View Static Version
Loading
«ЖІНКИ ЗДЕБІЛЬШОГО ЗАЛИШАЮТЬСЯ БЕЗІМЕННИМИ», — сказала якось Вірджинія Вулф.

Проте, деякі з представниць прекрасної статі своїм талантом та наполегливою працею змогли довести, що можуть бути не гірше чоловіків-письменників. І таким чином зайняли своє місце у світі письменництва, де жінкам доволі довгий час не було місця. Написані ними книги стали бестселерами і перевидаються з року в рік.

Вона народилася в сім’ї священника, який будучи освіченою та розумною людиною, сам виховував та навчав своїх дітей. В родині ставили любительські вистави, проводили спільне читання романів, музичні концерти тощо.

Джейн ще у юному віці почала писати іронічні пародії на модні тоді літературні твори про світські раути та неправдоподібні романтичні стосунки. Влучно та дотепно юна Остін висміювала недалекість та використання штампів у тодішніх авторів, а також їхні застарілі погляди на суспільство. М’який гумор та іронія, привиті з дитинства, прослідковуються і в більш пізніх «дорослих» романах, що стали світовою класикою, таких, наприклад, як «Чуття і чутливість» (Sense and Sensibility), «Гордість та упередження» (Pride and Prejudice), «Емма» (Emma) та іншіі. Джейн Остін – одна з перших письменниць, що друкувалась під власним ім’ям і мала популярність у сучасників, а кількість екранізацій її творів та біографії чи не найвища серед авторів.

В літературі Мері Шеллі стала засновницею жанру наукової фантастики. Сталося це абсолютно випадково: одного разу вони обговорювали з чоловіком і Байроном експерименти Еразма Дарвіна (дідуся Чарльза Дарвіна – творця теорії еволюції). Вважалось, що той проводив досліди з електричним током, пропускаючи його через мертвий організм, що викликало скорочення м’язів і видимість оживання тіла.

Байрон запропонував кожному з присутніх написати фантастичне оповідання, щоб не нудьгувати сірими дощовими днинами під час перебування на Женевському озері. У Мері Шеллі вийшов цілий роман – «Франкенштейн або Сучасний Прометей» (Frankenstein: or, The Modern Prometheus). Цей сюжет, що вже став класичним, підняв морально-етичну тему відповідальності творця за своє творіння.

Маргарет Мітчелл — авторка всього одного роману, але роману по-справжньому культового. Мова, звичайно ж, про книгу «Звіяні вітром».

Але до певного моменту Мітчелл навіть не думала про кар’єру письменниці. Вона працювала репортером місцевої газети в Атланті і пішла з цієї посади тільки через те, що отримала травму ноги. Тоді вона почала роботу над романом, яка тривала 10 років. Історія про фатальну американську красуню Скарлетт назавжди увійшла в золотий фонд світової літератури.

Агата Крісті – одна з найбільш відомих авторів детективного жанру, її книги належать до тих, що найчастіше публікуються в історії людства (після Біблії та Шекспіра).

Відомий детектив-бельгієць Еркюль Пуаро був «народжений» вже в першому романі письменниці – «Таємнича пригода в Стайлзі», а через 7 років після нього побачила світ чарівна, але занадто розумна міс Марпл. За словами Агати Крісті, міс Марпл вона писала з власної бабусі, котра «була беззлобною людиною, проте завжди очікувала від оточуючих найгіршого, і ці очікування регулярно справджувались». Також письменниця говорила, що всі складні хитросплетіння детективних сюжетів народжувались та пророблялись у неї в голові під час плетіння, в колі друзів або сім’ї. До початку написання роман був готовий від початку і до кінця.

Крісті опублікувала більш ніж 60 детективних романів, 6 психологічних романів (під псевдонімом Мері Вестмакотт) и 19 збірок оповідань. 16 її п’єс представлені в Лондоні. Книги Агати Крісті друкувались накладом понад 4 мільярди примірників і перекладеніі на більш ніж 100 мов світу.

П’єса Агати Крісті «Мишоловка» уперше була поставлена у 1952 році й до цього часу невпинно демонструється. За свої досягнення у літературі нагороджена дворянським титулом – «дама».

Жорж Санд (справжнє ім’я – Амандіна Аврора Люсіль Дюпен) — відома французька письменниця XIX століття, яка продовжує залишатися володаркою жіночих душ, відкриваючи кожному новому поколінню романтичний світ сильних пристрастей та незламних особистостей.

Народжена для світського життя, баронеса Аврора Дюпен стала першою жінкою, яка кинула виклик суспільству своїми життям та творчістю. Вона не лише писала романи, а й виборювала право жінок на любов і свободу.

Перший самостійний роман письменниці — «Індіана», який було опубліковано під псевдонімом Жорж Санд, з’явився у 1832 році.

Серед творів Жорж Санд — романи «Консуело», «Графиня Рудольштадт», «Вона і він», «Історія мого життя» та інші, які стали популярними у багатьох поколінь читачів.

Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська), українська і російська письменниця, перекладачка, видавниця.

Наприкінці 50-х років ХІХ століття Марія Вілінська була єдиною в українській літературі жінкою-письменницею.

Збагатила українську літературу низкою нових жанрів, зокрема, соціальною повістю «Інститутка». Найбільшу славу принесла їй повість "Маруся" – історія дівчинки, що гине, допомагаючи запорожцям. Повість була написана у 1860-х роках, згодом отримала нагороду Французької Академії та була перекладена багатьма мовами.

Літературний доробок Марка Вовчка став поштовхом до подальшого розвитку вітчизняної прози, під її впливом з’являлися нові й нові твори молодої генерації письменників.

Британська письменниця, сценарист і кінопродюсер, відома як авторка серії книг про Гаррі Поттера.

В це важко повірити, але надрукувати книгу Джоан Роулінг про Гаррі Поттера відмовилися 14 видавництв!!!

І лише видавництво «Блумсбері», яке стало 15-тим, прийняло книгу до друку тиражем всього 3 тисячі примірників.

На сьогодні книги про Поттера отримали декілька нагород і були розпродані в кількості майже 500 мільйонів примірників. Вони стали серією, що найбільше продавалась в історії книготоргівлі і основою для фільмів, що стала другою самою касовою серією фільмів ще й у кінематографі.

Американська романістка, авторка коротких оповідань, письменниця, драматург і дизайнерка. Уортон використовувала власний досвід належності до вищого класу нью-йоркської аристократії, для реалістичного зображення життя і моралі Золотого століття.

Вона стала першою жінкою, яка отримала Пулітцерівську премію з літератури в 1921 році за роман «Пора невинності». У 1996 році Едіт Вортон була введена в Національний жіночий зал слави.

Войовнича атеїстка, непохитна бунтарка, гостротою розуму якої захоплювався сам Жан-Поль Сартр. Вона визначила розвиток фемінізму на десятиліття вперед і на рівних дискутувала з найкращими філософами свого часу. Філософ, письменниця і просто закохана жінка — Сімона де Бовуар.

Вже в юності Сімона вирішила стати відомою письменницею. Вона багато читала, вела докладний щоденник і після відмови від віри всі свої сили зосередила на отриманні знань і розвитку інтелекту.

Отримання престижної освіти відкрило для Сімони шлях незалежної інтелектуалки, матеріальною основою для якої стала наукова і викладацька кар’єра. Таким чином де Бовуар була однією з перших жінок-філософів і жінок-письменниць.

Ці дивовижні жінки перевернули літературний світ своїми шедеврами, які вплинули та й впливають не на одне покоління читачів.

З появою цих блискучих талантів, що перевершували чоловіків-сучасників, думка про літературну нездібність жінок назавжди похитнулася.

NextPrevious