MEF KÜTÜPHANE BÜLTEN SAYI 11 KASIM 2016

Ertuğrul Çİmen / Kütüphane Dİrektörü

AYIN YAZARLARI

KASIM'DA OKUMA BİR BAŞKADIR!

bülbülü öldürmek / harper lee

1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika'nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch'in gözünden anlatıyor.

Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout'ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir "zenci"nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliği ile ürperten, "insani" vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.

"İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."

20. yüzyıl sİYASİ DÜŞÜNCELER TARİHİ/ ED. TERENCE BALL & Rıchard bellamy

Önemli bir akademik referans olan bu eser, on dokuzuncu yüzyılın sonundan yirminci yüzyılın bitimine kadar ki siyasi düşünce gelişiminin geniş kapsamlı bir incelemesidir. Seçkin bir uluslararası yazarlar takımı ile kaleme alınmış olan bu eser, refah devletinin yükselişini ve hemen ardından ortaya çıkan tepkileri, liberal demokrasiye yönelik faşist ve komünist eleştiriler ve sunulan alternatifler, kitle seçmenleri ve yeni sosyal hareketlerin yükselişiyle ortamı yaratılan siyasi örgütlenmenin yeni biçimlerini, siyaset araştırmalarına, batılı ve batılı olmayan siyasi düşünce gelenekleri arasındaki etkileşimi şekillendiren ve küreselleşme yoluyla devleti zora koşan, pozitivizmden post-modernizme kadar çeşitli entelektüel gelenekleri içermektedir. Yirminci Yüzyıl Siyasal Düşünceler Tarihi'ndeki her önemli konu bilimsel ve erişilebilir olan, başlangıç seviyesinden lisans ve lisansüstü aşamalara kadar bütün seviyelerdeki siyaset öğrencilerinin ve akademisyenlerin ilgisini çekecek olan bir dizi bölümler içerisinde işlenmiştir.

Bu kült eser, sabırlı bir emekle, Arizona Devlet Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi profesörü Terence BALL ve University College London'da Siyaset Bilimi profesörü ve Kamu Politikası Okulu'nun yöneticisi Richard BELLAMY'nin editörlüğüyle Cambridge University Press tarafından (2003); Türkçe'de ise Mehmet Altun'un editörlüğüyle Babil Yayınları (2013) tarafından yayımlanmıştır.

Kitaba katkıda bulunan diğer isimler: Michael Freeden, Wayne Parsons, James Mayall, Stanley G. Payne, Noel O'Sullivan, Mario Caciagli, Jeffrey C. Isaac, Robert E. Goodin, Dick Geary, Neil Harding, David McLellan, Sunil Khilnani, Melissa Lane, Peter Dews, Antonino Palumbo, Alan Scott, Paul Roazen, Walter L. Adamson, James Farr, David Miller, Richard Dagger, Martin Ceadel, Susan James, James Tully, Bhikhu Parekh, Salwa Ismail, Steven Lukes"

KASIM'16 MEF KÜTÜPHANE

ETKİNLİK ÖNERİLERİ

Türkiye’de mizah alanında trendleri belirleyen, alternatif ve avangart projelere zemin hazırlayan BKM, Türkiye’de ilk defa uluslararası bir komedi festivaline ev sahipliği yapacak.

Kültüre dahil yeni evrensel verileri dikkatle izleyen BKM, 6 gün sürecek festival kapsamında, mizahın ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi isimlerini ağırlayarak, İstanbul kent kültürüne yepyeni bir dinamik kazandırmayı amaçlamaktadır.

İstanbul Komedi Festivali, uluslararası süregelen komedi festivalleri gibi uzun soluklu ve geleneksel bir yapıya zemin hazırlamanın yanısıra komedinin her alanını kucaklayan yaratıcı unsurlarını uluslararası bir platformda oluşmasını ve ilerlemesi hedeflenmektedir.

Türkiye ve dünyadan bir çok ünlü komedyenin katılımı ile gerçekleşecek olan festival, mizah temalı sergilerden keyifli komedi showlara , özel konuklarla yapılacak olan panellerden, komedi film gösterimlerine kadar geniş bir etkinlik yelpazesi sunacak.

Beşiktaş merkez olmak üzere bir çok yerde etkinliklerini gerçekleştirecek olan İstanbul Komedi Festivali, Kasım ayı içerisinde düzenlenecektir.

(istanbulkomedifestivali.com'dan Alıntıdır)

FUERZA BRUTA İSTANBUL'DA

Dünyanın en etkili gösterisi Fuerza Bruta, New York, Buenos Aires, Londra, Mexico, Pekin, Tel Aviv ve Miami'den sonra İstanbul'da izleyenlerin ayaklarını yerden kesecek.

Vakkorama; Fuerza Bruta gösterisinde tüm gençleri ve kendini genç hissedenleri "akılda kalıcı deneyimler" yaşamaya davet ediyor.

18 Kasım'dan itibaren Volkswagen Arena'da sahnelenecek olan Fuerza Bruta, seyirciyle zihinsel bir bütünlük kurarak, ilham ve yaratıcılığın bir arada yaşandığı bir duygu bağı oluşturuyor.

10 Farklı Bölüm ile 70 dakikalık büyüleyici bir deneyim sunuyor. Şaşırtıcı, heyecan verici, sürprizlerle dolu...

Teknoloji ile sanatın bir araya geldiği Fuerza Bruta, izleyicilerin 360 dereceyle izleyebilecekleri bir sahne ve akıllara durgunluk veren görsel efektler ile muazzam bir illüzyon yaşatıyor. "Brute Force”, İspanyolca’da “ağzı açık bırakacak, şaşırtıcı, heyecan verici” anlamına gelirken Fuerza Bruta, devkadrosuyla müzik, su, dans ve akrobasi ile örülü muhteşem bir gösteri vaat ediyor. (biletix.com'dan alıntıdır.)

BİZE ULAŞIN

Credits:

Timeout İstanbul / Biletix.com / İstanbulkomedifestivali.com'a yazı alıntıları için teşekkür ederiz.

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.