Loading

Prezent od ibuk libra MBP w Opolu poleca

Miejska Biblioteka w Opolu w ramach konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych nawiązała współpracę z IBUK Libra już w 2012 roku. Od tego czasu odnotowała rosnące zainteresowanie elektroniczną książką dostępną w Czytelni Internetowej.

Zapraszamy do korzystania z IBUK libra pod adresem

Co to IBUK libra?

IBUK Libra to pierwsza w Polsce Czytelnia Internetowa, pozwalająca na pracę z książką 24 godziny na dobę. Wystarczy podłączenie do Internetu. IBUK udostępnia szeroki wybór podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim oraz wiele innych pozycji, w tym poradnikowych, z zakresu literatury faktu, słowników, przewodników. Specjalnie zaprojektowany Czytnik serwisu IBUK Libra umożliwia robienie notatek, dodawanie zakładek, przeszukiwanie tekstu pod kątem żądanej frazy, tagowanie fragmentów i wiele innych.

Rejestracja i logowanie do platformy

Funkcje platformy IBUK libra

Jak zacząć korzystać z IBUKA? Nowy kod dostępu można uzyskać drogą mailową, wysyłając maila na adres czytelnia@mbp.opole.pl, lub odwiedzając którąkolwiek z naszych placówek. W temacie maila prosimy podać hasło IBUK, a w treści numer karty bibliotecznej (ten pod kodem paskowym) oraz imię i nazwisko.

Umieść książkę na półce i korzystaj z funkcji:
 • spersonalizowana półka publikacji w chmurze
 • notatki, zaznaczanie i tagowanie
 • sprawdzanie trudnych pojęć w encyklopedii
 • udostępnianie i dzielenie się ze znajomymi• notatki, zaznaczanie i tagowanie

Książki od IBUK libra na każdy miesiąc!

Sierpień 2021

Ekoturystyka, Dominika Zaręba
Ekoturystyka, Dominika Zaręba

Książką sierpnia w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Ekoturystyka

Dominiki Zaręby

Książka podejmuje bardzo aktualny problem rozwoju turystyki jako gałęzi gospodarki w powiązaniu z ochroną środowiska przyrodniczego. Głównym jej założeniem jest propagowanie turystyki zrównoważonej, usiłującej godzić sprzeczne interesy turysty, który pragnie przebywać w środowisku przyrodniczym jak najmniej zdegradowanym, a jednocześnie sam to środowisko niszczy, zarówno bezpośrednio, jak i wymagając coraz liczniejszych udogodnień cywilizacyjnych – dróg, hoteli itp.

Książka napisana przystępnie, z dużą znajomością przedmiotu i osobistym zaangażowaniem. Podano w niej liczne przykłady rozwiązań proekologicznych w turystyce krajowej i zagranicznej.

Pozycja przeznaczona dla studentów i wykładowców na kierunkach turystyka i rekreacja, geografia, ochrona środowiska oraz akademii rolniczych i ekonomicznych, na których omawiane są zagadnienia ekoturystyki.

Książka dostępna jako prezent do 31 sierpnia 2021 roku.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Ekoturystyka, Dominika Zaręba

Lipiec 2021

Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności, Catherine A. Sanderson
Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności, Catherine A. Sanderson

Książką lipca w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności

Catherine A. Sanderson

Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili - słowa przypisywane Edmundowi Burke’owi

W lutym 2010 roku Dylan Gifford Yount stał na występie na czwartym piętrze biurowca w San Francisco. Pod budynkiem zebrał się duży tłum. Wielu ludzi szydziło z niego, krzycząc: „Skacz!” i „No, zrób to wreszcie!” Po czterdziestu pięciu minutach skoczył i zginął na miejscu. Dlaczego dobrzy ludzie milczą w obliczu zła? Co skłania nas do nieodzywania się, niereagowania, gdy widzimy czyjeś cierpienie lub krzywdę? Dlaczego w grupie jesteśmy skłonni do zachowań, których nigdy nie dopuścilibyśmy się w pojedynkę? W książce Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności Catherine Sanderson podsumowuje odkrycia psychologii społecznej, które pozwalają zrozumieć naszą bardzo ludzką skłonność do milczenia w obliczu złych zachowań. Na wstrząsających przykładach pokazuje, jaką rolę ta cisza odgrywa w przyzwoleniu, by złe zachowania były kontynuowane. Wyjaśnia, że nasze przekonanie, że tylko z gruntu źli ludzie dopuszczają się strasznych czynów, jest nieprawdziwe. Opisuje czynniki, które sprawiają, że zamiast wstać, sprzeciwić się, wezwać pomoc, stanąć w czyjejś obronie – wybieramy święty spokój i anonimowość. Ta książka daje jednak nadzieję. Psychologowie społeczni wiedzą, jak można kształtować środowisko szkolne, uczelniane czy zawodowe, by sprzyjało przeciwstawianiu się złu. Catherine Sanderson znakomicie pokazuje, co może przełamywać bierność – czasem będzie to wiedza o tym, jak udzielić pomocy, znajomość procedur. Innym razem – znalezienie sojusznika albo świadomość, że ulegamy tzw. pluralistycznej ignorancji – czyli wierzymy w istnienie fałszywej normy stworzonej przez niejednoznaczne zachowania innych. Autorka dowodzi, że rodzice mogą wychować codziennych bohaterów, wzmacniając nie ślepe posłuszeństwo, ale krytycyzm i samodzielne myślenie. Opowiada piękne i poruszające historie ludzi, którzy mieli odwagę zareagować, gdy byli świadkami cierpienia i krzywdy innych osób.

Książka dostępna jako prezent do 31 lipca 2021 roku.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności, Catherine A. Sanderson

Czerwiec 2021

Czy roboty czują ból? 33 filozoficzne łamigłówki, Peter Cave
Czy roboty czują ból? 33 filozoficzne łamigłówki, Peter Cave

Książką czerwca w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Czy roboty czują ból? 33 filozoficzne łamigłówki

Peter Cave

Nie musisz znać filozofii, by poznać moc filozoficznego zdziwienia.

W tej pełnej myślowych paradoksów książce Peter Cave przedstawia 33 klasyczne i mniej znane filozoficzne problemy w sposób, który zmusi do zadumy nawet najmocniej stąpających po ziemi. Obywając się bez „izmów” i litanii nazwisk, za to z wykorzystaniem fantazji i dużej dawki humoru, autor prowadzi czytelnika od pozornie prostych sytuacji do samego sedna problemów, nad którymi od lat głowią się filozofowie. Czytelnik z reguły sam musi odnaleźć wyjście z myślowego labiryntu, w czym pomocna mu będzie opisowa bibliografia zawarta na końcu.

Lekko napisana, lecz z pewnością nie trywialna, książka przeznaczona jest dla każdego, kto zastanawia się nad światem – bez względu na wiek. Do ubocznych efektów lektury należy nieodparte poczucie zdziwienia rzeczywistością, a w skrajnych przypadkach – chęć zostania filozofem.

Książka dostępna jako prezent do 30 czerwca 2021 roku.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Czy roboty czują ból? 33 filozoficzne łamigłówki, Peter Cave

Maj 2021

Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie, Michael J. Sandel
Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie, Michael J. Sandel

ŚWIATOWY BESTSELLER Najsłynniejsza książka Michaela J. Sandela, powstała na podstawie popularnych i obleganych przez studentów wykładów, zatytułowanych Sprawiedliwość, które autor prowadzi na Uniwersytecie Harvarda.

Pytając o to, czy społeczeństwo jest sprawiedliwe, rozważamy, w jaki sposób dzieli między swoich członków to, co ma dla nas wartość – dochody i bogactwo, prawa i obowiązki, władzę i możliwości, urzędy i zaszczyty. Sprawiedliwe społeczeństwo rozdziela te dobra w odpowiedni sposób; przyznaje każdemu człowiekowi to, co mu się należy. Trudności zaczynają się wtedy, gdy zapytamy, co należy się ludziom i dlaczego. Książka poświęcona jest analizie słabych i mocnych stron trzech sposobów myślenia o sprawiedliwości.

Zespół Ibuk Libra

Dział Informacji MBP

Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie, Michael J. Sandel

Kwiecień 2021

Nasze miejsce w kosmosie, Helen Courtois

Książką kwietnia w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Nasze miejsce w kosmosie

Hélène Courtois

Nasza galaktyka i jej sąsiedzi mkną przez wszechświat w zdumiewającym tempie kilkuset kilometrów na sekundę. Fakt ten jest znany od początku lat 60. ubiegłego wieku. W tym czasie astrofizycy nie byli jeszcze w stanie w pełni wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. W latach 90., amerykańscy naukowcy wskazali, że ruch ten może być związany z oddziaływaniem ogromnej masy tzw. Wielkiego Atraktora.

Poszukując Wielkiego Atraktora, zespół badawczy, do którego należała nasza Autorka, odkryli supergromadę galaktyk, do których należy nasza Droga Mleczna. Nazwali ją Laniakea (z hawajskiego „niezmierne niebiosa”).

Ta książka ma na celu podzielenie się historią tego ogromnego odkrycia. Autorka w jasny i prosty sposób dokonuje przeglądu Wszechświata i rządzących nim praw fizyki.

Książka dostępna jako prezent do 30 kwietnia 2021 roku.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Marzec 2021

Dwór polski. Literackie obrazy w prozie XIX i XX wieku, Emanuela Tatarkiewicz
Dwór polski. Literackie obrazy w prozie XIX i XX wieku, Emanuela Tatarkiewicz

Książką marca w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Dwór polski. Literackie obrazy w prozie XIX i XX wieku

Emanuela Tatarkiewicz

Jak wyglądały dwory? Kim byli ich mieszkańcy? Czym charakteryzowała się domowa przestrzeń i kto ją tworzył? W jaki sposób pisarze utrwalili ten mikroświat w literaturze?

Dwór czy dworek stanowi główne tło wielu polskich utworów literackich z XIX i początku XX wieku. Nie tylko jako dom, w którym prowadzi się bogate życie towarzyskie. Oprócz sfery obyczajowej w literackim obrazie dworku również ważna jest również specyfika polska, co wynikało z uwarunkowań historycznych. Nawet dziś, kiedy świat ziemiański w dawnej postaci stał się reliktem przeszłości, dwory jako przestrzeń materialna i symboliczna są stałym elementem polskiego pejzażu kulturowego.

Książka przedstawia obraz dworu opisanego w polskiej prozie XIX i początku XX wieku. Jest to zatem obraz wykreowany, ale przecież wiarygodnie – bo z pierwszej ręki – odzwierciedlający obraz świata dworskiego. Potęga literatury polega na tym, że utrwaliła ten obraz dworu, a ponadto stworzyła takie wzorce, które chciano realizować, urzeczywistniać – dawniej i dziś. W literaturze polskiej dwór przedstawiony jest nie tylko jako gniazdo rodzinne, ale w szerszej perspektywie – jako przestrzeń symboliczna, ogólnonarodowa; jako dom patriotyczny, gdzie przetrwała polskość.

Czytelnik będzie miał okazję poznać codzienny, jak i świąteczny rytm dnia związany z dworem wpisanym w wiejską rzeczywistość i w tamtejszy mikroświat. Autorka zwraca uwagę na to, jak bardzo tradycja i zwyczaje wpływały na życie dworu. Przedstawia to m.in. poprzez ukazanie barwnych obyczajów, bogactwa kulinarnego, religijności czy sposobów leczenia charakterystycznych dla przestrzeni dworskiej.

Bazą źródłową książki jest polska proza XIX i XX-wieczna, dotąd nieopracowana szczegółowo pod kątem zagadnienia dworu. W licznych pozycjach poświęconych tematyce dworu dominuje rys historyczny i dokumentalny. Kilka najbardziej znanych polskich powieści służy niezmiennie jako przykłady omawiane w kontekście obyczajów dworskich wraz z pamiętnikami ziemiańskimi i literaturą wspomnieniową. Ten wybór autorka książki rewiduje i znacząco rozszerza.

Książka dostępna jako prezent do 31 marca 2021 roku.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Dwór polski. Literackie obrazy w prozie XIX i XX wieku, Emanuela Tatarkiewicz

Luty 2021

Bujda na resorach, Massimo Pigliucci
Bujda na resorach, Massimo Pigliucci

Książką lutego w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Bujda na resorach autorstwa Massimo Pigliucciego

Dlaczego ludzie wierzą w bzdury? Czym nauka różni się od pseudonauki? Jak odróżnić fakt od fantazji, lekarstwo od ściemy, wiedzę od bredni? BUJDA NA RESORACH to napisany przystępnym językiem przewodnik po metodologii naukowej oraz tak zwanym problemie demarkacji, czyli kwestii systematycznego odróżnienia nauki od tego, co tylko naukę udaje. Massimo Pigliucci – filozof, sceptyk i biolog ewolucyjny – poszukuje zdroworozsądkowej koncepcji nauki, aby wyposażyć czytelnika w osobisty „wykrywacz bredni”, który pozwoli mu zorientować się w zalewie sprzecznych informacji, fałszywych teorii i niepotwierdzonych hipotez. Opierając się na licznych studiach przypadków, autor omawia między innymi istotę i ograniczenia metody naukowej, rolę ekspertów w nauce i poza nią, narzędzia myślenia krytycznego oraz poglądy pseudonaukowe, których rosnąca popularność ma obecnie opłakane skutki.

W dobie powszechnego dostępu do informacji i równie powszechnego kryzysu zaufania znajomość tych zagadnień staje się moralnym obowiązkiem, ponieważ, jak przekonuje autor we Wprowadzeniu:

„[…] nauka jest zbyt potężna i zbyt ważna, pseudonauka zaś zbyt powszechna i zbyt szkodliwa, by otwarte społeczeństwo mogło w tej materii pozwolić sobie na ignorancję”.

Książka dostępna jako prezent do 28 lutego 2021 roku.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Bujda na resorach, Massimo Pigliucci

Styczeń 2021

Operacja „Eagle” - Niemcy 1945, Agata i Jakub Tyszkiewicz
Operacja „Eagle” - Niemcy 1945, Agata i Jakub Tyszkiewicz

Książką stycznia w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Operacja "Eagle" - Niemcy 1945 autorstwa Agaty Tyszkiewicz, Jakuba Tyszkiewicza

Książka powstała na podstawie niedawno odtajnionych dokumentów z archiwów amerykańskich i polskich.

Ukazuje ona tragiczne losy 32 „polskich James’ów Bond’ów”, zrzuconych na terytorium Trzeciej Rzeszy w marcu i kwietniu 1945 r., w ramach operacji o kryptonimie „Eagle”. Zadaniem polskich wywiadowców było zbieranie istotnych informacji dla amerykańskiego wywiadu. Spadochroniarze rekrutowali się z żołnierzy, których najpierw siłą wcielono do Wermachtu z terytorium Górnego Śląska i Pomorza. Po dostaniu się do alianckiej niewoli trafili do szeregów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, by wreszcie po specjalnym przeszkoleniu stać się agentami OSS. Ich historia została przedstawiona na szerszym tle innych polskich działań wywiadowczych w czasie II wojny światowej i ludzi w nich zaangażowanych.

Autorzy piszą o ciekawej historii w przystępny sposób, przeplatają opis przygotowań do misji i jej przebieg treściami fabularyzowanymi będącymi autorską rekonstrukcją zdarzeń opartą na unikalnych dokumentach historycznych.

"Spadochrony rozłożyły się prawidłowo. Skoczkowie w jasnym świetle księżyca widzieli niemiecką wieś ze wszystkimi detalami. Wiedzieli już, że to nie jest miejsce planowego zrzutu. Wiatr znosił Bogdanowicza wprost na osadę. Gdzieś dalej został Sobiechowski.

- Fallschirmspringer! Fallschirmspringer! – usłyszał z dołu krzyki.

Aleksander ze wszystkich sił próbował zmienić tor lotu. Wiejskie zabudowania stawały się z każdą chwilą coraz większe. Skoczek dotknął ziemi w samym środku wsi. Szybko wypinał się z uprzęży. Kombinezon i cały ładunek, który miał na sobie utrudniał mu ruchy. Usłyszał, że ktoś nadbiega.

- Halt! - padła komenda. Aleksander zdążył się odwrócić i wystrzelić. Nagle, poczuł dziwne uderzenie, ból rozlał się po całym ciele, upadając zobaczył jeszcze twarz Niemca, który nadbiegł pierwszy a teraz klęczał trzymając się rękami za brzuch."

(z książki)

Książka dostępna jako prezent do 31 stycznia 2021 roku.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Operacja „Eagle” - Niemcy 1945, Agata i Jakub Tyszkiewicz

Grudzień 2020

Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie, Paweł Sekuła
Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie, Paweł Sekuła

Książką grudnia w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Likwidatorzy Czarnobyla autorstwa Pawła Sekuły

Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę

o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi.

Tytuł dostępny jako prezent do 31 grudnia.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie, Paweł Sekuła

Listopad 2020

Wybrałem Polskę. Imigranci w PRL, Przemysław Semczuk
Wybrałem Polskę. Imigranci w PRL, Przemysław Semczuk

Książką listopada w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w PRL autorstwa Przemysława Semczuka

Czasy PRL-u kojarzą się z barwnymi ucieczkami. Porwania samolotów, kutry rybackie uciekające na Bornholm, wyprawy przez Bałtyk kajakiem, a nawet masowa ucieczka marynarzy, którzy porwali okręt wojenny. Trudno sobie wyobrazić, że były osoby, które z własnej woli przyjeżdżały do komunistycznej Polski, by w niej zamieszkać. Książka stanowi unikatowy zbiór opowieści o bohaterach, których losy mają wspólny mianownik: wszyscy z wyboru osiedlili się w komunistycznej Polsce. Do dzisiaj jesteśmy przekonani, że z Polski tylko uciekano. Tymczasem bohaterowie rezygnowali z „łatwego” życia w kapitalizmie, wyjeżdżając za żelazną kurtynę – głównie z przyczyn osobistych.

Książka jest reportażem poświęconym kilku postaciom. Ich losy przeplatają się i wiążą z wydarzeniami w kraju. Główną postacią jest George Bidwell. Były oficer armii brytyjskiej, weteran kampanii w Afryce po wojnie trafił do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrektora British Council. Na raucie w ambasadzie poznał Annę Wirszyłło, w której natychmiast się zakochał. Korespondencyjnie rozwiązał swoje pierwsze małżeństwo, od lat fikcyjne. Jednak władze brytyjskie nie chciały pozwolić na polityczny precedens. Wykorzystano fakt, że dokumenty rozwodowe nie zostały potwierdzone urzędowo i oskarżono go o bigamię. Bidwell zrzekł się angielskiego obywatelstwa i nie znając ani słowa po polsku, stał się Polakiem. Został poczytnym pisarzem, wydał blisko 50 tytułów. Książki pisał po angielsku, a jego żona tłumaczyła je na język polski. Przyjaźnił się z Iwaszkiewiczem, który wprowadził go do Stowarzyszenia Literatów Polskich i zachęcił do osiedlenia się

w Przesiece, górskiej wiosce w Karkonoszach.

Inną postacią opisaną w książce to m.in. Peter Raina – historyk, publicysta, który mieszkał w Polsce zaledwie kilka lat. Ożenił się z Barbarą Wereszczyńską i razem z nią, z powodów politycznych, musiał zamieszkać w Berlinie Zachodnim. Barbara aż do śmierci była w kontakcie z SB i pisała raporty o działalności męża.

Tytuł dostępny jako prezent do 30 listopada.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Wybrałem Polskę. Imigranci w PRL, Przemysław Semczuk

Październik 2020

Wolfgang Amadeusz Mozart. Wybór listów, pod red. Ireneusza Dembowskiego
Wolfgang Amadeusz Mozart. Wybór listów, pod red. Ireneusza Dembowskiego

Książką października w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Wolfgang Amadeusz Mozart. Wybór listów, pod red. Ireneusza Dembowskiego

Wolfgang Amadeusz Mozart był nie tylko muzycznym geniuszem, ale tak jak jego ojciec, znakomitym epistolografem. Ich listy są uważane za najciekawsze i najpiękniejsze, jakie kiedykolwiek napisał muzyk. Korespondencja Mozarta oraz jego najbliższych, przyjaciół i znajomych jest niezrównaną, najwiarygodniejszą encyklopedią jego życia i twórczości oraz wspaniałym świadectwem epoki.

Książka jest zbiorem listów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zebrał je oraz przetłumaczył Ireneusz Dembowski, dodając także komentarze do listów, przypisy, indeksy nazwisk i utworów kalendarium życia Mozarta. Czytelnik znajdzie tu przegląd najważniejszych okresów życia Mozarta, który żył niespełna 36 lat. Przekład listów Mozarta stanowi dumny polski akcent w historii opracowań listów kompozytora. Ireneusz Dembowski wykonał heroiczną pracę, tłumacząc, opracowując i dokumentując przelane na papier myśli autora Requiem.

Podstawą tłumaczenia jest wydanie krytyczne korespondencji Mozarta Mozart. Briefe und Aufzeichnungen Gesamtausgabe w opracowaniu W. Bauera i O. E. Deutscha, opublikowane pod patronatem Mozarteum w Salzburgu.

Tytuł dostępny jako prezent do 31 października.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Wolfgang Amadeusz Mozart. Wybór listów, pod red. Ireneusza Dembowskiego

Wrzesień 2020

Piotr Ambroziewicz, Auta dla nas, auta dla mas
Piotr Ambroziewicz, Auta dla nas, auta dla mas

Książką września w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Piotra Ambroziewicza, Auta dla nas, auta dla mas

- Co to był szewroletariat?

- Jak zwykły Polak auto zdobywał?

- Dlaczego nasi projektanci i konstruktorzy mieli pecha?

- Jak władza oszukała ludzi na przedpłatach?

- Czemu mały fiat podskakiwał przed Wigilią?

- Za co powinniśmy kochać syrenki?

- Co miał sowiecki premier do Polskiego Fiata?

Dzięki samochodom i za pośrednictwem samochodów Czytelnik pozna życie codzienne, politykę i sytuację ekonomiczną Polski Ludowej. Opisywane przez autora pojazdy są zarazem bohaterami historii – czasem śmiesznej, czasem strasznej, a czasem wręcz absurdalnej. Jest to barwna książka, dziennikarska. Historia motoryzowania ludzi władzy i zwykłych ludzi w Polsce Ludowej nie bez przymrużenia oka.

Książka będzie pasjonującą lekturą dla każdego odbiorcy, a szczególnie dla poszukiwacza absurdów z punktu widzenia perspektywy społecznej. Znajdą w niej także coś dla siebie miłośnicy historii Polski Ludowej, wielbiciele dziejów motoryzacji historycy poszukujący materiału źródłowego (cytaty z prasy, literatury, filmów).

Tytuł dostępny jako prezent do 30 września. Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Piotr Ambroziewicz, Auta dla nas, auta dla mas

Sierpień 2020

Sergiusza Prokurata, Niezwykłe początki znanych firm
Sergiusza Prokurata, Niezwykłe początki znanych firm

Książką sierpnia w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Sergiusza Prokurata, Niezwykłe początki znanych firm

Książka o historiach znanych na całym świecie korporacji, bądź precyzyjniej ujmując temat o założycielach znanych korporacji – życiu i pomysłach biznesowych ich założycieli. Pozycja ta jest opowieścią o wymyślaniu i wdrażaniu innowacji, przekształcania pasji w gigantyczny zysk.

Autor pokazuje jak tworzy się firmę, w określonych warunkach technologicznych, politycznych, społecznych. Ponadto podkreśla rolę, jaką odegrał założyciel firmy. Docenienie jego charakteru, ciężkiej pracy, uporu i właściwych decyzji biznesowych. Książka w pozytywny sposób pokazuje tworzenie firmy najczęściej w XIX wiecznych realiach.

Tytuł dostępny jako prezent do 31 sierpnia.

Zespół IBUKA Libry życzy dobrej lektury!

Dział Informacji MBP Opole

Sergiusza Prokurata, Niezwykłe początki znanych firm

Lipiec 2020

Zofia Kossak, Joanna Jurgała-Jureczka
Zofia Kossak, Joanna Jurgała-Jureczka

Książką lipca w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Joanny Jurgały-Jureczki, Zofia Kossak. Opowieść biograficzna

Zofia Kossak, „primo voto” Szczucka, „secundo voto” Szatkowska, wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zaważyło na jej życiowych wyborach. Wnuczka Juliusza, bratanica Wojciecha, blisko spokrewniona z Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Od początku żyła w świecie artystów, malarzy, literatów.

Zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, w końcu jednak została pisarką, której proza historyczna, w tym „Błogosławiona wina” i Krzyżowcy, czytana jest do dziś. Wspaniałe wychowanie, empatia i głęboka wiara pisarki zaznaczyły się szczególnie podczas okupacji. Zofia Kossak z wielkim oddaniem zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom i działalność „Żegoty”. Trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz, skąd – jak napisała – „wyszła w najgorszej formie fizycznej, ale najlepszej duchowej”. Widziała wokół siebie kobiety załamane, zdesperowane i takie, które przy życiu podtrzymywała tylko myśl o zemście. Pokazała im sposoby przetrwania obozu.

Nie tolerowała nieuprzejmego traktowania ludzi, braku szacunku dla przyrody i zwierząt. Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślali jej prawość, zrozumienie dla drugiego człowieka, odwagę zarówno w wyrażanych poglądach, jak i w postępowaniu. „Wielu z nas kazała nazywać się po prostu Ciotką i faktycznie przyjmowaliśmy i odczuwali ją jako członka bliskiej rodziny” – wspominał Władysław Bartoszewski.

„Była kobietą niezwykłą, „bożym szaleńcem”, mówili o niej: świetlana postać, najszlachetniejszy płomień, natchnienie Polski podziemnej, najdzielniejsza z dzielnych, bohaterska „Weronika”, nieustraszona „Ciotka”, osoba życzliwa, pełna wdzięku i uśmiechu, o żywych, rozświetlonych oczach, wspaniała kobieta o miłym sposobie bycia, przyciągająca ludzi młodych dzięki swej promieniującej naturze, prostocie, niezachwianej wierze i pogodzie ducha.”

Tytuł dostępny jako prezent do 31 lipca. Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Zofia Kossak, Joanna Jurgała-Jureczka

Czerwiec 2020

Piotr Korczyński, Dawno temu na Dzikim Zachodzie
Piotr Korczyński, Dawno temu na Dzikim Zachodzie

Książką czerwca w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Piotra Korczyńskiego, Dawno temu na Dzikim Zachodzie

Dawno temu na Dzikim Zachodzie nieprzypadkowo nawiązuje tytułem do słynnego spaghetti westernu Sergia Leone. Zawarte tu historie opowiadają o pogoni za marzeniem, która dla niektórych kończyła się odkryciem skarbu na cmentarzu, a dla innych, nawet częściej – samym cmentarzem. Dzieje amerykańskiego pograniczna, zwłaszcza XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu, wciąż inspiruje historyków, filmowców czy pisarzy. Także w Polsce przeżywa swój renesans, tym bardziej że w historii Ameryki zapisało się wielu Polaków, nie tylko osadników przybywających tam „za chlebem”, lecz także żołnierzy i rewolwerowców, awanturników, po których zostały groby na teksańskich cmentarzach, a których rzadko wymienia się na kartach książek historycznych.

Książka dzieli się na trzy części: historyczną, filmową i suplement polski. Autor barwnie opisuje dzieje amerykańskiego pogranicza nie tylko w XIX wieku. W swojej opowieści cofa nas aż do czasów hiszpańskich konkwistadorów i misjonarzy, wykracza także poza granice dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Przedstawia losy znanych bohaterów, jak „apostoł Indian” Bartolomé de Las Casas, Geronimo, „Dziki” Bill Hickok czy Buffallo Bill, ale i tych mniej lub zupełnie nieznanych, w tym wielu postaci o polskich korzeniach, jak kondotier Krzysztof Arciszewski czy kawalerzyści cesarza Maksymiliana w Meksyku, a nawet... Henryk Sienkiewicz. Historia Dzikiego Zachodu to nie tylko historia mężczyzn. Na kartach książki pojawiają się i kobiety: amerykańska „dziewczyna z tatuażem” Olive Oatman i miłość polskiego rewolwerowca Helen Beulah-M’Rose.

W historii o amerykańskim pograniczu fakty splotły się nierozerwalnie z mitami. Autor opowiada nam także o tworzeniu się tych mitów i wrastaniu Dzikiego Zachodu w kulturę popularną. Western, powstały jako filmowy gatunek opowieści awanturniczej dziejącej się na Dzikim Zachodzie w połowie XIX wieku lub na przełomie XIX i XX wieku, jest charakterystyczny dla Stanów Zjednoczonych, stał się jednak tak popularny, że wybiegł daleko poza granice USA. Bez niego opowieść o zdobywaniu Dzikiego Zachodu nie byłaby pełna.

Tytuł dostępny jako prezent do 30 czerwca.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Piotr Korczyński, Dawno temu na Dzikim Zachodzie

Maj 2020

Inżynierowie Niepodległej, Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska
Inżynierowie Niepodległej, Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska

Książką maja w IBUKU Librze zostaje tytuł:

Andrzeja Goworskiego, Marty Panas-Goworskiej, Inżynierowie Niepodległej

11 listopada 1918 roku Polska po ponad stu latach niewoli powróciła na mapę polityczną Europy. Zazwyczaj podkreśla się trud znanych polityków, dowódców i żołnierzy, którzy walczyli na różnych polach bitew I wojny światowej. Często nie pamięta się jednak o wszystkich tych, którzy dzięki swej aktywności i zaradności przez cały okres zaborów przyczyniali się do rozwoju polskich ziem: kulturalnego, społecznego czy gospodarczego, którzy – nawet jeśli nie dożyli niepodległej Polski – byli jej prawdziwymi inżynierami.

Kim byli bohaterowie tej książki – inżynierowie Niepodległej? W XIX i na początku XX w. wielu Polaków trafiało w głąb Cesarstwa Rosyjskiego: w efekcie poboru do wojska, jako zesłańcy skazani za udział w powstaniach lub za działalność polityczną. Inni prowadzili badania, wyjeżdżali do szkół, jako urzędnicy otrzymywali zatrudnienie w najdalszych regionach imperium, rozwijali też swoją działalność gospodarczą. Na początku I wojny światowej na Wschód ruszyły całe masy bieżeńców uciekających przez Niemcami. Wielu z nich, mimo skrajnie trudnych warunków, umiało na rosyjskiej ziemi ze skazańca przeistoczyć się w cenionego naukowca czy podróżnika lub z biednego studenta petersburskiej uczelni – w głównego konstruktora mostów. Rosły fortuny polskich przedsiębiorców

i zdolnych zarządców, którzy imali się różnych zajęć. I to dzięki nim możliwe było zbudowanie w 1918 roku niepodległego państwa.

Autorzy dotarli do wielu źródeł niedostępnych dla polskiego czytelnika i w sposób w bardzo przystępny i w ciekawej formie przedstawiają sylwetki i niezwykłe losy polskich inżynierów, naukowców, wojskowych, przedsiębiorców, którzy zrobili kariery w Cesarstwie Rosyjskim, a jednocześnie „nieśli ze sobą cywilizację” czy też „byli nosicielami kultury”. Co ważniejsze jednak, świadomie prowadzili działalność patriotyczną, pielęgnując i rozwijając polską kulturę, naukę

i wspierając gospodarkę na ziemiach polskich. Stawali się tym samym zalążkiem przyszłych elit niepodległej Polski – inżynierami Niepodległej.

Tytuł dostępny jako prezent do 31 maja.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Inżynierowie Niepodległej, Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska

Kwiecień 2020

Do Santiago, Emilia Sokolik i Szymon Sokolik
Do Santiago, Emilia Sokolik i Szymon Sokolik

Książką miesiąca kwietnia zostaje tytuł:

Emilii i Szymona Sokolników, Do Santiago. O piegrzemach, Maurach, pluskwach i czerwonym winie

Lepiej iść z mężem czy z osłem? Ile dziewic składano w daninie Maurom? Jak medyk z Kordowy odchudził króla Sancha? Dlaczego rycerze z Zakonu Santiago byli żonaci? Jak byki egzekwują zakaz parkowania? Co jest gorsze: pluskwy czy nyktofobia? Co ślubował Krzysztof Kolumb? Jakie części ciała powinien obmywać pielgrzym?

Znacie odpowiedzi? Oni też nie znali, dopóki nie postawili pierwszego kroku na Camino de Santiago. Emilia i Szymon Sokolikowie postanowili na miesiąc przenieść swoje życie małżeńskie z Warszawy na górskie i polne ścieżki północnej Hiszpanii. Przeszli nimi osiemset kilometrów,podążając cały czas za żółtymi strzałkami w kierunku Atlantyku, do grobu jednego z trzech najbliższych uczniów Jezusa – świętego Jakuba Apostoła.

Podróżując śladami średniowiecznych pielgrzymów,spotkali wędrowców z całego świata: wierzących i niewierzących, starszych i bardzo młodych, samotnych i idących w grupie. W drodze towarzyszyli im templariusze, królowie Kastylii, Maurowie, Mozarabowie, rycerze rekonkwisty,czarownice, rastafarianie, miłośnicy korridy, archanioł Rafał, a nawet gejsza. Wędrując w poszukiwaniu niezwykłych legend, wydeptywali rzymskie trakty,uciekali przed krowami i pluskwami, odkrywali groby świętych i papieskiego syna, odkręcali kran z darmowym winem, zdobywali Przełęcz Przebaczenia,podziwiali płeć przeciwną i widzieli Graala.

W czasie wyprawy odkryli też coś ważnego dla siebie. Podobnie jak miliony pielgrzymów z całego świata, którzy już od ponad tysiąca lat wyruszają na największy pieszy szlak pielgrzymkowy w dziejach chrześcijaństwa – Camino de Santiago.

Tytuł dostępny jako prezent do 30 kwietnia.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Do Santiago, Emilia Sokolik i Szymon Sokolik

Marzec 2020

Kobiety Kossaków, Joanna Jurgała-Jureczka
Kobiety Kossaków, Joanna Jurgała-Jureczka

Marzec, miesiąc kobiet. IBUK Libra prezentuje książkę

Joanna Jurgała-Jureczka, Kobiety Kossaków

Piękne, ambitne, nieodgadnione. Kobiety Kossaków żyły w cieniu artystów malarzy, chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Dostojne matrony i matki, które same siebie nazywały kurami domowymi; buntowniczki, malarki i literatki, chcące za wszelką cenę wyjść z cienia by pokazać swój własny talent.

Głównymi bohaterkami opowieści są kobiety związane z Kossakami:

- Aniela z Kurnatowskich Gałczyńska – teściowa Juliusza

- Zofia z Gałczyńskich Kossakowa – żona Juliusza i seniorka rodu

- Zofia z Kossaków Romańska i Jadwiga z Kossaków Unrużyna – córki Zofii i Juliusza

- Maria z Kisielnickich Kossakowa – żona Wojciecha, synowa Juliusza

- Anna z Kisielnickich Kossakowa – żona Tadeusza, synowa Juliusza oraz najmłodsze pokolenie: Jadwiga Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak – wnuczki Juliusza

W książce wykorzystano niepublikowane materiały, wśród których znalazły się między innymi: „Pamiętniki ”Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej, „Zapiski z okresu wojny” Magdaleny Samozwaniec, korespondencja Marii Kossakowej, listy jej syna Jerzego i zięciów (mężów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec), listy Marii do wnuczki Teresy Starzewskiej, córki Magdaleny Samozwaniec, a także bogate archiwum Zofii Kossak.

Tytuł dostępny jako prezent do 31 marca.

Życzymy dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Kobiety Kossaków, Joanna Jurgała-Jureczka

Luty 2020

Coraz lepiej, Mark Juddery
Coraz lepiej, Mark Juddery

Luty to z jednej strony czas sesji egzaminacyjnej na wielu polskich uczelniach, z drugiej również wytchnienia po intensywnym semestrze. IBUK Libra prezentuje książkę poświęconą temu, w jaki sposób patrzymy na świat. Skoro jest tak źle, to dlaczego jest coraz lepiej?

Mark Juddery, Coraz lepiej. Dlaczego świat nie schodzi na psy

To książka dla wszystkich tych, którzy wciąż nie są zadowoleni z otaczającego świata – a zwłaszcza tych, którzy coś z tym robią. Zgadza się – wciąż może być lepiej! Czy uważasz, że dzisiejszy świat jest gorszy niż kiedykolwiek w historii? Czy wierzysz, że stopniowo tracimy grunt pod nogami? Jeżeli tak, nie jesteś w tym osamotniony. Istnieją niezliczone powody, dla których sądzimy, że dzisiejszy świat jest absolutnie najgorszy w historii. Czy jednak w zderzeniu z faktami da się to stanowisko obronić? Niekoniecznie! Współczesny świat nie jest idealny – ciągle się w nim zabijamy, cierpimy głód i choroby. Jednocześnie jeszcze nigdy w historii świata zjawiska te nie miały tak marginalnego charakteru – jeszcze nigdy nie było tak dobrze jak teraz: pokój na świecie jest o wiele bardziej cenioną wartością niż setki lat temu. Dzisiejszych dyktatorów nie sposób porównać z Attylą czy Dżyngis-chanem. Walczymy o równe traktowanie kobiet, przeciwstawiamy się rasizmowi. Coraz skuteczniej walczymy w chorobami nękającymi ludzkość. Sprzeciwiamy się krzywdzeniu zwierząt. Jesteśmy milsi! Trudno w to uwierzyć? Mark Juddery pokazuje, że obszarów, w których jest coraz lepiej, jest o wiele więcej, a czas, w którym żyjemy, jest absolutnie wyjątkowy w historii świata.

Tytuł dostępny jako prezent do 29 lutego.

Wszystkim użytkownikom IBUKA Libry życzymy samych zdanych egzaminów, tych akademickich oraz życiowych, a także jak najwięcej czasu na dobre lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Coraz lepiej, Mark Juddery

Styczeń 2020

Złote lata polskiej chuliganerii 1950-1960, Piotr Ambroziewicz
Złote lata polskiej chuliganerii 1950-1960, Piotr Ambroziewicz

W Nowym Roku 2020 życzymy samych dobrych lektur i dlatego IBUKA Libry prezentuje w styczniu książkę

Piotra Ambroziewcza, Zlote lata polskiej chuliganerii 1950-1960

Jaki jest rodowód chuligana?

Dlaczego chuligan stał się problemem politycznym?

Jak mucha zwalczała chuliganerię?

Co wspólnego z polskim chuliganem miał bagnet w brzuchu Koreanki?

Czy chuligan i bikiniarz byli przyrodnimi braćmi?

To tylko niektóre z wielu ciekawych pytań, które autor stawia w zakrojonej na szeroką skalę opowieści o pladze, jaka nawiedziła Polskę Ludową w latach pięćdziesiątych minionego stulecia – chuligaństwie. Szeroką, bo przedstawiającą rozmaite aspekty tego zjawiska w okresie jego złotych lat, gdy chuligaństwo kwitło na potęgę – wskutek niemocy władz, nieudolności fatalnie wyszkolonej milicji, braku narzędzi prawnych, a także z powodu powiększania się rzeszy młodych ludzi znudzonych socjalistyczną „mową-trawą”. Wszystko w formach też rozmaitych, ale zawsze atrakcyjnych dla odbiorcy, zwłaszcza gdy nie jest pozbawiony poczucia humoru. Autor nie stroni od anegdot i historii barwnych, choć przecież wyłuskanych z ponurej, wszechogarniającej szarzyzny tamtej dekady. W paru momentach sięga i do własnych wspomnień, ale – w tych kluczowych – ponad „opis własnymi słowami” przedkłada pełnokrwisty, najlepiej oddający istotę rzeczy oraz atmosferę cytat.

Wielu czytelników lektura może zaszokować. Mniej nawet łobuzerskimi lub zgoła bandyckimi poczynaniami chuligańskich paczek, bardziej emanującym z licznych stron antyamerykanizmem,

w treści i formie graniczącym z paranoją. Nie autora, lecz ważnych, choć drugoplanowych, bohaterów jego książki: polityków, dziennikarzy na usługach władzy, tzw. działaczy, prawników. Z kolei miłośników literatury i filmu zainteresują chuligańskie fascynacje autorów dzieł papierowych i celuloidowych. Jest jeszcze coś, co wyróżnia tę książkę – to ważny dla każdego rozdziału i dla wielu sytuacji opis tła, na jakim rozgrywają się przedstawione wypadki. Tła politycznego, społecznego, obyczajowego. Z kolei dołączone do każdego rozdziału „Niezbędniki” wyjaśnią (młodszemu lub po prostu mniej w historii zorientowanemu) czytelnikowi: kto, co i dlaczego.

Tytuł dostępny jako prezent do 31 stycznia.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Złote lata polskiej chuliganerii 1950-1960, Piotr Ambroziewicz

Grudzień 2019

Niezwykły świat przedwojennego futbolu, Remigiusz Piotrowski
Niezwykły świat przedwojennego futbolu, Remigiusz Piotrowski

W grudniu prezentem od IBUKA Libry zostaje książka

Remigiusza Piotrowskiego, Niezwykły świat przedwojennego futbolu

Gratka dla czytelników, którzy szukają ciekawych ujęć społecznej historii Polski w okresie międzywojnia.

Dlaczego kluby nie mogły płacić piłkarzom?

- Ile kosztowało „ustawienie” meczu w II RP?

- Jak wyglądał trening przedwojennej drużyny?

- Dlaczego rabin przerwał mecz?

„Na stadionie sportowym 20 000 ludzi wrzeszczy, denerwuje się, rzuca czapkami, demonstruje… Ze wszystkich stron Polski nerwowe telefony: wygrali czy skapitulowali?”

Książka przybliża barwny świat przedwojennego futbolu. Świat pełen sprzeczności, w którym po boiskach biegali robotnicy i inteligenci, a choć żaden z nich nie mógł na piłce zarabiać, na boku dorabiało na niej wielu. To wtedy działacze świecili przykładem a po cichu część z nich snuła misterne intrygi; gwiazdy rozbudzały wyobraźnię tłumów, by po chwili okładać się pięściami po głowach, a eleganccy dżentelmeni w kapeluszach rozprawiali na trybunach o sztuce i… lżyli do utraty tchu sędziego-kalosza. To w końcu świat idealistów, romantyków i niepokornych pionierów. Pełen pasji, humoru. Dziwny i intrygujący.

Autor opowiada nam historię o tym, co jedli przedwojenni piłkarze, jak podróżowali, co im spędzało sen z powiek. Wspomina o największych skandalach, zajadłych polemikach, klubowych animozjach, osobliwych przesądach, piłkarskich zwyczajach, nadziejach, radościach i rozczarowaniach. Odkrywa słodko-gorzkie realia tego, czym był futbol w II RP, a czym niekiedy bywał i czy nadal coś nas z nim łączy.

Tytuł dostępny jako prezent do 31 grudnia.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Niezwykły świat przedwojennego futbolu, Remigiusz Piotrowski

Listopad 2019

Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje, Elkhonon Goldberg 
Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje, Elkhonon Goldberg

W listopadzie IBUK Libra poleca PREZENT "Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje" Elkhonona Goldberga.

Mózg człowieka starzeje się tak samo, jak całe jego ciało. Z biegiem czasu nieuchronnie zachodzą w nim zmiany: masa i objętość mózgu spada o ok. 2% na każde 10 lat. Komory powiększają się, a bruzdy stają się wyraźniejsze. Zmniejsza się gęstość synaps, słabnie przepływ krwi. A jednak osoby starsze często ujawniają zdolności nieobecne na wcześniejszych etapach rozwoju: dostrzegają na pozór trudne do uchwycenia zależności między rzeczami, ich intuicja bywa trafniejsza, rozumienie problemów – głębsze, a wiedza ekspercka budzi szacunek i podziw. Jak to się dzieje, że w miarę starzenia się mózgu umysł rośnie w siłę, a jego użytkownik zyskuje mądrość? Elkhonon Goldberg zaprasza w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania.

Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje to książka, która zmieni Twój sposób myślenia o starzeniu – i o myśleniu.

Elkhonon Goldberg jest profesorem neurologii na New York University School of Medicine. Studiował w Moscow University State pod kierunkiem Aleksandra Łurii. Swój czas dzieli pomiędzy praktykę kliniczną, prowadzenie badań w obszarze neuronauk oraz nauczanie. Jest dyrektorem Luria Neuroscience Institute. Mieszka w Nowym Jorku.

Książka dostępna jako prezent do 30 listopada.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje, Elkhonon Goldberg

Październik 2019

Kultura akademicka, Łukasz Sułkowski
Kultura akademicka, Łukasz Sułkowski

Na początek roku akademickiego IBUK Libra poleca PREZENT "Kultura akademicka. Koniec utopii?" prof. Łukasza Sułkowskiego,

Autor od lat obserwuje i analizuje kluczowe zmiany w zarządzaniu uczelnią, w swojej książce krok po kroku analizuje istotne obszary wpływające na całą społeczność akademicką, od studentów, przez naukowców, po administrację rozwijającą kierunki zmian systemowych. Książka choć ukazała się przed wprowadzeniem tzw. Ustawy 2.0, to wciąż w interesujący sposób pokazuje wyzwania, przed którymi stoją uczelnie.

Jest to ciekawa, inspirująca i wartościowa lektura dla szerokiego kręgu czytelników, nie tylko dla osób funkcyjnych (m.in. władze dziekańskie i rektorskie) w polskich uczelniach, ale także dla każdego, kto należy do społeczności akademickiej.

dr hab. Krzysztof Wach, prof. UEK

Książka dostępna jako prezent do 31 października.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP.

Kultura akademicka, Łukasz Sułkowski

Wrzesień 2019

Duchowe życie mózgu, Kenneth M. Heilman, Russell S. Donda
Duchowe życie mózgu, Kenneth M. Heilman, Russell S. Donda

We wrześniu IBUK Libra poleca PREZENT "Duchowe życie mózgu" Kennetha M. Heilmana i Russella S. Dondy.

Na planecie zamieszkałej przez 6,9 miliarda ludzi 6 miliardów praktykuje jakąś formę religii.

Chrześcijanie, muzułmanie, hindusi stanowią dwie trzecie wszystkich wierzących. Pozostałe 1,4 miliarda to wyznawcy buddyzmu, shinto, sikhizmu, judaizmu, bahaizmu i rozmaitych religii ludowych. Łącznie 87% ludzkości wierzy w jakąś siłę nadprzyrodzoną. Ta liczba robi wrażenie.

Które sieci neuronowe w mózgu są najaktywniejsze, gdy żarliwie się modlimy, błagamy Boga, śpiewamy w świątyni, zachwycamy się biblijną historią, bronimy naszych religijnych przekonań lub robimy inne rzeczy związane z naszą wiarą? A które nie wykazują aktywności? Co robi nasz mózg, kiedy doświadczamy mistycznych lub transcendentnych przeżyć? Które układy mózgowe uczestniczą w naszej religijności i duchowości? W jaki sposób odczuwamy i przeżywamy to, co zdaje się wykraczać poza nas samych? Co jest wspólne w doświadczeniu religijnym osób różnych wyznań?

Ta książka jest właśnie o tym, jak to wszystko się dzieje – jak mózg umożliwia ludziom bycie istotami religijnymi i duchowymi.

Książka dostępna jako prezent do 30 września.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP.

Duchowe życie mózgu, Kenneth M. Heilman, Russell S. Donda

Sierpień 2019

W pogoni za miłością, Sabine Heinrich
W pogoni za miłością, Sabine Heinrich

W wieczór sylwestrowy Ewa dowiaduje się nieoczekiwanie, że jej ukochana babcia zamierza odejść od dziadka – po sześćdziesięciu latach małżeństwa. Szok! Ona sama od sześciu lat jest w szczęśliwym związku z nauczycielem matematyki. A może nie do końca czuje się spełniona? Mają piękne mieszkanie, dużo podróżują i oboje kochają swoją pracę. Ewa chce mieć dziecko, Johannes nie. Nie rozmawiają o tym, ponieważ decyzja w tej sprawie właściwie już zapadła. I wtedy Ewa spotyka w klubie zabójczo przystojnego Tobiasza. Nagle wszystko się zmienia, sprawy nabierają tempa. Kiedy dzwoni do niej babcia i żali się na trudną do zniesienia sytuację w domu, obie postanawiają jednomyślnie: „Raz kozie śmierć! Pryskamy!”. Na południe, nad morze. Rozpoczyna się ekscytująca podróż na Elbę.

Błyskotliwa powieść, której bohaterki – dwie kobiety – znajdują się na życiowym zakręcie, a zarazem historia o słonecznych Włoszech w styczniu. Wszystko opowiedziane lekko, dowcipnie, okraszone szczyptą melancholii.

Książka dostępna do 31 sierpnia.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUKA Libry.

Dział Informacji MBP

W pogoni za miłością, Sabine Heinrich

Lipiec 2019

Siła innych, Michael Bond
Siła innych, Michael Bond

Na dobry początek lata lektura o wpływie otoczenia na nasze działanie i myślenie. W lipcu prezentem od IBUKA Libra zostaje książka Siła innych autorstwa Michaela Bond'a.

Jeżeli nawet wydaje się nam, że mamy decydujący wpływ na to, co dzieje się wokół, przez większość czasu jest dokładnie odwrotnie. Jesteśmy poddawani manipulacji niemal w każdej sferze życia.

Przez lata psychologom udało się odkryć, dlaczego i w jaki sposób nasza wrodzona umiejętność funkcjonowania w społeczeństwie ma ogromny wpływ na sposób naszego myślenia, zachowania, napędza nas do zdobywania szczytów, osiągania sukcesów, a z drugiej strony do bezmyślnego okrucieństwa.

W tej wciągającej książce Michael Bond bada najnowsze przełomy w psychologii społecznej i pokazuje, w jaki sposób uczyć się myślenia grupowego, budować lepszą pracę zespołową, identyfikować wspólne cele, stać się bardziej etycznymi i przetrwać momenty, kiedy nie ma się wsparcia grupy.

Ta niezwykła mieszkanka teorii ewolucyjnej, nauki o behawioryzmie i studium przypadku nauczy cię, jak w pełni wykorzystać ducha zespołowości.

Książka dostępna do 31 lipca.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUKA Libry

Dział Informacji MBP

Siła innych, Michael Bond

Czerwiec 2019

Siła małych celów, Tom O'Neil

Maj 2019

Siła małych celów, Tom O'Neil

Czerwiec miesiącem wszystkich dzieci. Dlatego proponujemy coś dziecinnie prostego - metodę małych zmian. Jak się to robi? Warto zacząć od lektury Siła małych celów autorstwa Toma O'Neila.

Co mogę zrobić już dziś, aby odmienić swoje życie?

Utknąłeś w martwym punkcie w pracy, ale boisz się zmiany?

Chcesz poprawić stan swoich finansów, ale brakuje ci pomysłu?

Tkwisz w związku, z którego uleciała dawna magia, ale nie wiesz, jak go ożywić?

Próbujesz wzmocnić więzi z dziećmi, ale wciąż nie masz czasu?

Walczysz ze zbędnymi kilogramami, ale twój program odnowy na dłuższą metę nie zdaje egzaminu?

Poznaj zasadę jednego procenta!

Tom O’Neil podpowiada, co zrobić, aby odnieść sukces w poszczególnych obszarach: od poszukiwania równowagi w życiu do lepszej organizacji pracy w firmie. Okazuje się, że duże i trwałe sukcesy osiąga się dzięki wprowadzaniu drobnych, pozytywnych zmian.

Znana sportowa zasada poprawy wyników o jeden procent polega na konsekwentnym zwiększaniu zaangażowania w danej dziedzinie. Tom O’Neil proponuje przenieść zasadę treningową do życia prywatnego i zawodowego. Daje czytelnikom zestaw konkretnych i uniwersalnych wskazówek, przedstawia proste zadania do wykonania, analizuje „przeszkadzacze” utrudniające realizację planów, posługuje się przykładami zaczerpniętymi z codzienności, a także proponuje trzydziestodniowy, starannie ułożony program zmian.

Prostota, przystępność, krótkie rozdziały, talent pedagogiczny autora sprawiają, że nawet ktoś, kto nie lubi poradników, przekona się do tej książki. Przedstawiona w niej zasada jest o tyle skuteczna, że nie wymaga forsowania się i niemal niepostrzeżenie kształtuje dobre nawyki. „Jednoprocentowiec” stawia sobie realistyczne cele i może szybko poczuć satysfakcję z osiągniętego małego sukcesu.

Książka dostępna do 30 czerwca.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUKA Libry

Zapraszamy, Dział Informacji MBP

Siła małych celów, Tom O'Neil
Karolina Felberg-Sendecka, Koleżanka
Karolina Felberg-Sendecka, Koleżanka

To był maj, pachniała Saska Kępa… W tym miesiącu prezentem od IBUKA Libry jest książka Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej autorstwa Karoliny Felberg-Sendeckiej. W tym roku minęły dwadzieścia dwa lata odkąd nie ma z nami jednej z najbardziej rozpoznawalnych autorek tekstów, poetek i dziennikarek XX wieku.

Ponoć każdy znał inną Osiecką. Nie była ideałem. Nie była wyro­zumiałą córką, wierną dziewczyną, lojalną żoną, oddaną kochan­ką i skorą do wyrzeczeń oraz poświęceń matką, nie była także do­skonałą poetką i pisarką; z pewnością jednak była fenomenalnym, wyjątkowym, a przez to i trudnym do uchwycenia człowiekiem. Magda Czapińska wspomina ją tak: „Agnieszka była z całą pewno­ścią osobowością złożoną, wieloraką. Nawet i dziś można ją na wie­lu bardzo różnych płaszczyznach analizować, tylko po co? Moim zdaniem ona była po prostu jedyna w swoim rodzaju i niedefinio­walna – stąd rozliczne podejmowane próby opisania jej fenomenu nie udają się, a fascynacja nią wcale nie niknie”.

Pierwszy raz tak otwarcie o poetce opowiadają między innymi: Ewa Błaszczyk, Jan Borkowski, Stan Borys, Magda Czapińska, Barbara Dziekan, Alina Janowska, Zygmunt Konieczny, Grzegorz Lasota, Zuzanna Łapicka-Olbrychska, Agata Passent, Barbara Katarzyna Radecka, Krystyna Sienkiewicz, Adam Sławiński, Stanisław Soyka, Anna Szałapak, Andrzej Zieliński, Katarzyna Ważyk. Ponadto w książce znajduje się wiele niegdyś już opublikowanych wypowiedzi, na przykład: Jarosława Abramowa-Newerlyego, Janusza Andermana, Henryka Grynberga, Marka Hłaski, Olgi Lipińskiej, Adama Michnika, Wojciecha Młynarskiego, Daniela Passenta, Jeremiego Przybory, Mieczysława F. Rakowskiego, Maryli Rodowicz, Magdy Umer, Jerzego Urbana, Barbary Wrzesińskiej. Całości dopełniają wiersze dedykowane artystce lub nią inspirowane oraz fragmenty wywiadów prasowych z Osiecką.

Książka dostępna do 31 maja.

Zachęcamy do lektury!

Zespół Ibuka Libry

Dział Informacji MBP

Karolina Felberg-Sendecka, Koleżanka

Kwiecień 2019

Salinger, David Shields, Shane Salerno

Marzec 2019

Salinger, David Shields, Shane Salerno

Drodzy Czytelnicy,

W ramach akcji Książka miesiąca od Ibuka Libry, tym razem wierny portret J.D. Salingera, autora kultowej książki „Buszujący w zbożu”, jednego z najbardziej znanych, a zarazem tajemniczych pisarzy amerykańskich.

W wieku czterdziestu sześciu lat Salinger wycofał się z życia publicznego i obsesyjnie strzegł dostępu do swojej prywatności. Blokował wszelkie próby publikacji na swój temat. Odmawiał ekranizacji swoich dzieł nawet największym producentom Hollywood. Gardził sławą.

Przez ostatnie czterdzieści pięć lat życia nie opublikował żadnego tekstu, choć nieprzerwanie pisał.

Autorzy tej biografii przeprowadzili blisko dwieście wywiadów z ludźmi, którzy byli najbliżej Salingera. Z lojalności i szacunku dla jego decyzji również oni milczeli przez ponad cztery dekady. Zaczęli mówić dopiero po śmierci J.D. Ich wspomnienia zostały uzupełnione bogatym zbiorem fotografii, fragmentów dzienników, nagrań i nigdy niepublikowanych „zagubionych listów” pisarza.

Książka dostępna do 30 kwietnia.

Zachęcamy do lektury!

Zespół Ibuka Libry

Dział Informacji MBP

Salinger, David Shields, Shane Salerno
Odwaga jest kobietą, Marta Szarejko
Odwaga jest kobietą, Marta Szarejko

Drodzy Czytelnicy,

w marcu, miesiącu Pań, proponujemy w ramach akcji Książka miesiąca od IBUKA LIBRY, publikację Marty Szarejko, Odwaga jest kobietą.

Jak wygląda odwaga? Na co trzeba się zdobyć, by swoje działanie nazwać aktem odwagi? Do czego się posunąć? Jakie granice przekroczyć? Jakie tabu złamać?

Przedwiośnie to wymarzony czas na reportaż. Trzynaście odważnych reportażystek opisało historie odważnych kobiet – pozbawione sensacji, a trzymające w napięciu do ostatniego zdania. Opowiedziały o sprawach powszednich, pozornie zwyczajnych w zaskakujący sposób. No bo jak opisać kobietę, która od lat szuka ciała swojej córki? Albo ultrakatoliczkę, która wychodzi za ortodoksyjnego muzułmanina? A lesbijkę, która żyje w szczęśliwym związku, ale w nieszczęśliwym miejscu? Lub kobietę przez lata dręczoną fizycznie i psychicznie przez swoją matkę, którą w końcu zabija w afekcie?

Każdą z bohaterek cechuje nieprzeciętna odwaga, czasem wrodzona, częściej pochodząca nie wiadomo skąd, która pojawia się, gdy muszą stawić czoła losowi, mężowi, wspomnieniom, rodzinie…

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 31 marca 2019 r.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUK Libra oraz Pracownicy Działu Informacji MBP

Odwaga jest kobietą, Marta Szarejko

Luty 2019

Ostatni salon PRL, Andrzej Chwalba
Ostatni salon PRL, Andrzej Chwalba

Drodzy Czytelnicy,

w lutowej odsłonie akcji Książka miesiąca od IBUKA LIBRY, proponujemy publikację Andrzeja Chwalby, Ostatni salon PRL. Rzecz o Franciszku Xawerym hrabim Pusłowskim.

Opowieść o ekscentrycznym dyplomacie, tłumaczu, poecie, kolekcjonerze dzieł sztuk - hrabim Franciszku Xawerym Pusłowskim, który przed i po wojnie prowadził w Krakowie salon chętnie odwiedzany przez arystokrację, artystów, sportowców czołowych polityków polskich i zagranicznych (np. prezydenta Stanów Zjednoczonych - Herbert Hoover).

Autor w lekki i anegdotyczny sposób przedstawia zarówno wątki biograficzne, jak i ówczesne obyczaje. Całość uzupełniona jest ciekawymi zdjęciami i nieznanymi dotychczas dokumentami.

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 28 lutego 2019 r.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUK Libra

Dział Informacji zaprasza do lektury!

Ostatni salon PRL, Andrzej Chwalba

Styczeń 2019

Dylemat wagonika, Thomas Cathcart
Dylemat wagonika, Thomas Cathcart

Drodzy Czytelnicy,

w noworocznej, styczniowej odsłonie akcji Książka miesiąca od IBUKA LIBRY, proponujemy publikację Thomasa Cathcarta, Dylemat wagonika. Czy zrzuciłbyś grubego faceta z kładki? Zagadka filozoficzna, która może sprowokować wielu (nie)filozofów do lektury i przyjżenia się dylematom etycznym, które przynosi nam codzienność. Książka napisana z dużą lekkością przybliża współczesne zagadki filozoficzne.

Wagonik pędzi po torach w niekontrolowany sposób. Przed nim znajduje się pięć osób,a na bocznym torze stoi jeden człowiek. Wyobraź sobie, że znajdujesz się akurat tuż obok zwrotnicy, która może zmienić tor wagonika. W ten sposób uratujesz pięć osób, ale poświęcisz jedną. Czy zdecydujesz się pociągnąć za wajchę? Albo obserwujesz zdarzenie z kładki. Jedyną możliwością uratowania ludzi jest zrzucenie ciężkiego przedmiotu na tory. A ty stoisz tuż obok bardzo grubego faceta...

Ta zagadka etyczna, oparta na eksperymencie myślowym z 1967 roku przeprowadzonym przez brytyjską filozof Philippę Foot, zainspirowała wiele żywych dyskusji na całym świecie. Thomas Cathcart w inteligentny i zabawny sposób popularyzuje wiele poważnych teorii. Jedną z nich jest „dylemat wagonika”, a minispecjalizacja zajmująca się tym problemem potocznie nazywana jest „wagonikologią”. W swojej książce autor łączy teorie Jeremy’ego Benthama, Kanta, św. Tomasza z Akwinu, Nietzschego i innych. Dylemat wagonika dla większości ludzi był inteligentną, filozoficzną układanką, dopóki taka historia nie zdarzyła się naprawdę.

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 31 styczniaa 2019 r.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUK Libra

Dział Informacji zaprasza do lektury!

Dylemat wagonika, Thomas Cathcart

Grudzień 2018

Moda polska. Warszawa, Ewa Rzechorzek
Moda polska. Warszawa, Ewa Rzechorzek

Drodzy Czytelnicy,

w grudniowej, świątecznej odsłonie akcji Książka miesiąca od IBUKA LIBRY, proponujemy publikację Ewy Rzechorzek MODA POLSKA. Warszawa, która mamy nadzieję umili Państwu czas w przedświątecznym szale zakupów.

Po kim Jadwiga Grabowska odziedziczyła zamiłowanie do mody?

Jak po wojnie organizowały się w Warszawie warsztaty krawieckie?

Jak w latach 50. ewoluowały fasony kobiecych okryć: od bezkształtnego płaszcza po mężu do spektakularnych paryskich linii?

Czym były „żywe żurnale mody”?

Jak prowokowano PRL-owski przemysł do produkcji gustownych tkanin?

Jak propagowano polską modę w kraju i za granicą?

Czy Jadwiga Grabowska poniosła dydaktyczną porażkę?

Ewa Rzechorzek opisuje bogatą i barwną historię Mody Polskiej – instytucji, której za zadanie postawiono edukację w zakresie mody i stylu. W fascynujący sposób opowiada o szczegółach kroju, fakturze tkanin, zapachu perfum... Przede wszystkim jednak skupia się na najważniejszym elemencie sukcesu przedsiębiorstwa: na ludziach. Fundamentem opowieści są losy Jadwigi Grabowskiej – „ministra mody” w Polsce. Rodaczki nie miały u niej wysokich notowań, a lista zarzutów była długa: nie dbają o linię, nie potrafią się poruszać, brzydko siedzą, źle dobierają odcień pończoch, nie dbają o obuwie, są źle uczesane. I oczywiście nie potrafią się ubrać! Nie bez przyczyny w 1946 roku Grabowska obrała sobie misję „odbudowy polskiej kobiety”.

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 31 grudnia br.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUK Libra

Dział Informacji zaprasza do lektury!

Moda polska. Warszawa, Ewa Rzechorzek

Listopad 2018

Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku, Bernard Stiegler
Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku, Bernard Stiegler

Drodzy Czytelnicy,

w listopadowej odsłonie PREZENT OD IBUK LIBRA, proponujemy książkę Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku - autorstwa Bernarda Stieglera

Jeśli wierzyć Stieglerowi, a po lekturze tej książki nie sposób postąpić inaczej, cyfryzacja prowadzi do radykalnego przewrotu w polu wytwarzania, przekazywania i odbioru wiedzy, a jej nieredukowalnie farmakologiczny charakter stanowi główną stawkę polityczną naszych czasów. Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku to pierwsza przetłumaczona na język polski książka francuskiego filozofa, która jest doniosłą próbą filozoficznej krytyki ekonomii politycznej w warunkach świata zaawansowanych technologii i w obliczu panowania bezmyślności na skalę planetarną. To swoista „mapa drogowa”, która precyzyjnie kreśli scenariusz pokojowej walki z głupotą prowadzonej za pomocą narzędzi cyfrowych oraz przy wykorzystaniu na nowo odczytanej francuskiej i niemieckiej filozofii.

Wiodącą rolę w tej walce odgrywa uniwersytet, który musi jednakowoż na nowo się określić względem techne, a także tego, co do uniwersytetu nie przynależy. Ów uniwersytet nie jest, jak u Derridy, uniwersytetem bezwarunkowym, lecz uniwersytetem uwarunkowanym, co oznacza, że musi on nie tylko rozpoznać głupotę jako coś, co mu nieustannie zagraża z zewnątrz, lecz przede wszystkim uznać swoją własną głupotę jako warunek wszelkiej wiedzy. „Jeżeli filozofia zawsze przychodzi za późno, to mimo tego nigdy nie jest za późno” – czytamy we Wstrząsach. Doprawdy trudno wyobrazić sobie lepszy moment na uważną lekturę tej książki.

Stiegler przywraca wiarę w czasach upowszechnionej dyskredytacji wiedzy wywołanej przez nieszczęsny splot konserwatywnej rewolucji, rujnującej wszelką ekonomię finansjeryzacji i popędowego konsumpcjonizmu, które doprowadziły do utraty wszelkiego kredytu zaufania. Pokazuje alternatywę tym, którzy twierdzą, że jej nie ma, a także tym, którzy wiedzą, że jest, ale nie potrafią powiedzieć na czym miałaby ona polegać.

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 30 listopada br.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUK Libra

Dział Informacji zaprasza do lektury!

Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku, Bernard Stiegler

Październik 2018

Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła, Marek Grajek
Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła, Marek Grajek

Drodzy Czytelnicy,

w październikowej odsłonie PREZENT OD IBUK LIBRA, proponujemy książkę Nie tylko enigma. Ryba, która przemówiła - autorstwa Marka Grajka, autora bestsellerowej "Enigmy. Bliżej prawdy", laureata "Złotej róży".

Tym razem Marek Grajek przedstawia fascynującą grę kryptologiczną prowadzącą do złamania niemieckich szyfrów dalekopisowych o zbiorczym kryptonimie Fish. Dekryptaż "Ryby" umożliwił aliantom wgląd w niemieckie plany wojskowe na najwyższym szczeblu i przyczynił się do powodzenia operacji lądowania aliantów w Normandii. Osiągnięcia brytyjskich kryptologów znacząco przyczyniły się także do rozwoju techniki oraz powojennych technologii informatycznych. Urządzenie Colossus zaprojektowane wyłącznie w celu dekryptażu Fisha uważane jest za najwcześniejszy prototyp komputera elektronicznego.

Rozpoczyna się kryptologiczny wyścig, w którym obie strony prezentują profesjonalizm i determinację. Ostateczne zwycięstwo alianci zawdzięczają w równej mierze osiągnięciom swych kryptologów w sferze teorii i inwencji inżynierów, którzy w zmaganiach z niemieckimi maszynami szyfrującymi docierają na skraj ery komputerów.

(Ze Wstępu)

28 września 2014 roku autor książki otrzymał nagrodę podczas debaty kończącej XVIII Festiwal Nauki w Warszawie "Wszechświat – prosty, czy złożony?". ZŁOTA RÓŻA to coroczna nagroda Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika Nowe Książki. Przyznawana jest dla najlepiej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżniającej się wybitną formą literacką.

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 31 października br.

Zachęcamy do lektury!

Zespół IBUK Libra

Dział Informacji zaprasza do lektury!

Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła, Marek Grajek

Wrzesień 2018

Poza mapą, Allastair Bonnett
Poza mapą, Allastair Bonnett

Drodzy Czytelnicy, we wrześniowej odsłonie PREZENT OD IBUK LIBRA, proponujemy książkę Poza mapą, autorstwa Alastaira Bonnetta.

W tej historii nie chodzi o rozbieżności w danych geograficznych. To książka o miejscach, których już nie ma, albo takich, które istnieją, znikają i pojawiają się ponownie. O miastach, które bezpowrotnie utraciły pierwotny charakter. O pływających wyspach, przebudowanych przestrzeniach, ziemiach między granicami, zapomnianych rejonach.

Prostokątna działka o powierzchni około trzech tysięcy metrów kwadratowych położona w Nowym Jorku, na rogu La Guardia Place i West Houston Street, ogrodzona i niedostępna dla przechodniów. Pokryta roślinnością, która mogła rosnąć w tym miejscu w siedemnastym stuleciu. Egipskie Miasto Umarłych z infrastrukturą jak każda inna „oficjalna” dzielnica: prądem, bieżącą wodą, sklepami, szkołami, przychodnią z oddziałem położniczym. Przychodzą tu na świat nowe pokolenia Egipcjan, zamieszkujących potem w grobowcach, gdzie spoczywają ich rodzice i dziadkowie. Mekka, która w ciągu ostatnich dwudziestu lat została wyburzona w dziewięćdziesięciu pięciu procentach, po czym przebudowana i wyposażona w szerokie arterie, parkingi, hotele i galerie handlowe. Żeleznogorsk, przez czterdzieści siedem lat oficjalnie nieistniejące i zamknięte dla świata miasto, w którym wytwarzano pluton do celów wojskowych. Obecnym mieszkańcom zależy na zachowaniu prowincjonalnego charakteru miasta, na zadbanym parku, malowniczym położeniu wśród lasów i wzgórz. Przekonali się, czym może się skończyć „otwarcie” Rosji, i nie chcą, by taki sam los spotkał ich miejscowość. Zatoczka przy Hog’s Back Cafe, wraz z okolicznymi polami i lasami słynąca z doggingu, czyli seksu w miejscu publicznym.

Alastair Bonnett udowadnia, że świat obfituje w zaskakujące miejsca, które prowokują nas i zmuszają do zastanowienia nad niedocenianą rolą przestrzeni w naszym życiu. Pokazują, kim naprawdę jesteśmy: gatunkiem tworzącym i kochającym miejsca.

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 30 września br.

[IBUK Libra]

Dział Informacji zaprasza do lektury!

Poza mapą, Allastair Bonnett

Sierpień 2018

Lalki w ogniu, Paulina Wilk
Lalki w ogniu, P. Wilk

W sierpniowej odsłonie PREZENT OD IBUK LIBRA, proponujemy książkę Lalki w ogniu, autorstwa Pauliny Wilk.

W swej reporterskiej książce „Lalki w ogniu” dziennikarka „Rzeczpospolitej” i podróżniczka Paulina Wilk daje czytelnikom zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony medialny symbol azjatyckiego boomu, indyjski tygrys, zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Z drugiej to społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących, rządzone przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy.

Kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. W „Lalkach w ogniu” te dwa światy przenikają się. Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej.

Książka dzięki sugestywnemu stylowi Pauliny Wilk zapiera dech swą obrazowością i magią. Równocześnie dla wszystkich, którzy wybierają się eksplorować ten egzotyczny kraj, stanie się nieocenionym przewodnikiem po meandrach tej fascynującej kultury. Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 31 sierpnia br.

[IBUK Libra]

Dział Informacji zaprasza do lektury!

.

Lalki w ogniu, Paulina Wilk

Lipiec 2018

"Ludzie. Powieść dla Ziemian", Matt Haig
"Ludzie. Powieść dla Ziemian", M. Haig

WSZĘDZIE DOBRZE, ALE W DOMU NAJLEPIEJ. CZY ABY NA PEWNO? Profesor Andrew Martin nie czuje się do końca sobą, odkąd w deszczową piątkową noc przydarzył mu się pewien „incydent”: spacerował nago po ulicach Cambridge. Jedzenie przyprawia go o mdłości. W ubraniach jest mu niewygodnie. Nawet jego ukochana żona oraz nastoletni syn wydają mu się odpychający. Czuje się zagubiony pośród tego zwariowanego, obcego gatunku, jakim są ludzie i nienawidzi wszystkich żyjących na tej planecie. Wszystkich z wyjątkiem Newtona, który – tak się składa – jest psem. Co może skłonić kogoś do zmiany zdania na temat ludzkiej rasy?

Ludzie to zabawna i niezwykle frapująca opowieść o uprowadzeniu przez obcych, matematyce oraz najbardziej interesującym temacie z wszystkich możliwych: nas samych. Weźmy prześmiewcze podejście do życia spod znaku Douglasa Adamsa, oryginalną wizję wszechświata oraz autentycznie przejmującą historię miłosną, następnie zmieszajmy to wszystko, a otrzymamy pełną humoru, skrzącą się pomysłami i poruszającą powieść Matta Haiga.

Główny bohater, profesor Andrew Martin, ginie, zanim książka się w ogóle zacznie. Nie był on jednak zbyt miłym człowiekiem, jak odkrywa zamieszkujący teraz jego ciało przybysz z kosmosu. Obcy, wysłany na Ziemię z misją zniszczenia dowodu na rozwiązanie przez Andrew Martina ważnego problemu matematycznego, dowiaduje się wkrótce o samym profesorze, jego rodzinie i „ludziach” w ogóle znacznie więcej, niż się spodziewał. Kiedy budzą się w nim uczucia wobec „swojej” żony oraz syna – którzy nie mają pojęcia, kim jest on w rzeczywistości – obcy musi wybrać pomiędzy ukończeniem swej misji i powrotem do domu a znalezieniem nowego domu, tu na Ziemi.

[IBUK Libra]

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Ludzie. Powieść dla Ziemian", Matt Haig

Czerwiec 2018

"Biblia w malarstwie", Bożena Fabiani
"Biblia w malarstwie", B. Fabiani

„Biblia w malarstwie” to albumowe, ozdobne wydanie gawęd Bożeny Fabiani poświęconych sztuce inspirowanej Biblią.

Stary Testament zawiera opowieści najróżniejsze: zadziwiające, niezrozumiałe, wzniosłe i okrutne, tętniące życiem i emocjami – i wszystko to autorka obserwuje na obrazach, tropiąc przy tym realia związane zarówno z epoką żydowskich patriarchów i królów, jak i z czasami artystów podejmujących tematy biblijne. Przygląda się, jak w ciągu wieków radzono sobie z trudnościami w wyobrażeniu człowieka i żywiołów, powietrza, światła, wody, jak ukazywano potężne emocje bohaterów biblijnych, zwłaszcza te najgroźniejsze – nienawiść, mściwość, zawiść. Autorka ściśle powiązuje historię z obrazem, wyjaśnia jego treść, pokazuje podejście malarza do tematu – tak różne w zależności od epoki oraz indywidualnych cech artysty.

Bożena Fabiani przybliża i objaśnia również malarstwo, którego źródłem stał się Nowy Testament. Przyjmuje układ chronologiczny, zgodny z opowieścią o życiu Jezusa. Wpisuje swoją opowieść w szeroko pojęty kontekst historyczno-obyczajowy, zarówno w odniesieniu do samego zapisu Ewangelii i starożytnej Palestyny, jak i do konkretnego dzieła, badając czas i okoliczności jego powstania oraz cechy charakterystyczne, styl artysty i ducha epoki, nie wchodząc przy tym w zagadnienia czysto teologiczne.

[IBUK Libra]

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Biblia w malarstwie", Bożena Fabiani

Maj 2018

"Jak się uczymy. 26 naukowo potwierdzonych mechanizmów", Daniel L. Schwartz, Jessica M. Tsang, Kristen P. Blair
"Jak się uczymy. 26 naukowo potwierdzonych mechanizmów", D. L. Schwartz, J. M. Tsang, K. P. Blair

Ludzie mają podstawową potrzebę, by się nawzajem nauczać. Robią to nauczyciele, rodzice, przyjaciele, rodzeństwo, plotkarze i pracodawcy. Uczymy innych najróżniejszych rzeczy: pokazujemy gościowi z innego miasta drogę do muzeum, zapoznajemy go z rozkładem podmiejskiej kolejki, uczymy dziecko jeść widelcem, kolejny raz pokazujemy szczeniakowi, jak zrobić siad. Ludzie uczą nawet samych siebie.

Biorąc pod uwagę, że nauczałeś, przypomnisz sobie zapewne sytuacje, w których nauczanie nie działało tak, jak powinno. Spróbowałeś innego podejścia i rezultaty były lepsze. Oto częsty przykład: ktoś prosi cię o wskazówki dotarcia do budynku czy sklepu, ty odpowiadasz „Jasne!”, bo dokładnie wiesz, gdzie to jest. Za chwilę jednak sam łapiesz się na tym, że całkowicie nieskutecznie wymachujesz rękami, a na obliczu pytającego maluje się coraz większy znak zapytania. Ostatecznie rysujesz mapę.

Istnieje wiele sposobów, po które sięgamy, ucząc się nawzajem. Co więcej, różne sposoby nauczania pasują do różnych rodzajów uczenia się. W książce „Jak się uczymy?” przedstawiono 26 naukowo potwierdzonych mechanizmów, za pomocą których uczymy się nowych rzeczy, wśród nich m.in: stosowanie analogii, uczenie się w grupie, stawianie pytań, wizualizacja, uczenie się przez obserwację.

[Ibuk Libra]

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Jak się uczymy. 26 naukowo potwierdzonych mechanizmów", Daniel L. Schwartz, Jessica M. Tsang, Kristen P. Blair

Kwiecień 2018

"Broń matematycznej zagłady", Cathy O'neil
"Broń matematycznej zagłady", C. O'neil

Książka Cathy O'neil dedykowana jest "wszystkim przegranym".

Kiedy na świecie żyje ponad 7 mld osób, osobne rozpatrzenie każdego wniosku kredytowego, aplikacji na studia czy ocena indywidualnego pracownika staje się niemożliwa. By przetworzyć taką ilość danych, firmy korzystają z algorytmów. Niezależne i wolne od uprzedzeń, mają tylko jedno zadanie: wskazać poprawny, obiektywny i właściwy wynik.
Problem polega na tym, że te algorytmy pisane są przez ludzi, a ci bardzo rzadko bywają obiektywni. Zaprojektowane przez nich narzędzia zamiast opisywać świat, kreują rzeczywistość zgodnie z tym, w co wierzy ich stwórca. To właśnie Broń Matematycznej Zagłady – BMZ – ten szczególny rodzaj algorytmu, który działa poza prawem i zasięgiem naszego wzroku. Z ich powodu parabanki pogrążają ubogich i zdesperowanych, słabo wykształceni kończą na uczelniach, których dyplomy nie mają żadnej wartości, a osoby ubiegające się o pracę wypełniają kwestionariusze, których precyzji pozazdrościłby niejeden psychoterapeuta. Cathy O’Neil podąża tropem przegranych i skrzywdzonych, odkrywając kolejne Beemzety wszędzie: na uczelniach i w szkołach, w sieciowych restauracjach, służbie zdrowia, internetowych agencjach reklamowych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, policji, mediach społecznościowych czy podczas kampanii wyborczych… [nota Wydawnictwo Naukowe PWN]

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Broń matematycznej zagłady", Cathy O'neil

Marzec 2018

"Tajemnice transplantacji", Aneta Sieradzka
"Tajemnice transplantacji", A. Sieradzka

W 2016 roku, w Polsce, miał miejsce pierwszy udany zabieg przeszczepienia pacjentowi nerki. Rocznica tego medycznego sukcesu zainspirowała autorkę do stworzenia książki, przybliżającej pojęcie i znaczenie medycyny transplantacyjnej, która przechodzi w ostatnich latach dynamiczny rozwój.

Książka idealnie obrazuje zmiany zachodzące w transplantologii - jej codzienne sukcesy i porażki, różnice w transplantologii u dorosłych i dzieci, porusza wątki religijno-filozoficzno-etyczne.

Pozycja prezentuje kilkanaście wywiadów z wybitnymi lekarzami, pielęgniarkami ratującymi zdrowie i życie ludzkie. Mają oni także niezwykle ważny wkład w rozwój polskiej medycyny transplantacyjnej. Wywiady są przeprowadzane przez autorkę - Anetę Sieradzką .

Tajemnice transplantacji obalają mity i zwiększają świadomość Polaków na temat donacji i transplantacji tkanek, komórek i narządów.

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Tajemnice transplantacji", Aneta Sieradzka

Luty 2018

"Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków", Krzysztof Rejmer
"Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków", K. Rejmer

Książka Krzysztofa Rejmera (fizyka i tłumacza literatury) to zbiór popularnonaukowych esejów przedstawiający mało znane fakty naukowe, nietuzinkowych i barwnych ludzi rozwijających wiedzę i technikę.

Autor skupia się głównie na przedstawieniu historii ludzkiej wyobraźni, fascynacji i facecji człowieka, dzięki którym powstawały projekty z pozoru pozbawione sensu, jednak dla przyszłych twórców zawierające wskazówki do zmian i ulepszeń, by finalnie osiągnąć upragniony efekt. Autor udowadnia, że liczby, wykresy czy kable, były zawsze tylko atrybutami w ludzkich rękach.

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków", Krzysztof Rejmer

Styczeń 2018

"Przerwane igrzyska", Gabriela Jatkowska
"Przerwane igrzyska", G. Jatkowska

Chcesz się dowiedzieć o ojcu polskiego sportu, tajemnicy płci popularnej lekkoatletki II RP, pływaku agencie oraz innych historycznych "smaczkach" polskiego sportu? Kliknij po tę książkę!

Książka przedstawia sylwetki dziewięciu znanych polskich sportowców, których szczyt kariery przypadł na dwudziestolecie międzywojenne, a pasmo ich największych sukcesów gwałtownie przerwała II wojna światowa. Zaprezentowano postaci niezwykłych ludzi: wszechstronnego i odnoszącego sukcesy w wielu dziedzinach Wacława Kuchara, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej Haliny Konopackiej, wielokrotnego mistrza i rekordzisty w biegach Janusza Kusocińskiego, wybitnej lekkoatletki Stanisławy Walasiewicz, skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza, tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej, pływaka Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, piłkarza Ernesta Wilimowskiego oraz oszczepniczki Marii Kwaśniewskiej. Razem z autorką śledzimy nie tylko ich sukcesy sportowe – rekordy, medale, tytuły olimpijskie – lecz także życie codzienne, losy wojenne i powojenne. Jest to lektura nie tylko dla pasjonatów sportu i jego bogatej historii w odradzającej się Polsce, lecz także miłośników literatury biograficznej zainteresowanych tymi jednymi z najciekawszych z postaci polskiego międzywojnia [nota IBUK LIBRA].

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Przerwane igrzyska", Gabriela Jatkowska

Grudzień 2017

"Starożytna Grecja od kuchni", Magdalena Nowakowska
"Starożytna Grecja od kuchni", M. Nowakowska

Jaka była rola uczty i sympozjonu, prócz czerpanej z niej rozrywki i radości z jedzenia i picia? Kto gotował dla Platona i Sokratesa? Gdzie były kobiety, podczas gdy ich mężowie biesiadowali? Jak wyglądały przybory kuchenne? Czy Grecy wychodzili na lunch? Czy zmysłowe przyjemności mogą mieć coś wspólnego z rybami? Czy dziś możemy posmakować starożytnego sera?

Na powyższe pytania stara się odpowiedzieć książka „Starożytna Grecja od kuchni” autorstwa Magdaleny Nowakowskiej, aspirująca do miana monografii antycznej kuchni. Książka została podzielona na pięć rozdziałów. We wstępie czytelnik zostaje wprowadzony do czasów starożytnej Grecji od czasów najdawniejszych, aż do podboju rzymskiego. W kolejnych rozdziałach coraz bliżej są czytelnikowi przybliżane aspekty związane z umiejscowieniem oraz rolą jedzenia i ucztowania w kulturze greckiej. Czytelnik ma możliwość przyjrzeć się także technicznemu przygotowywaniu posiłków, jak: kuchni, obsłudze, naczyniom czy przyborom kuchennym, ale przede wszystkim poznać produkty spożywcze królujące na starożytnych greckich stołach. Interesująco i przejrzyście napisana książka (uwaga – nie znajdziemy w niej przepisów kulinarnych), z której każdy może się dowiedzieć interesujących faktów o życiu starożytnych Greków.

Dział Informacji poleca!

"Starożytna Grecja od kuchni", Magdalena Nowakowska

Listopad 2017

„Mózg. 41 największych mitów”, Christian Jarrett
„Mózg. 41 największych mitów”, C. Jarrett

Dzięki książce autorstwa Christiana Jarretta „Mózg. 41 największych mitów” w przystępny sposób można poznać tajemnice mózgu i odpowiedzi na nurtujące pytania jak: czy lepszy mózg to duży mózg, czy korzystanie z internetu może nas ogłupiać, a także czy w odcięta głowa zachowuje świadomość?

Mózg oraz jego funkcje fascynowały i fascynują ludzi nie od dziś. Autor książki mistrzowsko obala istniejące mity na temat budowy i funkcjonowania mózgu oraz w niezwykle przystępnie prezentuje stan wiedzy i badań.

Jeśli wierzysz, że korzystamy tylko 10% możliwości naszego mózgu, koniecznie przeczytaj tę książkę!

Dział Informacji poleca!

„Mózg. 41 największych mitów”, Christian Jarrett

Październik 2017

"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko", Piotr Wasylczyk
"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko", P. Wasylczyk

"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko" Piotra Wasylczyka adresowana jest do studentów, doktorantów i naukowców, którzy podczas swoich wystąpień na konferencjach czy seminariach chcą w czytelny, ciekawy sposób prezentować wyniki swoich prac. Książka przedstawia cechy dobrych prezentacji naukowych oraz wiele praktycznych ćwiczeń, pozwalających na zdobycie nowych umiejętności niezbędnych przy tworzeniu i wygłaszaniu prezentacji.

Publikacja podpowiada między innymi:

 • Jak na podstawie informacji i danych stworzyć interesującą opowieść?
 • Jak mówić zrozumiale o trudnych zagadnieniach?
 • Jak opowiedzieć o swoich badaniach naukowych tak, by zainspirować widownię?
 • Jak nie nudzić słuchaczy?
 • Czy można wygłosić świetną prezentację bez slajdów?
 • Jak zapanować nad konferencyjną tremą?
 • Jak sobie poradzić ze złośliwymi pytaniami?

Wszystkie kwestie są dokładnie omówione przez autora Piotra Wasylczyka - fizyka z Uniwersytetu Warszawskiego z kilkunastoletnim stażem konferencyjnym. Autor proponuje czytelnikowi wiele nieoczywistych rozwiązań prezentacji - zaczynając od ćwiczeń w pisaniu bajek i wierszyków kończąc na prezentacjach na tablicy, od slajdów bez tekstu po użycie spektakularnych rekwizytów. Wszystkie te zabiegi mają odczarować niezrozumiałe, nudne wystąpienia, niejednokrotnie odczytywane przez prelegentów monotonnym głosem z kartki.

Dział Informacji poleca!

"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko", Piotr Wasylczyk

Wrzesień 2017

"Droga do Rio", Aleksandra Pluta
"Droga do Rio", A. Pluta

„Droga do Rio. Historia polskich emigrantów” Aleksandry Pluty przybliża historię i losy Polaków, których wojna i komunizm rozrzuciły po świecie i zmusiły do zamieszkania w Brazylii. Autorka oddaje swoim bohaterom głos - książka to owoc rozmów z polskimi emigrantami i ich rodzinami przeprowadzonymi przez autorkę.

Wstęp książki przedstawia rys historyczny, odnosi się do kwestii językowych, tożsamości oraz pamięci. W dalszej części książki autorka przekazuje już głos swoim rozmówcom. Ich opowieści i historie to ogromna gama przeżyć, paleta ludzkich losów, których spajają dwie kwestie: byli przymuszeni do opuszczenia Polski, by spokój życia i schronienie znaleźć w Brazylii. W ich bogatych wspomnieniach pojawiają się niejednokrotnie sceny z łagrów, z getta, z powstania warszawskiego, obozów koncentracyjnych. Przewijają się także opowieści o dzieciństwie i trudach podróży. Autorka zapewnia, że historia życia pojedynczej osoby w zupełności wystarczyłaby na inną, osobną książkę.

Dział Informacji poleca!

"Droga do Rio", Aleksandra Pluta

Sierpień 2017

„Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia”, Jerzy Główczewski
„Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia”, J. Główczewski

Druga wojna światowa, nauka pilotażu, rzeczywistość powojenna na świecie, czasy PRL-u oraz światowa architektura – o tym wszystkim możemy dowiedzieć się czytając książkę-wspomnienie „Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia” Jerzego Główczewskiego.

Autor ubarwił swoją książkę licznymi anegdotami, których bohaterami są osoby dobrze znane, jak np.: Daniel Passent, Jarosław Iwaszkiewicz, Leopold Tyrmand, Lech Wałęsa, Jerzy Kosiński, prof. Kazimierz Michałowski, generałowie, politycy, premierzy czy prezydenci. Na kartach książki pojawiają się znane budowle – Stadion Dziesięciolecia w Warszawie, warszawskie osiedla, starożytne miasta Asuan, centrum Ottawy, Nowego Jorku.

W książce nie brak obrazów wojennych, od których też rozpoczyna się akcja książki: niepokój związany z wybuchem wojny, wybuch II wojny światowej, zbombardowana Warszawa oraz surowa ocena powstania warszawskiego. Dzięki bogatym opisom i wielowątkowości wspomnienia autora czyta się niczym sagę obejmującą kilkadziesiąt lat, od okresu międzywojennego po współczesność, a niesamowicie opowiedziana fabuła pozwala poznać te fragmenty historii, które są nieco mniej znane, ale również ważne.

Dział Informacji poleca!

„Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia”, Jerzy Główczewski

Lipiec 2017

"Człowiek i pies - o głaskaniu, stresie i oksytocynie", Christoph Jung, Daniela Pörtl
"Człowiek i pies - o głaskaniu, stresie i oksytocynie", C. Jung, D. Pörtl

Co jest tak niezwykłego w przyjaźni między psem a człowiekiem?

Jaki sens kryją te wszystkie historie o psach, które ponoć czytają w myślach, podsłuchują nasze rozmowy przy kawie i znikają błyskawicznie, gdy wspomni się o czymś nieprzyjemnym, jak na przykład wizyta u weterynarza? Czy relacja człowieka i psa jest naprawdę czymś wyjątkowym, czy jedynie – patrząc z zimnym dystansem – wyolbrzymioną przez ludzi, w gruncie rzeczy całkiem „błahą” sprawą? Mniej więcej tak samo „błahą”, jak relacja z wieloma innymi zwierzętami, które czują się pod naszą opieką lepiej lub gorzej. Czy pies jest „szczęśliwy” ze swojego życia w rodzinie składającej się jedynie tylko z ludzi i czego potrzebuje, żeby być „szczęśliwym”? A czego potrzebują jego pan i pani, żeby być równie „szczęśliwymi”?

Christoph Jung i Daniela Pörtl poszukują odpowiedzi na te pytania i opowiadają o kulisach szczególnego partnerstwa między człowiekiem i psem. Objaśniają, dlaczego kochamy psy i w jaki sposób nasza wspólna historia sprawia, że nie da się mówić o psach, nie mówiąc o ludziach. A także odwrotnie: nie możemy mówić o ludziach, nie wspominając o psach.

[Wydawnictwo Naukowe PWN]

Dział Informacji poleca!

"Człowiek i pies - o głaskaniu, stresie i oksytocynie", Christoph Jung, Daniela Pörtl

Czerwiec 2017

„Co nas drażni, co nas wkurza”, Joe Palca, Flora Lichtman
„Co nas drażni, co nas wkurza”, J. Palca, F. Lichtman
"Irytacja to zatem wytwór naszego umysłu: wynik przyswojenia sobie pewnego systemu muzycznego i oczekiwania, że słyszane dźwięki się w niego wpasują". [J. Palca, F. Lichtmans, Co nas drażni, co nas wkurza, s. 113].

Książka tłumaczy nam pewne aspekty ludzkiej złości, której sami nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Zjawisko "irytacji" jest mocno subiektywne. Irytujących bodźców, z jakimi spotkamy się każdego dnia jest mnóstwo, niektóre z nich są irytujące już ze swojej natury, w przypadku innych wszystko zależy to od sytuacji.

„Co nas drażni, co nas wkurza” jest bezdyskusyjnie przystępną literaturą dla każdego. Autorzy poruszają wiele interesujących aspektów dotyczących irytacji. W książce znajdziemy czternaście rozdziałów, w których zostały opisane historie dotyczące rozdrażnienia. Zadawanych jest tu dużo pytań mówiących między innymi o istnieniu gustów muzycznych, determinacji w sporcie, jak i uwielbienia do pikantnych potraw.

Książka jest zbiorem ciekawostek poruszających naukowe zagadnienia. Po jej lekturze dowiadujemy się, jak skutecznie radzić sobie z irytacją. Poznajemy również przepis na irytację – "szczypta nieprzewidywalności i spora łyżka złudnego wrażenia, że w każdej chwili wszystko wróci do normy" [s. 32].

Dział Informacji poleca!

UWAGA! Książka jest również dostępna stacjonarnie w Wypożyczalni Centralnej MBP w Opolu!
„Co nas drażni, co nas wkurza”, Joe Palca, Flora Lichtman

Maj 2017

"Obrońca skarbów", Marta Grzywacz
"Obrońca skarbów", M. Grzywacz

Marta Grzywacz, autorka książki "Obrońca skarbów" porusza się tropem najciekawszej z postaci dawnego Krakowa, niezwykle błyskotliwego, charyzmatycznego historyka sztuki, który starał się odzyskać zagrabione przez nazistów dzieła sztuki.

Autorka wiedzie nasz przez gabinety hitlerowskich dygnitarzy, podziemne kopalnie oraz schrony przeciwlotnicze, chcąc pokazać jak ciężką drogę trzeba było odbyć, by do Polski wróciła choć część z wywiezionych przez nazistów skarbów sztuki.

Ta niezwykle interesująca, fabularyzowana opowieść przybliża sylwetkę, życie oraz działalność Karola Estreichera.

Dział Informacji poleca!

"Obrońca skarbów", Marta Grzywacz

Kwiecień 2017

"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", Arleta Bojke
"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", A. Bojke
"To reportaże dziennikarki, która była w samym sercu wydarzeń. To relacje z rosyjskiej operacji przejęcia Krymu i zaogniania się konfliktu w Donbasie niemal godzina po godzinie, ze szczegółami, na które nie było miejsca w telewizyjnych relacjach. To przeciwnicy i zwolennicy rosyjskiego prezydenta widziani oczami reporterki, która rozmawiała z nimi setki razy i próbowała zrozumieć racje każdej ze stron. To opis Rosji, która chce widzieć swoją historię jako wielką i wspaniałą bez ciemnych kart, ale też Rosji, której nie da się nie kochać. To analiza słów i działań Władimira Putina, zwieńczona pytaniami, które jednemu z najbardziej wpływowych ludzi świata warto by zadać". [wydawca PWN]

Żywiołowo napisana książka Arlety Bojke pokazuje Rosję jako kraj kontrastów, który wzbudza w mieszkańcach Europy z jednej strony strach, z drugiej politowanie. Obraz Rosji, który wyłania się z książki przeraża. Jest to nadal kraj, w którym gardzi się człowiekiem, bezkarnie narusza się jego podstawowe prawa.

A. Bojke odwiedzając zakamarki Rosji skupia się na odkrywaniu osoby Władimira Putina. Próbuje dowieść skąd wzięła się niezwykła popularność człowieka, który niczym car XXI wieku decyduje o całym „imperium”. Putin – prezydent, wszechmocny władca, srogi, lecz niezwykle sprawiedliwy ojciec, który wysłuchuje problemów swoich obywateli.

Dziennikarka udowadnia, że Rosja da się lubić, głównie przez wzgląd na niezwykle wartościowych, przyjaznych oraz gościnnych ludzi, którzy są „duszą” tego kraju.

"Arleta Bojke opisuje wydarzenia na Ukrainie i w Rosji z Władimirem Putinem w tle. Jego obecność czuć w każdym rozdziale, ale nie jest nachalna. To atut. Sugestywne relacje z Donbasu i Krymu nie tylko pozwalają dobrze poczuć atmosferę gorących wydarzeń, ale i zrozumieć racje stron. To rzadkość. Reportaże ze wschodniej Ukrainy, będące efektem wielu wyjazdów pokazują, jak krok po kroku wyrastały tam mury między ludźmi. Mury, które - jak mówi jedna z bohaterek - już nie runą. To przyczynek do ważnych refleksji". Barbara Włodarczyk

Dział Informacji poleca!

"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", Arleta Bojke

Marzec 2017

"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", Angelika Gumkowska
"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", A. Gumkowska
"Damskie laboratorium to książka przede wszystkim o tym, co płeć piękna lubi najbardziej. To coś, co dla większości z nas jest niewątpliwie bardzo ważne. To kilkadziesiąt stron o tym, jak dbać o siebie, o swój wygląd i jak robić to z przyjemnością. Jednym słowem, to książka głównie o kosmetykach. Panowie oczywiście te potrzebują w tej dziedzinie wsparcia i rady, ale bądźmy szczerzy - mężczyzn zainteresowanych tym tematem jest raczej mniej niż kobiet, dlatego to do pań adresuję niniejszą publikację". [A. Gumkowska, Damskie laboratorium, s. 8]

„Damskie laboratorium” - napisana lekkim językiem książka zawierająca opisy 50 receptur na kosmetyki, które z łatwością przygotujemy we własnym domu. Wystarczy tylko nasza chęć i cierpliwość by stworzyć własne perfumy czy naturalne i zdrowe kosmetyki np. do oczyszczania, depilacji.

Każdy z opisów jest udokumentowany zdjęciami z procesu powstawania kosmetyków oraz pokazuje końcowy efekt, czyli gotowe kosmetyki. Książka poza recepturami oferuje nam także przydatne informacje i porady dotyczące tego, jak przechowywać kosmetyki, omawia terminy ich przydatności do użycia a także pokazuje specjalny sprzęt i akcesoria potrzebne do ich przygotowania.

Niezwykle wartościowy jest „Słownik wybranych składników kosmetycznych”, gdzie umieszczono informacje o niektórych składnikach, o ich działaniu, właściwościach i przeciwwskazaniach do używania.

Warto mieć tą pozycję na swojej „wirtualnej półce” w IBUK libra! Ta książka to wiedza połączona z doświadczeniem, która pozwoli nam stworzyć dobre dla naszej skóry naturalne kosmetyki!

Dział Informacji poleca!

"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", Angelika Gumkowska

Luty 2017

"Wielki pustynny szlem", Marek Wikiera, Daniel Lewczuk, Andrzej Gondek
"Wielki pustynny szlem", M. Wikiera, D. Lewczuk, A. Gondek
"Pustynia – jej wielkość, piękno, bezkres – to coś, co mnie pociąga. Pustynia jest niesamowita. Działa na wszystkie zmysły, powoduje gorączkę za dnia i zimne dreszcze nocą. Jest niebezpieczna, nie do życia – jest ogromnym wyzwaniem, które kusi, które trzeba podjąć, aby się o tym przekonać". [Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016]

4 Desert Grand Slam to wieloetapowy, elitarny cykl czterech biegów po Saharze, Gobi, Atakamie oraz Antarktydzie. Pierwszymi Polakami, którzy ukończyli ten morderczy 1000 km bieg przez pustynie i znaleźli się w międzynarodowym, elitarnym gronie Grand Slam są… trzej biznesmeni: Andrzej Gondek – Dyrektor Generalny Glenmark Pharmaceuticals, Daniel Lewczuk prezes firmy Executive Search, anioł biznesu, inwestor oraz Marek Wikiera – przedsiębiorca związany z branżą ochrony osób i mienia.

"Wielki pustynny szlem" to relacje trzech bohaterów z cyklu biegów 4 Deserts Grand Slam zebrane przez Pawła Oksanowicza, które są uzupełnione przez przepiękne fotografie.

Z opowieści Gondka, Lewczuka oraz Wikiery poznajemy historie ludzi pełne cierpienia, bólu, krwi, ale i swoistej ekstazy na trasie biegu. Z książki dowiadujemy się czym jest ultramaraton, tutaj Ultramaraton 4 Desert, czyli najtrudniejszy bieg świata po czterech pustyniach: Saharze, Gobi, Atakamie i Antarktydzie. W trakcie biegu, w skrajnie trudnych warunkach, gdzie dodatkowo przemieszczanie się zawodnika utrudnia upał, suche powietrze, nieregularne ukształtowanie terenu, kratery w lodzie czy też zaminowane pola możemy dowiedzieć się tak naprawdę całej prawdy o sobie.

Tych trzech WIELKICH ludzi decyduje się na udział w ekstremalnych biegach nie dlatego, aby pokazać i udowodnić, że są silni, tylko po to, aby właśnie pokonać własne słabości i ograniczenia. Czytając książkę można stwierdzić, iż nie bez znaczenia mówi się, że „najlepsi biegają głową, a nie nogami”. Możemy od zaplecza dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie do biegu 4 Desert Grand Slam, czym się żywią ultramaratończycy oraz jaki ekwipunek zabierają ze sobą na trasę.

Książka uświadamia nam jak silny jest człowiek, pokazuje zmagania i walkę z samym sobą, sportową rywalizację, siłę woli i samozaparcie, jakie potrafimy w sobie odkryć by dotrzeć do obranego celu, unaocznia nam jak ważną rolę w tych wszystkich zmaganiach odgrywa silna psychika. Relacja i treść zawarta w książce powinna być motywacją do działania dla każdego czytelnika, ponieważ chcieć, to znaczy móc!

Dział Informacji poleca!

"Wielki pustynny szlem", Marek Wikiera, Daniel Lewczuk, Andrzej Gondek

Styczeń 2017

"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", Andrzej Klim
"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", A. Klim

Kto z nas nie lubi książek filmowych?! „Tak się kręciło…” to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika historii kina, jak i fana czasów PRL-owskich. To swoisty portret życia społecznego i artystycznego czasów PRL.

Z książki dowiemy się między innymi jak wygląda kręcenie filmu od tzw. "kuchni", jak pracuje się na planie zdjęciowym, według jakich kryteriów obsadzani są aktorzy w rolach, czy też z jakimi problemami muszą się zmierzyć twórcy w czasie kręcenia filmów. Każdy z dziesięciu rozdziałów książki jest związany z konkretnym tytułem filmu, i tak mamy: "Popiół i diament", "Nóż w wodzie", "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Rejs", "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", "Miś", "Seksmisja", "Krótki film o zabijaniu", "Przesłuchanie". W książce są pokazane kultowe produkcje, które powstawały w Polsce w latach 50-tych-80-tych, takich reżyserów jak, np.: Wajda, Polański, Machulski czy Kieślowski.

Autor przedstawiając rozmowy z aktorami, reżyserami, scenarzystami pokazuje kulisy trudu związanego z pracą na planie, montażem czy forsowaniem filmu przez cenzurę tamtych lat. "Tak się kręciło..." to bogaty w wiele ciekawostek obraz polskich realiów z lat PRL kiedy należało ugiąć się pod systemem lub go „oszukać”, gdy nie było niczego ogólnodostępnego, szerzyło się „kombinatorstwo”, a w końcu i tak nie było stuprocentowej gwarancji, jak ostatecznie będzie wyglądał film, jakie będzie miał przesłanie ideologiczne u ludzi z za żelaznej kurtyny i czy po premierze nie będzie konieczne usuwanie z niego „niewygodnych” scen.

Książkę autorstwa Andrzeja Klima czyta się doskonale. Interesującym dodatkiem są materiały, które można zobaczyć na własnym smartfonie czy tablecie po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji i zeskanowaniu zdjęć w książce.

Dział Informacji poleca!

"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", Andrzej Klim
Created By
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Appreciate

Credits:

Created with images by haderer17 - "read ebook education" • Astryd_MAD - "book ebook reading" • Unsplash - "kindle book pen"