Çagan Karlar Ülkesinde 2016 NIn son,2017 nİn İlk günü vE sonrası

Yılın son günüydü, iki gündür hafifte olsa yağan kar her yerin beyaza boyanmasına yetmişti. Karın yağmaya başladığı ilk gün Çağan annesiyle birlikte dışarı çıkmış ve kar üzerinde oynamışlardı. Ayrıca o gün annesiyle birlikte oturma odasının camının pervazına küçük bir kardan adamda yapmışlardı. Çağan da sürekli camdan bakarak kardan adamın orda olup olmadığını kontrol ediyor ve eve gelen herkese kardan adamı gösteriyordu. Yılın son günü Cumartesi' ye denk geldiği için Çağan'ın babası işten erken çıkmış ve iş çıkışı eve gelirken bir taraftanda kar tekrar yağmaya başlamıştı. Eve geldiğinde Çağan öğle uykusunun son dakikalarını uyuyordu ki; ansızın uyandı ve odasının camından yağan karı izlemeye başladılar.
Pencerelerden bembeyaz örtüyü izledikten sonra kar üzerinde vakit geçirebilmek için dışarı çıkmaya karar verdiler ve Çağan'ın kadim dostu Belis'e de haber verdiler. Hep birlikte hazırlanıp, kendilerini dışarı attılar. Soğuk hava,rüzgar ve kar yağışıyla birleşince kendini ciddi bir şekilde hissettiriyordu. Kısa zaman dilimi içerisinde Belis ve Çağan'ın yüzleri soğuktan üşümeye,burunları kızarmaya başlamıştı. Çağan eldivenlerini takmadan karla oynamaya başladığı için elleri soğuktan donmuştu ve hemen eve dönmek zorunda kaldılar.Dışarıda çok fazla zaman geçiremeseler de Çağan ile Belis karlı havanın tadını doyasıya çıkardılar.

Soğuğa ve soğuktan üşüyen ellerine aldırış etmeden doyasıya oynadılar.

Kar sanki ; onlar için yağıyormuşçasına sevinçliydiler.

Yağan karın altında Belis'in,Çağan'ın, Belis'in babası ve Çağan'ın annesi ile birlikte çekilen fotoğrafları

Karlar düşer.Düşer düşer ağlarım. Hep İsmİnİ, hep İsmİnİ anarım.

O akşam koca bir yılı geride bırakmışlar ve 2017 ye merhaba demişlerdi.Yağan karda herkes için büyük bir sürpriz yapmış ve yeniyıla bembeyaz bir sayfa açmıştı. Yeniyılın ilk sabahına uyandıklarında yer beyaz, gök maviydi. Hava güneşli ve açıktı, günün tadını çıkarmak için Gölbaşı parkına gittiler.
Sağanak kar yağışlı günün ardından güneş yüzünü göstermişti göstermesine ama "Kış Güneşi"'ydi.
2017 nin ilk fotoğrafları
Yılın ilk günü güneşli havanın etkisiyle hava sıcaklığı da yükselmiş ve karların erimesi hızlanmıştı. Bir iki güne hava sıcaklığı mevsim normallerine dönmüş, ne karlardan ne de Çağan'ın kardan adamından eser kalmıştı.
Eriyen karların üstünden bir hafta geçmedi ki; hava tekrar bir anda soğudu ve kendini kara teslim etti. Cuma günü öğleden sonra başlayan kar hızla heryeri tekrar beyaza boyamıştı. Yeniyıl uzun zamandır yaşanmayan soğuğu ve kışı da getirmişti. 8 Ocak Pazar günü havayı güneşli gören Çağan'ın ailesi tekrar Gölbaşı parkına gitmeye karar verdi.Ama hava geçen haftaki gibi değil, çok soğuktu.
Güneş vardı ama termometreler -8 dereceyi gösteriyordu.
Geçen hafta donmaya başlayan göl, geceleri -12 dereceye kadar düşen sıcaklıkla daha da donmuş ve göl üzerindeki buz kalınlığı daha da artmıştı. Yağan karın da etkisiyle izlemeye doyulmayacak nitelikte bir göl manzarası oluşmuştu.
Göl manzaraları
Evden çıkıp, arabaya binip, koltuğa oturur oturmaz Çağan hemen uyumuştu. Parka geldiklerinde derin bir uyku çekiyordu ki; değmeyin keyfine.
Çağan'ın uykusu kış uykusu mu, güzellik uykusu mu bilinmez ama dışarıda ciddi soğuk vardı. Uyanınca dışarıda çok fazla duramadan kendilerini kafenin içine attılar ve sıcak sobanın arkasında çaylarını yudumladılar.
Gölet kafede

Onlar sıcak sobanın arkasında çaylarını yudumlarken dışarıda İse; "Her yerde kar var." Dı.

Gün bitipte eve döndüklerinde,Çağan üzerindeki ayı modelli poları çıkarmaya hiç niyetli değildi.
O soğuk günün ardından geriye kalan hatıra fotoğrafları ise sadece birkaç taneydi.
Aşağıdaki videoda ise; Çağan'ın sempatik hallerini izleyeceğiz.
Masalsı bir isimle başlayan bu hikaye elbetteki bir "Kış Masalı"'na dönüşmüştü.
Created By
Adil Güleroğlu
Appreciate

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.