Dar žmonijos civilizacijos pradžioje atsirado poreikis dalintis informacija. Pirmieji bandymai rašyti - piešiniai ant uolų. Vėliau informacija buvo fiksuojama molinėse lentelėse, papiruse, pergamente, kol pagaliau persikėlė į spausdintas knygas. Iš kartos į kartą perduodamos informacijos dėka žmogus tobulėjo, mąstė ir kūrė. Keitėsi ir jo aplinka. Išmokus užrašyti garsą, vaizdą, informacija pradėta fiksuoti elektroninėse laikmenose. Šiandien, esant didžiuliam informacijos srautui, skaitmeninė informacija jau keliasi į "debesis".
Visada įdomu atsigręžti atgal ir prisiminti naudotas informacines laikmenas ir techniką, kurių dėka buvo išsaugotos bei perduodamos žinios. Šioje virtualioje parodoje pristatome ir apžvelgiame Lietuvos medicinos bibliotekoje medikų bei studentų naudotą informacinę techniką bei laikmenas, kurias pavyko išsaugoti iki šių dienų. Tikimės, kad tai įdomu ne tik tiems, kurie dar neseniai jomis naudojosi, bet ir jaunesnės kartos atstovams eksponatus išvysiantiems pirmą kartą.
Spausdinimo mašinėlė. Galima juokauti, jog tai kompiuterinės programos Word pirmtakė. Padarius klaidą, viską tekdavo spausdinti iš naujo, nes nebuvo „backspace“ ir „delete“ klavišų kaip kompiuterio klaviatūroje. Bibliotekoje spausdinimo mašinėlėmis daugiausia buvo spausdinamos kataloginės kortelės.
Grafoprojektorius – tai įrenginys, kuriuo ant sienos ar ekrano galima projektuoti iš anksto užfiksuotus vaizdus ar tiesiog pranešimo metu užrašant informaciją skaidrioje plėvelėje. Įrenginys ypač patogus naudoti tada, kai patalpoje nėra rašomosios lentos. Dėl savo paprastos konstrukcijos ir nesudėtingo veikimo iki šiol gaminamas ir naudojamas. Mūsų eksponatas senas ir gana triukšmingas, bet vis dar veikiantis. Buvo naudojamas paskaitų ir pristatymų metu.
Grafoprojektorių plėvelės. Plėvelės gali būti jau paruoštos leidėjo, atspausdintos nespalvotu ar spalvotu kopijavimo aparatu. Ant plėvelės galima perkelti tekstą, brėžinį ar piešinį iš kompiuterio. Bibliotekoje išlikęs, kadaise buvęs ypač populiarus, žmogaus anatomijos vaizdų plėvelių komplektas, nepraradęs savo informacinės vertės ir šiandien.
Skaidrių peržiūros projektorius TELEX CARAMATE su integruota garso sistema. Aparatas naudojamas garso juostose įrašytoms paskaitoms išklausyti, kurios iliustruotos skaidrių vaizdais. Šį prietaisą galima naudoti, kaip projektorių paskaitų metu ar net giluminiams dekoracijų vaizdams kurti teatro scenoje.
Lazerinis diskas (LaserDisc) buvo namų video disko formatas, pirmasis komercinis optinis diskas. 1983 m. jį įsigijusi kompanija Pioneer Electronics pavadino LaserDisc. Standartinis diskas - 30 cm skersmens, taip pat buvo 20 ir 12 cm skersmens variantų. Galima buvo nuskaityti abi vaizdo disko puses, jame tilpdavo apie 50 min. vaizdo ir garso įrašo. Teigiama, jog tai CD ir DVD pirmtakas.
Kompaktinė plokštelė (CD ir DVD). Kompaktinė plokštelė arba kompaktinis diskas – optinis diskas informacijai skaitmenine forma įrašyti, saugoti ir platinti. Laikmena buvo skirta aukštos kokybės vaizdo bei garso filmams talpinti. Bibliotekos kolekcijoje saugomi knygų, enciklopedijų, vaizdo ir garso įrašų medicinos tematika CD ir DVD.
Magnetinis diskelis (Floppy). Viena iš pirmųjų duomenims įrašyti ir perkelti skirtų laikmenų. Tai daugiau negu dešimtmetį rinkoje įsitvirtinusi laikmena, skirta išoriniam duomenų perdavimui, buvo ypač svarbi, nes maždaug iki 1990 metų kompiuteriai buvo be internetinio ryšio.
Magnetinis diskelis, dar vadinamas „flopiku” išlikęs iki šių dienų, kompiuterinėse programose naudojamas informacijos išsaugojimui. Gaila, neišsaugojome kompiuterio, kuris galėtų šioje laikmenoje pateiktą informaciją nuskaityti.
Vinilinė plokštelė – analoginio garso laikmena, diskas, ant kurio yra išraižytas spiralinis griovelis, kuris kinta pagal garso bangą. Griovelis prasidedantis ties plokštelės kraštu, o pasibaigiantis ties viduriu. Didžiąją dvidešimtojo amžiaus dalį vinilinės plokštelės buvo pagrindinė laikmena, naudojama muzikos ir kitų garsų atkūrimui. Lietuvos medicinos bibliotekoje saugome keletą vinilinių plokštelių. Jos skirtos užsienio kalbų mokymuisi, relaksacijos terapijai.
Audiokasetė – analoginė laikmena garsiniams įrašams saugoti, sukurta 1963 metais Philips firmoje. Kasetė sudaryta iš dėžutės, ričių, juostos sukimo ir prispaudimo mechanizmo bei magnetinės juostelės. Bibliotekos fonde saugomos kasetės, kuriose įrašyti žmogaus širdies garsai, užsienio kalbų pamokos, įgarsinti medicinos žurnalai, paskaitos, knygos.
VHS kasetė – analoginio vaizdo formatas, sukurtas bendrovės JVC 1976 metais. Daug metų Lietuvos medicinos bibliotekoje buvo ypač populiari ši mokymuisi skirta laikmena. Bibliotekoje saugomose VHS kasetėse užfiksuotos chirurginės procedūros, paskaitos bei kitokio pobūdžio medicinos mokomoji medžiaga.
Credits:
Created with images by Jason Leung - "untitled image" • Chris Yates - "MacBook Pro" • Vincent Botta - "untitled image" • Steve Harvey - "Music was my first love" • Namroud Gorguis - "Retro style cassette"