Loading

Rok 2017 w gminie Ostrów Wielkopolski Przypominamy najważniejsze wydarzenia społeczno – polityczne, inwestycje, zawody sportowe, imprezy rozrywkowe i kulturalne w Gminie Ostrów Wielkopolski.

Radni jednogłośnie za budżetem

Radni Gminy Ostrów Wielkopolski jednogłośnie poparli budżet na 2017 rok. W budżecie prawie trzy miliony złotych przeznaczono na remonty i modernizacje gminnych dróg, prawie dwa miliony złotych to inwestycje w oświacie, zaplanowano także modernizację świetlic wiejskich, biblioteki, domu kultury czy współfinansowanie budowy dróg powiatowych.

Najmłodsze emocje

Prawie 100 najmłodszych mieszkańców Gminy Ostrów Wielkopolski wzięło udział w Przedszkoliada Tour 2017. Sportowcy przez dwie godziny uczestniczyli w grach i zabawach na parkiecie z przedszkolakami z sześciu placówek z terenu powiatu ostrowskiego.

Nowy dyrektor z konkursu

Adam Wasiela został nowym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Był jedynym kandydatem.

Ruszyły spotkania z mieszkańcami

Budowa remizy strażackiej, dokończenie boiska czy wyrównanie kilku ulic – to tematy, które omawiano z mieszkańcami Wysocka Wielkiego podczas inauguracyjnego spotkania z serii zebrań wiejskich w całej gminie Ostrów Wielkopolski.

Sportowa rywalizacja sołectw

Ponad setka pań i panów z siedmiu sołectw gminy Ostrów Wielkopolski rywalizowała w sali sportowej w Topoli Małej w zimowej spartakiadzie. Rywalizacja była zacięta, a zabawa przy tym jeszcze lepsza.

Czas na wiosenne porządki

W marcu już po raz czwarty Gmina Ostrów Wielkopolski przeprowadziła zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Ze względu na duży obszar zbiórka przebiegła w trzech etapach.

Wieś sołtysami stoi

Tegoroczne Forum Rolnicze w Powiecie Ostrowskim połączone zostało z uroczystościami z okazji Jubileuszu 155-lecia Kołka Rolniczego w Sobótce oraz Dnia Sołtysa.

Warto się dobrze uczyć

88 uczniów odebrało Nagrody Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski za bardzo dobre wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Uroczystość wręczenia odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim.

Grantowe wsparcie

Kolejny raz Gmina Ostrów Wielkopolski uczestniczyła w Funduszu Grantowym Dobrego Sąsiedztwa. W tym roku z terenu gminy wpłynęło 20 wniosków, na realizację których przeznaczono ponad 37 tys. zł.

„Siłka” tuż za oknem

Mieszkańcy Szczur mogą korzystać z siłowni zewnętrznej. Urządzenia zamontowano na placu przy sali wiejskiej. W gminie stanęło kilka takich obiektów.

W Michałkowie ruszyła budowa drogi

W połowie kwietnia ruszyła długo wyczekiwana przez mieszkańców budowa drogi gminnej. Prawie 600-metrowy odcinek drogi zyskał nie tylko nową nawierzchnię, ale także krawężniki, wykonane zostaną tzw. spowalniacze oraz wjazdy do posesji i pobocza. Inwestycja kosztowała prawie pół miliona złotych.

Jubileusz na 55 fajerek

Kilkadziesiąt pań z Biniewa świętowało wraz z rodzinami i przyjaciółmi jubileusz 55-lecia istnienia miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Było mnóstwo życzeń, miłych wspomnień, a także gromkie „sto lat” odśpiewane przez wszystkich zgromadzonych przy wtórze akordeonu szefowej koła.

Strażackie świętowanie

Strażacy z OSP Sadowia, Westrzy, Parczewa, Wtórku i Wysocka Wielkiego wzięli udział w gminnych obchodach Dnia Strażaka. Kulminacyjnym wydarzeniem była uroczysta Msza Święta odprawiona 3 maja br. w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Sadowiu.

Z życzeniami do bibliotekarzy

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, 8 maja, w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich spotkali się zaproszeni goście wraz z dyrektorem i pracownikami biblioteki.

Aktywność się opłaca

Bardzo dobrze poradziła sobie Gmina Ostrów Wielkopolski z pozyskiwaniem i wykorzystaniem środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Oceniając wartość dofinansowania UE na 1 mieszkańca gminy w euro, gmina znalazła się w przedziale od 250 do 500 euro na „głowę”. To drugi wynik w powiecie ostrowskim i jeden z lepszych w całej Wielkopolsce.

Estetyczna sala wiejska

Budynek świetlicy wiejskiej oraz OSP we Wtórku doczekał się nowej elewacji zewnętrznej. Inwestycja wykonana za blisko 40 tys. zł poprawiła estetykę obiektu.

Każdy może zostać Szurkowskim

Ponad 100 kolarzy amatorów świetnie bawiła się w niedzielę podczas piętnastego wyścigu kolarskiego Tour de Topola. Przygotowano dla nich kilka tras o różnym stanie trudności i o różnej długości.

Jak sołtys z sołtysem

Niemal 200 osób z całej Wielkopolski uczestniczyło w zorganizowanym w Wysocku Wielkim spotkaniu z okazji 20–lecia Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

Artystyczne prezentacje gminne

Cztery dni trwała największa impreza kulturalna w Gminie Ostrów Wielkopolski - Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Gminy Ostrów Wielkopolski. Wzięło w niej udział kilkaset dzieci i młodzieży z całej gminy.

Pomidor w roli głównej

Mieszkańcy Kołątajewa bawili się w niedzielę na festynie poświęconym… pomidorom. Ten lokalny specjał występował na imprezie pod wszelkimi możliwymi postaciami.

Rywalizacja na wesoło

Na boisku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobótce rozpoczął się cykl imprez pod wspólnym hasłem Turniej Wsi. To pełna humoru, ale i emocji sportowych zabawa, w której rywalizują wsie gminy Ostrów Wielkopolski.

Potrójne świętowanie we Wtórku

Trzy okazje do świętowania obchodzono w minioną niedzielę we Wtórku. Tego dnia świętowano Dzień Seniora i Dzień Dziecka oraz Święto Wsi. Na dodatek, cztery pary obchodziły tego dnia 50-lecie małżeńskiego stażu.

Będzie parking i nowa droga

Zakończono prace przy przebudowie drogi dojazdowej do SP w Szczurach. Na odcinku 115 mb powstała nowa droga asfaltowa wraz z minirondem oraz sześcioma miejscami parkingowymi z kostki brukowej.

Festynowy Zacharzew

Kilkuset mieszkańców wsi Zacharzew bawiło się w sobotę podczas zorganizowanego tam po raz pierwszy festynu rodzinnego. Rada Sołecka zadbała o ciekawy program dla mieszkańców w różnym wieku.

Uczyli się, jak pomagać innym

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspólnie z ZOG OSP RP w Ostrowie Wielkopolskim po raz pierwszy zorganizowała akcję pt. „Ratuj Życie”. W parafii pw. św. Wojciecha w Lewkowie zorganizowano akcję nauki udzielania pierwszej pomocy. Podobne akcje odbyły się w innych miejscach gminy.

Pamiętają o ofiarach protestu

W 95. rocznicę Strajku Chłopskiego w Wielkopolsce upamiętniono to wydarzenie w Górznie. Wspominano wydarzenia, w wyniku których 7 sierpnia 1922 roku podczas próby rozpędzenia manifestantów przez policję i wojsko śmierć poniosło trzech robotników rolnych.

Dożynkowa tradycja z nowoczesnością

To były jedne z najbardziej udanych dożynek ostatnich lat – i to nie tylko w gminie Ostrów Wielkopolski. Dopisało praktycznie wszystko: pogoda, organizacja i frekwencja. Przygotowany program mógł zaspokoić oczekiwania gości w praktycznie każdym wieku, godząc przy tym dożynkową tradycję z wymogami nowoczesnej imprezy plenerowej.

Kolorowo i wygodnie

W Publicznym Przedszkolu „Wróbelka Elemelka” w Lamkach uroczyście otwarto trzeci oddział dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które otrzymały do dyspozycji nowoczesne i funkcjonalne obiekty.

Nowa droga, nowa jakość

Droga Szczury-Szczurawice została oddana oficjalnie do użytku. 29 sierpnia symbolicznie przecięto wstęgę na ostatnim odcinku drogi powiatowej, która łączy dwie gminy i jest komunikacyjną alternatywą dla wielu uczestników ruchu.

Radość przedszkolaków z Borowca

Po wakacjach dzieci z Borowca wróciły do nowo wyremontowanego przedszkola. Oprócz sal, odnowiono także wejście do przedszkola, wymieniono część ogrodzenia wraz z furtką.

Duża kasa na boisko

Gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Budowa kompleksu lekkoatletycznego w miejscowości Lewków” w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej.

Świetlica jak nowa

Odświeżona została elewacja zewnętrzna budynku świetlicy wiejskiej i OSP w Cegłach. Jest to kolejna tego typu inwestycja w tym roku - nowe elewacje zyskały też świetlice w Gorzycach Wielkich, Łąkocinach i Wtórku.

Pokoleniowe bieganie w Wysocku Wielkim

Kilkuset uczestników wzięło udział w 31. Biegu Olimpijskim, zorganizowanym przez Terenowy Klub Olimpijczyka imienia Mariana Matysiaka w Wysocku Wielkim oraz Gminę Ostrów Wielkopolski.

Piękne ogrody nagrodzone

Alicja Matuszczak z Karsek zwyciężyła w tegorocznej, trzeciej już, edycji konkursu na najpiękniejszy ogród w Gminie Ostrów Wielkopolski. W nagrodę otrzymała drewniany bujak ogrodowy wraz z zestawem kaw. W konkursowe szranki stanęło w tym roku ponad 30 właścicieli pięknych ogrodów.

Najpierw trybuna, potem murawa

W Wysocku Wielkim przy Gminnym Ośrodku Kultury powstaje nowe boisko piłkarskie z naturalną nawierzchnią. Murawy wprawdzie jeszcze nie ma, ale kilka dni temu zamontowano już plastykowe siedzenia dla kibiców.

Dobra nauka się opłaca

149 uczniów odebrało z rąk wójta gminy Piotra Kuroszczyka i przewodniczącego rady gminy Piotra Śniegowskiego nagrody finansowe za bardzo dobre wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe w drugim semestrze minionego roku szkolnego.

Dla wspólnego bezpieczeństwa

Ochotnicza Straż Pożarna ze Świeligowa może już korzystać z nowego wozu, który w minioną sobotę został oficjalnie poświęcony i przekazany do użytku. To już trzeci w tym roku wóz strażacki, dofinansowany z gminnego budżetu.

Bombka dla Anity

Gmina Ostrów Wielkopolski włączyła się w pomoc dla jednej z mieszkanek Gorzyc Wielkich, chorej na cukrzycę. Podczas Gminnego Festynu Świątecznego będą sprzedawane specjalne bombki i inne ozdoby świąteczne, a cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc w zakupie pompy insulinowej.

Wybrano nowego sołtysa

Wieś Szczury ma nowego sołtysa. Została nim Jolanta Stodolna, która zastąpiła w pełnieniu tej funkcji Urszulę Gwóźdź.

Magia świąt była na jarmarku

Kilkadziesiąt pięknych stoisk, kilkuset wykonawców, kilka tysięcy odwiedzających i niezliczona liczba świątecznych wzruszeń. To najkrótszy bilans III Jarmarku Świątecznego zorganizowanego przez Gminę Ostrów Wielkopolski w Gorzycach Wielkich. W tym roku postawiono na urozmaicone warsztaty i akcje charytatywne.

Qlturalni na miarę 21 wieku

Już po raz szósty stowarzyszenie dla promocji kultury i edukacji Qltura21 podsumowało swoją działalność. W lewkowskim pałacu spotkali się przedstawiciele organizacji działających ze stowarzyszeniem. Przyznano również tytuł „Qlturalny na miarę 21 wieku”. (jw)

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.