Loading

Prosta e-kartka Idealna na Wielkanoc!

Proponujemy wspólną zabawę - przygotuj razem z nami dla swoich bliskich, kolegów czy znajomych zabawną, wyjątkową e-kartkę na każdą okazję! Pst, niedługo święta wielkanocne!

Bawiąc się setkami szablonów w darmowym programie Canva, bez doświadczenia ani specjalnych umiejętności związanych z projektowaniem grafiki, stworzysz własne, unikalne prace – jedyne co będzie potrzebne to Twoja wyobraźnia!

Skąd weźmiesz zdjęcia? Tutaj z pomocą przyjdą legalne źródła z domeny publicznej. Co to jest domena publiczna? Są to prace do których wygasły prawa autorskie albo do których prawa te nie powstały. Z twórczości w domenie publicznej można korzystać bez ograniczeń, ale pamiętając, o prawach osobistych, tj. podając autora i tytuł utworu. Co ciekawe, w Polsce prawa do danego utworu wygasają po 70 latach od śmierci autora – wtedy przechodzi on do domeny publicznej.

Dlatego tworząc swoje unikatowe e-kartki polecamy skorzystać np. z Polony (polskiej biblioteki cyfrowej, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących).

Do dzieła!

TWORZYMY!

1. Jeśli nie masz konta w programie Canva, to załóż je teraz – link do strony www.canva.com

W programie będą się zapisywać wszystkie Twoje projekty, które stworzysz.

2. Po wejściu na swoje konto klikamy z lewej strony Utwórz projekt i z listy wybieramy Kartka.

3. Klikając na zakładkę Szablony możesz wybrać gotowy szablon kartki i przerobić go po swojemu. Dodatkowo w pasku menu po lewej stronie możesz dodać tekst do swojej kartki oraz załączyć zdjęcia z komputera.

4. Teraz na chwilę opuszczamy Canvę, aby dodać zdjęcie z domeny publicznej. Możesz skorzystać z Polony – link do strony www.polona.pl

• Na górze strony w polu wyszukiwania wpisz Wielkanoc, zaznacz w menu po lewej stronie Kategoria: pocztówki.

• Wybierz jedno z tysięcy dostępnych zdigitalizowanych pocztówek i kliknij pobierz.

• Kiedy zdjęcie otworzy się w nowym oknie - kliknij w nie prawym klawiszem myszki i wybierz zapisz grafikę jako…

5. Kiedy masz już wybraną grafikę – wracamy do Canvy!

6. Prześlij zdjęcie – z lewej strony menu wybierz Przesłane – Prześlij obraz lub wideo.

Twoje zdjęcie zostało wczytane. Teraz musisz w nie kliknąć, aby zostało dodane do projektu.

Może się jednak zdarzyć, że któryś z tych elementów będzie płatny (zwyczajowo 1$). Aby zobaczyć, które elementy są płatne, kliknij Download (przycisk znajduje się w prawym górnym rogu) i wybierz którąś z 4 opcji pobrania pliku. Wtedy pojawi się okno z kwotą do zapłaty. Dokładne ceny poszczególnych elementów staną się widoczne po kliknięciu w szarą belkę.

Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, możesz usunąć z projektu płatny element. Jeśli jest to np. tło, wystarczy, że w obszarze roboczym klikniesz na płatny element i go usuniesz. Płatne elementy zazwyczaj są oznaczone znakiem wodnym, co ułatwia ewentualne kasowanie. Usunięte tło można wymienić na dowolne jakie mamy na dysku

Dopasuj grafikę pod względem rozmiaru, dodaj filtr, przytnij. Pobaw się także z tłem lub innymi elementami na szablonie.

7. Dodajemy tekst. Aby to zrobić klikamy z lewej strony Tekst - Dodaj nagłówek / podtytuł / treść. Na projekcie pojawia się tekst. Klikając na niego edytujemy jego treść, a na górnym pasku wybieramy font, wielkość, kolor i inne parametry tekstu. Napis WESOŁYCH ŚWIĄT posiada kilka polskich znaków, musimy na to uważać wybierając font, bo nie wszystkie są na to gotowe.

PS. Jeśli masz szablon z już gotowym tekstem, zmodyfikujesz go klikając w niego i wpisując swoją treść.

8. Moja kartka już gotowa. A Twoja? Aby ją pobrać kliknij na górnym pasku strzałkę Pobierz i wybierz format PDF, JPG lub PNG.

Koniecznie pochwal się swoją pracą!
Created By
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Appreciate

Credits:

Created with an image by Boba Jaglicic - "Colorful"