აფხაზეთის ორი სანატორიუმის ცხოვრება რუსი სამხდროების მიერ მათი მიტოვების შემდეგ როზიტა გერმანი, სოხუმი
სოხუმის ცენტრში ორი სანატორიუმია. ისინი მთელ 20 ჰექტარს იკავებენ. დიდი ხნის განმავლობაში ეს სანატორიუმები რუს სამხედროებს ეკუთვნოდათ. ცხრა წლის წინათ ისინი აფხაზეთის ხელისუფლების მფლობელობაში გადავიდა, თუმცა მათი თავიდან ამოქმედება ჯერჯერობით არ მოხერხდა.
აქ კარგ მდგომარეობაში მხოლოდ პარკია, სადაც აბრებიც კი შენარჩუნდა მცენარეების აღწერილობით. დანარჩენს ყველაფერს ესაჭიროება კაპიტალური რემონტი, რომელიც აქ საბჭოთა დროის შემდეგ არ ჩატარებულა.
ამ უზარმაზარი კომპლექსის რამდენიმე კორპუსი ადგილობრივმა ბიზნესმენებმა იჯარით აიღეს. მაგრამ მეიჯარეები მფლობელები არ არიან, და ამიტომ რეკონსტუქციაში სერიოზული თანხის ჩდებას არ გეგმავენ.
1990-იანი წლების საქართველო-აფხაზეთის ომის შემდეგ პირველი რესტორანი სწორედ აქ გაიხსნა. ეს ხედი, ერთადერთია , რაც მართლაც მშვენიერი ზღვის ხედიანი, სახელად „თეთრი“, ცნობილი რესტორნიდან დარჩა.
ახლა აქ დაახლოებით 300 ადგილობრივი მაცხოვრებელი მუშაობს - მაგრამ მხოლოდ სეზონზე, წელიწადში 4 თვის განმავლობაში. როდესაც სანატორიუმი რუსი სამხედროების ბალანსზე იყო - პერსონალი 1,500 ადამიანს შეადგენდა, ხელფასი ორჯერ მეტი იყო, ვიდრე სხვა ადგილებში. და აქ მოწყობა დამლაგებლად და ჭურჭლის მრეცხავადაც კი ძნელი იყო.
ორი 15-სართულიანი კორპუსი, აუზი, ათობით კაფე, კინოთეატრი, საბავშვო და სპორტული მოდნები, კულტურის სახლი, მოვლილი ბუჩქები და დიდებული პარკი. ამ რუსული სანატორიუმების ტერიტორია, აფხაზეთის ომის შემდეგომი განადგურების ფონზე, ადგილობრივი სამოთხე იყო.
2008 წელს, რუსეთის მიერ აფხაზეთის აღიარების შემდეგ, სანატორიუმები რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს უნდა გადასცემოდა. თუმცა, მათი რჩენა და იმავდროულად აფხაზეთის ხაზინაში გადასახადების გადახდა მეტისმეტად ძვირი ჯდებოდა, და რუსეთმა სანატორიუმებზე უარი თქვა.
თანდათანობით დაიწყო სანატორიუმების გაუარესება, და მაღალი საზოგადოების აქაურმა ცხოვრებამ სოხუმის სანაპიროზე გადაინაცვლა.
2014 წლიდან ადგილობრივ მაცხოვრებლებს ზოგი ამ კორპუსის იჯარით აღების ნება დართეს. აქ ისევ გაჩნდა კაფეები. თუმცა, დონის საერთო დაცემა სულ უფრო საგრძნობი ხდება.
ნგრევის მიუხედავად, დამსვენებლები აქ მაინც არიან. ხანშიშესული მოსკოველების წყვილმა ფოტოს გადაღება არ ისურვა, თუმცა თქვეს, რომ დასვენებით კმაყოფილები არიან. „ზღვა სუფთაა და შესანიშნავი პარკია. ასეთს სხვაგან ვერსად ნახავ, და ეს საინტერესოც კი არის“.
სანატორიუმების ტერიტორიაზე ორი ლენინია. ერთი თაბაშირის, სპორტული მოედანის წინ კვარცლხბეკზე დგას. აფხაზეთში ლენინს ხშირად ვერ შეხვდები, თუმცა მის მიმართ მშვიდი განწყობა აქვთ.
ნალბი აფხაზეთში - თავის ისტორიულ სამშობლოში 2014 წელს სირიიდან ჩავიდა. სხვებთან ერთად აქ გახსნა კაფე, რომელსაც „კიდობანი“ ჰქვია. ამბობს, რომ პირველ წელს ცუდად არ მუშაობდნენ, წელს კი იმედი აქვს, რომ სოჭიდანაც ჩავლენ ტურისტები - ისინი, ვინც ფეხბურთის ჩემპიონატის მატჩებს უყურებენ.
მარინა - კაფე „თეთრი თუთიყუშის დიასახლისი, ამბობს, რომ თითოეული ტურისტული სეზონის წინ აფხაზეთში პოლიტიკური დებატების მწვავდება, იწყება მიტინგები, და ეს ტურიტებს აფრთხობს. არადა, მარინა მთელ იმედს ტურისტულ სეზონზე ამყარებს, რადგან ამ შემოსავლით ნახევარ წელიწადს მაინც შეძლებს ოჯახის რჩენას.
ყველა, ვინც აქ თავის პატარა ბიზნესს ეწევა, ამბობს, რომ ინვესტიციების მოზიდვის იმედი აქვთ, რაც ამ სანატორიუმებს სიცოცხლეს დაუბრუნებდა. „ ყველგან კრიზისია“, - ამბობენ ისინი.
არსებობს ცენტრალური სანაპიროს სანატორიუმის ტერიტორიასთან შეერთების იდეა. ამისთვის საჭიროა მდინარე ბასლაზე პატარა ხიდის აგება.
ტერიტორიაზე არსებული ბიზნეს-ობიექტები შეიძლება ვინმეს გადაეცეს ან გაიყიდოს - სანაპიროს მცირე მონაკვეთი კი სამუდამოდ ქალაქის მაცხოვრებელთა მფლობელობაში დარჩებოდა. ჯერჯერობით ეს მხოლოდ საუბრებია.
Credits: