Масштаби контрабанди такі, що за неї готові вбивати — боєць АТО

Заступництво контрабанді в зоні проведення АТО проходить під своєрідним девізом – це все для українців, які не можуть залишити окуповані території сепаратистами.

Про це, як йдеться у матеріалі «Валюта мішками, солдатська горілка та ліки для бойовиків – як процвітає контрабанда в АТО», Politeka розповів демобілізований боєць Олесь.

Із демобілізованим бійцем Олесем ми зустрічаємося 30 жовтня – у День політв’язня. Він сам звернувся до редакції Politeka, аби розповісти про справжні масштаби контрабанди в АТО, хто на цьому заробляє мільярди та чому ситуація на лінії розмежування не міняється.

«Те, що народ хоча б трохи довідався про контрабанду, треба завдячувати Ендрю (волонтер Андрій Галущенко працював у складі мобільної групи із протидії контрабанді. Його автомобіль підірвався на закладеній міні між селами Лопаскине та Лобачеве на Луганщині 2 вересня 2015 року, – ред.) і батальйону «Торнадо». Перший за правду поплатився життям, «торнадівці» – свободою», – каже Олесь.

Боєць не хоче називати ні прізвища, ні позивного.

«Говорити готовий лише анонімно. Я не боягуз, але вмирати за це не збираюся. Ті, хто говорить про контрабас відверто, потім мають купу проблем. Одним палять машини, інших саджають за ґрати. Декого, щоб змусити мовчати, взагалі на той світ відправляють. Цукуру (заступник командира добровольчого батальйону “Торнадо” Микола Цукур, – ред.) спалили хату, коли він у студії Шустера про контрабанду розказав. У цьому не винен один блокпост. Бардак розвели усюди», – розповідає Олесь.

Він у війську був розвідником. Факти контрабанди фіксував на блокпостах, де доводилося нести службу.

«Масштаби контрабанди такі, що за неї готові вбивати. Рух товарів на окупованій сепаратистами території не припиняється ні в день, ні вночі. Скільки нормальних чесних хлопців із передової корупціонери і контрабандисти втягнули в ці схеми. У людей не лишається вибору. Отримують погрози. Бояться, що їх знищать, або ув’язнять. Хіба зараз проблема зробити з бійця дезертира і запроторити в СІЗО на 3 роки? Раніше думав, що подолати контрабанду допоможе часта ротація на блокпостах. Якщо змінювати людей, контрабандистам не вдасться відпрацювати один і той же маршрут і налагодити схеми передавання грошей. Але марно. Вербують нових і контрабас успішно валить через блокпости. Була надія на мобільні групи, але безрезультатно. Тепер там лишилися тільки фіскали, прикордонники, СБУ і поліція. А волонтерів нема. Громадський контроль відсутній. Працюють для галочки», – говорить Олесь.

Півмільйона гривень важить 2,5 кілограми

Контрабандисти змінюються схеми і підходи залежно від того, як змінюються люди на блокпостах.

«Контрабандисти знахабніли настільки, що шастають фурами туди-сюди протягом дня, хоча раніше перетинали контрольно-пропускні пункти на світанку чи після заходу сонця. Постійно шукають виходи і налагоджують нові канали. До кожного намагаються притертися. У касі кожного водія є чотири валюти: гривні, долари, євро і рублі. Контрабас возять як газельки, так і 5-тонники. 20-тонні фури зараз їздять рідко. Такими лишень безстрашні катаються. Вигідніше розбити на мобільніші машини. 5-тонники ідуть по одній-дві на годину. Хоч раніше пробиралися до сірої зони караванами», – пояснює боєць.

Контрабанду доставляють фурами, вагонами і навіть човнами. Товари з України бойовики продають утричі дорожче в окупованих містах.

«Державна фіскальна служба і прикордонники звітують, що вилучили 200 тонн м’яса чи металобрухту. Але це капля в морі, коли щодня через блокпост ішли по 10 фур, кожна завантажена на 10-20 тонн. Не розумію, чому зараз усі люди дивуються е-деклараціям депутатів, фіскалів, суддів. Те, що вони вдома тримають стільки готівки, лише вкотре підтверджує, що люди замішані в корупційних схемах. На блокпостах теж за все розраховуються готівкою. Нал возять у пакетах і торбах для сміття. Каса за 10-тонну фуру складала 100 тисяч гривень. Стільки лишали на блокпості, щоб машину не оглядали. Є фури, за які давали півмільйона, бо собівартість товару було на 10 лям (мільйонів, – ред.).

На блокпостах гроші ділились між своїми. 60-70 % ішло в Київ. Бо хтось із чиновників цей збір хабарів точно контролював. Солдатам пояснювали, з ким треба дружити. Давали по 300-500 гривень на день. Тим, хто супроводжував вантажі або був залучений у передаванні грошей, платили кілька тисяч.

Гроші носять у пачках по 100, 200, 500 гривень. Там “бабло” ніхто не рахує. Усе на вагу. Часто визначають суму на око. Півмільйона по 200 гривень важить 2,5 кілограма. Коли везли щось серйозне, то зупиняли машину за 1-2 кілометри від блокпоста. Наше начальство відряджало туди свою людину, або водії 3-5 фур обирали делегата від себе і він ніс гроші на пост. Такою зв’язковою на одному із кпп працювала місцева жіночка», – каже Олесь.

З солдатами розраховуються курятиною і горілкою.

За словами Олеся, із деяким блокпостами контрабандисти розраховувалися товарами.

«Одні фури ішли запломбовані, а деякі – відкривали і перевіряли. Аби мовчали, хлопцям давали кілька ящиків кока-коли чи горілки, 20 кілограмів курячих стегон», – розказує Олесь.

Цікавлюся, що везуть до зони АТО.

«Везуть товари з усієї країни: від волинських майонезів до полтавського масла, від закарпатського коньяку до цукерок «Київ вечірній». Пам’ятаю, як загнав першу тентовану машину на перевірку. Цікаво було самому подивитися. Я прифігів. Від різноманітності очі розбігаються. У блоках везуть пиво, слабоалкоголку, горілку, коньяк, енергетики. Їде купа ковбас і сосисок. Восени і взимку м’ясо часто везуть просто у пластикових ящиках, без холодильників.

Ті, хто віз контрабанду у «газелях», частенько косять під волонтерів. Думають, якщо вдягнув камуфляж і можеш сказати декілька слів українською, то кордонів нема. Звикли, що волонтерів ніхто не перевіряє. Одна річ, коли везуть крупи і консерви, інша, якщо йде машина з елітним бухлом: ромом, віскарем, текілою», – розповідає боєць.

Окрім продуктів, везуть медикаменти і пальне.

«Ті, хто принципово відмовлялися вести бізнес з бойовиками, «ламаються» через тиждень-два. Дуже спокусливі суми пропонують, щоб пропускати вантажі і закривати очі на все. Ті, хто боїться порушувати закон, викликають на розмову за закритими дверима. Мені один хлопець розказував, як йому промивали мізки. Пояснювали, що краще робити, як усі. Заспокоювали, що за контрабанду відповідальності нема, сісти неможливо. Юридично контрабанди не існує, бо це рух через кордон, якого теж ніби нема», – каже Олесь.

Підприємці із сірої зони і податок для Л/ДНР

На блокпостах також присутні люди, які ведуть фури. «Спочатку з них збирають гроші, потім проводять через блокпост і навіть супроводжують до найближчого блокпосту сепаратистів або місця призначення вантажу в «сірій» зоні. Звісно, за це отримують свою долю. Коли приїжджали мобільні групи, фури заганяли на відстійники на нашій території. Якщо там товари, які швидко псуються, наймали «човників». Вони на велосипедах і мопедах перевозили продукти на той бік. Фіксували випадки, коли продукти перевозили через річку човнами і моторними лотками, бо міст було підірвано або перебував в аварійному стані», – говорить Олесь.

Хлопець був свідком того, як під виглядом мінеральної води в АТО завозили великі партії елітного алкоголю.

«Приїжджає фура. За документами – везе пепсі і мінералку. Вийняли кілька ящиків – а там дорогий елітний алкоголь. Трохи далі складені медикаменти. У ящиках сильне знеболювальне і ліки, які в аптеках продають лише за рецептом, бо викликають звикання, як наркотики. Вирішили фуру не пропускати. Якраз мала приїхати мобільна група. Але надійшов наказ не втручатися і відпустить, бо матимемо проблеми», – згадує демобілізований боєць.

Контрабанда іде під девізом, що це – для українців, які не можуть покинути окуповані сепаратистами території.

«Ті, хто на цьому робить бізнес, оформляється підприємцем в якомусь селі в «сірій» зоні. Доходить до абсурду. У селі 300 людей, а за документами там працює 46 магазинів. У селі товар завантажують на склад, або розвантажують меншими партіями по «бусах» і «газелях». На в’їзді у ДНР/ЛНР вони платять податки до бюджету псевдореспублік. У сепаратистів за документами оформлені підприємцями. Сіра зона для них – транзит», – зауважує Олесь.

За словами свідка, дехто з військових їде в АТО як на заробітки.

«Залучені в контрабанду прикордонники і фіскали. Ті, хто має боротися з контрабандою, фактично її кришують. Є там і чесні хлопці, яких не завербували і не завербують, бо для них за честь виконувати свій обов’язок. Одного разу зупиняю фуру набиту побутовою хімією. За документами – везе порошок «Персіл» і «Доместос», засіб для миття унітазів. А півфури переобладнали на холодильник. У ньому – кури, сосиски, балик. У кормах для тварин знаходили таблетки і шприци. Везуть каву, шоколад, косметику, стільникові, ноутбуки, айфони, одяг і взуття. У травні зупинили бус із псевдоволонтерами. Туди везли бинти і пов’язки, а назад – пакет із тротиловими шашками і три автомати», – розказує Олесь.

«Торнадо» стало жертвою власної принциповості

Коли повернувся додому, анонімно телефонував у різні інстанції, реакції – нуль.

«Мене питають: «А чого ви мовчали раніше? Треба було нам дати знати про це, коли ви були свідком. Просять надати їм фотодокази. Надав. Кажуть: мало і не переконливо. Самим слабо поїхати на «передок» (передову, – ред.), щоб подивитися, хто переправляє контрабанду і як. Фури – це ще не вершина айсберга. Коли підірвали міст у Станиці Луганській і заблокували місто Золоте в Попаснянському районі Луганської області, контрабанду почали возити цілими потягами. І їздять туди-сюди не сепаратисти. Їздять – наші локомотиви з українських депо. Про це заговорили «Торнадо». Хлопці ув’язнені вже півтора року, але ніхто контрабанду не зупинив”, – каже розвідник.

Один вантажний потяг приносить контрабандистам 10 мільйонів гривень. А таких потягів їде з десяток щодня. Помножте на 365 днів у році. Ось вам – і мільярди в деклараціях нардепів. Не здивуюся, якщо внесли вони лишень 10 частину того, що мають насправді.

За словами Олеся, з Луганська доставляють вугілля і метал.

«Чи часом це не порізані і не розібрані не металобрухт заводи Донбасу? Назад їдуть великі партії продуктів, відбірні дерев’яні колоди, 60-тонні цистерни з паливом. Скільки разів патріоти намагалися підірвати рейси. Їх ремонтують і їдуть далі. У багатьох вагонах є подвійне дно. Звідти до нас везуть підроблену горілку і контрафактні цигарки. Що везуть у тих поїздах реально – важко сказати. Якщо разом із машиністом їде озброєна охорона, може йтися про контрабанду зброї з АТО. Сканерів у нас немає, аби перевірити вміст вантажного потягу», – говорить Олесь.

Батальйон «Торнадо» взяли в обороти, бо хлопці не продалися і не прогнулися, вважає атовець.

«Торнадо» мстяться за принципову позицію. «Фріман» (позивний комбата «Торнадо» Руслана Онищенка, – ред.) і «Мисливець» (позивний замкомбата Миколи Цукура, – ред.) послали генералів і чиновників якнайдалі, оприлюднили реальні цифри. Антиконтрабандна діяльність їм тепер вилазить боком. Хлопці рано чи пізно вийдуть із СІЗО. Навіть якщо їм пришиють якусь із фальсифікованих справ, опиняться на свободі за законом Савченко.

Висновок напрошується один – війна не закінчиться скоро, бо вона вигідна багатьом представникам влади, які налагодили торгівлю зі сепаратистами. У нас є дві війни – одна зі сепаратистами на сході, інша з контрабандистами – усередині країни. Контрабанда стала для України чумою. Продуктова блокада Донбасу була б дієвішою за Мінські домовленості. Ворог має бути голодним. Окопна війна, яку ведемо зараз, – малоефективна», – упевнений Олесь.

Автор: Яна Романюк

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.