Loading

BERLÍN, MĚSTO KONTRASTŮ MĚSTO S POHNUTOU HISTORIÍ, KTERÁ SE ZAČALA PSÁT V POLOVINĚ 13. STOLETÍ, PODRUHÉ PAK V ROCE 1990, KDY DOŠLO KE ZNOVUSJEDNOCENÍ ZÁPADNÍHO A VÝCHODNÍHO BERLÍNA.

1.DEN

Poznávání hlavního města Německa začneme u Postupimského náměstí, dnes architektonicky nejmodernější části města, která vznikla v 90. letech 20. století. Najdeme zde centrály největších firem světa např. DaimlerChrysler, Deutsche Bahn AG a mnoho dalších.

Poté pospíšíme k prohlídce Říšského sněmu, kde se necháme vyvézt výtahem až na střechu budovy k prosklené kupoli, od níž poprvé shlédneme německou metropoli z výšky.

skleněná kupole na střeše Říšského sněmu

O kousek dále leží pietní místo obětem holocaustu během 2. světové války otevřené roku 2005. Tento Židovský památník rozlohou 1,3 hektaru je nejen jedním z největších v Evropě svého druhu, ale také diskutovaným a kritizovaným zástupci ostatních trpících "národů".

BRANDENBURSKÁ BRÁNA

Od smutné historie přejdeme ke slavným momentům německého národa. Začneme u symbolu města Brandenburské brány , která stojí v centru města na rozhraní dvou známých a velkých tříd - Straße des 17. Juni a historické třídy Unter den Linden.

Po této nejznámější berlínské ulici se vydáme obdivovat architekturu Friedricha Velikého a jeho následovníků. Bulvár Unter den Linden dostal název podle aleje lip, které lemovaly pěší část v dobách jeho vzniku. Ulice se rozprostírá od východu na západ od místa bývalého královského zámku Berliner Stadtschloss v parku Lustgarten k náměstí Pariser Platz. Během procházky uvidíme historickou zbrojnici Zeughaus, nejstarší budovu na ulici. Dále válečný památník Neue Wache, Berlínskou státní operu, hlavní budovu Humboldtovy univerzity či Berlínskou státní knihovnu.

Televizní věž u alexanderplatzu

Naše poznávání bude pokračovat na slavném náměstí Alexanderplatz a jeho okolí. Zde se občerstvíme před nenáročným výstupem výtahem na Fernsehturm - televizní věž vysokou 368 m, která nabízí jedinečný pohled na panorama Berlína.

hraniční přechod checkpoint charlie

Nebudeme otálet a přejedeme do západního Berlína. Zastavíme se u nejznámějšího hraničního přechodu rozděleného Berlína během studené války - Checkpoint Charlie.

Ruina pamětního kostela císaře viléma

Den plný zážitků zakončíme na nejživějším bulváru města - Kurfürstendamm. Zastavíme se u symbolické ruiny kostela Gedächtniskirche a zde budeme mít volný čas k nákupu suvenýrů.

2.DEN

Dopoledne zavítáme na muzejní ostrov - Museuminsel, kde navštívíme Pergamonmuseum, které skrývá mnohé z nejcennějších památek starověku - Pergamonský oltář či babylonskou Ištařinu bránu.

Zbytek dne věnujeme blízké Postupimi, místu konání Postupimské konference v roce 1945, kterou si budeme moci připomenout v zámečku Cecilienhof, či vzpomenout na tereziánskou dobu Friedricha Velikého v jeho zámku Sanssouci a blízkém parku. Dle časových možností krátká zastávka v historickém centru města a poté již návrat do našich domovů.

Cecilienhof
Created By
Ján Husár
Appreciate