Loading

Пішоходи проти водіїв

Відповідно до Закону Грузії про дорожній рух (розділ III, параграф 20), всі пішоходи повинні мати можливість безпечно пересуватись по тротуарах та пішохідних доріжках. Україна та Молдова також гарантували таке право.

У кожному з трьох міст, які дослідив проект "Сусіди" – в Тбілісі, Києві та Кишиневі - закон і реальність абсолютно різні.

У столиці Грузії основна проблема для пішоходів та, що пішохідні доріжки перетворилися на місця для паркування. З цієї причини кількість дорожньо-транспортних пригод, пов'язаних з пішоходами, різко зросла за останні три роки.

Наступне відео відображає ситуацію на вулицях Тбілісі.

Гела Квашилава, голова правління та засновник громадської організації «Партнерство з безпеки дорожнього руху», працює над міським проблемами Тбілісі з 2006 року. На прикладі вулиці Шевченка він пояснює нам ситуацію, яка склалася в центрі столиці Грузії.

Гела Квашилава вважає, що Тбілісі, з його очевидними транспортними проблемами – це місто для водіїв, а не для пішоходів.

Пішохідні доріжки в українській столиці значно ширші за тбіліські. Основна проблема київських пішоходів – поведінка водіїв та пішохідні переходи. Мешканці Києва по різному оцінюють зручність міста для пішоходів.

Відповідно до транспортної стратегії, пішоходи мають пріоритет у Києві. Проте експерт з транспортного моделювання Дмитро Беспалов розповів нам, що реальна ситуація зовсім інша.

Київська система паркування – ще одна перешкода для пішоходів. Через брак вільних місць водії змушені паркуватися на пішохідних доріжках або займати смугу громадського транспорту. Проте, на відміну від Тбілісі та Кишинева, в Києві для зручності водіїв створена електронна платіжна система.

На відміну від Тбілісі та Кишинева, Київ пропонує найрізноманітніші способи оплати паркування. Завдяки мобільному додатку для паркування можна перевірити наявність доступних місць та спростити спосіб розрахунку. Журналіст Олександр Ярощук демонструє нам, як саме працює мобільний додаток для паркування.

Головна вулиця Києва, Хрещатик, закритий для проїзду автотранспорту на вихідних та доступний для пішоходів у ці дні. Стоянка автотранспорту на Хрещатику також обмежена.

Представник муніципальної транспортної компанії "Київпастранс" Роман Щипков вважає, що це правильне рішення.

У столиці Молдови, крім автомобілів, припаркованих на пішохідних доріжках, проблеми створює неякісне покриття пішохідної зони. Мешканці скаржаться, що їхнє взуття псується. Ось, що люди в Кишиневі думають про те, наскільки зручно ходити по місту:

Журналіст і соціолог Віталій Спрінчана описує Кишинів як одну велику автостоянку. Він підкреслює безкарність водіїв, які можуть паркувати свої автомобілі будь-де без жодних обмежень.

Директор автомобільного клубу Владислав Думанов повністю погоджується з Віталієм Спрінчаною, додавши, що, попри затверджений 2007 року новий План розвитку міста, кишинівська влада досі використовує застарілий Генеральний План міського розвитку 1970-х років.

Поганий стан тротуарів у Кишиневі призвів до того, що майже третина ДТП у місті відбувається за участі пішоходів. Як Віталій Спрінчана, так і Тетяна Михайлова з громадської організації «Безпечні дороги», звертають увагу на цю загальну проблему.

Нестачу пішохідних переходів в столиці Молдови легко помітити. Відстань між переходами може сягати 2 км або й більше. Таке планування змушує пішоходів порушувати правила, що призводить до ще більшої кількості дорожньо-транспортних пригод.

Юрій Повар, директор Інституту «Урбанпроект» та співавтор Генерального Плану розвитку міста, затвердженого у 2007 році, запевняє, що вирішення цього питання вже було запропоноване міській владі, але вона досі не вжила необхідних заходів.

Порівняно з європейськими містами, пострадянські столиці все ще не гарантують права пішоходів. Окрім згаданих чинників, які виявив проект «Сусіди», на ситуацію також впливає низька культура учасників дорожнього руху. На думку експертів, вже сьогодні слід докладати більше зусиль для ствердження європейських цінностей і культури дорожнього руху в пост-радянських країнах.

NextPrevious

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.