Biyografi Çeşitleri Nelerdir?

Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Bunun dışında, geri izleme mekanizmasıyla, belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür. Blog türleri arasında kişisel blog, temasal blog veya bilgi sitesi olabilmektedir.

Kişisel bloglar internet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belli bir odak noktası olan blog çeşididir. Büyük oranda blog yazarının ismini veya takma adını alırlar. Yazarın bireysel günlüğü olmak dışında gündemi kendi kalemi ile yansıttığı ortamdır. Bu tür bloglar çok fazla deneyimi olmayan kişilerin bile kullanabileceği ve sayfalarını düzenleyebileceği yapıdadır ve daha çok günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasını sağlar ve Orhan Veli Kanık kimdir? Kişisel blog türü bloglarda en fazla rastlanan türdür. Kişisel bloglar özellikle de son dönemlerde oldukça büyük yaygınlaşma göstermiştir.

Kurumsal bloglar şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha samimi bir şekilde halka açtıkları bloglardır. Dünyada ve iş hayatında giderek önem kazanmaktadır. Türkiye'de az sayıda olsa da bazı şirketler şirket bloglarını hizmete sunmaya başlamıştır. Aslında yeryüzündeki akım, şirketin doğrudan değil, samimi karakterdeki bazı çalışanların desteklenmesi yoluyla bloglamaktır. Hatta en ünlü şirket bloglarını tutan Microsoft çalışanları, samimiyetlerine inandırmak için ara sıra rakip firmaların ürünlerini de övmekte, reklamını yapmaktadır.

Blog kurmak için Blogger veya Wordpress altyapısını tercih edebilirsiniz. Blogger, Google tarafından sunulan ücretsiz blog oluşturma platformudur. Google size yazı yazmak ve yayınlamak için her türlü imkanı sunmaktadır. Ayrıca Blogger tabanlı kuracağınız blogda seçim sloganları örnekleri gibi avantajlarınız da olacaktır. Bunun dışında Google’ın AdSense platformundan yararlanarak blog adresinizden para kazanma şansını elde edebilirsiniz.

Blogger ücretsiz olmasına rağmen size mobil kullanımda avantajlar sunabilecek bir platformdur. Bununla birlikte ücretli bir biçimde satın aldığınız alan adını tanımlayabilme imkanına sahip olursunuz. Blogger bant genişliği gibi teknik konularda sıkıntı yaşamanızı sağlamayacaktır. Ayrıca Blogger tabanlı blogunuzda Rich Snippets kullanmak istiyorsanız Blogger arama sonuçlarında yıldız gösterme yazısını okuyabilirsiniz.

WordPress ise, Automattic ekibi tarafından sunulan ücretsiz blog oluşturma platformudur. Bu platformu aynı ekibin sunduğu WordPress.org ile karıştırmamak gerekir. WordPress.com size kolayca içerik oluşturma ve yayınlama imkanı sunar. Ancak, blog adresinizden para kazanmak istiyorsanız WordPress.com size bu konuda yardımcı olamayacaktır çünkü platform reklam yayınlama konusunda size izin vermemektedir.

WordPress.com, depolama ve özelleştirme gibi bir takım konularda kısıtlamalara sahiptir. Bu kısıtlamalarla uğraşmak istemiyorsanız bu platformdan uzak durmanız daha doğru olacaktır.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.