Loading

Prezent od ibuk libra MBP w Opolu poleca

Miejska Biblioteka w Opolu w ramach konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych nawiązała współpracę z IBUK Libra już w 2012 roku. Od tego czasu odnotowała rosnące zainteresowanie elektroniczną książką dostępną w Czytelni Internetowej.

Zapraszamy do korzystania z IBUK libra pod adresem

Co to IBUK libra?

IBUK Libra to pierwsza w Polsce Czytelnia Internetowa, pozwalająca na pracę z książką 24 godziny na dobę. Wystarczy podłączenie do Internetu. IBUK udostępnia szeroki wybór podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim oraz wiele innych pozycji, w tym poradnikowych, z zakresu literatury faktu, słowników, przewodników. Specjalnie zaprojektowany Czytnik serwisu IBUK Libra umożliwia robienie notatek, dodawanie zakładek, przeszukiwanie tekstu pod kątem żądanej frazy, tagowanie fragmentów i wiele innych.

Rejestracja i logowanie do platformy

Funkcje platformy IBUK libra

Jak zacząć korzystać z IBUKA? Nowy kod dostępu można uzyskać drogą mailową, wysyłając maila na adres czytelnia@mbp.opole.pl, lub odwiedzając którąkolwiek z naszych placówek. W temacie maila prosimy podać hasło IBUK, a w treści numer karty bibliotecznej (ten pod kodem paskowym) oraz imię i nazwisko.

UWAGA! SPRAWDŹ NOWE MOŻLIWOŚCI WYSZUKIWARKI IBUK LIBRA! Od teraz hasła są wyszukiwane w treściach publikacji. Poznaj i przetestuj nową funkcjonalność!

Książki od IBUK libra na każdy miesiąc!

Luty 2018

"Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków", Krzysztof Rejmer
"Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków", K. Rejmer

Książka Krzysztofa Rejmera (fizyka i tłumacza literatury) to zbiór popularnonaukowych esejów przedstawiający mało znane fakty naukowe, nietuzinkowych i barwnych ludzi rozwijających wiedzę i technikę.

Autor skupia się głównie na przedstawieniu historii ludzkiej wyobraźni, fascynacji i facecji człowieka, dzięki którym powstawały projekty z pozoru pozbawione sensu, jednak dla przyszłych twórców zawierające wskazówki do zmian i ulepszeń, by finalnie osiągnąć upragniony efekt. Autor udowadnia, że liczby, wykresy czy kable, były zawsze tylko atrybutami w ludzkich rękach.

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków", Krzysztof Rejmer

Styczeń 2018

"Przerwane igrzyska", Gabriela Jatkowska
"Przerwane igrzyska", G. Jatkowska

Chcesz się dowiedzieć o ojcu polskiego sportu, tajemnicy płci popularnej lekkoatletki II RP, pływaku agencie oraz innych historycznych "smaczkach" polskiego sportu? Kliknij po tę książkę!

Książka przedstawia sylwetki dziewięciu znanych polskich sportowców, których szczyt kariery przypadł na dwudziestolecie międzywojenne, a pasmo ich największych sukcesów gwałtownie przerwała II wojna światowa. Zaprezentowano postaci niezwykłych ludzi: wszechstronnego i odnoszącego sukcesy w wielu dziedzinach Wacława Kuchara, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej Haliny Konopackiej, wielokrotnego mistrza i rekordzisty w biegach Janusza Kusocińskiego, wybitnej lekkoatletki Stanisławy Walasiewicz, skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza, tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej, pływaka Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, piłkarza Ernesta Wilimowskiego oraz oszczepniczki Marii Kwaśniewskiej. Razem z autorką śledzimy nie tylko ich sukcesy sportowe – rekordy, medale, tytuły olimpijskie – lecz także życie codzienne, losy wojenne i powojenne. Jest to lektura nie tylko dla pasjonatów sportu i jego bogatej historii w odradzającej się Polsce, lecz także miłośników literatury biograficznej zainteresowanych tymi jednymi z najciekawszych z postaci polskiego międzywojnia [nota IBUK LIBRA].

Dział Informacji zaprasza do lektury!

"Przerwane igrzyska", Gabriela Jatkowska

Grudzień 2017

"Starożytna Grecja od kuchni", Magdalena Nowakowska
"Starożytna Grecja od kuchni", M. Nowakowska

Jaka była rola uczty i sympozjonu, prócz czerpanej z niej rozrywki i radości z jedzenia i picia? Kto gotował dla Platona i Sokratesa? Gdzie były kobiety, podczas gdy ich mężowie biesiadowali? Jak wyglądały przybory kuchenne? Czy Grecy wychodzili na lunch? Czy zmysłowe przyjemności mogą mieć coś wspólnego z rybami? Czy dziś możemy posmakować starożytnego sera?

Na powyższe pytania stara się odpowiedzieć książka „Starożytna Grecja od kuchni” autorstwa Magdaleny Nowakowskiej, aspirująca do miana monografii antycznej kuchni. Książka została podzielona na pięć rozdziałów. We wstępie czytelnik zostaje wprowadzony do czasów starożytnej Grecji od czasów najdawniejszych, aż do podboju rzymskiego. W kolejnych rozdziałach coraz bliżej są czytelnikowi przybliżane aspekty związane z umiejscowieniem oraz rolą jedzenia i ucztowania w kulturze greckiej. Czytelnik ma możliwość przyjrzeć się także technicznemu przygotowywaniu posiłków, jak: kuchni, obsłudze, naczyniom czy przyborom kuchennym, ale przede wszystkim poznać produkty spożywcze królujące na starożytnych greckich stołach. Interesująco i przejrzyście napisana książka (uwaga – nie znajdziemy w niej przepisów kulinarnych), z której każdy może się dowiedzieć interesujących faktów o życiu starożytnych Greków.

Dział Informacji poleca!

"Starożytna Grecja od kuchni", Magdalena Nowakowska

Listopad 2017

„Mózg. 41 największych mitów”, Christian Jarrett
„Mózg. 41 największych mitów”, C. Jarrett

Dzięki książce autorstwa Christiana Jarretta „Mózg. 41 największych mitów” w przystępny sposób można poznać tajemnice mózgu i odpowiedzi na nurtujące pytania jak: czy lepszy mózg to duży mózg, czy korzystanie z internetu może nas ogłupiać, a także czy w odcięta głowa zachowuje świadomość?

Mózg oraz jego funkcje fascynowały i fascynują ludzi nie od dziś. Autor książki mistrzowsko obala istniejące mity na temat budowy i funkcjonowania mózgu oraz w niezwykle przystępnie prezentuje stan wiedzy i badań.

Jeśli wierzysz, że korzystamy tylko 10% możliwości naszego mózgu, koniecznie przeczytaj tę książkę!

Dział Informacji poleca!

„Mózg. 41 największych mitów”, Christian Jarrett

Październik 2017

"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko", Piotr Wasylczyk
"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko", P. Wasylczyk

"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko" Piotra Wasylczyka adresowana jest do studentów, doktorantów i naukowców, którzy podczas swoich wystąpień na konferencjach czy seminariach chcą w czytelny, ciekawy sposób prezentować wyniki swoich prac. Książka przedstawia cechy dobrych prezentacji naukowych oraz wiele praktycznych ćwiczeń, pozwalających na zdobycie nowych umiejętności niezbędnych przy tworzeniu i wygłaszaniu prezentacji.

Publikacja podpowiada między innymi:

  • Jak na podstawie informacji i danych stworzyć interesującą opowieść?
  • Jak mówić zrozumiale o trudnych zagadnieniach?
  • Jak opowiedzieć o swoich badaniach naukowych tak, by zainspirować widownię?
  • Jak nie nudzić słuchaczy?
  • Czy można wygłosić świetną prezentację bez slajdów?
  • Jak zapanować nad konferencyjną tremą?
  • Jak sobie poradzić ze złośliwymi pytaniami?

Wszystkie kwestie są dokładnie omówione przez autora Piotra Wasylczyka - fizyka z Uniwersytetu Warszawskiego z kilkunastoletnim stażem konferencyjnym. Autor proponuje czytelnikowi wiele nieoczywistych rozwiązań prezentacji - zaczynając od ćwiczeń w pisaniu bajek i wierszyków kończąc na prezentacjach na tablicy, od slajdów bez tekstu po użycie spektakularnych rekwizytów. Wszystkie te zabiegi mają odczarować niezrozumiałe, nudne wystąpienia, niejednokrotnie odczytywane przez prelegentów monotonnym głosem z kartki.

Dział Informacji poleca!

"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko", Piotr Wasylczyk

Wrzesień 2017

"Droga do Rio", Aleksandra Pluta
"Droga do Rio", A. Pluta

„Droga do Rio. Historia polskich emigrantów” Aleksandry Pluty przybliża historię i losy Polaków, których wojna i komunizm rozrzuciły po świecie i zmusiły do zamieszkania w Brazylii. Autorka oddaje swoim bohaterom głos - książka to owoc rozmów z polskimi emigrantami i ich rodzinami przeprowadzonymi przez autorkę.

Wstęp książki przedstawia rys historyczny, odnosi się do kwestii językowych, tożsamości oraz pamięci. W dalszej części książki autorka przekazuje już głos swoim rozmówcom. Ich opowieści i historie to ogromna gama przeżyć, paleta ludzkich losów, których spajają dwie kwestie: byli przymuszeni do opuszczenia Polski, by spokój życia i schronienie znaleźć w Brazylii. W ich bogatych wspomnieniach pojawiają się niejednokrotnie sceny z łagrów, z getta, z powstania warszawskiego, obozów koncentracyjnych. Przewijają się także opowieści o dzieciństwie i trudach podróży. Autorka zapewnia, że historia życia pojedynczej osoby w zupełności wystarczyłaby na inną, osobną książkę.

Dział Informacji poleca!

"Droga do Rio", Aleksandra Pluta

Sierpień 2017

„Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia”, Jerzy Główczewski
„Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia”, J. Główczewski

Druga wojna światowa, nauka pilotażu, rzeczywistość powojenna na świecie, czasy PRL-u oraz światowa architektura – o tym wszystkim możemy dowiedzieć się czytając książkę-wspomnienie „Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia” Jerzego Główczewskiego.

Autor ubarwił swoją książkę licznymi anegdotami, których bohaterami są osoby dobrze znane, jak np.: Daniel Passent, Jarosław Iwaszkiewicz, Leopold Tyrmand, Lech Wałęsa, Jerzy Kosiński, prof. Kazimierz Michałowski, generałowie, politycy, premierzy czy prezydenci. Na kartach książki pojawiają się znane budowle – Stadion Dziesięciolecia w Warszawie, warszawskie osiedla, starożytne miasta Asuan, centrum Ottawy, Nowego Jorku.

W książce nie brak obrazów wojennych, od których też rozpoczyna się akcja książki: niepokój związany z wybuchem wojny, wybuch II wojny światowej, zbombardowana Warszawa oraz surowa ocena powstania warszawskiego. Dzięki bogatym opisom i wielowątkowości wspomnienia autora czyta się niczym sagę obejmującą kilkadziesiąt lat, od okresu międzywojennego po współczesność, a niesamowicie opowiedziana fabuła pozwala poznać te fragmenty historii, które są nieco mniej znane, ale również ważne.

Dział Informacji poleca!

„Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia”, Jerzy Główczewski

Lipiec 2017

"Człowiek i pies - o głaskaniu, stresie i oksytocynie", Christoph Jung, Daniela Pörtl
"Człowiek i pies - o głaskaniu, stresie i oksytocynie", C. Jung, D. Pörtl

Co jest tak niezwykłego w przyjaźni między psem a człowiekiem?

Jaki sens kryją te wszystkie historie o psach, które ponoć czytają w myślach, podsłuchują nasze rozmowy przy kawie i znikają błyskawicznie, gdy wspomni się o czymś nieprzyjemnym, jak na przykład wizyta u weterynarza? Czy relacja człowieka i psa jest naprawdę czymś wyjątkowym, czy jedynie – patrząc z zimnym dystansem – wyolbrzymioną przez ludzi, w gruncie rzeczy całkiem „błahą” sprawą? Mniej więcej tak samo „błahą”, jak relacja z wieloma innymi zwierzętami, które czują się pod naszą opieką lepiej lub gorzej. Czy pies jest „szczęśliwy” ze swojego życia w rodzinie składającej się jedynie tylko z ludzi i czego potrzebuje, żeby być „szczęśliwym”? A czego potrzebują jego pan i pani, żeby być równie „szczęśliwymi”?

Christoph Jung i Daniela Pörtl poszukują odpowiedzi na te pytania i opowiadają o kulisach szczególnego partnerstwa między człowiekiem i psem. Objaśniają, dlaczego kochamy psy i w jaki sposób nasza wspólna historia sprawia, że nie da się mówić o psach, nie mówiąc o ludziach. A także odwrotnie: nie możemy mówić o ludziach, nie wspominając o psach.

[Wydawnictwo Naukowe PWN]

Dział Informacji poleca!

"Człowiek i pies - o głaskaniu, stresie i oksytocynie", Christoph Jung, Daniela Pörtl

Czerwiec 2017

„Co nas drażni, co nas wkurza”, Joe Palca, Flora Lichtman
„Co nas drażni, co nas wkurza”, J. Palca, F. Lichtman
"Irytacja to zatem wytwór naszego umysłu: wynik przyswojenia sobie pewnego systemu muzycznego i oczekiwania, że słyszane dźwięki się w niego wpasują". [J. Palca, F. Lichtmans, Co nas drażni, co nas wkurza, s. 113].

Książka tłumaczy nam pewne aspekty ludzkiej złości, której sami nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Zjawisko "irytacji" jest mocno subiektywne. Irytujących bodźców, z jakimi spotkamy się każdego dnia jest mnóstwo, niektóre z nich są irytujące już ze swojej natury, w przypadku innych wszystko zależy to od sytuacji.

„Co nas drażni, co nas wkurza” jest bezdyskusyjnie przystępną literaturą dla każdego. Autorzy poruszają wiele interesujących aspektów dotyczących irytacji. W książce znajdziemy czternaście rozdziałów, w których zostały opisane historie dotyczące rozdrażnienia. Zadawanych jest tu dużo pytań mówiących między innymi o istnieniu gustów muzycznych, determinacji w sporcie, jak i uwielbienia do pikantnych potraw.

Książka jest zbiorem ciekawostek poruszających naukowe zagadnienia. Po jej lekturze dowiadujemy się, jak skutecznie radzić sobie z irytacją. Poznajemy również przepis na irytację – "szczypta nieprzewidywalności i spora łyżka złudnego wrażenia, że w każdej chwili wszystko wróci do normy" [s. 32].

Dział Informacji poleca!

UWAGA! Książka jest również dostępna stacjonarnie w Wypożyczalni Centralnej MBP w Opolu!
„Co nas drażni, co nas wkurza”, Joe Palca, Flora Lichtman

Maj 2017

"Obrońca skarbów", Marta Grzywacz
"Obrońca skarbów", M. Grzywacz

Marta Grzywacz, autorka książki "Obrońca skarbów" porusza się tropem najciekawszej z postaci dawnego Krakowa, niezwykle błyskotliwego, charyzmatycznego historyka sztuki, który starał się odzyskać zagrabione przez nazistów dzieła sztuki.

Autorka wiedzie nasz przez gabinety hitlerowskich dygnitarzy, podziemne kopalnie oraz schrony przeciwlotnicze, chcąc pokazać jak ciężką drogę trzeba było odbyć, by do Polski wróciła choć część z wywiezionych przez nazistów skarbów sztuki.

Ta niezwykle interesująca, fabularyzowana opowieść przybliża sylwetkę, życie oraz działalność Karola Estreichera.

Dział Informacji poleca!

"Obrońca skarbów", Marta Grzywacz

Kwiecień 2017

"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", Arleta Bojke
"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", A. Bojke
"To reportaże dziennikarki, która była w samym sercu wydarzeń. To relacje z rosyjskiej operacji przejęcia Krymu i zaogniania się konfliktu w Donbasie niemal godzina po godzinie, ze szczegółami, na które nie było miejsca w telewizyjnych relacjach. To przeciwnicy i zwolennicy rosyjskiego prezydenta widziani oczami reporterki, która rozmawiała z nimi setki razy i próbowała zrozumieć racje każdej ze stron. To opis Rosji, która chce widzieć swoją historię jako wielką i wspaniałą bez ciemnych kart, ale też Rosji, której nie da się nie kochać. To analiza słów i działań Władimira Putina, zwieńczona pytaniami, które jednemu z najbardziej wpływowych ludzi świata warto by zadać". [wydawca PWN]

Żywiołowo napisana książka Arlety Bojke pokazuje Rosję jako kraj kontrastów, który wzbudza w mieszkańcach Europy z jednej strony strach, z drugiej politowanie. Obraz Rosji, który wyłania się z książki przeraża. Jest to nadal kraj, w którym gardzi się człowiekiem, bezkarnie narusza się jego podstawowe prawa.

A. Bojke odwiedzając zakamarki Rosji skupia się na odkrywaniu osoby Władimira Putina. Próbuje dowieść skąd wzięła się niezwykła popularność człowieka, który niczym car XXI wieku decyduje o całym „imperium”. Putin – prezydent, wszechmocny władca, srogi, lecz niezwykle sprawiedliwy ojciec, który wysłuchuje problemów swoich obywateli.

Dziennikarka udowadnia, że Rosja da się lubić, głównie przez wzgląd na niezwykle wartościowych, przyjaznych oraz gościnnych ludzi, którzy są „duszą” tego kraju.

"Arleta Bojke opisuje wydarzenia na Ukrainie i w Rosji z Władimirem Putinem w tle. Jego obecność czuć w każdym rozdziale, ale nie jest nachalna. To atut. Sugestywne relacje z Donbasu i Krymu nie tylko pozwalają dobrze poczuć atmosferę gorących wydarzeń, ale i zrozumieć racje stron. To rzadkość. Reportaże ze wschodniej Ukrainy, będące efektem wielu wyjazdów pokazują, jak krok po kroku wyrastały tam mury między ludźmi. Mury, które - jak mówi jedna z bohaterek - już nie runą. To przyczynek do ważnych refleksji". Barbara Włodarczyk

Dział Informacji poleca!

"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", Arleta Bojke

Marzec 2017

"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", Angelika Gumkowska
"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", A. Gumkowska
"Damskie laboratorium to książka przede wszystkim o tym, co płeć piękna lubi najbardziej. To coś, co dla większości z nas jest niewątpliwie bardzo ważne. To kilkadziesiąt stron o tym, jak dbać o siebie, o swój wygląd i jak robić to z przyjemnością. Jednym słowem, to książka głównie o kosmetykach. Panowie oczywiście te potrzebują w tej dziedzinie wsparcia i rady, ale bądźmy szczerzy - mężczyzn zainteresowanych tym tematem jest raczej mniej niż kobiet, dlatego to do pań adresuję niniejszą publikację". [A. Gumkowska, Damskie laboratorium, s. 8]

„Damskie laboratorium” - napisana lekkim językiem książka zawierająca opisy 50 receptur na kosmetyki, które z łatwością przygotujemy we własnym domu. Wystarczy tylko nasza chęć i cierpliwość by stworzyć własne perfumy czy naturalne i zdrowe kosmetyki np. do oczyszczania, depilacji.

Każdy z opisów jest udokumentowany zdjęciami z procesu powstawania kosmetyków oraz pokazuje końcowy efekt, czyli gotowe kosmetyki. Książka poza recepturami oferuje nam także przydatne informacje i porady dotyczące tego, jak przechowywać kosmetyki, omawia terminy ich przydatności do użycia a także pokazuje specjalny sprzęt i akcesoria potrzebne do ich przygotowania.

Niezwykle wartościowy jest „Słownik wybranych składników kosmetycznych”, gdzie umieszczono informacje o niektórych składnikach, o ich działaniu, właściwościach i przeciwwskazaniach do używania.

Warto mieć tą pozycję na swojej „wirtualnej półce” w IBUK libra! Ta książka to wiedza połączona z doświadczeniem, która pozwoli nam stworzyć dobre dla naszej skóry naturalne kosmetyki!

Dział Informacji poleca!

"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", Angelika Gumkowska

Luty 2017

"Wielki pustynny szlem", Marek Wikiera, Daniel Lewczuk, Andrzej Gondek
"Wielki pustynny szlem", M. Wikiera, D. Lewczuk, A. Gondek
"Pustynia – jej wielkość, piękno, bezkres – to coś, co mnie pociąga. Pustynia jest niesamowita. Działa na wszystkie zmysły, powoduje gorączkę za dnia i zimne dreszcze nocą. Jest niebezpieczna, nie do życia – jest ogromnym wyzwaniem, które kusi, które trzeba podjąć, aby się o tym przekonać". [Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016]

4 Desert Grand Slam to wieloetapowy, elitarny cykl czterech biegów po Saharze, Gobi, Atakamie oraz Antarktydzie. Pierwszymi Polakami, którzy ukończyli ten morderczy 1000 km bieg przez pustynie i znaleźli się w międzynarodowym, elitarnym gronie Grand Slam są… trzej biznesmeni: Andrzej Gondek – Dyrektor Generalny Glenmark Pharmaceuticals, Daniel Lewczuk prezes firmy Executive Search, anioł biznesu, inwestor oraz Marek Wikiera – przedsiębiorca związany z branżą ochrony osób i mienia.

"Wielki pustynny szlem" to relacje trzech bohaterów z cyklu biegów 4 Deserts Grand Slam zebrane przez Pawła Oksanowicza, które są uzupełnione przez przepiękne fotografie.

Z opowieści Gondka, Lewczuka oraz Wikiery poznajemy historie ludzi pełne cierpienia, bólu, krwi, ale i swoistej ekstazy na trasie biegu. Z książki dowiadujemy się czym jest ultramaraton, tutaj Ultramaraton 4 Desert, czyli najtrudniejszy bieg świata po czterech pustyniach: Saharze, Gobi, Atakamie i Antarktydzie. W trakcie biegu, w skrajnie trudnych warunkach, gdzie dodatkowo przemieszczanie się zawodnika utrudnia upał, suche powietrze, nieregularne ukształtowanie terenu, kratery w lodzie czy też zaminowane pola możemy dowiedzieć się tak naprawdę całej prawdy o sobie.

Tych trzech WIELKICH ludzi decyduje się na udział w ekstremalnych biegach nie dlatego, aby pokazać i udowodnić, że są silni, tylko po to, aby właśnie pokonać własne słabości i ograniczenia. Czytając książkę można stwierdzić, iż nie bez znaczenia mówi się, że „najlepsi biegają głową, a nie nogami”. Możemy od zaplecza dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie do biegu 4 Desert Grand Slam, czym się żywią ultramaratończycy oraz jaki ekwipunek zabierają ze sobą na trasę.

Książka uświadamia nam jak silny jest człowiek, pokazuje zmagania i walkę z samym sobą, sportową rywalizację, siłę woli i samozaparcie, jakie potrafimy w sobie odkryć by dotrzeć do obranego celu, unaocznia nam jak ważną rolę w tych wszystkich zmaganiach odgrywa silna psychika. Relacja i treść zawarta w książce powinna być motywacją do działania dla każdego czytelnika, ponieważ chcieć, to znaczy móc!

Dział Informacji poleca!

"Wielki pustynny szlem", Marek Wikiera, Daniel Lewczuk, Andrzej Gondek

Styczeń 2017

"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", Andrzej Klim
"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", A. Klim

Kto z nas nie lubi książek filmowych?! „Tak się kręciło…” to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika historii kina, jak i fana czasów PRL-owskich. To swoisty portret życia społecznego i artystycznego czasów PRL.

Z książki dowiemy się między innymi jak wygląda kręcenie filmu od tzw. "kuchni", jak pracuje się na planie zdjęciowym, według jakich kryteriów obsadzani są aktorzy w rolach, czy też z jakimi problemami muszą się zmierzyć twórcy w czasie kręcenia filmów. Każdy z dziesięciu rozdziałów książki jest związany z konkretnym tytułem filmu, i tak mamy: "Popiół i diament", "Nóż w wodzie", "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Rejs", "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", "Miś", "Seksmisja", "Krótki film o zabijaniu", "Przesłuchanie". W książce są pokazane kultowe produkcje, które powstawały w Polsce w latach 50-tych-80-tych, takich reżyserów jak, np.: Wajda, Polański, Machulski czy Kieślowski.

Autor przedstawiając rozmowy z aktorami, reżyserami, scenarzystami pokazuje kulisy trudu związanego z pracą na planie, montażem czy forsowaniem filmu przez cenzurę tamtych lat. "Tak się kręciło..." to bogaty w wiele ciekawostek obraz polskich realiów z lat PRL kiedy należało ugiąć się pod systemem lub go „oszukać”, gdy nie było niczego ogólnodostępnego, szerzyło się „kombinatorstwo”, a w końcu i tak nie było stuprocentowej gwarancji, jak ostatecznie będzie wyglądał film, jakie będzie miał przesłanie ideologiczne u ludzi z za żelaznej kurtyny i czy po premierze nie będzie konieczne usuwanie z niego „niewygodnych” scen.

Książkę autorstwa Andrzeja Klima czyta się doskonale. Interesującym dodatkiem są materiały, które można zobaczyć na własnym smartfonie czy tablecie po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji i zeskanowaniu zdjęć w książce.

Dział Informacji poleca!

"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", Andrzej Klim
Created By
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Appreciate

Credits:

Created with images by haderer17 - "read ebook education" • Astryd_MAD - "book ebook reading" • Unsplash - "kindle book pen"

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.