Loading

Teksapükstest kotid lOOMINGULINE PROJEKT "mINA JA mAAILM"

Kerli Kond

Abja Gümnaasium

Paratamatult tekib inimese elu jooksul prügi ja jäätmeid. Tuhandeid aastaid tagasi ei tekkinud prügi üldse, kuna kõik kasutati enda tarbeks ära. Kütitud looma liha söödi ära, nahka kasutati sooja hoidmiseks, luudest valmistati ehteid või tarbeesemeid. Kui inimene õppis vilja kasvatama, taltsutama ja kodustama loomi, siis said toidujäätmed heaks kõhutäieks kari- ja koduloomadele. Tänapäeval, kus igal inimesel pole kodus sigu või muid koduloomi, kes ülejäänud toidu ära sööks, on inimestel võimalus komposteerida või muul võimalusel toidu üleküllust leevendada. Sest looduses on kõik ringluses, maha langenud puu on uue puu alguseks.

Inimeste ja tööstuse arenguga on aga loodud materjale, mis looduses lagunevad kaua või ei lagune üldse ning loodust reostavad. Nendeks on näiteks kumm, plastmass, tekstiil, klaas ja palju muud. Sellepärast on oluline oma majapidamises anda asjadele uus võimalus läbi taaskasutuse või leida neile uus omanik. Selliselt säästame loodust ja väldime lagunematute materjalide loodusesse jõudmist ning seal elavatele organismidele kahju põhjustamist.

Paljude veeloomade toiduks on sattunud jäätmeid, mida inimesed on tekitanud. Metsadesse on visatud prügi, mille kätte linnud ja loomad lämbuvad. Ringiga jõuab kahju meieni, kuna sööme kala, kes on sisse söönud vetesse jõudnud rämpsu ning mikroprügi, mis on meile kahjulik. Suureks murekohaks on ka suurtes kaubakettides müügil olev nn kiirmood, mis on valmistatud tihti ebakvaliteetselt. Paraku ei kesta need riided kaua ja see sunnib inimesi tihti ostma uusi rõivaid, mille tagajärjeks on kiiresti kasvav tekstiilijäätmete kuhi.

Keskkonna säästmise eesmärgil on oluline võimalikult palju mõelda sellele teemale ja leida võimalusi esemete taaskasutuseks. Sellepärast otsustasin anda oma panuse projekti raames "Mina ja maailm" ning teha vanadest teksapükstest kandekotid, mis on kvaliteetsed ning tugevad, ei kulu kiiresti ja ei ole kergesti rebenevad nagu kilekotid või paberkotid toidupoodides.

Otsisin kottide tegemiseks ideid YouTube'ist, Pinterest'ist ning käsitöö raamatutest. Kodus kapis oli palju kantud ja väikseks jäänud teksapükse, mis enam kasutust ei leidnud. Leidsin inspiratsiooni ühest YouTube'i videost https://www.youtube.com/watch?v=bxiCj9u0WQE&t=354s ja raamatust "Lapitööd" (Eve Oro & Gled-Ariin Saarso), sealt leidsin kalasaba ja palkmaja tehnika, mida kavatsen kasutada kottide õmblemisel. Tööd alustan koti kavandite tegemisest.

ESIMENE KOTT

KOTI KAVAND

Esimese koti kavand.

ESIOSA ÕMBLEMINE

Kasutasin kahte erinevat teksapaari, millest lõikasin välja 5cm laiusega ribad.

Vanad ja väikseks jäänud teksapüksid, millest lõikasin ribad.
Lõikasin lahti õmblused, märkisin peale mõõdud ja lõikasin nii pikad ribad, kui võimalik.
Ribad ja ruut lõigatud, et õmblemist alustada.

Lõikasin triibulisest puuvillasest riidest, mis meil kodus olemas oli ja millest kunagi mu ema padjapüüre ja muud sarnast tegi, välja aluskanga 41cm x 45cm, mille peale hakkasin ribasid õmblema.

Riie on natuke kortsus, kuid õmblemisel ei ole see oluline, kuna triigid ribasid pärast õmblust.

Alustasin õmblemist ruudust, mille õmblesin diagonaalis riide lühema külje ülemise serva keskele. Keskpunkti sain riide pooleks murdmisel tekkinud murdjoonest.

Õmblesin ruudu riide külge kinni.

Esimese riba õmblesin mõlema riide paremad pooled vastamisi ruudu külge 1cm õmblusvaruga ruudu alumisest tipust külgepidi üles, tehes edasi-tagasi õmblust nii alguses kui ka lõpus. Teise riba õmblemist alustasin samuti kõige alumisest punktist, milleks oli aga ruudu tipu asemel esimese riba nurk. Alguses ma õmblusi ei triikinud, vaid surusin need käega maha, kuid lõpu poole hakkasin seda tegema, sest muster lainetas mõne koha pealt.

Esimesed ribad on õmmeldud.

Niimoodi õmblesin kõik ribad, vahetasin ühe rea lõppedes ribade värvi ning lõikasin riba lühemaks alles siis, kui see riide külge sai õmmeldud.

Kinnitasin riba nööpnõeltega kinni, et see ei liiguks paigast, kui seda õmblema hakkan.
Ribad on kalasabana õmmeldud.

Kui kalasaba tehnikas esiosa sai valmis, siis õmblesin õmblusmasinaga tagantpoolt ümberringi mööda alumise kanga serva ühe kinnitusõmbluse ning lõikasin üleulatuvad kanga ribad ära.

Ümberringi õmblesin sellepärast, et õmblused ei hargneks, kui ribad äärtest ära lõikan.
Lõikasin üleulatuvad servad ära.

TAGAOSA ÕMBLEMINE

Nüüd kui koti mustriosa valmis sai, oli vaja teha koti tagumine pool. Kuna kavatsesin õmmelda selle ka teksariidest, siis tugevduseks lõikasin puuvillasest kangast välja 41cm x 45cm suuruse ristküliku.

Mõõtsin ja märkisin peale mõõdud, et saaksin mööda neid ristküliku välja lõigata.

Kangale plaanisin õmmelda teksapükste ülejääke, mis esikülje õmblemisel järele jäid. Pükstest säästsin nii lukud, taskud kui ka nööbid, et saaksin neid ka järgmistel õmblusprojektidel kasutada.

Kuna beežid püksid olid sinistest pikemad ja laiemad, siis sai nendest rohkem materjali.

Koti esiosa tegemisest jäi alles ribasid, mida sain nüüd ära kasutada.

Vasakpoolsel pildil on beežid ribad, mis esiosa õmblemisel alles jäid ning parempoolsel pildil on kahe sinise riba ühenduskoht, mille ma üle triikisin.

Koti tagaosa õmblesin piki ribadest, kinnitasin kõik ribad aluskanga külge.

Kinnitasin mõlemad kangad nööpnõelaga kinni nii, et teksariidest tüki pahem pool on triibulise kanga parema poolega vastamisi.
Hakkasin külge õmblema ribasid.

Kui üks riba sai külge õmmeldud, siis pidin õmblusvarud triikima, et töö tuleks ilusam.

Triikisin ribad üle, et pind jääks sile.

Kui sain tagaosa valmis, siis õmblesin kinnitusõmbluse ümberringi ja lõikasin ära servast üleulatuvad tükid.

Tagaosa, mis on ümberringi õmmeldud ja lõigatud, on valmis.

KOTIPÕHI

Kotipõhja jaoks võtsin ma käsile kolmanda paari vanu pükse, kuna eelmistest polnud enam materjali eriti jäänud.

Püksid, mida kasutasin koti põhjaosa jaoks.

Nende pükste sääreosast ja ka triibulisest kangast, mis on tugevduseks, lõikasin välja 41cm x 30cm suuruse tüki, mille servad kinnitasin nööpnõeltega kinni ja õmblesin ümberringi kokku.

Põhjaosa õmblemise jaoks panin kangad omavahel kokku ja nööpnõeltega kinni.
Põhjaosa on õmmeldud ja valmis.

KOKKUÕMBLEMINE

Kokkuõmblemiseks kinnitasin nööpnõeltega koti põhjaosa esiosa ja tagaosa vahele. Seejärel õmblesin õmblusmasinaga kokku.

Koti osad kinnitasin nööpnõeltega paremad pooled vastamisi.
Põhjaosa teiste osadega kokuuõmmeldud.

Et põhi oleks ka kindel ning tugev, tegin kahekordse õmbluse.

Vasakpoolsel pildil tegin esimese õmbluse ja parempoolsel pildil kinnitusõmbluse põhja tugevdamiseks.

Seejärel panin esiosa ja tagaosa paremate pooltega vastamisi ja kinnitasin nööpnõeltega.

Kinnitasin nööpnõeltega servad kokku.
Koti küljeõmblused kokkuõmmeldud.

Märkisin ära kotipõhja sügavused 5cm x 5cm suuruse ruuduna. Siis murdsin nurga diagonaalis kokku ning õmblesin mööda märgitud joont. Lõikasin ülejäänud nurga 1cm kauguselt õmbluse juurest ära. Hiljem, enne voodri panemist, õmblesin ka teise õmbluse juurde, et moodustuks topeltõmblus, mis nurki tugevdab.

Diagonaalis kokkumurtud nurga õmblesin kinni mööda joont.
Lõikasin ülejäänud nurga ära.

Tahtsin veel tagaosale õmmelda külge kaks pükste tagataskut, mis beežidest teksapükstest sai lõigatud, ning selleks oli ka viimane aeg.

Õmblesin kaks taskut koti tagumisele osale.
Koti tagaosa.

KOTI SANGAD

Põhjaosa püksipaar oli sangade jaoks liiga lühike ning kahte sanga üleõlakoti jaoks sealt välja ei oleks saanud lõigata. Seega võtsin kasutusele neljanda püksipaari ning sealt lõikasin nii palju kui võtta sai, mida oli 66cm x 9cm.

Need on püksid, mida kasutasin koti sangade jaoks.

Siis murdsin sangade riideribad parempidi kokku ja kinnitasin nööpnõeltega, et serv umbes 1cm kauguselt kokku õmmelda.

Kinnitasin serva nööpnõeltega.

Õmblemise järel triikisin õmblusvarud lahti ning pöörasin sangadel parema poole väljapoole.

Õmmeldud sangade õmblusvarud triikisin lahti.
Pöörasin sangad ümber ja need olidki valmis.

KOTI VOODER

Koti voodri jaoks lõikasin välja triibulisest kangast ristküliku: esiosa + põhjaosa + tagumine osa ehk 100cm x 41cm. Voodriosa pidi olema veidi väiksem kui teksariidest kotiosa, sest see läheb koti sisse.

Koti vooder.

Tahtsin koti sisse teha ka nööbiga suletava tasku, kuhu mahuks vabalt ära telefon. Sellepärast mõõtsin triibulisest kangast telefonisuuruse tasku.

Tasku jaoks sain nööbi ühelt koti esi- ja tagumiseks osaks kasutatud püksipaarilt. Ning selle järgi märkisin taskuosa kolmnurksele otsale nööpaugu asukoha.

Nööpaugu õmblemiseks märkisin asukoha.

Nööpauku sai õmmelda spetsiaalse presstallaga. Selle jaoks tuli läbi õmmelda pikem külg, siis 4-5 põikipistet ning samamoodi teha ka teise küljega. Ning pärast lõigata nööpaugu harutajaga õmbluste vahelt riie katki.

Spetsiaalse presstallaga tegin nööpaugu.
Tasku nööpauk sai valmis.

Paigutasin tasku koti voodrile ning õmblesin selle sinna külge.

Nööpnõeltega kinnitasin koti voodri külge tasku.
Tasku õmblemine.

Taskule andsin viimase lihvi nööbi õmblemisega, mida tegin x-kujuliselt.

Õmblesin nööbi tasku külge
Nööbiga tasku

Seejärel panin voodri esi- ja tagumise osa paremad pooled kokku ja tegin lihtõmbluse. Voodri nurgad tegin samamoodi nagu teksakoti nurgad.

Nööpnõeltega kinnitasin voodri paremad pooled kokku.
Õmblesin voodri lihtõmblusega kokku 1cm õmblusvaruga.
Õmblesin nurga mitme tõmblusega ning õmblusvarust 1cm kauguselt lõikasin riide ära.

VIIMISTLEMINE

Koti servadele kinnitasin nööpnõeltega sangad 10cm kaugusele küljeõmblusest. Et vooder koti külge õmmelda, panin voodri ja koti paremate pooltega vastamisi ja kinnitasin need nööpnõeltega ning õmblesin sealt ümberringi kokku umbes 1cm kauguselt servast.

Kinnitasin koti sangad nööpnõeltega.
Voodri õmblemine.

Koti ülemisele servale tegin kahekordse palistuse. Traageldasin palistuse enne õmblusmasinaga õmblemist.

Traageldasin palistuse.

Õmblesin palistuse alumisest ja ülemisest servast. Eemaldasin traagelniidid ja kinnitasin sangad tugevdusõmblusega. Oh, seda oli raske õmmelda, sest mitmed kihid teksariiet on liiga paks ka õmblusmasina jaoks. :(

Õmblesin koti serva kinni ülemisest ja alumisest palistuse servast ning keerasin sanga selle õmblemiseks sinna peale.
Koti sanga tugevdusõmblus. Masin tõrkus seda õmblemast, vägisi kiskus õmbluse viltu. :(
Esimene teksariidest kott saigi valmis!

TEINE KOTT

Teise koti tahtsin teha suurema, et seda saaks kasutada reisi või nn shoppingu kotina. Poekotina saaks kasutada ka esimest kotti, kuid suurema ostutuuri jaoks jääks see väikeseks. Koti esiosa ja tagaosa plaanisin teha ühesugused.

KOTI KAVAND

Teise koti kavand.

ESIOSA ÕMBLEMINE

Kõigepealt otsisin välja kaks paari teksapükse, mis sobiksid omavahel kokku. Valisin mustad ja tumesinised püksid.

Teksapüksid, mida kasutasin koti esiosa ja tagaosa õmblemiseks.

Tahtsin teha mustrit palkmaja tehnikas. Kuna kasutasin kahte erinevat värvi, siis muutsin mustri selliseks, et ribad moodustaksid spiraalid.

Ribade jaoks lõikasin pükste õmblused ühel jalaosal lahti, et saaksin sinna joonistada koos õmblusvaruga 5cm laiusega ribad, nii palju kui neid sinna mahtus.

Lõikasin lahti õmblused.
Lõikasin ribad mööda märgitud jooni välja.
Koti õmblemiseks vajalikud teksaribad ja beežidest pükstest ruut töö alustamiseks.

Lõikasin välja suure alusriide tüki, mille puhul ei kasutanud ma täpseid mõõte, mis muidu olid 48cm x 46,5cm. Jätsin endale õmblemiseks ruumi, juhuks kui midagi viltu läheb.

Lõikasin välja alusriide ning märkisin selle keskpunkti.

Nüüd sain hakata palkmaja tehnikas riideribasid õmblema.

Kõigepealt õmblesin riidele ruudu ning selle ümber hakkasin looma mustrit, triikisin iga õmbluse järel.

Viimistluseks õmblesin viimased ribad serva lähedalt ühe kinnitusõmblusega alusriide külge kinni ning lõikasin üleulatuvad riideservad ära.

Esiosa kinnitusõmblus ning lõigatud serv.
Koti esiosa sai valmis!

TAGAOSA ÕMBLEMINE

Tagaosa tegin samuti nagu esiosa. Riideribad paigutasin küll teisiti, kuid õmblemiskäik oli sama. Lõikasin esiosa õmblemisel ülejäänud tumesinistest ja mustadest teksapükstest välja 5cm laiusega ribad. Kasutasin ära ka esiosa õmblemisest ülejäänud riideribad.

Valmis lõigatud ribad ja nende ülejäägid.

Lõikasin välja suure alusriide tüki, mis oleks suurem kui 48cm x 46,5cm, et mul oleks õmblemisruumi. Riide keskele paigutasin 5cm x 5cm suuruse ruudu beežidest teksadest ning õmblesin selle 0,5cm kauguselt kanga külge kinni.

Riide keskele paigutasin ruudu, millest sai ribade õmblemist alustada.

Palkmaja tehnikas õmblesin ümber ruudu vaheldumisi mustad ja tumesinised ribad. Pärast õmblemist triikisin töö.

Õmblen palkmaja tehnikas esimesed neli riba.

Jätkasin samamoodi, kuni sain valmis samas mõõdus ploki nagu esiosal.

Jätkasin palkmaja tehnikas, vahetades iga nelja riba järel värvi.

Tegin viimistluseks kinnitusõmbluse ja üleulatuvad riideservad lõikasin, jättes 0,5cm õmblusvaru.

Tagaosa saigi tehtud!

KOTI KÜLJED JA PÕHI

Tegin küljed ja põhja üheskoos pika ribana ümber koti. Selleks võtsin musta teksapaari ja lõikasin sellest välja 46,5cm + 46,5cm + 48cm = 141cm x 17cm, arvestasin sisse eksimisruumi ja õmblusvaru 2cm. Pikkuse pidin mitmest tükist kokku panema, sest nii pikka riba pükstest välja ei tulnud.

Koti külgede ja põhja jaoks võtsin kasutusele need teksapüksid.
Õmblesin 141cm pikkuse riba kokku mitmest tükist.

Järgmisena kinnitasin tagaosa selle külge ja õmblesin kokku, nurkades võtsin riba topelt.

Kinnitasin riba ja tagaosa nööpnõeltega ning 1cm õmblusvaruga õmblesin selle lihtõmblusega kokku, nurkades võtsin teksariiet topelt.

Kinnitasin nööpnõeltega ka esiosa ning õmblesin kaks poolt kokku.

Kinnitasin esiosa samamoodi nagu tagaosa.

KOTI VOODER

Lõikasin voodri välja triibulisest riidest, pikkuse ja laiuse sain koti sisemuse ära mõõtmisel, mis oli 107cm x 63cm.

Voodri jaoks kasutatav riie.

Seejärel murdsin riide pooleks ja kinnitasin nööpnõeltega, et saaksin õmblema hakata.

Kinnitasin küljed nööpnõeltega ja õmblesin lihtõmblusega kokku.

Märkisin voodrile kotipõhja sügavused 7,5cm x 7,5cm suuruse ruuduna. Voltisin nurga diagonaalselt mööda märgitud joont kokku ja õmblesin topeltõmblusega kinni. Seejärel lõikasin 1cm õmblusvaruga nurga ära.

Tegin selliselt mõlemad voodri nurgad.

Järgmisena kinnitasin voodri nööpnõeltega koti sisemise ääre külge ja õmblesin selle lihtõmblusega kinni.

Õmblesin voodri koti sisse.

KOTI SANGAD

Koti sangade mõõtmeteks võtsin 56cm x 9cm (1cm õmblusvaruks) ning lõikasin need välja musta-valgekirju teksastest, mida kasutasin ka esimese koti sangade valmistamisel.

Koti sangade jaoks lõigatud ribad.

Murdsin riide pooleks ja kinnitasin nööpnõeltega, seejärel õmblesin lihtõmblusega kokku, triikisin õmblusvaru lahku ja keerasin sangad ümber.

Õmblesin 0,5cm kauguselt sangade pooled kokku ning õmblusvaru triikisin lahku, et neid kergem ümber pöörata oleks.

KOTI SERV

Koti serva mõõdud olid 122cm x 8cm ja 3cm serva sisse pööramiseks. Lõikasin selle välja kahe tükina põhja ja külgede jaoks kasutatud teksapükste ülejäägist.

Lõikasin tükid välja ja õmblesin omavahel kokku, triikisin üle ka õmblusvarud.

Voltisin serva pooleks, et kotile kinnitades aitaks murdejoon jaotada mõlemale poolele võrdselt riiet.

Murdejoone järgi sain keskjoone teada.

KOTI KOKKUÕMBLEMINE

Märkisin serval ära koha, kus see teeb kotile ringi peale ning märkisin lõpp-punkti osale 1cm kaugusele õmblusvaru ning veel serva algusosale 1cm ülespoole nö kanga lõppemise koha.

Märkisin kriidiga vajalikud kohad.

Õmblesin paksemalt märgitud kriidiga osad pahempidiselt kokku ja triikisin õmblusvarud lahku.

Õmblesin serva ringiks kokku ning triikisin õmblusvarud lahku.

Kinnitasin serva mõlemale poole koti avaust murdejoone abil nööpnõeltega kinni ning märkisin 1,5cm kaugusele ääre sissepööratava osa.

Märkisin ära sissepööratava osa.

Pärast sissepööramist kinnitasin serva koos sangadega tihedamalt nööpnõeltega koti külge. Ühe sanga paigutasin silma järgi tagaosa keskele mõne mustriosaga joonduma. Teise sanga paigutasin peegelpildis esiosale. Kinnitasin sangad koti sisse voodri ja serva vahele.

Kinnitasin serva ja sangad nööpnõeltega.

Õmblesin serva ja sangad koti külge. Jälgisin pingsalt, et serva ääred oleksid omavahel kohakuti.

Õmblesin serva ja sangad koti külge.
Tegin sangadele tugevdusõmbluse. Masinal oli raskusi, et paksu riidekihti läbi õmmelda :(
Teine kott saigi valmis!

Olen tulemusega väga rahul ning soovitan ka teistel oma kappides tuhnida ja vanast midagi uut luua. Taaskasutada saab ju tegelikult kõike, kui asjadele uue eesmärgi annad. Alustada võib prügi sorteerimisest ja väikseks jäänud rõivaste ära andmisest. Maailma keskkonnasõbralikumaks muutmine algab igast inimesest, kes väikeste sammudega seda paremaks loob.

Created By
Kerli Kond
Appreciate

Credits:

Created with an image by Pexels - "blur city clothes line"