View Static Version
Loading

Kanada Prostrani bijeli sjever

Kanada je površinom jedna od najvećih država svijeta (druga iza Ruske Federacije). Površinom od oko 10 milijuna kilometara kvadratnih, slične je površine kao SAD, ali ima oko 10 puta manje stanovnika (oko 35 milijuna) i s 3.5 stanovnika po četvornom kilometru je oko 10 puta rjeđe naseljena nego SAD. Kanada se proteže kroz šest vremenskih zona. Jedna je od gospodarski najrazvijenijih zemalja svijeta i članica G7.

Zastava Kanade i kanadski grb
karta Kanade; Izvor: https://www.mapsofworld.com/canada/maps/canada-map.jpg

Kanada se reljefno dijeli u šest regija.

1. Kordiljeri - mlado ulančano gorje, siromašno rudama, rijetko naseljen prostor

2. Velika ravnica - agrarno iskorištavanje; velike zalihe nafte i plina

3. Arktički otoci - Anekumensi i subekumenski prostor naseljen uglavnom inuitima, klima tundre

4. Kanadski štit - golema nalazišta gotovo svih ruda, "Riznica Kanade"

5. Apalačko gorje - staro gromaadno gorje, bogato rudama, prekriveno šumama

6. Nizina rijeke St. Lawrence i Velikih jezera - okosnica kanadske naseljenosti i gospodarstva

Hipsometrijska karta Kanade s značajnijim gradovima; Izvor: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Canada_topo.jpg
Köppenova klimatska podjela Kanade; Izvor:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Canada_K%C3%B6ppen.svg

Kanada je podijeljena na 10 provincija i tri teritorija.

Provincije: Ontario, Quebec, Nova Scotia, New Brunswick, Manitoba, British Columbia, Prince Edward Island, Saskatchewan, Alberta, Newfoundland i Labrador

Teritorij: Northwest Territories, Nunavut, Yukon

Politička karta Kanade; Izvor: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Political_map_of_Canada.png

Atlantske provincije obuhvaćaju provincije Newfoundland i Labrador, Nova Scotia (Nova Škotska), Prince Edward Island i New Brunswick. To je dio Kandae koji je poznat kao ribarski kraj. More oko Newfoundlenda je jedno od ribom bagatijih područja u ovom dijelu svijeta. Tu se nalazi i Fundy Bay u kojem je zabilježena najveća ampituda između plime i oseke - 21 metar. Otok princa Edwarda je poznat po uzgoju školjaka i izlovu jastoga. U New Brunscwigu postoje ležišta ruda: cinka, olova, treseta i bizmuta. Porvincija je dobila naziv po njemačkim doseljenicima iz grada Braunschwieiga, a u nju su, za vrijeme Rata na neovisnost, iz SAD pobjegli britanski prebjezi (lojalisti).

Charlottetown; Newfoundland; Fundy Bay; lov jastoga u vršama na Otoku princa Edvarda

Središnje provincije Quebec i Ontario su najnaseljenije, najveće, i najbogatije. Quebec je provincija s većinskim frankoponskim (80%) stanovništvom. Nadimak joj je "La Belle Province". Glavnina stanovništva živi uz rijeku St. Lawrence. Frankoponsko stanovništvo teži ka odcjepljenju od Kanade. Na zadnjem referendumu, koji je proveden 1994., protiv odcjepljenja je glasalo samo nešto malo više od 50% glasača. Teroristička organizacija FLQ - Qebec Liberation Front i dalje djeluje u smjeru potpune neovisnosti provincije od ostatka kanadske države, U Ontariju živi 13 milijuna stanovnika i na tu provinciju otpada 1/3 kanadskog BDP-a. Najveći grad provincije, ali i cijele Kanade, je Toronto s oko 5,5 milijuna stanovnika. Uz granicu s Quebecom smješten je kanadski glavni grad Ottawa.

Fhantom Five National Park; Toronto; Quebec city; Niagara falls; šume javora u jesen; Cree indijanci; Ottawa

Kanadski srednji zapad obuhvaća tri provincije: Manitobu, Saskatchewan i Albertu. Manitoba je žitnica zemlje, poznata po velikim farmama. Saskatchewan je poznat po ogromnim zalihama uranove rude. Alberta je poznata po rančevima i stočarstvu, odnosno ogromnim ležištima nafte. U garadiću Leducu je otkriveno najveće naftno polje na zapadnoj hemisferi. Ranije se u Alberti dio stanovništva bavio izlovom krznaša.

Muzej Inuita u Churchillu

Kanadski daleki zapad obuhvaća prostor provincije British Columbia. To je rijetko naseljen dio Kanade koji je najviše poznat po predivnim nacionalnim parkovima od kojih su Banff i Glacier najpoznatiji i najatraktivniji. Vancouver je klimatiski najugodniji kanadski grad.

Kanadski daleki sjever obuhvaća tri teritorija s iznimno rijetke naseljenosti. Yukon, Nunavut i Northwest Territories su klimatski izrazito surovi dijelovi Kanade u kojem se stanovništvo uglavnom bavi lovom, ribolovom i trgovinom krznom. Područje je bogato ležištima nafte, zemnog plina i dijamanata.

Muzej Jacka Londona; Dawson City u vrijem zlatne groznice; Inuiti; Alert
NextPrevious