Loading

MEF Kütüphane Bülteni SAYI 35 | Aralık 2019

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN!

MEF Ailesinin Değerli Üyeleri,

Akademik olarak son derece yoğun geçen bir yılı tamamlamak üzereyiz. 2019 yılının en yoğun günleri ise henüz başlamadı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yaklaşan yoğun sınav ve proje döneminde MEF Kütüphane olarak yine yanınızda olmaya devam edeceğiz. Bu konuda, çok yakında duyurmayı planladığımız uygulamamız için MEF Kütüphane sosyal medya hesaplarını takip etmenizi öneriyoruz.

Aralık ayının son haftasında başlayacak proje teslim ve sınav sürecinde tüm öğrencilerimize üstün başarılar diliyorum.

MEF Kütüphane Bülteni’nin 35. sayısında ilginizi çekeceğine inandığımız pek çok başlığa yer verdik. Bu sayının konuk yazarları Halit Ziya UŞAKLIGİL ve Margaret ATWOOD hakkında kısa bilgileri ve Kütüphane koleksiyonlarında bulunan yayınlarının erişim linklerini Bültenin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Bizden haberler ve etkinlik takvimi ise Bültende yer alan diğer konular.

MEF Kütüphane Bülteni’nin 35. sayısını keyifle okuyacağınızı umuyor, tüm MEF Ailesine gönüllerince yaşayabilecekleri bi yıl diliyorum.

Saygılarımla,

Ertuğrul Çimen / Kütüphane Direktörü

BU KIŞ İÇİN OKUMA ÖNERİLERİMİZ

1. Aşina Yüzler / Samet Ağaoğlu

Aşina Yüzler'de biri şair, biri hikâyeci, diğerleri politikacı yirmi iki kişiliğin, tanınmış bir politikacı olduğu kadar usta bir hikâyeci de olan Samet Ağaoğlu'nun kaleminden çıkan portreleri yer alıyor. İsimleri anılmasa da bu portreler içinde Orhan Veli'yi, Sait Faik'i, Fuat Köprülü'yü, Nihat Erim'i, Kasım Gülek'i ve daha başkalarını rahatlıkla tanıyabiliyoruz.

"Bu portreler yalnız benim aşinalarım sayılmaz, bakmasını bilen herkesin, hatta Cumhuriyet'ten bu yana yaşayanların aşinaları. Bu bakımdan onlara 'Aşina Gölgeler' de diyebilirdim."

2. Malone Ölüyor / Samuel Beckett

Odasında ölmeyi bekleyen yaşlı bir adam ve zihnin gözeneklerinde gezineduran kaygan bir monolog. Beckett’ten roman ile dramanın arakesitinde duran, ya da duramayan, baş döndürücü bir deney.

3. Gözünü Açık Tutmak: sanat üzerine denemeler / Julian Barnes

Gözünü Açık Tutmak, Julian Barnes’ın resim sanatı ve genel olarak “sanat” kavramı üzerine kaleme aldığı denemelerden oluşan bir toplam. Barnes okurlarının muhtemelen bilecekleri gibi, yazar resim sanatına başlı başına bir öğe olarak ilk kez 10½ Bölümde Dünya Tarihi romanında yer vermişti. Söz konusu yapıtın “Deniz Kazası” başlığını taşıyan bölümünde “sanata dönüşen felaket” izleğini gündeme getiriyor ve Fransız ressam Théodore Géricault’nun Meduza’nın Salı adlı tablosundan yola çıkarak “gerçeğe sadakat” ve “sanata sadakat” kavramlarının tablonun bütünlüğü içinde nasıl bir dönüşüme uğramış olduğunu irdeliyordu. Gözünü Açık Tutmak işte bu denemeyle açılıyor ve Julian Barnes’ın yıllar içinde çeşitli vesilelerle kaleme aldığı öteki denemelerle birlikte romancının resim sanatına yaklaşımını, kişisel yaklaşımının zamanla değişen ölçütlerini, vizyonunun nasıl bir seyir izlediğini irdeliyor.

Kitabında tablolarının ayrıntılı incelemelerine giriştiği ve hayatlarından ilginç anekdotlarla düstur niteliğinde sözler aktardığı sanatçılar arasında Géricault, Delacroix, Courbet, Manet, Redon gibi XIX. yüzyılın Fransız ressamları; Braque ve Magritte gibi modernizmin köşebaşlarını tutmuş olan ressamlar; Lucian Freud ve Howard Hodgkin gibi çağdaş ressamlar bulunuyor.

Julian Barnes, “Giriş” yazısında nüanslarıyla belirttiği üzere, resim sanatına kişisel yöneliminin izlediği seyri, bir yandan tek tek ressamların kendi vizyon gelişimine yaptıkları katkılar açısından ele alırken, bir yandan da “modernizm” ve “gerçekçilik” akımlarının bu gelişim içinde yıllar içinde değişen ağırlıklarını, çeşitli açılardan sorgulamaya girişiyor. Sözgelimi, zamanla ısındığı, zamanla ilgisini kaybettiği, büyük birer usta olarak görmekle birlikte ihmal ettiğini düşündüğü yahut yeniden keşfettiği ressamlardan söz ediyor. Tabii ki, her zaman yeni açılımlar getiren o kılı kırk yaran görüş keskinliği ve eşsiz ironisiyle…

MEF KÜTÜPHANE'DEN HABERLER

MEF Kütüphane Bilişim ve İletişim Teknolojileri Birim Sorumlusu Ramazan Çelik, Minik Yıldızlar Anaokulu’nun kitap kurtlarına bilgi okuryazarlığı eğitimi verdi. Kütüphaneler için kullanıcı eğitimi küçük yaştan başlar.

Proje ve Ödevlerinizde Kaynaklarınızı Yönetmek İçin MEF Kütüphane'den Mendeley Eğitimi Alabilirsiniz.

KIŞ ETKİNLİKLERİ

Monologlar Müzesi - Balat - Yeni Yuva

Üç sezondur Yuvakimyon Rum Kız Lisesi’nde seyirciyle buluşan Monologlar Müzesi artık yeni evinde. Balat’ta Mürselpaşa Caddesi numara 163’te bulunan yeni mekanında pek çok seriye ev sahipliği yapacak. Monologlar Müzesi kakafonik bir projedir. Tüm performanslar aynı zamanda başlar ve biter. Müzenin konumlandığı yeni bina bu anlamda da projeye daha iyi hizmet etmektedir.

Balat hikayelerinden oluşan klasik “Balat Monologlar Müzesi”, müzenin başladığı günden bu yana projede yer alan oyuncuların ve yönetmenlerin ağırlıklı olduğu bir repertuarı içermektedir. Bu seri Balat semtinin kendine özgü dokusunu ve büyülü atmosferini keşfetmeye devam etmektedir.

Toplam 7 monoloğun yer aldığı müzedeki işlerin hepsini azar azar görebilir, ya da 4 tane seçip tamamen izleyebilirsiniz. İstediğiniz eserin önünde istediğiniz kadar durabilirsiniz. Çünkü burası duyguların, hayatın, yaşanmışlıkların ayaklandığı bir müzedir.

Avni Lifij. Çağının Yenisi

1914 Kuşağı’nın en yenilikçi figürlerinden Hüseyin Avni Lifij’i, uzun zamandır sergilenmemiş başyapıtlarının yanı sıra öncü bir eleştirmen, yazar ve fotoğraf sanatçısı olarak yaptığı çalışmalarını da kapsayan 1000’e yakın yağlıboya resim, etüt, desen, eskiz, poşad, fotoğraf, arşiv malzemesi ve kişisel eşyadan oluşan bir seçkiyle temsil ediyor.

Konsepti ve yönetimi SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer’e ait olan “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi, sanatçının kimliğini Türkiye’de ilk kez tüm yönleriyle, bütünlüklü olarak değerlendirerek, mensubu olduğu 1914 Kuşağı ve Türkiye sanat tarihindeki öncül konumunu aydınlatmayı amaçlıyor.

Fame Müzikali

Efsane müzikal ‘Fame’i dünya gözüyle izleme şansını yakalıyoruz bu ay. Orijinal kadrosuyla Londra’nın West End’inden İstanbul’a gelen ‘Fame’ ekibi şu sıralar 30. yıl turnesinde. Yönetmenliğini ve koreografisini Nick Winston’ın üstlendiği müzikal, Keith Jack ve Jorgie Potter’a ek olarak hepsi birbirinden yetenekli isimlerden oluşan bir kadroyu bir araya getiriyor. İstanbul’da gerçekleşecek sekiz performanstan birini mutlaka yakalamaya bakın.

AYIN YAZARLARI

Margaret Atwood

Yakın tarihin en saygı duyulan kurmaca yazarları arasında gösterilir. Daha çok roman yazarı olarak tanınmıştır. Aynı zamanda günümüze kadar 15 tane şiir kitabı yayınlanmıştır ve bu alanda da ödül sahibidir. Şiirlerini gençliğinde ilgi duyduğu efsane ve peri masallarından esinlenerek yazmıştır.

Halit Ziya Uşaklıgil

Servet-i Fünun döneminde roman ve hikâye türünün en önemli ismidir. Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk romanları yazan sanatçı olarak kabul edilir. Eserlerinde realizm akımının etkisi görülür. En ünlü öykülerinden biri olan Kar Yağarken öyküsünde anlattığı 'realizm' bunun bir örneğidir. Dili süslü, sanatlı ve ağırdır. Ancak yine de dili başarıyla kullanır. Alışılmıştan farklı bir cümle düzeni vardır. Romanlarında aydın kişileri anlatır. Romanları, cumhuriyet dönemimde sadeleştirilebilmiştir.