Loading

DOKUN ?

1 Ekim 2016 Cumartesi akşamı Gitar Cafe'de çok değerli bir topluluk karşısında 12. konserimi verdim ve hayalim olan #DOKUN hareketini başlattım. Kasım ayıyla birlikte bir güzel yolculuk başlıyor.

Mümkün olabildiğince çok insana dokunmak üzere yola çıkıyorum. Akustik gitarımla tek başıma, dinleti tadında, "storytelling" tarzında hikayelerimi anlatacağım ve sadece kendi şarkılarımı seslendireceğim ücretsiz performanslarla her ay bir şehre konuk olacağım.

Fikrin çıkış noktasında, hayatına dokunulmasını bekleyen fakat beklerken hiç bir çaba sarfetmeyen sürekli şikayet ve isyan halinde ömrünü tüketen insanlar vardı. Yani vermeden almayı, dokunmadan dokunulmayı bekleyen insanlar.

Ve aslında bu yüzden bu yolculuğa turne değil de hareket demek istedim. Çünkü bu yolculuğun bir turne kimliğinin ötesinde, insanlara "Sen kimin hayatına dokundun ki birisi senin hayatına dokunsun?" diye sorarak ilham vermesini diliyorum.

Bu arada yanlış anlaşılmasın rotaya giren şehirlerin kimisinde beni sadece bir kişi çağırdı, kimisinde ise iki ya da üç kişi. Anlayacağınız öyle onlar, yüzler, binler falan yok bekleyen.

Beni bu yola vuran motivasyon çok farklı. Gözüm yol, yatak, kar, kış görmüyor. Söylemem gereken şarkılarım, dokunmam gereken insanlar var ve beni bekliyorlar. Belki de şu anda bu satırları okuyan bir çoğunuza garip geliyor durumum ama ne yapayım hissiyat aynen bu.

Yani bir kişi de çağırsa, naçizane şartlarımı sağlayan bir mekan bulabildiğim her şehri programa kattım; katmaya da devam edeceğim.

Şartlarla kastettiğim de şunlar. Mekan, dinlemeye gelen dostlarla göz hizasında ve dokunma mesafesinde olabileceğim, sohbete uygun, dört duvar, dinleyici haricinde, iş çıkışı arkadaşlarla iki tek atalım ya da çay içip gırgır şamata muhabbet edelim kafasında olanların uğramadığı, sessiz, sakin bir yer olsun istedim.

Tabii daha da önemlisi gelenlere bilet satmayacak, sadece yenilenden, içilenden gelecek kazanca razı olacak kişilerce yönetilen bir yer olsun ki bilet parası nedeniyle gelemeyecek kimse olmasın, aramıza para girmesin.

Niyetim maddi durumuma göre programı revize ederek yola devam etmek. 12. şehirden sonra ilk albümümü çıkarmak ve ardından şayet sponsor desteği bulabilirsem 12 ülkede yine 12 #Dokun buluşması gerçekleştirmek istiyorum.

En başından beri destek veren tüm dostlara selam olsun.

Sevgiyle, aşkla yola çıkan herkesin inancı sağlam, zihni berrak, yolu açık olsun.

Görüşmek ve dokunmak dileğiyle.

Sevgiler.

SİYAH BANT ?

“Kullandığın görsellerde neden gözünde siyah bant var?” sorusu bana sıklıkla yöneltilen bir sorudur.

Hatta mesajını öğrenene kadar rahatsız edici bulduğunu söyleyen de çoktur. Bugüne kadar sorana anlattım; fakat hem soran kişi sayısı bir hayli çoğaldı hem de #DOKUN hareketiyle birlikte bu mesajın daha geniş kitlelere ulaşmasını istediğim için açıklamaya karar verdim.

Mevcut dünya düzeninde, sadece ülkemizde değil tüm dünyada çocuklar tecavüze uğramaktalar. Fakat tecavüzü salt cinsellik üzerinden tanımlamak, temel yaşam, eğitim, sağlık hizmetleri, güvenlik, fırsat eşitliği, düşünce ve özgürlük haklarından mahrum bırakılan çocukları görmezden gelmek olur. Yani tecavüzün büyüğü haklarımızadır.

Bu aslında aynı şartlar altında tecavüze maruz kalmış bizleri, korumaktan anladığı, iş işten geçtikten sonra sadece göze bant çekmek olan, köhne sistemin elinde çeşitli psikolojik rahatsızlıklardan muzdarip, mutsuz ve bağımlı yaşamlar süren kendi neslimizi de görmezden gelmektir.

Yeni nesilleri, gözlerine bant çekmekten daha dişe dokunur önlemlerle, yöntemlerle koruyacak bir düzeni kurmanın boynumuzun borcu olduğunu düşünüyorum.

İşte o bant buna dikkat çekmek için.

MERTKAN ?

Mertkan D. YILMAZER, 1976'da İstanbul'da doğdu. İSTEK Vakfı Belde Lisesi'nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi A.Ö.F. Halkla İlişkiler bölümünü bitirdi.

1989'da sadece beste çaldıkları ilk grubu Dinozor'la başladığı müzik yolculuğuna,

1999-2013 yılları arasında cover grupları Voodoo, Livar, 4. Maymun, Salt ve Bluestaff ile devam etti. İstanbul'un hatırı sayılır bir çok mekanında ve festivalinde sahne aldı.

Best TV'de Harun ÖZAKINCI'nın hazırlayıp sunduğu "Workshop Talk Show" adlı programda her hafta grubu Livar'la canlı çaldı. Kısa hikayelerinin ve denemelerinin yayınlandığı, 2004’te yayın hayatına son veren Arıza Dergi adlı kültür, sanat ve edebiyat sitesinde yazarlık, redaktörlük ve genel yayın yönetmenliği yaptı.

Niso KASTON'dan ve Raffi ARSLANYAN'dan gitar, Selami SEVİNÇ'ten davul dersleri aldı.

Milliyet Sanat Dergisi'nin "50. Yıl" reklamına "Al Beni" isimli şarkısını verdi ve reklamda şarkıyı canlı seslendirerek rol aldı.

Düzenlemesini Müjgan adlı grubuyla yaptığı "Kayboldum" adlı şarkısı dünyanın en büyük oyun konsollarından biri olan GP2X'in tüm dünyada satışa sunulan ilk ticari oyunu PAYBACK'in müzikleri arasında yer aldı. Ayrıca Burger King, bilyoner.com, Domino's markalarının jinglelarına, Osmantan Erkır TV adlı televizyon programının jenerik müziğine katkıda bulundu ve seslendirdi.

2007 yılında Sadri Alışık'ın "Ah Müjgan Ah" filminin unutulmaz "Param Olsaydı” adlı şarkısını yorumladı.

Şarkının düzenlemesini de yapan Fırat ÇAVAŞ'ın çektiği klip bir çok televizyon kanalında yayınlandı.

Ses getiren, ödüllü sosyal sorumluluk projesi Doğa İçin Çal'a şarkıcı, danışman, yönetmen yardımcısı ve sözcü olarak katkıda bulundu. Projeyi temsilen konuşmacı olarak temsil ettiği platformlar:

TEDxIstanbul - Yeniden Kesfet 2015

PechaKucha Vol. 8 / İstanbul 2011

PechaKucha Night Vol. 12 Yerevan-İstanbul Close Creative Encounters / Erivan 2011

TEDxBogaziciUniversity 2014

TEDxIstanbul - Yeniden Keşfet 2015

Mertkan D. YILMAZER'in müziğin yanısıra videography ve graffitti alanlarında da çalışmaları bulunmakta.

Ayrıca 2013 yılından beri toplum kültürünü yansıtan sıradışı kültürel objeler olduklarını düşündüğü rögar kapaklarını fotoğraflamakta.

#manholeunited

Basının da ilgisini çeken, Instagram’da oluşturduğu ve meraklıların desteğiyle hızla büyüyen #manholeunited etiketi altında Türkiye’de ve dünyada çekilmiş 20bin’e yakın rögar kapağı fotoğrafı bulunuyor.

https://www.instagram.com/explore/tags/manholeunited/

Yine Instagram’da oluşturduğu #unphotographed etiketi altında ise fotoğrafı çekilmeye değer bulunmayan ya da gözden kaçan detaylara odaklanıyor. Kendisinin tüm fotoğraflarına #mertkandy etiketinden ulaşmak mümkün.

#unphotographed

https://www.instagram.com/explore/tags/unphotographed/

Şu sıralarda sahnede anlattığı hikayelerden esinlenerek yarattığı "KLİNKLİNKA" adını verdiği moral, motivasyon ve farkındalık konulu hikayeler anlattığı interaktif akustik müzik performansını okullar ve şirketlerde sergilemekte. Bir yandan da kendi şarkılarından oluşan bir albüm ve yazdığı dörtlüklerden oluşan bir şiir kitabı hazırlığında. İstanbul'da mutlaka en az ay bir kez çeşitli mekanlardan sesini, müziğini göğe yükseltmeye özen gösteriyor.

Tüm bunlarla eşzamanlı olarak tekstilden gıdaya, ilaçtan çevre teknolojilerine, elektronik endüstriden aydınlatma sektörüne geniş bir alanda şirketlerin satış ve pazarlama faaliyetlerinde sahada aktif görev aldı. Uzun yıllar çeşitli firmalar için Anadolu’da kanal geliştirme ve bayii ağı yapılandırma operasyonları tasarladı ve yönetti.

Mertkan D. YILMAZER hakkındaki her şey için...

Created By
Mertkan D. Yılmazer
Appreciate

Credits:

Mertkan D. YILMAZER

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.