Loading

RPR DI projekta jaunumu lapa 2018.gada februāris

Deinstitucionalizācijas (DI) projekts

Tikšanās ar pašvaldībām par to priekšlikumiem DI plānam

Deinstitucionalizācijas plāna veidotāji – Rīgas plānošanas reģiona un SUSTENTO pārstāvji – uzsākuši tikšanās ciklu ar reģiona pašvaldībām, lai kopīgi apspriestu Deinstitucionalizācijas plānā iekļautos pašvaldību priekšlikumus un ekspertu redzējumu par optimālākajiem to risinājumiem. Tikšanās laikā ar pašvaldībām plāna izstrādātāji apspriež tām svarīgus jautājumus, kas skar pašvaldību pakalpojumu attīstību, sadarbību ar citām pašvaldībām pakalpojumu sniegšanā un precizētu pilnas pakalpojumu izveides izmaksas.

Līdz šim ir notikušas vairākas tikšanās un vairākas vēl gaidāmas.

26.01.2018. Tukumā ar tā sadarbības areāla pašvaldībām – Tukuma novadu, Engures novadu, Jaunpils novadu un Kandavas novadu.

30.01.2018. plkst.13.30 Jūrmalas domē ar Jūrmalas pašvaldības piedalīšanos.

01.02.2018. plkst.11.00 Limbažos (Limbažu domes ēkā, Rīgas ielā 16) ar Limbažu novada, Alojas novada un Salacgrīvas novada piedalīšanos.

02.02.2018. plkst.11.30 Siguldā, Zinātnes ielā 7, Siguldas pagastā. Aicinām piedalīties Siguldas novadu, Mālpils novadu, Sējas novadu un Krimuldas novadu.

07.02.2018. plkst.15.00 Ogrē (Brīvības iela 33, 3.stāva zālē). Aicinām piedalīties Ogres novadu, Ikšķiles novadu, Ķegumu novadu un Lielvārdes novadu.

15.02.2018. būs Pierīgas pašvaldību tikšanās (laiks un vieta tiks precizēta). Aicinām piedalīties Pierīgas pašvaldības - Ādažu novadu, Babītes novadu, Baldones novadu, Carnikavas novadu, Garkalnes novadu, Inčukalnu novadu, Ķekavas novadu, Mārupes novadu, Olaines novadu, Ropažu novadu, Saulkrastu novadu, Stopiņu novadu, Salaspils novadu.

Deinstitucionalizācijas procesa īstenotāji pašvaldībās smeļas pieredzi Rīgā un Jelgavā

Brauciena pārstāvji un "Elizabetes" komanda

Rīgas plānošanas reģions deinstitucionalizācijas projekta ietvaros pērn 28. un 29. novembrī rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu uz Rīgu un Jelgavu reģiona esošajiem un potenciālajiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem - pašvaldību sociālo dienestu speciālistiem, pieaicinātajiem ekspertiem un pašvaldību speciālistiem.

Biedrības “Rīgas pilsētas "Rūpju bērns" specializētā galdniecības darbnīca "Skaida"

Viens no pirmajiem pieturas punktiem bija biedrības “Rīgas pilsētas "Rūpju bērns" specializētā galdniecības darbnīca "Skaida" Rīgā personām ar viegliem garīga rakstura traucējumiem. Šī bija vērtīga vieta, lai iepazītu, kā var apvienot vienuviet dienas centru ar darbu - centra apmeklētājiem ir iespēja veikt mazāk un vairāk sarežģītus darbus galdniecībā. Piemēram, mūsu apmeklējuma laikā pēc uzņēmuma pasūtījuma viņi gatavoja iekurus griliem un ugunskuriem, kā arī rādīja biedrības namam atjaunotos koka krēslus. Cilvēki šeit var pavadīt nepilnu darba dienu, viņiem tiek nodrošinātas arī maltītes. Turpat ēkā arī atrodas grupu dzīvokļi personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Biedrība „Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi”

Otra vieta Rīgā bija biedrības „Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi” mūsdienīgs dienas centrs cilvēkiem ar ļoti smagiem attīstības traucējumiem. Šajā centrā mēs redzējām, cik liela loma ir ergoterapeitiem. Viesošanās laikā mūs sagaidīja cilvēki ar autismu. Dienas centrā bija iespēja iepazīt, kā ar darbinieku entuziasmu tiek atvieglota šo pieaugušo, un to radinieku un aprūpētāju ikdiena. Speciālas mācības, attīstošas spēles, aprūpi atvieglojoši elementi kā smaguma segas un speciālas relaksējošas gultas ir tikai daļa, kas atspoguļo šī centra ikdienu un kas būtiski uzlabo apmeklētāju pašsajūtu, iepriecinot tos no dienas uz dienu. Un vislielākais prieks ir par centra izveidoto sveču darbnīcu! Tās ir tik profesionāli izgatavotas, ka iepriecina ne vienu vien saņēmēju. Un atkal - svecēm atrasts pielietojums. Tās izgatavo pēc pasūtījumiem kā dažādas korporatīvās dāvanas.

Jelgavas pašvaldības sociālā dienesta apmeklējums

Tālāk devāmies uz Jelgavu, kur apmeklējām pašvaldības Sociālā dienesta attīstītos grupu dzīvokļus 16 cilvēkiem. Darbinieki bija laipni un mums izrādīja arī ēkā esošo dienas centru un patversmi. Viss apvienots vienā daudzstāvu ēkā.

Biedrība "Centrs Elizabete"

Bet iespaidiem bagātīgākais piemērs bija biedrības "Centrs Elizabete" sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centrs bez vecāku gādības palikušiem, no vardarbības cietušiem un krīzes situācijā nonākušiem bērniem. Četras skaistas divstāvīgas mājas, kur katra veidota ar dvēseli, mums uzbūra brīnišķīgu priekšstatu, kā nepieciešams veidot ģimeniskai videi pietuvinātus pakalpojumus. Padomāts līdz pēdējam sīkumam, lai bērni šeit justos labi. Patiess gandarījums par strādājošo speciālistu pašaizliedzīgo darbu, kuri šeit iegulda ne tikai sevi, bet arī savu dvēseli, lai bērniem dotu to, kas tajā brīdī viņiem ir atņemts. Kopīgas brīvdienu un svētku tradīcijas, Montesori, ģimeniskā vide - ir tikai dažas lietas, ko redzējām un sadzirdējām. Paldies biedrības dibinātājai Alisei Annai Stemplei par veltīto laiku mums - šīs dvēseliskās sarunas vēl ilgi pavadīja mūs!

Pieredzes brauciena noslēgumā tika apmeklēts sociālās uzņēmējdarbības piemērs “Mācos mācīties”, kuras ietvaros speciālisti ir izveidojuši attīstības speciālistu platformu ar mērķi veicināt bērna attīstību. Šis ir piemērs, kā sadarbojoties speciālistiem savā starpā var atvieglot rehabilitāciju slimajiem bērniem un uzlabot viņu apmācību procesu.

Brauciens bija patiešām iespaidiem bagāts un vērtīgs! Uz tikšanos nākamjā reizē jau maijā - šobrīd plānojam, ka nākamais būs uz Vidzemi!

Noderīgi!

RPR ir izstrādājis vairākus infografikus par pakalpojumiem, kas var noderēt pašvaldību sociālā dienesta ikdienas darbā! Tos var lejupielādēt drukai www.rpr.gov.lv sadaļā Aktuāli.

Ja nevarat lejuplādēt infografikus, lūdzu, sazinieties ar Inesi Ozoliņu, inese.ozolina@rpr.gov.lv.

Kādas pārmaiņas paredz MK noteikumu grozījumi?

Pērnā gada nogalē stājās spēkā grozījumi Ministru Kabineta noteikumos Nr.313. Noteikumus jaunajā redakcijā var lasīt šajā saitē, bet iepazīsties ar galveno izmaiņu kopsavilkumu vieglajā valodā var zemāk.

1. Tā kā projektā nav iesaistījusies Rīgas pilsēta, tai plānotās personu kvotas tiks sadalītas starp Plānošanas reģioniem. Lai gan atbalsta plāni DI projektā pieteiktajiem bērniem un pieaugušajiem jau izveidoti un nodoti pašvaldību sociālajiem dienestiem, MK grozījumi paredz, ka projektā vēl varēs iesaistīties jauni dalībnieki, kuriem DI projekta ietvaros tiks veikta izvērtēšana.

2. Apmaksāto pakalpojumu klāsts papildināts ar dienas aprūpes centru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Līdz šim tas bija paredzēts tikai pieaugušajiem.

3. Aprūpes pakalpojumu projekta ietvaros bez maksas varēs saņemt bērni līdz pat 17 gadu vecumam (iepriekš bērni līdz četru gadu vecumam). Vecākiem bērniem paredzēts apmaksāt mazāku stundu skaitu – līdz desmit stundām nedēļā, savukārt līdz četru gadu vecumam pakalpojums pieejams līdz 50 stundām nedēļā.

4. Grozījumi MK noteikumos paredz sadarbību pakalpojumu sniegšanas jomā starp vairākām pašvaldībām. Tas ļaus daudz efektīvāk nodrošināt pakalpojumu pieejamību un daudzveidību.

5. Pozitīvas izmaiņas skars projektā iesaistīto bērnu vecākus. Grozījumi nosaka, ka bērni ar funkcionāliem traucējumiem var saņemt ne vairāk kā 40 pakalpojuma sniegšanas reizes. Tas nozīmē, ka nepeiciešamības gadījumā var saņemt arī vienu pakalpojumu 40 reizes, divus un katru divdesmit reizes vai arī palikt pie iepriekšējā varianta un izmantot četru pakalpojumus un katru 10 reizes. Galvenais kritērijs ir kopējais reižu skaits.

6. Arī bērnu vecāki varēs saņemt pakalpojumus (piemēram, psihologa, fizioterapeita) ne vairāk kā 20 pakalpojuma sniegšanas reizes. Iepriekšējā versijā noteikui noteica, ka saņemšanas apjomi ir ne vairāk kā divi pakalpojumi un katrs 10 reizes).

7. Pozitīvi vērtējama arī izmaiņa, kas paredz iespēju norādīt speciālistu, pie kura vēlas saņemt pakalpojumu. Respektīvi, ja bērns līdz šim ir saņēmis par maksu pakalpojumu pie kāda speciālista, bet tagad projekta ietvaros šo pašu pakalpojumu vēlas saņemt bez maksas, tad vecākiem ir iespēja iesniegumā norādīt vēlamā speciālista vārdu, kuru plāno apmeklēt.

Ar akciju “Sapņi piepildās” tiks īstenoti īpašu bērnu sapņi

Rīgas plānošanas reģions valsts deinstitucionalizācijas projekta ietvaros ir uzsācis sociālu akciju “Sapņi piepildās” bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un bērniem, kuri zaudējuši vecāku rūpes un klātbūtni. “Sapņi piepildās” paredz meklēt bērnus ar talantiem vai interesēm, lai ļautu uz vienu dienu īstenoties vienam viņu sapnim.

Piemēram, spēlēt kopā ar pazīstamu mūziķi, zīmēt ar mākslinieku, rakstīt kopā ar rastnieku u.tml. Tas var būt talants zīmēt, rakstīt dzejoļus un stāstus, šūt tērpus, adīt vai spēlēt mūzikas instrumentus. Akcijas mērķis ir parādīt sabiedrībai kopumā, ka starp mums dzīvo cilvēki, kas ir atšķirīgāki, prasa lielākas apkārtējo rūpes vai aug bez vecākiem un savām mājām, bet vienlaikus tie ir tikpat talantīgi un ar līdzīgām interesēm kā ikvienam no mums.

Akcijas pirmajā posmā aicinām pieteikt talantus, rakstot uz sirdsdomas@sirdsdomas.lv. Savukārt otrajā posmā tiks apzināti sapņi un kāds no šiem sapņiem tiks īstenots. Lūdzu, skatieties nolikumu www.sirdsdomas.lv.

Annele Tetere, Rīgas plānošanas reģiona Deinstitucionalizācijas projekta vadītāja: “Esam pārliecināti, ka ikvienam no mums ir nepiepildīti sapņi. Ar šo akciju mēs vēlamies palīdzēt tos īstenot un ļaut, lai tie iedvesmotu vēl vairāk attīstīt savus talantus un noticēt saviem spēkiem. Savukārt sabiedrībai kopumā katrs šāds īpašs stāsts ļaus gūt pozitīvas emocijas un kļūt atvērtākiem pret cilvēkiem, kuru ikdiena prasa lielāku atbalstu un sapratni.”

Pirmais pasākums - putnu vērošana

Jau līdz šim sadarbībā ar labdarības organizāciju “Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija” īstenots pirmais sapnis tās bērniem, kopā ar ornitologu Arni Zacmani vērojot putnus Ķemeru nacionālajā parkā, saturīgi pavadot laiku brīvā dabā un izzinot putnus.

Dobeles Zemessardzes bataljons ar sportiskām aktivitātēm iepriecina Irlavas bērnu nama bērnus

Savukārt pērn novembrī par godu patriotiskajiem svētkiem Dobeles Zemessardzes bataljons pēc Rīgas plānošanas reģiona iniciatīvas viesojās Irlavas bērnu namā netālu no Tukuma. Zemessargi bija sarūpējuši bērniem interesantu pārsteigumu - izskriet speciālu stafeti gandrīz kā armijā, izmēģināt roku mērķu trāpīšanā ar ieroci un noklausīties interesantu lekciju par zemessargu dzīvi. Paldies zemessargiem un bērniem!

IENĀC RPR DI PROJEKTA MĀJAS LAPĀ: WWW.SIRDSDOMAS.LV!

Paldies! Uz tikŠanos!

Jaunumu lapu sagatavoja: Inese Ozoliņa, Rīgas plānošanas reģiona komunikācijas speciāliste, t: 20280568, inese.ozolina@rpr.gov.lv.

Credits:

Created with images by Flyfishinghut - "apple red apple fruit" • Flyfishinghut - "apple red apple fruit" • susannp4 - "moss drip close" • terren in Virginia - "Snow" • jill111 - "snowflakes snow bokeh" • Joanna Kosinska - "untitled image" • Joanna Kosinska - "untitled image"

NextPrevious

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.