់​តាន់តាប់​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។​
​បើសិនជា​គេ​ស្វែងរក​ពាក្យ​ថា​ ​«​កម្ពុជា​»​ ​(​Cambodia​)​ ​លើ​ប្រព័ន្ធ​ស្វែងរក​ទិន្នន័យ​ ​Google​ ​គេ​អាច​រក​ឃើញ​ ​ប្រធាន​រឿង​ពីរ​ចម្បង​ៗ​ ​រួមមាន​ ​ទីមួយ​ ​ការ​ពិពណ៌នា​អំពី​ ​ចក្រភព​ខ្មែរ​ ​នា​សម័យ​អង្គរ​ ​ដែល​ជា​ពេល​រុងរឿង​បំផុត​ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ប្រទេស​មួយ​នេះ​ ​និង​ទីពីរ​ ​យុគសម័យ​ដ៏​ខ្មៅ​ងងឹត​បំផុត​របស់​កម្ពុជា​ ​ក្រោម​ការដឹកនាំ​របស់​ក្រុម​ខ្មែរក្រហម​នាទ​សវ​ត្សរ៍​ឆ្នាំ១៩៧០​។​
​យ៉ាងណាក្ដី​ ​កម្ពុជា​បាន​បើក​ទំព័រ​ថ្មី​ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់​ខ្លួន​។​ ​ដោយ​គ្មាន​ក្ដី​នឿយហត់​ ​ប្រជាជន​វ័យក្មេង​ដ៏​ស្វាហាប់​ ​របស់​ប្រទេស​មួយ​នេះ​ ​បាន​នឹង​កំពុង​សរសេរ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ថ្មី​របស់​ប្រទេស​ខ្លួន​ ​និង​កំណត់​អនាគត​នៃ​ប្រជាជាតិ​មួយ​ដែលគេ​ប្រាថ្នា​ចង់បាន​។​
​ផ្អែក​តាម​ការ​ជជែក​ពិភាក្សា​ផ្ដោះផ្ដង​របស់​គ្រូបង្គោល​ ​និង​សិក្ខាកាម​របស់​យើង​ ​នៅឯ​ ​សិក្ខាសាលា​អន្តរ​វប្បធម៌​ស្ដី​អំពី​បច្ចេកទេស​អនុវត្ត​វិជ្ជាជីវៈ​សារព័ត៌មាន​តាមរយៈ​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​ទំនើប​ ​ដែល​រៀបចំឡើង​ដោយ​ ​មូលនិធិ​ខុន​រ៉ា​ដ​អា​ដេ​ណៅ​អ៊ែរ​ ​គេ​អាច​ធ្វើការ​ចាប់អារម្មណ៍​បាន​ថា​ ​ខណៈ​ដែល​ស្រមោល​អតីតកាល​នៅតែ​បន្ត​មាន​ឥទ្ធិពល​មក​លើ​បច្ចុប្បន្នភាព​នៃ​​ព្រះរាជាណាចក្រ​​កម្ពុជា​ ​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​មួយ​នេះ​ក៏​កំពុង​សម្លឹង​ឆ្ពោះទៅ​មាគ៌ា​បន្ទាប់​ទៅ​ថ្ងៃ​អនាគត​៖​ ​អាជីវ​កម្ម​ថ្មី​ៗ​ប្រកប​ថាមភាព​ ​មគ្គុ​ទេសភាព​របស់​ស្ត្រី​ក្នុង​ដំណើរ​អភិវឌ្ឍន៍​ ​និង​កម្មវិធី​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​ដែលគេ​បង្កើត​ឡើងជា​ជំនួយ​ដល់​ជីវភាព​ប្រចាំថ្ងៃ​ជាដើម​។​
​សប្ដាហ៍​ដំបូង​នៃ​ខែកុម្ភៈ​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ ​ជា​យុគ​វេលា​ដ៏​វិសេស​ ​ដែល​មាន​ ​និស្សិត​សារព័ត៌មាន​វ័យក្មេង​របស់​កម្ពុជា​ចំនួន៨រូប​ ​មក​ពី​ ​ដេ​ប៉ាតឺ​ម៉ង់​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​និង​សារ​គមនាគមន៍​ ​(​DMC​)​ ​នៃ​សាកល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​ភ្នំពេញ​ ​និង​និស្សិត​ឧទ្ទេស​ចំនួន៨រូប​ផ្សេងទៀត​ដែល​ធ្វើដំណើរ​មក​ចូលរួម​ពី​ ​សាលា​សារព័ត៌មានJONA​ ​នៃ​មូលនិធិ​ខុន​រ៉ា​ដ​អា​ដេ​ណៅ​អ៊ែរ​ ​ប្រទេស​អា​ឡឺម៉​ង់​ ​ធ្វើការ​សិក្សា​ស្វែងយល់​រួមគ្នា​អំពី​ទិដ្ឋភាព​នានា​របស់​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​និង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ​ដោយ​បាន​ជួប​បុគ្គល​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​ ​មក​ពី​ស្ថាប័ន​សំ​ខាន់​ៗ​ជាច្រើន​ ​រាប់​ចាប់តាំងពី​ ​វិមាន​ព្រឹទ្ធសភា​ ​បន្ទប់​ព័ត៌មាន​ ​ស្ថាប័ន​ស្រាវជ្រាវ​ ​បណ្ដា​អាជីវកម្ម​ទើប​បង្កើត​ថ្មី​ ​និង​ស្ថានទូត​សាធារណរដ្ឋ​សហព័ន្ធ​អា​ឡឺម៉​ង់​ជាដើម​។​ ​
​សិក្ខាកាម​ក៏បាន​ជួប​សម្ភាស​ជាមួយ​ប្រភព​ព័ត៌មាន​ ​និង​បាន​ប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​ទំនើប​របស់​ពួកគេ​ ​ផ្ដិត​យក​សាច់រឿង​របស់​ប្រភព​ទាំងនោះ​ ​មក​ដុសខាត់​ជា​ផលិតផល​សម្រេច​ដ៏​ល្អ​ប្រសើរ​។​ ​ខាងក្រោម​នេះ​ជា​ចំណាប់​អារម្មណ៍​របស់​សិក្ខាកាម​ ​និង​គ្រូបង្គោល​ ​អំពី​ចំណេះ​ដឹង​ថ្មី​ៗ​ដែល​ពួកគាត់​ទទួល​បាន​ ​នា​អំឡុង​ថ្នាក់រៀន​ពិសេស​ស្ដីពី​ការអនុវត្ត​វិជ្ជាជីវៈ​សារព័ត៌មាន​តាមរយៈ​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​ទំនើប​នេះ​។​
​ថ្នាក់រៀន​ពិសេស​ស្ដីពី​ការអនុវត្ត​វិជ្ជាជីវៈ​សារព័ត៌មាន​តាមរយៈ​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​ទំនើប​ ​គឺជា​សិក្ខាសាលា​ដែល​រៀបចំឡើង​ដោយ​ ​ការិយាល័យ​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​នៃ​មូលនិធិ​ខុន​រ៉ា​ដ​អា​ដេ​ណៅ​អ៊ែរ​ ​ពី​ថ្ងៃទី០២​ ​ដល់​ថ្ងៃទី០៩​ ​ខែកុម្ភៈ​ ​ឆ្នាំ២០១៩​។​ ​