MEF KÜTÜPHANE BÜLTEN SAYI 12 ARALIK 2016

ERTUgRUL ÇİMEN / KÜTÜPHANE DİREKTÖRÜ

AYIN YAZARLARI

YENİ YILA YENİ KİTAPLARLA BASLAYIN!

APARTMAN BOSLUGU / HAKAN BIÇAKÇI

Yatak odasında dikkatimi çeken bir diğer ayrıntıysa duvarın orta yerindeki portakal büyüklüğündeki delikti. Emlakçı o tarafa doğru bakmasına ve gördüğü her şey üzerine makineli tüfek gibi yorum yapmasına rağmen delikten bahsetmiyordu. Bir an için deliği sadece kendimin gördüğünü düşündüm. Sadece bana görünüyor olabilir miydi? Ürpererek bakmaya devam ettim. Emlakçı önce bana, sonra baktığım yere baktı. Neyse ki o da görüyordu. Yan yana durmuş, gözlerimizi deliğin arkasındaki karanlığa dikmiştik. Sanki içerden bir ses ikimize birden seslenmişti: “Hişşşt, siz ikiniz!” Bir an için kendimi duvarın arkasından, deliğin içinden gördüğümü hayal ettim. Karanlığın ortasındaki yuvarlağın merkezindeki suratım şaşkındı.

Huzursuz biri var karşımızda… Orta sınıftan, eğitimli, eski reklamcı, uzayıp kısalmayan bir cover grupta şarkılar söyleyen Arif… Beste yapmak için daha sessiz bulduğu yeni evine kapandığında kendini sıfırlamaya karar veriyor… Başka bir hayatı olsun istiyor, anlamlı ve yaratıcı olduğu yeni bir şeyler yaşamayı aklına koyuyor. Dışarısı kalabalık ve tekdüzelikler dolu, bazen herkesten ve her şeyden korkuyor Arif, en çok da kendisinden… Sonra rüyalar âleminden çıkıp gelmiş bir makara gibi o duvardaki delik çıkıyor ortaya… Apartman boşluğuna açılan bir delik… Evden tuhaf sesler çıkıyor. Ve giderek paranoyaklaşan bir müzisyenin seslerle kurduğu hastalıklı ilişki başlıyor.

İnsanın insandan korkusu…

Hakan Bıçakcı’dan boşluğun ve tedirginliğin romanı…

KALAN / TOM McCARTHY

"Ben hep sahici olmayan biri olmuştum. Kazadan önce bile Robert de Niro gibi sokakta yürüyor olsam, sigaramı onun gibi yaksam ve hatta ilk denemede yakmayı başarsam, yine de şöyle düşünürdüm: İşte ben, tıpkı bir film karakteri gibi bir yandan sokakta yürürken bir yandan da sigara içiyorum. Anlatabildim mi? İkinci el. Filmdeki insanlar bunu düşünmüyor. Onlar sadece işlerini yapıyorlar, gerçek olanı, hiçbir şey düşünmüyorlar. Kazadan sonra iyileşirken, hareket etmeyi ve yürümeyi öğrenirken, hareket edebilmek için anlamaya çalışırken… Bütün bunlar zaten daha önce de olmuş olduğum şeyden daha fazlasını olmama neden oldu, yaptığım şeylerle arama başka bir mesafe katmanı daha ekledi."

Kalan'ın isimsiz anlatıcısının başına gelen kazanın ne olduğunu bilmiyoruz, ama sonuçlarından haberdarız: Hafıza kaybı yaşıyor, daha sonra geri kazanmayı başarabildiği hatıralarının düzeni değişiyor ve en basit gündelik hareketleri bile yeniden öğrenmesi gerekiyor. Bir havucu tutup ağzına götürebilmeyi veya yürümeyi yeniden öğreniyor örneğin. İnsani eylemler üzerine uzun uzun düşünüyor böylece. Kazandığı yüklü tazminat sayesinde daha çok kendisi olduğu anları tekrar kurmaya çalışıyor.

Tom McCarthy, yaşarken üzerinde hiç düşünme gereği duymadığımız, akıp gittiklerinin farkında bile olmadığımız o sahici anların üzerine gidiyor: Yaşamdan bazı "kare"leri çekip alıyor, onları mercek altında büyütüyor, tekrar tekrar oynatıyor ve tüm bunlardan akıcı bir roman çıkarıyor.

İngiltere'nin son yıllarda çıkardığı en ilginç yazarlardan Tom McCarthy'ye edebî şöhretini kazandıran romanı Kalan'ı, Çiğdem Erkal İpek çevirdi.

"Bu sersemletici derecede müthiş roman, kurgusal konuların en seyrek görüleni hakkında: Mutluluk."

-Jonathan Lethem-

11-12 Aralık 2016 Tarihinde gerçekleştirilen Eğitimde Değişim Konferansları'nda "ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNDE ELEKTRONİK DERS KAYNAKLARI/KİTABI KULLANIMI" adlı sunumları ile Ertuğrul Çimen, MEF Üniversitesi Kütüphanesi Direktörü, Levent Güntay, MEF Üniversitesi İşletme Bölümü, Yardımcı Doçent ve Serhat Koloğlugil, Işık Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı, Doçent katılımcılarla biraraya geldiler.

MEF KÜTÜPHANE'DEN HABERLER

MEF Kütüphane Direktörü Ertuğrul Çimen Londra'da 7 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen London Info International toplantısında “Social Media Effect in Academic Libraries” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

MEF Kütüphane Asistan Kütüphaneci İpek Yarar Adana'da Çukurova Üniversitesi'nde gerçekleştirilen IV. Ulusal Akademik Kaynak Paylaşım Çalıştayı'nda "MEF Üniversitesi Kütüphanesi Elektronik Doküman Sağlama İşlemlerinde Aidiyet Bildirimi ve Kontrollü Kaynak Paylaşımı" hakkında bir sunum yaptı.

MEF Kütüphane Teknik Hizmetler Birim Sorumlumuz Bahar Biçen Aras'ın makalesi "Social Media and Mobile Apps Used by Library and Librarian" Facebook grubunda yayınlandı.

MEF Kütüphane'16 Aralık
mef kütüphane'16 aralIK

EMEL ÇÖLGEÇEN İLE SÖYLEŞİ

MEF Üniversitesi Tiyatro Kulübü'nün gerçekleştirmiş olduğu etkinlikte, Emel Çölgeçen okunmasını tavsiye ettiği 3 yazarı katılımcılarla paylaştı;

Oğuz Atay, Hermann Hesse, Ursula K. Le Guin

KURUMSAL ARSİVE EKLENENLER

ETKİNLİK ÖNERİLERİ

UNIQ Hall, 11 Ocak'ta Rıza Kocaoğlu’nun ödüllü performansıyla Ormanlardan Hemen Önceki Gece oyununa ev sahipliği yapıyor.

Cepinde bir sürü hikayesi olan ve anlatacak kimsesi olmayan bir adamın hezeyanlarını anlatan Ormanlardan Hemen Önceki Gece adlı tiyatro oyunu, Melis Tezkan ve Okan Urun'un oluşturduğu 'biriken'in rejisiyle sahneleniyor.

ENBE Orkestrası & Yüksek Sadakat

ENBE ORKESTRASI, dünya müziklerinden İtalyan aryalarına, Fransız şansonlarından Napolitenlere, Arjantin tangolarından akustik popa uzanan geniş ve keyifli müzik yelpazesiyle, ilk kez AKS’de gerçekleşecek bu özel projeye konuk olan müzik dünyamızın en sevilen isimleriyle müzik severlerin karşısında olacak.

Tarihe Tanıklık Edin

Hisart Canlı Tarih Müzesi dioramalarla ve mankenlerle zenginleştirilerek tarihimizin eşsiz mirasını gün yüzüne çıkarıyor.

Küratör Nejat Çuhadaroğlu tarafından hazırlanan sergi tarihe tanıklık etmeniz için AKS’de!

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.