Loading

MEF Kütüphane Kullanıcı Rehberi Akademik Personel Rehberi

Bu rehber, kütüphane hizmetlerinin ve fiziki olanaklarının anlatılması amacıylahazırlanmıştır. İlerleyen sayfalarda hizmetler ve olanaklar hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında yer alan araçlardan herhangi birisini kullanabilirsiniz.

KÜTÜPHANE WEB SAYFASI

 • ALL in MEF (1)

MEF Kütüphane koleksiyonunda yer alan basılı ve elektronik kaynaklardan kullanmak istediklerinize katalog taraması yaparak erişebilirsiniz.

 • VERİTABANLARI (2)

MEF Kütüphane elektronik koleksiyonlarında yer alan 36 adet veritabanını kullanarak 261.000’den fazla elektronik kitaba, 50.000’den fazla dergiye ve milyonlarca makaleye kampüs içinden ya da kampüs dışından 7/24 erişebilirsiniz.

 • KÜTÜPHANE HESABIM (3)

MEF Kütüphane kullanıcıları kütüphane ile ilgili uzatma işlemi, başkası tarafından ödünç alınmış yayını ayırtma ve ödünç-İade geçmişi görüntülüme vb. tüm kullanıcı işlemlerini online olarak gerçekleştirebilmektedir.

 • KAMPÜS DIŞI ERİŞİM (4)

MEF Kütüphane elektronik koleksiyonlarında yer alan kaynaklara kampüs dışındayken de erişim sağlamak ve bu kaynakları kullanmak olanaklıdır. Bu hizmetten yararlanabilmek için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir.

 • GRUP ÇALIŞMA ODASI REZERVASYON SİSTEMİ (5)

MEF Kütüphane’de bulunan grup çalışma odalarını kullanmak için kütüphaneye gelmeden rezervasyon yapılabilmektedir.

 • AKADEMİK KURUMSAL ARŞİV (6)

MEF Üniversitesi akademisyenleri tarafından üretilen bilimsel çıktıların ve entellektüel ürünlerinin erişilebilirliğini, görünülüğünü, kullanımını ve etkisini artırmak; arştırmalardan üretilen yayınları daha etkin yönetebilmek ve kamu kaynaklarıyla desteklenen araştırmalardan üretilen yayınlara serbestçe erişimi desteklemek amacıyla geliştirilmiştir.

MEF KÜTÜPHANE KATALOG TARAMASI

 • ARAMA KUTUCUĞU (1)

MEF Kütüphane kataloğunda kelime ve / veya kelime grupları bu alana yazılarak tarama başlatılabilir.

 • ARAMA KRİTERLERİ (2)

Tarama işlemine başlarken arama kutucuğunun sol bölümünde yer alan kriterlerden arama yapılacak kelimenin hangi alanlarda (Başlık, Yazar, ISBN, Konu) aranacağı belirlenebilir.

 • ARAMA SONUÇ SAYFASI (3)

Arama kriteri belirlenen ve taratılan kelime ve /veya kelime gruplarına bağlı olarak ulaşılan sonuçlar bu ekranda listelenecektir.

 • ARAMA SONUÇLARINI FİLTRELEME (4)

Tarama ardından elde edilen sonuçlar kendi içinde katalog tarama sayfasının sol menüsünde bulunan kriterlere göre filtrelenebilir böylece erişmek istenilen kaynağa ulaşmada hız kazanılabilir.

MEF'te Kütüphane - Kütüphane Kataloğu Taraması

MEF KÜTÜPHANE VERİTABANLARI

 • VERİTABANLARI (1)

MEF Kütüphane’nin dergi, elektronik kitap ve makale koleksiyonlarına veritabanları üzerinden erişebilirsiniz. MEF Üniversitesi eğitim programlarına uygun 36 adet veritabanı aboneliği ve bunların dışında da açık erişimli veritabanları bulunmaktadır.

 • ABONE VERİTABANLARI (2)

Yıllık olarak kurum tarafından abonelikleri gerçekleştirilmiş olan ve erişim sınırı bulunmayan veritabanlarını ifade etmektedir. Veritabanlarından 21 adedi MEF Kütüphane ve 15 adedi de Ulakbim tarafından yapılan aboneliklerdir.

 • BİLGİ VE İÇERİK (3)

Araştırma yapmak istediğiniz veritabanlarının içerikleri ve hangi disiplinlere hitap ettiği bilgisini bu alanlar (I) aracılığı ile edinebilirsiniz.

 • AÇIK ERİŞİM VERİTABANLARI (4)

Zaman ve erişim kısıtlamasına bağlı olmaksızın, her yerden ve her cihazdan erişebileceğiniz veritabanlarını ifade etmektedir.

 • DENEM VERİTABANLARI (5)

1 ila 3 aylık sürelerle kullanıcıların denemesine sunulan kısa süreli ve kısıtlı erişimli veritabanlarıdır.

 • KÜTÜPHANE HESABIM (1)

MEF Kütüphane’den ödünç aldığınız yayınları görebileceğiniz, cezalarınızı, ödünç-iade geçmişini kontrol edebileceğiniz bir alandır. Kütüphane hesabınız üzerinden ödünç almış olduğunuz yayınların uzatma işlemini de bu alandan yapabilirsiniz.

 • ÖDÜNÇ ALINANLAR (2)

MEF Kütüphane’den ödünç almış olduğunuz basılı yayınların iade tarihlerini bu alandan kontrol edebilirsiniz. İade tarihi yaklaşmış olan yayınlar için uzatma işlemini yapabilirsiniz.

 • İADE GEÇMİŞİ (3)

Daha önce ödünç aldığınız ve iade işlemini yaptığınız yayınları, ne zaman ödünç aldığınızı ve iade işlemini ne zaman yaptığınızı görüntülüyebilirsiniz.

 • AYIRTMALAR (4)

Başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınmış yayın için ayırtma işlemi yapabilir ve ayırttığınız yayınların son durumlarını bu sekme içersinden takip edebilirsiniz.

 • KAMPÜS DIŞI ERİŞİM (1)

MEF Kütüphane koleksiyonlarında yer alan elektronik kaynaklara kampüse bağlı kalmaksızın dilediğiniz yerden 7/24 ulaşabilmeniz için kampüs dışı erişim olanağı sunulmaktadır.

 • KAMPÜS DIŞI ERİŞİM HESABINIZA GİRİŞ (2)

Kampüs Dışından elektronik kaynakları kullanmak için sistemde tanımlı kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılması gerekmektedir. Şifre bilgileri için sağ altta yer alan yönlendirmeleri takip ediniz.

 • AKADEMİK KURUMSAL ARŞİV (1)

MEF Üniversitesi öğretim üyelerinin ürettikleri bilimsel, akademik ve entellektüel içeriğe erişebileceğiniz ve kendi yayınlarınızı ekleyebileceğiniz kurumsal arşiv mevcuttur. Sistem alt yapısı olarak MIT tarafından geliştirilen DSpace yazılımı kullanılmaktadır.

 • KURUMSAL ARŞİV HESABINIZ (2)

Kurumsal Arşiv hesabınıza giriş yaparak üretmiş olduğunuz içeriği arşiv sistemine ekleyebilir ve kullanıma sunabilirsiniz. Sisteme erişim için gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgileri için sayfanın sağ alt kısmında bulunan açıklamaları takip edebilirsiniz.

 • DSPACE BÖLÜMLERİ (3)

DSpace’deki bölümleriniz kurum içersinde bağlı olduğunuz fakülte ve birimleri temsil etmektedir. Kullanıcılar yalnızca kendi birimleri üzerinden içerik yüklemesi yapabilmektedir.

 • YENİ EKLENENLER (4)

Kurumsal arşiv ana sayfasından yeni eklenen yayınları görüntüleyerek kurum belleğini takip edebilirsiniz.

 • ARAMA KRİTERLERİ (5)

Kurumsal arşiv ana sayfasının sağ tarafında bulunanmenüden aramalarınızı sınırlandırabilir. Konu, kişi, tarih vb. kriterlerle aramak istediğiniz metne kısa sürede ulaşabilirsiniz.

GRUP ÇALIŞMA ODASI REZERVASYON SİSTEMİ

 • GRUP ÇALIŞMA ODASI REZERVASYON SİSTEMİ (1)

MEF Kütüphane’de bulunan grup çalışma odalarını kütüphaneye gelmeden rezerve edebilirsiniz. MEF Kütüphane üyesi her bir kullanıcı bir gün içersinde toplamda 2 saatlik bir rezervasyon hakkına sahiptir. Oda rezervasyonunu yapmış kullanıcılar kütüphane bilgi masasından anahtarlarını teslim alarak grup çalışma odalarını kullanmaya başlayabilirler.

 • GRUP ÇALIŞMA ODASI REZERVASYON SİSTEMİNE GİRİŞ (2)

MEF Kütüphane’de grup çalışma odalarını kullanmak için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme erişim için gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgileri için sayfanın sağ alt kısmında bulunan açıklamaları takip edebilirsiniz.

 • ODALARIN UYGUNLUK DURUMU (3)

Oda rezervasyon sistemine giriş yapıldıktan sonra sol menüde bulunan oda durum belirteçlerine göre oda rezervasyon işlemine başlanır. Bu belirteçlerden; Yeşil: Odanın rezervasyona uygun olduğunu, Kırmızı: Odanın yeni rezervasyona uygun olmadığını, Mavi: Sizin yapmış olduğunuz rezervasyonu, Gri: Odanın belirli bir süre için rezervasyona kapalı olduğunu ifade etmektedir.

 • REZERVASYON İŞLEMİ (4)

Rezervasyona uygun olan odalar için hangi odayı, hangi saat diliminde ve kaç kişiyle kullanacağınızı belirterek rezerve işlemini yapabilirsiniz. İşlemi başarıyla tamamladığınızda ekranda rezervasyonunuz mavi olarak gösterilecektir.

 • FORMLAR (1)

MEF Kütüphane’ye alınmasını istediğiniz ve / veya kısa süreli olarak getirtilmesini talep ettiğiniz yayınların isteğini kütüphane web sayfasında bulunan formlar aracılığıyla yapabilirsiniz.

 • YAYIN SİPARİŞ FORMU (2)

MEF Kütüphane’ye alınmasını istediğiniz kaynaklar için MEF Üniversitesi mensubu tüm akademik ve idari personelin yayın talebinde bulunma hakkı vardır. Yayın talep için öncelikli olarak web sayfasında bulunan yayın talep formunun doldurulması gerekmektedir. Formda belirtilen alanların eksiksiz doldurulması ve gönderilmesinin ardından talebiniz işleme alınacaktır.

 • ILL (KÜTÜPHANELER ARASI İŞBİRLİĞİ) FORMLARI (3)

Kütüphanelerarası ödünç verme (ILL), basılı ve elektronik koleksiyon içersinde yer almayan kitap ve makalelerin anlaşmalı doldurulması ve gönderilmesinin ardından talebiniz kütüphanelerden sağlanarak akademik personele ödünç hizmetinin verildiği bir sistemdir. Formda belirtilen alanların eksiksiz işleme alınacaktır.

 • KÜTÜPHANE EĞİTİM İSTEK FORMU (4)

MEF Kütüphane hizmetleri için MEF Üniversitesi mensubu tüm akademik ve idari personel eğitim talebinde bulunabilmektedir. sayfasında yer alan formlar alanından “Kütüphane Eğitim İstek Formu”nun doldurması gerekmektedir. Kütüphane personeli talep doğrultusunda bireysel grup eğitimleri düzenleyecektir.

 • BÜLTEN (1)

MEF Kütüphane’den haberlerin, önerilerin ve etkinliklerin yer aldığı bülten eğitim dönemi içersinde aylık periyotlarla yayınlanmaktadır. Bültene kütüphane web sayfasında bulunan “Bülten” linkini kullanarak erişebilirsiniz.

 • GEÇMİŞ SAYILAR (2)

MEF Kütüphane Bülteni’nin geçmiş sayılarına web sayfasında yer alan bülten başlığından erişebilirsiniz.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.