Annual cost project By Alex Sakkas

Every week, my family goes to Market basket to get oranges. They come in packs of 8 oranges and go for $5.99 for 5lb. Because my family likes oranges, we use all 8 each week. After doing the math, I calculated that we would pay $311.48 for oranges each year.

Next I had to find the amount of material the company uses for packaging.

In the end, the company uses 2,953.9808 sq. cm of plastic for packaging.

Lastly, I had to calculate if I had bought oranges from Costco, would it cost more or less?

Costco sells 15 oranges for $9.99

In the end, if my family buys packs from Costco, we would be saving $51.74 every year.

Next, I had to find the Amount of material Costco uses for their oranges:

It turned out it was almost double the amount used at market basket, reaching 5,574.528 square centimeters.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.