Loading

У 1939 р. було створено Сумську область, і Суми стали її адміністративно-територіальним центром. Минуло ще кілька десятиріч, поки вони перетворились на сучасне місто, що нічим не поступалося іншим обласним центрам. Це перетворення тісно пов`язане з іменем М. П. Лушпи.

За часів керівництва Михайла Панасовича в Сумах пішли тролейбуси, з’явилися широкі проспекти. Він завжди брав участь майже в усіх засіданнях, де розглядалися питання забудови важливих об'єктів міста. Великих зусіль доклав до забудови вулиці Харьківської, 8-12 та Курського житлових мікрорайонів. Завдяки М. Панасовичу були розширені існуючі та збудовані нові мости через р. Псел, облаштовані набережні рік Сумки та Стрілки.

Для того, щоб зробити місто Суми якомога привабливішим і сучасним Михайло Лушпа об'їхав багато міст України. Протягом його перебування на посту першого секретаря (1972-1988 рр.) в Сумах з'явилися:

Обласний драматичний театр імені М. Щепкіна

Праця М. П. Лушпи, архітекторів С. П. Сліпця, А. Ю. Чорнодіда та інженера І. Л. Петрова з будівництва театру ім. М. С. Щепкіна дістала високої оцінки і в 1981 році вони стали лауреатами Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка.

Театральна площа

Дитячий парк "Казка"

Будівництво парку було генеральною задумкою Михайла Панасовича Лушпи, над проектом працював архітектор В. М. Ухань. Лушпа залучив до участі в будівництві, дизайну малих і великих архітектурних форм буквально всіх: сумські підприємства, художників, учнів шкіл, студентів. Але основне навантаження лягло на плечі працівників СМНВО ім. М. Фрунзе. Вони будували замки, водойми, на одному з яких, до речі, стояла на якорі міні-модель корабля з усим рухомим і нерухомим такелажем. На вході відвідувачів зустрічала величезна механічна модель Кота в чоботях, яка розкланювалася гостям. Протягом декількох років "Казка" вважалася одним з найкращих парків подібного типу в СРСР, була гордістю і окрасою міста Суми.

Обласна наукова бібліотека

залізничний та автобусний вокзали

Молодіжний центр "Романтика"

висотний готель "Суми", Центральний ринок

Місто розквітло трояндовим цвітом, прикрасилося особливими фонтанними перлинами.

фонтан "Садко"

Чимало зусиль доклав Михайло Панасович до реставрації архітектурної окраси Сум Троїцького собору, а також старовинних храмів, пам’яток історії та культури у Глухові, Путивлі, Ромнах, Охтирці та інших містах.

7 вересня 2013 року, на День міста, біля дитячого парку "Казка" відкрито пам’ятник Михайлу Лушпі

В Сумах постійно реконструюють інфраструктуру міста, щоб поліпшити експлуатаційні характеристики, але зберегаючи її початковий вигляд.

При підготовці сторінки було використано статтю:

Постать Махайла Лушпи також висвітлена у виданнях:

Підготувала: провідний методист Бойко Ю. О.