საქართველოში ორსულებში ლეტალობის მაჩვენებელი - 0.23 პროცენტია.
ფოტო: დავით ფიფია/JAMnews
კოვიდი და სამედიცინო პერსონალი
COVID-19-ით ინფიცირებულთა შორის ჯანდაცვის მუშაკები 6.4%-ს შეადგენს.
პანდემიის პერიოდში კორონავირუსით ჯანდაცვის სფეროს 117 თანამშრომელი გარდაიცვალა
გარდაცვლილთა შორის 40.2 პროცენტი იყო კაცი, 59.8 პროცენტი ქალი. გარდაცვლილთა 68.4 პროცენტი 30-დან 70 წლამდე იყო.
ინფიცირებულ ჯანდაცვის მუშაკებს შორის 82% იყო ქალი, 18% - კაცი. ეს იმიტომ, რომ ექთნები და სანიტრები, რომლებიც ავადმყოფებს უვლიან, ძირითადად ქალები არიან.
გარდაცვლილი მედპერსონალის 52.1 პროცენტი მუშაობდა სტაციონარებში, ცხელების ცენტრებში, მიმღებ განყოფილებებში ან ინტენსიურის და რეანიმაციის განყოფილებებში.
რომელი შტამები ცირკულირებს
საქართველოში უმეტეს წილად ეს სამი შტამი ცირკულირებდა:
2020 წლის ნოემბერში საქართველოში პირველად დაფიქსირდა ალფა / ე.წ. ბრიტანული შტამი, ხოლო 2021 წლის თებერვლიდან მისი ინტენსიური გავრცელება დაიწყო.
2021 წლის მაისის ბოლოს საქართველოში გამოჩნდა დელტა / ე.წ. ინდური შტამი. ეს შტამი 2021 წლის აგვისტოში უკვე სრულად დომინირებდა მანამდე გავრცელებულ ყველა სხვა შტამთან შედარებით.
გარდა ამისა, მალევე გამოჩნდა ე.წ. დელტა+ ვარიანტი დამატებითი მუტაციებით. ეს შტამი მუდმივად განიცდის ცვლილებებს და სხვადასხვა ქვეყნებში განსხვავებული მუტაციებით განაგრძობს გავრცელებას.
ლუგარის ცენტრი ქვეყანაში გავრცელებული შტამების სისტემატიურ მონიტორინგს ახორციელებს, რათა შესაძლო ახალი მუტაციებისა და ვარიანტები გამოავლინოს. ამ მიზნით ყოველკვირეულად 50-ზე მეტი ნიმუშის სექვენირება ხდება
COVID-19–ის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია
საქართველოში COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია დაიწყო 2021 წლის 15 მარტს.
1 ოქტომბრის მონაცემებით, ანუ ვაქცინაციიდან თითქმის შვიდი თვის თავზე ჩატარებულია 1 მილიონ 802 ათას 566 დოზა აცრა, აქედან სრულად აცრილია 813 ათას 437 ადამიანი, რაც მოზრდილი მოსახლეობის 28.7 პროცენტს შეადგენს.
დღეში დაახლოებით, ყოველ 100 000 მოსახლეზე 85 დოზა აცრა კეთდება.
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის რეკომენდაციით კი, იმისთვის, რომ დაცული იყოს მოქალაქეების ჯანმრთელობა და ქვეყანამ აღადგინოს თავისი ეკონომიკურ-საზოგადოებრივი საქმიანობა, საჭიროა, სრულად აიცრას მოზრდილი მოსახლეობის 60 პროცენტი.
COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინის სრული დოზით აცრების 52 პროცენტი თბილისში ჩატარდა.
სრულად ვაქცინირებულთა რაოდენობა ვაქცინის მიხედვით: