Seo Seo Nedir Nasıl Yapılır

Seo Nedir

Bir internet sitesinin gerek ziyaretçi ivmesinin, gerek arama motorları tarafındaki güven ivmesinin sıhhatli bir yükseliş sağlaması için birtakım optimizasyon işlemlerini düzenli olarak sağlaması gerekmektedir. Site içi SEO (On-Page SEO) isimli alakalı işlemler de, bir internet sitesi içerisinde yapılabilecek aksiyonları kapsamaktadır. Özgün muhteva de bu konudaki en ehemmiyetli çalışmalar arasında bulunmaktadır. Dolayısı ile site içi optimize işlemlerinin, çok ehemmiyetli olduğu ifade edilebilmektedir.

Peki site içi optimizasyon bazında ne gibi etmenlere dikkat edilmesi uzun vadede yarar sağlayacaktır? Bu yazımızda da bu etmenlerden bazılarını inceliyor olacağız. Elbette bir hayli etmen mevzubahis. Ancak aşağıda yer alan kriterlerin de yerine getirilmesi, belirtildiği gibi uzun vadede randımanlı bir proje için fayda sağlayacaktır. Hemen alakalı kriterlere ve izahlarına göz atıyor olacağız.

Başlık ve İzah: İnternet sitenizdeki başlık (title) ve izah (description) alanlarını, muhtevanız ile uyumlu olacak şekilde ve tamamiyle natürel çerçevede doldurun. Başka bir deyişle sitenizi yansıttığına ve en doğru bir şekilde tanıttığına inandığınız bir biçimde doldurarak, arama motorlarının muhtevanızın ne ile ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olun. Arama motorları açısından daimi değiştirmemeniz daha sıhhatli olacaktır.

Tasarıma Dikkat: İnternet sitenizin tasarımı, muhtevanız ile uyumlu olmalıdır. Başka bir deyişle yazı bölümü, yan menü v.b. gibi alanları iyi bir şekilde tasarılayın ve sürekli olarak tasarım değiştirmeyin. Zira temanızdaki renkler bile ziyaretçilerinizi etkilediği için, devamlı olarak tema değiştirmek sıhhatli neticeleri doğurmayacaktır. Kendinize özel bir favicon da belirlemeyi unutmayın.

Hızlı Olmalısınız: Son zamanlarda milyarlarca internet sitesi mevcut. Dolayısı ile ihtimalle sizin sitenize benzer onlarca site söz konusu. İnternet sitenize giriş yapan ziyaretçilerinizin sıhhatli bir tecrübe yaşaması hesabına, internet sitenizin hızlı olması gerekmekte olup, yavaş yüklenen bir internet sitesinde ziyaretçilerin uzun müddet vakit geçirmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Muhtevanın Ehemmiyeti: İnternet sitenizdeki muhtevaların düzenli olarak yayımlanması çok ehemmiyetli. Muhtevalarınızı çok kısa tutmayın. Doyurucu ve yararlı olmasına dikkat edin. Düzenli muhteva hazırlayın ve muhtevanızın de bir o kadar iyi görünmesine dikkat edin. Ziyaretçilerinizin alakasını çekebilecek başlıklar kullanın. Elbette yazılarınızda görsel ve video gibi materyaller kullanmanız, ziyaretçilerinizin internet siteniz üzerinde geçireceği zamanı da bir o kadar artıracaktır.

Kalıcı İrtibatlar: Yazı başlıklarınızın irtibatlarının kullanıcı arkadaşı olması çok ehemmiyetli. Bu yüzden “Kalıcı İrtibat” ayarlarınızı verimli olacak çerçevede ayarlayın. Örnek olarak; kalici-baglanti-ayarlari.html şeklinde bir URL yapısı her zaman tarafınıza avantaj sağlayacaktır. WordPress üzerinde bu gibi işlemleri çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektesiniz.

Görsel Tertip etmeler: Sadece içerik bazlı ziyaretçi kazanmak yerine, görsel aramaları da göz önünde bulundurun. Bu yüzden görsel isimlerini konu ile ilgili olacak şekilde girin. Başka bir deyişle görsel isimi olarak “123.png” gibi kullanım doğru değildir. Hemen peşinden görselleriniz için title ve alt bilgisini girmeyi unutmayın. Böylelikle arama motorları, alakalı görseller ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olacak ve bu vaziyet da sıralamalarınızı pozitif istikamette etkileyecektir.

Site İçi Linkleme: Bu faktör oldukça ehemmiyetli. Mevcut içeriklerinizden, benzer olanlara irtibat verin. Bu istikamette alacağınız aksiyon, ziyaretçilerinizin diğer içeriklerinizi de inceleme ihtimalini artıracaktır. Dolayısı ile ilgili olduğu sürece, mevcut içeriklerinizden diğer içeriklerinize bağlantı vermekten çekinmeyin. Bu durumdan içerikleriniz pozitif istikamette etkilenecektir.

Dış Linkler Hakkında: Kullanıcı arkadaşı bir internet sitesi yaratırken, her ölçütün göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kaynak emelli örnek olarak Wikipedia veya benzeri otorite sitelere bağlantı verilebilir. İnternet sitesi düzeni açısından, dış bağlantı verirken dikkat faktörüz şart olan birtakım kriterler konusunda daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçilerinizi Düşünün: Bir site sahibinin temel emeli elbette arama motorlarında üst sıralarda bulunmaktır. Ancak ne olursa olsun ilk önce kullanıcı deneyimi ehemmiyetlidir. Bu yüzden internet sitenize kullanıcı gözü ile bakın ve kendinize şu suali mesele: “Ziyaretçi ben olsaydım, bu internet sitesine girer miydim?” Şayet bu suale özden cevaplıyor iseniz, sitenizin alanında başarılı olma potansiyeli yüksektir. Hatalı olduğuna inandığınız bir şeyler var ise, hemen düzeltin.

Netice: Unutmayın, uzun vadede başarılı olmak hesabına ilk zamanlar fazla güç sarf faktörüz gerekebilir, ancak bir takım şeyleri düzene soktuktan sonra her şey daha rahat ve stressiz ilerleyecektir. Bu yüzden site içi yapılabilecek optimizasyon çalışmalarına öncelik verin. Ehemmiyetini göz önünde bulundurarak, titizlilikle hareket edin. Başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok.

Created By
Fatih Hüner
Appreciate

Credits:

Seo Nedir Ve Seo Nasıl Yapılır

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.