Robert Downey Jr. Hollywood yıldızının hikayesi

4 Nisan 1965’te New York’ta dogmustur. Aktör, yazar, prodüktör ve yönetmen olan Robert Downey Sr.’nin oglu olan Downey Jr., 1970 yilinda babasinin çevirdigi Pound adli filmde küçük bir rol alarak sinema kariyerine baslamistir. Ayni zamanda iyi bir müzisyen de olan Robert Downey Jr., 80’lerin sonu ile 90’larin basinda rol aldigi filmler ile üne kavusmustur.

Ona ilk ün getiren rolü 1987 yapimli Less Than Zero isimli filmde canlandirdigi uyusturcu bagimlisi genç rolüyle olmustur. Buradaki basarisi onu daha sonra Air America ve Soapdish gibi büyük yapimlara götürmüstür. 1992 yilinda oynadigi Chaplin filmindeki Charlie Chaplin rolü ile en iyi aktör dalinda oskar ödülüne aday gösterilmistir.

Annesinin Alman asilli olmasina karsin babasi ise Yahudi asillidir.Ayrica otoriteler tarafindan En basarili aktörler arasında gösterilir.90’li yillarin sonlarinda uyusturucu bagimlisi olmus, bir süre hapis yatmis, ancak 2000 yilinda bu bagimliliktan da kurtulmus bir sekilde Ally McBeal adlı TV dizisi ile kariyerine basarili bir dönüs yapmistir. Bu dizideki basarisi ona Altin Küre Ödülünü kazandirmis, ayrica Emmy ödülüne aday gösterilmistir.

Ancak ilk sezon bitiminde aktörün yeniden uyusturucuya baslamasi nedeniyle prodüktör tarafindan dizi ile iliskisi kesilmis, Downey Jr. bir yillik bir tedavi ve 3 yillik deneme süresinden sonra ancak 5. ve son sezonda küçük bir rol ile Ally McBeal’e dönebilmistir. Babasinin projelerinde kisa roller alarak aktörlüge basladi

Yirmili yaslarda Saturday Night Live adli programa katilarak söhret buldu, ancak 1985 yilinda kovuldu. Ismi Pretty Pink filmi için geçmesine ragmen oynamadi. En büyük rolü 1987 yilinda Less Than Zero filminde idi, karakterin adi Julian Wells idi ve kritikler onu övmekten bikmadi.

2004 yilinda ilk albümünü (The Futurist) çikaran, 2005 yilinda 3, 2006 yilinda 7 filmde rol almistir.

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.