Annual Usage Project By Emma Scully-Power

For this project, our goal was to find out how much we spent on a certain food each year. Also, we had to see if buying a different size package would cost more or less. Next, we had to find out how much material was used to make both packages. Finally, we concluded with how much money and material was saved from buying one of the sizes over the other.

For the project, I am going to calculate how much money I spend on m&ms each year. Every week I eat half of a glass cup of m&ms (the bigger glass cup on the left.)

Here are the dimensions of the glass cup.

Using the math above I found the volume of half the bigger cup and then how many cups of m&ms fit into the glass cup. It was not hard because the glass was in the shape of a cylinder.

Normally, I buy the package of m&ms shown below.

It is a 42oz bag.
It cost $10.99.

Using the math above, I found out how many packs I buy each year and how expensive it is. Next, I'm going to see if buying a bigger sized package will be more or less expensive.

Here is the bigger sized package below.

It is a 56oz bag.
It cost $16.99.

Using the math above, I found out how many packs of the bigger size package I would need per year. Then, I found the cost per year.

Surprisingly, it would be more expensive to buy the bigger package of m&ms. By buying the smaller package, I save $32.02 per year.

The next step of this project was to figure out how much material is used to make both sizes of the m&ms packaging.

Using the math above, I found out the amount of material used to make each sized package. Each year, by buying the smaller package, I save 264 square inches of material.

By buying the 42 oz package, I save $32.02 and 264 square inches of material each year.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.