Loading

Jurajski przewodnik kajakowy

Warta

Najbardziej znany i rozpowszechniony podział odcinków górnego szlaku wodnego Warty zawarty jest w przewodniku autorstwa pana Marka Lityńskiego pod tytułem „Warta – przewodnik dla kajakarzy””. W pozycji tej znajdziemy bardzo przydatne grafiki oraz opisy poszczególnych interesujących nas etapów spływów kajakowych. Przedstawione w nim mapy dodatkowo wyposażone są w bardzo czytelne i jasne informacje dotyczących napotykanych przeszkód oraz dzielących ich dystansów, ogromnie przydatnych przy planowaniu własnej przygody. Przy opisie poszczególnych proponowanych przez nas etapów spływów będziemy posiłkować się w/w mapami, w które na życzenie Państwa możemy wyposażyć.

Pierwszym proponowanym i chyba z doświadczenia możemy powiedzieć, że najbardziej popularnym odcinkiem jest trasa z Częstochowy do Rzek Wielkich. Jego dystans to 29 km, które w zależności od potrzeb (doświadczenia, ilość dni spływu) możemy dzielić i stosować różne warianty rozpoczęcia i końca spływu.

Trasa ta rozpoczyna się w Częstochowie na warciańskim bulwarze przy ulicy Nad Wartą tuż przy moście gdzie nie wysoki brzeg sprawia dobre warunki do wodowania sprzętu. Zaopatrzenie uzupełnimy w kilku sklepach znajdujących się nieopodal. Początkowo płyniemy uregulowanym korytem rzeki, co daje szansę początkującym kajakarzom na zapoznanie się z zachowaniem sprzętu na wodzie oraz zasadami sterowania kajakiem. Po kilku kilometrach opuszczamy industrialne otoczenie i zaczynamy obcowanie z naturą tak charakterystyczną dla regionu geograficznego, jakim jest Jura Krakowsko – Częstochowska. Podczas spływu będziemy mieli okazję podziwiać okazałe ostańce wapienne tj. Skałki Mirowskie (Mirów) oraz Skałkę Miłości (Mstów). Zarówno przy jednych jak i drugich ostańcach, możemy zaplanować postój na odpoczynek połączony z posiłkiem i eksploracją okolicy. Tuż przed Mirowem napotykamy pierwszą z przeszkód wodnych, czyli Betonowy próg (jaz), którego pokonanie wymaga przenoski, czyli wyciągnięcia kajaków z wody i ominięcie przeszkody. W tym miejscu należy wspomnieć również o kamienistym progu zlokalizowanym przed Mstowem przy rozwidleniu, na którym płynąc trzymamy się prawej strony. Przy niskich stanach wód możemy napotkać tu trudności (zawieszać się).

Kolejnym godnym polecenia miejscem jest wywierzysko źródła krasowego nazywanego Źródłem Stoki. Zlokalizowane jest ono u podnóża Góry Wał znajdującej się na prawym brzegu rzeki. Łatwość wydobycia kajaków na brzeg sprawia, że jest to kolejne dogodne miejsce gdzie można odpocząć, posilić się i zrelaksować (uzupełnić zapasy dobrze zaopatrzony sklep ok. 200 m szosą na południowy-zachód).

Płynąc dalej po ok. 40 minutach dopływamy do miejscowości Kłobukowice ze świetnie przygotowanym zapleczem przeznaczonym dla turystów nie tylko wodnych, lecz również rowerowych oraz pieszych. Miejsce przygotowane przez gminę znajduje się tuż za drewnianym mostem gdzie piaszczysta plaża pozwala bez trudu wyciągnąć kajaki na brzeg. Płaska powierzchnia idealnie nadaje się pod biwak a przygotowane altany i paleniska pozwalają na przygotowanie sobie ciepłego posiłku (zaopatrzenie uzupełnimy w sklepie we wsi ok. 300 m na północ). Te kilka sprzyjających warunków sprawia, że wiele grup kajakowych w tym miejscu zatrzymuje się na nocleg przed drugim dniem spływu, a spływy jednodniowe kończą przygodę wspólnym ogniskiem i biesiadą.

Po odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. Opuszczamy zalesione tereny, wśród których do tej pory płynęliśmy i poruszamy się teraz w znacznie większej przestrzeni pól i łąk. Następnym przymusowym przystankiem jest zapora w Skrzydlowie wymagająca przenioski, oraz dwa kilometry dalej jaz w Kępie. Przy zaporze możemy w upalne dni schronić się przed palącym słońcem wśród drzew a Ci, którzy zdecydują się zakończyć spływ w tym miejscu znajdą miejsce na biwak i ognisko. Proponowany przez przewodnik odcinek kończy się w Rzekach Wielkich po przepłynięciu kolejnych dwóch kilometrów przy kolejnym utrudnieniu, czyli tamie elektrowni. Dla turystów decydujących się na dwudniowy spływ na tym szlaku wodnym proponujemy zakończenie podróży na moście drogowym pomiędzy Karczewicami i Garnkiem. Nadmienić należy, iż końcowy etap obfituje w utrudnienia w postaci częstych przeniosek, dlatego rekomendowany jest dla wprawionych już kajakarzy decydujących się na traperskie spływy z ekwipunkiem biwakowym.

Proponowane trasy spływów na tym odcinku

Częstochowa – Mstów (źródełko) 19 km (6 godzin)

Częstochowa – Kłobukowice 21 km (7 godzin)

Mirów – Mstów 12 km (4 godziny)

Mirów – Kłobukowice 14 km (4,5 godziny)

Mirów – Skrzydlów 17 km (5,5 godziny)

Mirów – Rzeki Wielkie 22 km (7 godzin)

Częstochowa – Garnek 34 km (2 dni)

+48 883 994 511

kajakiczestochowa@gmail.com

Credits:

Created with images by Taryn Manning - "Paddling through the canals of Sanibel Island, FL"