Loading

Громадський транспорт сьогодні

На основі стану громадського транспорту вимірюється рівень розвитку та стан економіки сучасних міст. Ця частина проекту стосується громадського транспорту в трьох пострадянських столицях. Київ, Тбілісі та Кишинів мають проблеми розвитку громадського транспорту. Ми поспілкувалися з населенням та експертами з метою виявлення проблем.

За даними Київської міської ради (2017 р.), в Києві принаймні 1-м з 5 видів транспорту (метро, автобуси, тролейбуси, трамваї, фунікулер) щодня користуються 1,7 мільйона пасажирів. Київська транспортна система була найбільш налагодженою в Радянському Союзі. Перший громадський транспорт у Києві був запущений у 1880 році, коли в місті вперше з'явилися екіпажі, призначені для регулярних перевезень пасажирів. Проте моторний громадський транспорт з'явився трохи пізніше, наприкінці 19 століття. Перший трамвай з'явився в 1892 році, а перший автобус у 1913. Унікальні транспортні засоби того періоду, так само як і сучасний транспорт, можна побачити в Київському музеї транспорту.

Незважаючи на гідну спадщину, сучасний громадський транспорт Києва не відповідає міжнародним стандартам. У Києві є три лінії метро, які охоплюють приблизно 2/3 міста. За офіційною інформацією, у столиці України є тролейбуси (390), автобуси (330), трамваї (280), маршрутні автобуси (1600), міські електрички (11). Київський автобусний та трамвайний парк був оновлений у 2007 році завдяки фінансовій допомозі ЄБРР. Однак ці 40 нових трамваїв та 20 нових автобусів є лише невеликою частиною транспортної системи міста. За словами експерта з транспортного моделювання Артема Полюха, більшість транспортних засобів застарілі та знаходяться у поганому стані. Експерт також зазначив, що в Києві немає точного розкладу руху транспорту та системи електронних карток для більш зручного пересування.

Хаотичний рух маршруток - ще одна проблема Києва. Маршрутками керують приватні компанії. За словами представника транспортної компанії "КиївПасТранс" Романа Щипкова, більшість маршруток перебувають в незадовільному технічному стані. Відповідаючи на питання, чи має влада фінансовий інтерес у бізнесі, пов’язаному з маршрутними таксі, він відповів:

Автобуси та маршрутні таксі часто дублюють маршрути один одного. За словами експерта Артема Полюха, немає ані політичної волі, ані достатньої кількості автобусів для заміни маршрутних таксі у Києві.

Розвиток електротранспорту є таким же важливим для Києва, як і вирішення екологічних проблем. Трамваї рухаються по багатьох центральних вулицях Києва. Проте їхньому руху часто перешкоджають транспортні засоби, припарковані на рейках. На думку співробітників Київського трамвайного депо, розвиток електротранспорту не є пріоритетним для міської влади.

На відміну від Києва, в Тбілісі немає трамваїв, і в даний час їхнє відродження не планується. У столиці Грузії існує 4 види транспорту: автобуси (816), метро, маршрутки (1800) та таксі. Основним видом транспорту в Тбілісі є автобуси та метро. Перша лінія метро, яка з'єднала Дідубе і Руставелі, була відкрита в 1966 році. На сьогодні в Тбілісі є дві лінії метро, загальною довжиною 27,6 км, які налічують 24 станції. Громадським транспортом Тбілісі користується понад 1 млн. людей щодня. Автобуси є найпопулярнішим транспортом, щодня вони перевозять близько 350 000 людей.

Зручне пересування по Тбілісі в години пік практично неможливе. В переповнених автобусах та вагонах метро місця не вистачає навіть щоб стояти, не кажучи вже про те, щоб сісти.

Число пасажирів зростає щороку, а кількість транспорту недостатня. Громадська активістка Кеті Сартанія говорить про необхідність збільшити кількість вагонів метро та автобусів.

"Система громадського транспорту Тбілісі насправді в поганому стані", - каже директор громадської організації «Hub Georgia» Васо Урушадзе. Окрім автобусів MAN, у місті їх 520, ані автобусний парк, ані метро не відповідають сучасним стандартам комфорту та зручності для пасажирів.

У Тбілісі було скасовано декілька міських автобусних маршрутів, що залишило окремі райони без громадського транспорту та створило для населення проблеми з пересуванням у межах міста. Єдиним видом транспорту в цих районах є маршрутні таксі.

Маршрутки у всіх трьох столицях належать приватним компаніям, тому вони більше працюють на комерційні цілі, ніж на громадські. Загальною проблемою для всіх столиць пострадянського простору є дублювання маршрутів. Васо Урушадзе вважає, що основна проблема транспортного руху - це відсутність єдиної системи.

Кишинів має схожі проблеми. Маршрутні таксі контролюються приватними компаніями. Їхній рух часто дублює маршрути муніципального транспорту. Журналіст і соціолог Віталій Спрінчана вважає, що громадський транспорт Кишинева є хаотичним через стару систему транспортної інфраструктури.

Транспортна система Кишинева менша у порівнянні з Тбілісі та Києвом. У столиці Молдови немає метро. Місто з населенням 600 000 чоловік обслуговується трьома видами громадського транспорту: тролейбусами (302), маршрутками (1192) та автобусами (75). Найбільш розвинутий з цих трьох видів - електричний транспорт. За словами фахівців, тролейбусний парк найбільше відповідає європейським стандартам з усіх доступних у місті транспортних засобів. Проте ситуація з маршрутками і автобусами абсолютно інша. Кількість автобусів недостатня, а пересуватися в маршрутках небезпечно. Тетяна Михайлова з громадської організації "Безпечні дороги" каже, що потреба в маршрутних таксі зникне, якщо у Кишиневі буде достатня кількість автобусів.

За словами директора Інституту “Урбанпроект” та співавтора Плану розвитку міста Юрія Повара, в Кишиневі транспортна система не розроблена згідно спільної стратегії; незважаючи на те, що експерти розробили Генеральний План розвитку, органи влади не взяли його до уваги.

Основна проблема, яка є спільною для трьох пострадянських столиць, - це недостатня кількість громадського транспорту.

На інфографіці вказані види транспорту та їхня кількість у кожному місті.

Відповідно до стандартів, визначених Директивою ЄС, міський транспорт повинен бути безпечним і не забруднювати атмосферу; має бути наявна належна дорожня інфраструктура; громадський транспорт має рухатися відповідно до встановленого графіку, а працівники повинні мати належні умови праці. Згідно з цією частиною нашого проекту, основна проблема, що є спільною для цих трьох пострадянських міст, – стара і неякісна інфраструктура та недостатня кількість транспортних засобів. Вся система громадського транспорту потребує оновлення.

Фахівці з урбаністики мають аналогічні рекомендації щодо розвитку транспортних систем усіх трьох міст. Потрібно збільшити парк громадського транспорту та контролювати рух приватних транспортних засобів автобусними смугами. У всіх трьох містах існують окремі автобусні смуги, однак ніде не дотримуються відповідних правил: приватні транспортні засоби також використовують ці смуги, перешкоджаючи руху та створюючи затори. У Києві автобусні смуги часто використовують як місце для паркування. Основна рекомендація експертів – об’єднати транспортну систему. Всі види транспорту повинні бути пов'язані між собою. Наземний та підземний транспорт мусять працювати за графіком. Різні види громадського транспорту мають бути синхронізовані та формувати єдину мережу.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.