MBP w Opolu poleca ksiĄŻkĘ miesiĄca Od IBUKA libry

Miejska Biblioteka w Opolu w ramach konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych nawiązała współpracę z IBUK Libra już w 2012 roku. Od tego czasu odnotowała rosnące zainteresowanie elektroniczną książką dostępną w Czytelni Internetowej.

Zapraszamy do korzystania z IBUKA libry pod adresem

Co to IBUK libra?

IBUK Libra to pierwsza w Polsce Czytelnia Internetowa, pozwalająca na pracę z książką 24 godziny na dobę. Wystarczy podłączenie do Internetu. IBUK udostępnia szeroki wybór podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim oraz wiele innych pozycji, w tym poradnikowych, z zakresu literatury faktu, słowników, przewodników. Specjalnie zaprojektowany Czytnik serwisu IBUK Libra umożliwia robienie notatek, dodawanie zakładek, przeszukiwanie tekstu pod kątem żądanej frazy, tagowanie fragmentów i wiele innych.

Rejestracja i logowanie do platformy

Funkcje platformy IBUK libra

Jak zacząć korzystać z IBUKA? Nowy kod dostępu można uzyskać drogą mailową, wysyłając maila na adres czytelnia@mbp.opole.pl, lub odwiedzając którąkolwiek z naszych placówek. W temacie maila prosimy podać hasło IBUK, a w treści numer karty bibliotecznej (ten pod kodem paskowym) oraz imię i nazwisko.

UWAGA! SPRAWDŹ NOWE MOŻLIWOŚCI WYSZUKIWARKI IBUK LIBRA! Od teraz hasła są wyszukiwane w treściach publikacji. Poznaj i przetestuj nową funkcjonalność!

Książki od IBUKA libry na każdy miesiąc!

Kwiecień 2017

"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", Arleta Bojke
"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", A. Bojke
"To reportaże dziennikarki, która była w samym sercu wydarzeń. To relacje z rosyjskiej operacji przejęcia Krymu i zaogniania się konfliktu w Donbasie niemal godzina po godzinie, ze szczegółami, na które nie było miejsca w telewizyjnych relacjach. To przeciwnicy i zwolennicy rosyjskiego prezydenta widziani oczami reporterki, która rozmawiała z nimi setki razy i próbowała zrozumieć racje każdej ze stron. To opis Rosji, która chce widzieć swoją historię jako wielką i wspaniałą bez ciemnych kart, ale też Rosji, której nie da się nie kochać. To analiza słów i działań Władimira Putina, zwieńczona pytaniami, które jednemu z najbardziej wpływowych ludzi świata warto by zadać". [wydawca PWN]

Żywiołowo napisana książka Arlety Bojke pokazuje Rosję jako kraj kontrastów, który wzbudza w mieszkańcach Europy z jednej strony strach, z drugiej politowanie. Obraz Rosji, który wyłania się z książki przeraża. Jest to nadal kraj, w którym gardzi się człowiekiem, bezkarnie narusza się jego podstawowe prawa.

A. Bojke odwiedzając zakamarki Rosji skupia się na odkrywaniu osoby Władimira Putina. Próbuje dowieść skąd wzięła się niezwykła popularność człowieka, który niczym car XXI wieku decyduje o całym „imperium”. Putin – prezydent, wszechmocny władca, srogi, lecz niezwykle sprawiedliwy ojciec, który wysłuchuje problemów swoich obywateli.

Dziennikarka udowadnia, że Rosja da się lubić, głównie przez wzgląd na niezwykle wartościowych, przyjaznych oraz gościnnych ludzi, którzy są „duszą” tego kraju.

"Arleta Bojke opisuje wydarzenia na Ukrainie i w Rosji z Władimirem Putinem w tle. Jego obecność czuć w każdym rozdziale, ale nie jest nachalna. To atut. Sugestywne relacje z Donbasu i Krymu nie tylko pozwalają dobrze poczuć atmosferę gorących wydarzeń, ale i zrozumieć racje stron. To rzadkość. Reportaże ze wschodniej Ukrainy, będące efektem wielu wyjazdów pokazują, jak krok po kroku wyrastały tam mury między ludźmi. Mury, które - jak mówi jedna z bohaterek - już nie runą. To przyczynek do ważnych refleksji". Barbara Włodarczyk

Dział Informacji poleca!

"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", Arleta Bojke

Marzec 2017

"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", Angelika Gumkowska
"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", A. Gumkowska
"Damskie laboratorium to książka przede wszystkim o tym, co płeć piękna lubi najbardziej. To coś, co dla większości z nas jest niewątpliwie bardzo ważne. To kilkadziesiąt stron o tym, jak dbać o siebie, o swój wygląd i jak robić to z przyjemnością. Jednym słowem, to książka głównie o kosmetykach. Panowie oczywiście te potrzebują w tej dziedzinie wsparcia i rady, ale bądźmy szczerzy - mężczyzn zainteresowanych tym tematem jest raczej mniej niż kobiet, dlatego to do pań adresuję niniejszą publikację". [A. Gumkowska, Damskie laboratorium, s. 8]

„Damskie laboratorium” - napisana lekkim językiem książka zawierająca opisy 50 receptur na kosmetyki, które z łatwością przygotujemy we własnym domu. Wystarczy tylko nasza chęć i cierpliwość by stworzyć własne perfumy czy naturalne i zdrowe kosmetyki np. do oczyszczania, depilacji.

Każdy z opisów jest udokumentowany zdjęciami z procesu powstawania kosmetyków oraz pokazuje końcowy efekt, czyli gotowe kosmetyki. Książka poza recepturami oferuje nam także przydatne informacje i porady dotyczące tego, jak przechowywać kosmetyki, omawia terminy ich przydatności do użycia a także pokazuje specjalny sprzęt i akcesoria potrzebne do ich przygotowania.

Niezwykle wartościowy jest „Słownik wybranych składników kosmetycznych”, gdzie umieszczono informacje o niektórych składnikach, o ich działaniu, właściwościach i przeciwwskazaniach do używania.

Warto mieć tą pozycję na swojej „wirtualnej półce” w IBUK libra! Ta książka to wiedza połączona z doświadczeniem, która pozwoli nam stworzyć dobre dla naszej skóry naturalne kosmetyki!

Dział Informacji poleca!

"Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki", Angelika Gumkowska

Luty 2017

"Wielki pustynny szlem", Marek Wikiera, Daniel Lewczuk, Andrzej Gondek
"Wielki pustynny szlem", M. Wikiera, D. Lewczuk, A. Gondek
"Pustynia – jej wielkość, piękno, bezkres – to coś, co mnie pociąga. Pustynia jest niesamowita. Działa na wszystkie zmysły, powoduje gorączkę za dnia i zimne dreszcze nocą. Jest niebezpieczna, nie do życia – jest ogromnym wyzwaniem, które kusi, które trzeba podjąć, aby się o tym przekonać". [Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016]

4 Desert Grand Slam to wieloetapowy, elitarny cykl czterech biegów po Saharze, Gobi, Atakamie oraz Antarktydzie. Pierwszymi Polakami, którzy ukończyli ten morderczy 1000 km bieg przez pustynie i znaleźli się w międzynarodowym, elitarnym gronie Grand Slam są… trzej biznesmeni: Andrzej Gondek – Dyrektor Generalny Glenmark Pharmaceuticals, Daniel Lewczuk prezes firmy Executive Search, anioł biznesu, inwestor oraz Marek Wikiera – przedsiębiorca związany z branżą ochrony osób i mienia.

"Wielki pustynny szlem" to relacje trzech bohaterów z cyklu biegów 4 Deserts Grand Slam zebrane przez Pawła Oksanowicza, które są uzupełnione przez przepiękne fotografie.

Z opowieści Gondka, Lewczuka oraz Wikiery poznajemy historie ludzi pełne cierpienia, bólu, krwi, ale i swoistej ekstazy na trasie biegu. Z książki dowiadujemy się czym jest ultramaraton, tutaj Ultramaraton 4 Desert, czyli najtrudniejszy bieg świata po czterech pustyniach: Saharze, Gobi, Atakamie i Antarktydzie. W trakcie biegu, w skrajnie trudnych warunkach, gdzie dodatkowo przemieszczanie się zawodnika utrudnia upał, suche powietrze, nieregularne ukształtowanie terenu, kratery w lodzie czy też zaminowane pola możemy dowiedzieć się tak naprawdę całej prawdy o sobie.

Tych trzech WIELKICH ludzi decyduje się na udział w ekstremalnych biegach nie dlatego, aby pokazać i udowodnić, że są silni, tylko po to, aby właśnie pokonać własne słabości i ograniczenia. Czytając książkę można stwierdzić, iż nie bez znaczenia mówi się, że „najlepsi biegają głową, a nie nogami”. Możemy od zaplecza dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie do biegu 4 Desert Grand Slam, czym się żywią ultramaratończycy oraz jaki ekwipunek zabierają ze sobą na trasę.

Książka uświadamia nam jak silny jest człowiek, pokazuje zmagania i walkę z samym sobą, sportową rywalizację, siłę woli i samozaparcie, jakie potrafimy w sobie odkryć by dotrzeć do obranego celu, unaocznia nam jak ważną rolę w tych wszystkich zmaganiach odgrywa silna psychika. Relacja i treść zawarta w książce powinna być motywacją do działania dla każdego czytelnika, ponieważ chcieć, to znaczy móc!

Dział Informacji poleca!

"Wielki pustynny szlem", Marek Wikiera, Daniel Lewczuk, Andrzej Gondek

Styczeń 2017

"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", Andrzej Klim
"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", A. Klim

Kto z nas nie lubi książek filmowych?! „Tak się kręciło…” to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika historii kina, jak i fana czasów PRL-owskich. To swoisty portret życia społecznego i artystycznego czasów PRL.

Z książki dowiemy się między innymi jak wygląda kręcenie filmu od tzw. "kuchni", jak pracuje się na planie zdjęciowym, według jakich kryteriów obsadzani są aktorzy w rolach, czy też z jakimi problemami muszą się zmierzyć twórcy w czasie kręcenia filmów. Każdy z dziesięciu rozdziałów książki jest związany z konkretnym tytułem filmu, i tak mamy: "Popiół i diament", "Nóż w wodzie", "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Rejs", "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", "Miś", "Seksmisja", "Krótki film o zabijaniu", "Przesłuchanie". W książce są pokazane kultowe produkcje, które powstawały w Polsce w latach 50-tych-80-tych, takich reżyserów jak, np.: Wajda, Polański, Machulski czy Kieślowski.

Autor przedstawiając rozmowy z aktorami, reżyserami, scenarzystami pokazuje kulisy trudu związanego z pracą na planie, montażem czy forsowaniem filmu przez cenzurę tamtych lat. "Tak się kręciło..." to bogaty w wiele ciekawostek obraz polskich realiów z lat PRL kiedy należało ugiąć się pod systemem lub go „oszukać”, gdy nie było niczego ogólnodostępnego, szerzyło się „kombinatorstwo”, a w końcu i tak nie było stuprocentowej gwarancji, jak ostatecznie będzie wyglądał film, jakie będzie miał przesłanie ideologiczne u ludzi z za żelaznej kurtyny i czy po premierze nie będzie konieczne usuwanie z niego „niewygodnych” scen.

Książkę autorstwa Andrzeja Klima czyta się doskonale. Interesującym dodatkiem są materiały, które można zobaczyć na własnym smartfonie czy tablecie po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji i zeskanowaniu zdjęć w książce.

Dział Informacji poleca!

"Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL", Andrzej Klim
Created By
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Appreciate

Credits:

Created with images by haderer17 - "read ebook education" • Astryd_MAD - "book ebook reading" • Unsplash - "kindle book pen"

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.