Kadınsız Erkekler Pdf Dünya çapında oldukça fazla okur kitlesine sahip yazarlardan biri olan ünlü Japon yazar Haruki Murakami’nin Kadınsız Erkekler adlı kitabı 2016 yılında yayınlanmıştır. Kitap, sevdikleri ve tanıdıkları kadınları kaybeden erkeklerin yedi adet güzel öyküsünü barındırıyor içinde. Yazarın, sade ve akıcı anlatımıyla da bu öyküler daha güzel bir hal alıyor. Fakat kitabın şöyle de olumsuz bir yönü var ki, neredeyse her öykünün sonu çok açık uçlu bir şekilde bırakılmış. Öyküde bahsedilen bir olayın sonucunu öğrenmek için heyecanla öyküyü bitirmek isterken, öykünün sonuna geldiğinde aslında merak ettiğin şeye açıklık getirilmemiş olduğunu görmek insanda olumsuz duygular uyandırıyor. Öyküler çok ilginç konulardan oluşmasa da yazar, bunları güzel bir şekilde işlemiş. Daha önce Haruki Murakami kitapları okumamış olanlar için ise Murakami’ye başlamak için ideal kitaplardan biri diyebilirim.

Kadınsız Erkekler Pdf

Haruki Murakami Kadınsız Erkekler

Dünya çapında oldukça fazla okur kitlesine sahip yazarlardan biri olan ünlü Japon yazar Haruki Murakami’nin Kadınsız Erkekler adlı kitabı 2016 yılında yayınlanmıştır. Kitap, sevdikleri ve tanıdıkları kadınları kaybeden erkeklerin yedi adet güzel öyküsünü barındırıyor içinde. Yazarın, sade ve akıcı anlatımıyla da bu öyküler daha güzel bir hal alıyor. Fakat kitabın şöyle de olumsuz bir yönü var ki, neredeyse her öykünün sonu çok açık uçlu bir şekilde bırakılmış. Öyküde bahsedilen bir olayın sonucunu öğrenmek için heyecanla öyküyü bitirmek isterken, öykünün sonuna geldiğinde aslında merak ettiğin şeye açıklık getirilmemiş olduğunu görmek insanda olumsuz duygular uyandırıyor. Öyküler çok ilginç konulardan oluşmasa da yazar, bunları güzel bir şekilde işlemiş. Daha önce Haruki Murakami kitapları okumamış olanlar için ise Murakami’ye başlamak için ideal kitaplardan biri diyebilirim.

Kadınsız Erkekler Pdf indir

Kitabı, öykülerine ayırarak inceleyecek olursak:

Drive My Car: Kafuku, birkaç zaman önce eşini kaybetmiş bir adamdır. Düzenli bir işe sahiptir ve bir gün hafif alkollüyken araba kullanması sonucu ehliyetine el konur. Kendisi oyuncu olduğu için ve iş yerine giderken repliklerini rahat tekrar edebilmesi için kendi arabasıyla gitmesi şarttır. Bu yüzden, yakın bir arkadaşı ona iyi bir bayan şoför ayarlar. Adı Misaki olan bu kız; sessiz, çevik biridir. Standart bir bayanın araba kullanmasından çok daha iyi araba kullanabilen Misaki, aynı zamanda Kafuku’nun yol arkadaşı ve dert arkadaşı olmuştur. Bu hikayede Kafuku’nun karısı ölmeden önce kendisini aldattığı adamla arkadaş olması ve hisleri ön plandadır.

Yesterday: Bir erkeğin; çocukluğundan beri tanıdığı ve uzun yıllardır birlikte olduğu sevgilisine karşı cinsel duygular besleyemediği için, bu kız arkadaşı ile kendi yakın bir erkek arkadaşının sevgili olmalarını istemesinin üzerinde duruluyor.

Bağımsız Organ: Bu hikayede; hayatında neredeyse hiçbir zorlukla karşılaşmamış, iyi bir okulu bitirmiş plastik cerrahından bahsediliyor. Bu adamın, evliliğe karşı olduğu için çok fazla bayanla tensel ilişki yaşaması, bir gün korktuğunun başına gelip bu bayanlardan birine aşık olması ve bu bayanın ona ihanet edişinden sonra kendini ölüme terk edişi anlatılıyor.

Şehrazad: Dışarı çıkamayan bir adamın, düzenli olarak evine gelip alışverişini yapan bayana karşı ilgisinden bahsediliyor bu hikayede. Bayanın her gelişinde cinsel birliktelikte bulunan bu iki insan, yatağa uzandıklarında bayanın anlattığı ilginç hikayelerle zaman geçirirler ve bu hikayeler adamın çok hoşuna gitmektedir. Bayanın anlattığı bir hikayenin tam haline kitapta yer verilmiştir.

Kino: İyi bir spor şirketinde çalışan Kino’nun, karısının iş arkadaşıyla onu aldattığını öğrendikten sonraki kesiti konu alıyor bu öykü. Evi terk edip teyzesinin eski evini kiralayarak kendi çapında bar açışından, orada tanıştığı insanlarla kurduğu ilişkilerden, bir kadının ona yakın davranışından ve sürekli dükkânında bulunan kediden bahsediliyor.

Âşık Samsa: İçinde sadece yataktan başka bir şey olmayan odada uyanan, günebakan veya balık olmayı insan olmaya tercih eden, dünyadaki birçok şeyden bihaber olan ve günlük rutin işleri bile yapamayan bir adam: Gregor Samsa. Babası ve birkaç ağabeyi ile anahtarcılık işiyle meşgul olan kambur bir kız. Ve Samsa ailesinin bir anahtarının bozulmasıyla eve gelen bu kıza, Gregor’un gittikçe büyüyen ilgisini konu alıyor.

Kadınsız Erkekler: Evli bir adamın gece yarısı ev telefonu çalar ve telefondaki adam, eski sevgilisinin kocasıdır. Ona, eski sevgilisinin intihar ettiğini haber verir fakat hiçbir bilgi, hiçbir adres bırakmadan… Bu olay üzerine tekrar yatağa dönen adamın aklında, intihar eden sevgilisi ile anıları canlanır. Fakat garip bir de olay vardır ki; adamın bu zamana değin fazla sevgilisi olmamasına rağmen üç eski sevgilisi intihar etmiştir.

Kadınsız Erkekler Pdf

Haruki Murakami Kadınsız Erkekler Okuyucu Yorumları

Yorum-1

Etkilendiğim öyküleriyle beğendiğim bir kitap oldu. Insanların dünyanın neresinde olursa olsun, karamsarlıklari, hüzünleri, ihtiraslari, mutlulukları vb. bir çok şeyin aynı olduğunu bu tür şeylerin aynı olmasına şaşırdığıma da şaşırdığımı belirtmek isterim. Kadın ve erkek hep aynı. Irk, renk, dil, din fark etmiyor. Ustaca kurgulanmış öyküler de gizem havasını çok sevdim.

Ayrica, Kolları olan Nazım Hikmet resimli kitap ayracıni, kollarından kitaba tutturdugumda, Nazım in yüzü dışarıda kalıyordu. Bu kitabı sırt üstü şezlonga yatarak Nazım Hikmet in gülümseyen bakışlarına karşı okudum...

Yorum-2

Birbirinden farklı 7 ayrı hikayenin yer aldığı etkileyici anlatıma sahip bir kitap. Yazara ait okuduğum ilk kitap. Genelde yazarları bir kitabına göre değerlendirmemek gerektiğine inanırım ama üslubundaki etki sayesinde diğer kitaplarını da okumam gerektiğini anlayabiliyorum. Beğenerek okudum.

Yorum-3

7 hikayeden oluşan güzel sürekleyici bir kitap. Yazarın tasvirleri enteresan ama derinden etkileme beklentisi oluşmasın sadece okunabilecek güzel tecrübeler öğrenmenize yarayabilecek nitelikte bir kitap kadınsız erkekler. Cümlenin sonunu zor getirdiniz biliyorum :) "Başka biri olabilmek eğlenceli bir şey mi? Tekrar kendine döneceğini bilirsen Evet. Bildiğiniz Murakami lafları. Özellikle Bağımsız Organ, Kino, Şehrazad ve Kadınsız Erkekler en çok beğendiğim hikayeleri. Altı çizilecek çok satırın olması bu kitabı çekici kılıyor.

Yorum-4

Murakami'nin diğer kitapları yanında sönük kalır kuşkusuz çünkü büyülü gerçekçiliğin o mistik havası diğer kitaplarına göre daha az var. Ancak yine de güzel zevkli bir okuma oldu. Kadınsız Erkekler, çeşitli şekillerde ilişkileri hüsranla biten tutunamayan adamları ve aşık oldukları o kadınları anlatıyor. Haliyle bir parça melankolik bir hava da var.

Yorum-5

Bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın.O gün en ufak bir uyarı ,küçük bir ipucu vermeden;önsezi olarak hissetmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan ,hiç beklemediğin bir anda seni bulacak...diyor yazar ''Kadınsız Erkekler'' de .Bir kadın tarafından aldatılmış ,terk edilmiş ve bir kadının özlemini çeken erkekler tarafından anlatılmış birbirinden farklı yedi öyküden oluşuyor kitap.Hikayeyi bir de aldatılan erkek bakışıyla görmek enteresandı.Murakaminin anlatımının akıcılığı ve sizi hemen içine alan karakterleri yine çok iyi,hızla okunup biten bir kitap.

Yorum-6

Çok merak ederek aldığım bir kitaptı yazarı bu sene çok okunanlarda idi;büyük bir heyecanla aldım fakat benim için hüsranla sonuçlandı.İlk defa Asya kültüründen bir yazar okuduğum içinde olabilir fakat yazarın anlattığı hikayeler çok havada asılı kalmış.Tam diyorum burası beni mest edecek ama olmuyor belki çeviri bir kitap olduğu için böyle hissetmiş de olabilirim bilmiyorum fakat kesinlikle beklentimin altında bir kitaptı.

Yorum-7

Cok buyuk bir heves ile aldigim ve okumak icin acele ettigim bir kitapti fakat ben umdugumu bulamadim.Yazarin okudugum ilk kitabi, kitap yedi farkli oykuden olusuyor, kitabin icinde sevdigim oykuler elbette oldu fakat genel olarak cok sevemedim.Oykulerin konusu adindan anlasilacagi gibi kadin-erkek iliskileri uzerine yazilmis.Hayatlarindaki kadinlari herhangi bir sebepten kaybeden erkeklerin oykuleri

Yorum-8

Murakami ile tanıştığım ilk kitabıydı ve resmen önyargılarımı darmadağın etti diyebilirim tahminlerimin aksine yazım dili oldukça sade,akıcı,yazım dili bir o kadar da kuvvetli bir yazar olduğunu gördüm bu kitabı çok zevk alarak okudum ve kesinlikle diğer kitaplarını da okuyacağım ve kesinlikle tavsiye edilebilir yazarların başında geliyor!

Yorum-9

Haruki Murakami'nin okuduğum ilk kitabıydı hoş ilk okuduğum kitabı olduğu için onu pek olumsuz yarğılamıyacağım ama 7 farklı hikayesinde ilk hikayede gösterdiği özeni gösterdiğini pek düşünmüyorum. Ayrıca İngilizce çevirisinden önce Türkçeye çevirisinin yapılması ve ilk hikayesinde yani 'Drive My Car' hikayesinde geçen tek bir cümle, sigara izmaritini camdan dışarı atan şoför için söylenen "Bu Nakatonbetsu'da herkesin yaptığı bir şey herhalde" olay çıkarması ilgimi çekmişti ama beklentimin altında bir kitaptı..

''...Rol yaparken kendimden başka biri olabiliyordum.Rolüm sona erince de yine kendime dönüyordum.İşte bu eğlenceli gelmişti bana.''

''Başka biri olabilmek eğlenceli bir şey mi ?''

''Tekrar kendine döneceğini bilirsen,evet.''

Yorum-10

Haruki Murakami uzun zamandır okumak istediğim bir yazardı. Kadınsız Erkekler benim için yazarla tanışma kitabı oldu. Aslında hikaye okumayı sevmem ancak yoğun ders döneminin içindeyken hikaye okumak daha mantıklı geldiği ve bu arada da merak ettiğim bir yazarı okuma fırsatı yarattığı için bu kitabı tercih ettim. İyiki de öyle yapmışım, çünkü hikaye okumaya karşı olan ön yargılarımı kırmama yardımcı oldu diyebilirim. İçindeki 7 hikayenin her biri de farklı yönleri ile ilgimi çekmeyi başardı. En kısa zamanda yazarın romanlarından birini okumak istiyorum.

Kadınsız Erkekler Kitabından Alıntılar

Alıntı-1

Yaşam tuhaf, değil mi? Bir zamanlar müthiş bir şekilde parlayan, son derece arzu ettiğin bir şey, onu elde etmek için her şeyi göze alabilecekken, bir zaman geçtikten sonra ya da ona biraz farklı açıdan bakınca, şaşırtıcı derecede önemini yitiriveriyor.

Alıntı-2

"Niyetinizde samimiyseniz, gayret ettiğiniz takdirde, gayret ettiğiniz ölçüde karşınızdakinin içini görebilirsiniz. Zaten nihayetinde hepimizin yapması gereken kendimizle açık yüreklilikle uzlaşmayı başarmak değil midir? Karşımızdakini sahiden görmenin, kendi içimize taa dibine kadar dosdoğru bakmaktan başka bir yolu yoktur."

Alıntı-3

Bir agacin buyuyup guclenmesi icin zor bir kis gecirmesinin gerekli olmasi gibi.Hep ilik ve durgun bir iklim olursa, buyume halkasi da olusmaz, degil mi?

Alıntı-4

Kadınları yitirmek böyle bir şeydi. Salt gerçekliği yaşarken, o gerçekliği unutturan özel anlar, yalnızca kadınların sağladığı bir şeydi.

Alıntı-5

Bir kez kadınsız erkeklerden biri olunca, o yalnızlığın rengi tüm tenine derinden işler. Açık renk kilimin üzerine dökülen kırmızı şarap lekesi gibi. Sen ne kadar donanımlı, ev işleri bilgisine sahip olursan ol, o lekeyi çıkarmak çok zahmetli bir iştir.Kilimin rengi zamanla biraz atsa da leke, muhtemelen sen son nefesini verinceye değin orada olduğu gibi duracaktır.

Alıntı-6

Bu dünyada görgülü insanlar olduğu gibi akıllı insanlar da var. Elbette her ikisi de ayrı ayrı özellikler ancak çoğu zaman görgülü olmak yerine akıllı olmak kazanıyor.

Alıntı-7

Hangi durum olursa olsun, sen bir şekilde kadınsız erkeklerden biri olursun. Göz açıp kapayıncaya dek. Bir kez kadınsız erkeklerden biri olunca, o yalnızlığın rengi tüm tenine derinden işler. Açık renk kilimin üzerine dökülen kırmızı şarap lekesi gibi.

Alıntı-8

''Kadınların ne düşündüğünü bütünüyle anlamamız imkansızdır, değil mi? Kastettiğim buydu. Karşınızdaki nasıl bir kadın olursa olsun, bu değişmez. Bu yüzden kör nokta sadece sizde mi vardır diye soracak olursanız, bence öyle değil. Eğer bu bir kör nokta ise, biz hepimiz aynı kör noktayla yaşamaktayız. ''

Alıntı-9

''Filmdeki kadın örnek vererek açıklar. Bir adam kapıyı çalmadan açar, içeride bir kadın üzerini değiştirmektedir ve çıplaktır, diyelim.'Özür dilerim hanımefendi' deyip derhal kapıyı kapatan, görgülü insandır.Buna karşılık,'Özür dilerim beyefendi' deyip kapıyı derhal kapatan, akıllı kişidir..''

Alıntı-10

Çocukların henüz küçükken kendilerine özgü bir sevimlilikleri oluyordu ama ortaokul, lise çağına geldiklerinde istisnasız tümü büyüklerden nefret eder hale geliyor, karşılıklı hor görmeler, hesaplaşmalar gibi sorunlar ortaya çıkıyor, bunlar da ebeveynlerin sinir ve sindirim sistemlerini olumsuz etkiliyordu.Ebeveynlerin tek dertleri ise çocuklarını prestijli bir okula sokabilmek ve sonrasında sınav notlarını düşünmek oluyordu; bu sorumluluklarını yerine getirirkende, karı koca arasındaki tartışmaların sonu gelmiyordu. Çocuklar ise evde pek konuşmuyor, odalarına kapanarak sınıf arkadaşlarıyla chat yapıyor ya da bilgisayarda acayip porno oyunlarına kaptırıyorlardı kendilerini.

Kadınsız Erkekler Pdf indir

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.