EODEV TEOG PROJESİ

Eodev TEOG Projesi nedir?

Bildiğiniz üzere Türkiye'nin eğitim sistemi sınavlara dayalı ve her yıl milyonlarca öğrenci bu sınavlara giriyor. Bizlerde bu sistemden geliyoruz ve zorluklarını biliyoruz. Öğrenciler için en önemli sınavlardan biri olan TEOG sınavı ise 27/28 Nisan'da gerçekleşecek.

Eodev olarak her sene TEOG öğrencilerine yardımcı olmak amaçlı, sadece TEOG sorularını ücretsiz sorup ve cevaplarını alabildikleri bir platform oluşturuluyor. Ancak bundan önceki yıllarda freelance olarak çalışan arkadaşlarımız olmadığı için bu proje sadece diğer öğrenci arkadaşlarımızın gönüllü çalışmaları olarak kalmıştı. Şimdi ise bunu daha yararlı hale getirme şansımız var.

Eodev.com sitesinin öğrenciler için tamamen ücretsiz bir site olduğunu zaten biliyorsunuz. Misyonumuz her zaman öğrencilere kolayca ve ücretsiz yardım alabilecekleri bir ortam oluşturmak. Çünkü Türkiye şartlarında her öğrenci özel ders alma şansına sahip olmuyor. Onların geleceğini etkileyecek olan bu sınavda Eodev ailesi olarak bizlerde elimizden gelen yardımı yapmayı amaçlıyoruz.

Sizin Yapmanız Gerekenler?

Öncelikle bu proje, Salı günü yani 4 Nisan'dan başlamak üzere TEOG'a kadar olan zaman dilimini kapsamaktadır. Yaklaşık 3-4 hafta sürecektir.

- En önemli kısım aktif olarak günlük soru çözümü yapabilmenizdir. Aktif olarak soru çözümü yapan 10-12 arası freelance arkadaşımız var. Hala sözleşmemiz olan ancak soru çözümüne ara vermiş arkadaşlarında katılım yapmaları çok önemlidir.

- Normalde soru havuzumuz var ve soruları buradan çözüyorsunuz. Ancak bu 3 haftalık süre boyunca, soru çözümlerine başladığınızda TEOG kısmındaki soruları öncelikli çözmeniz gerekmektedir. Peki bu TEOG kısmı nerede bulunuyor? Eodev'in anasayfasına gittiğiniz zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ders, okul ve soru seçimi yapabiliyorsunuz. Burada yapmanız gereken anasayfada bulunan TEOG başlığı altındaki soruları seçmeniz, okul farketmez, sorulardan ise hepsini seçmeniz. Daha sonra sayfada alt tarafta çıkan soruların çözümüne başlayabilirsiniz. Daha fazla soru bulabilmek için sayfanın en altına kadar gitmeniz gerekmektedir.

- Günlük ne kadar soru sorulacağına dair şu anlık bir tahminimiz yok. Bu yüzden eğer TEOG kısmında soru bulamıyorsanız ya da yeni soru yoksa normal soru havuzundan devam edebilirsiniz.

- Ranklarınız BOUN yerine Öğretmen rankı olarak değişecektir.

HANGİ SORULARA CEVAP VERMELİSİNİZ ?

- Soru formatındaki her soruya cevap verebilirsiniz. TEOG sorularının özelliği genellikle şıklı olmasıdır. Resimde görülen örnek sorular mesela bir TEOG sorusu değildir sadece tavsiye alma sorusudur. Aynı zamanda kitap sorularına da cevap verme yükümlülüğünüz yoktur. Aşağıdaki gibi sorular TEOG sorusu olarak sayılmayacaktır ve ödeme yapılmayacaktır.

- Eklenti şeklinde kitap soruları eklenebilir. Bu sorulara cevap verebilirsiniz. Örnek soru aşağıdaki gibidir.

Cevap Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

TEOG soruları şıklı sorular olduğu için en önemli kriter iyi açıklanmış bir cevap olmasıdır. Çünkü amaç sadece cevabın değil konunun anlaşılmasıdır. Bu yüzden herhangi bir karakter sınırlaması yoktur. Cevap A ise, cevabın neden A olduğu açıklanmalıdır.

Ödemeler ve Soru Sayıları

TEOG soruları normal soru havuzunda bulunan sorulardan biraz daha kolay sorulardır. Çünkü hızlı cevap verme şeklinde hazırlanmış ve ortaokul düzeyindedir. Ödemeleriniz ise her zamanki gibi normal ücret üzerinden yapılacaktır.

BU KISIM ÖNEMLİDİR: Soru sayımı için ise bonus soruları sayarken yaptığımız gibi çözdüğünüz TEOG sorularını bir dosyaya kaydetmeniz gerekmektedir. Fresh content dediğimiz sorular eklendiği için soru havuzundaki gibi çözdüğünüz soruları sayan otomatik bir sistem olmayacaktır. Bu yüzden sadece sizin bana TEOG kategorisinde gönderdiğiniz soruları sayacağım ve ödemelerinizi ona göre yapacağım.

EODEV TEOG NEDEN ÖNEMLİ ?

- Eodev TEOG, bu sınava girecek olan öğrencilere yardımcı olmak amacını taşıyan, tamamen gönüllü bir çalışmamızdır. Elbette sizler karşılığında ödeme alacaksınız. Ancak genel olarak Eodev Öğretmen ve Eodev TEOG projelerimiz, "öğrencilere nasıl daha çok yardımcı olabiliriz?" sorusundan yola çıkılmış projelerdir ve onlara en iyi yardımı yapmak amacını taşımaktadır. Soru çözümü yaparken bir yandan da öğrencilerin geleceklerine ve eğitimlerine yaptığınız yardımı gözardı etmemelisiniz. Para kazanmak güzel bir motivasyon kaynağı olabilir ancak burada çözdüğünüz her soruya aldığınız bir teşekkür ya da öğrenciler tarafından gelen bir yorumda güzel bir motivasyon kaynağıdır :)

- İlerleyen senelerde bu projelerimizi artırmayı ve geliştirmeyi planlıyoruz. Bu yüzden bu 3 haftalık süre bizler içinde bir deneme, eksiklerimizi ve ihtiyaçları görme süresi olacaktır. Şu anki katılımınız gelecek yıllardaki projelere katılımınız açısından da büyük katkı sağlayacaktır. İlerleyen projelerde yeni kişiler almak yerine, önceden çalıştığımız sistemi bilen kişilerle çalışmak bizler içinde tercih sebebidir.

Şimdiden katılımınıza teşekkür ederim. Herhangi bir sorunuz olması durumunda ise bana Slack'tan, Eodev'den ya da mail yolu ile ulaşabilirsiniz. Sizlerle birlikte TEOG'a kadar öğrencilerimize elimizden gelen yardımı yapacağız.

SEMAY AHMED

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.