Dukan Diyeti diyet listesi

Öncelikle bu diyet, Fransız bir beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından hazırlanmıştır. Kadınların kilo vermedeki problemlerine çözüm niteliği sunan ve dünyada kısa sürede benimsenen bu diyet yönteminde, genellikle protein ağırlıklı beslenilmektedir. Dukan diyeti 40 yıldan fazla bir süredir vardır. Ancak popüler bir hale gelmesi, Dr. Dukan’ın yazdığı Fransa’da 2000 yılında, İngiltere’de 2010 yılında ve ABD’de de 2011 yılında “Dukan Diyeti Kitabı”ndan sonra gerçekleşmiştir. Popüler bir hale gelmesinin ardından ise kitap tüm dünyada yayılmış ve kilo vermek isteyen herkesin başucu kitabı haline gelmiştir.

Dukan diyetinin bazı izin verilen gıdalar, yasaklanan gıdalar ve çeşitli detaylı aşamalardan oluştuğu bilinmektedir. Bu diyetin özünde ise karbonhidratlı yiyeceklerin olabildiğince azaltılıp, proteinli yiyeceklerin artırılması yer almaktadır. Bu diyette, son zamanlarda tüm diyet programlarında görülmeye alışılan kalori hesabı yer almaz. Bu nedenle de dünyada pek çok insanın dikkatini çekmiştir. Bu diyette protein tüketildiği sürece kalori hesaplanmasına gerek kalmaz.

Birçok insanın elinde Dukan Diyeti Kitabı ve birçok insanın da uygulaması, insanlarda bu diyet programına karşı bir güvenilirlilik oluştursa da, birçok insan işe yarayıp yaramadığı konusunda merak içindedir. Özellikle dukan diyetinin vaat ettiği hızlı ve kalıcı kilo verme yönteminin doğru olup olmadığını görmek için insanların denemesi gerekmektedir. Her insanda başka şekilde çalışmaktadır. Çünkü her insanın metabolizması, sevdiği gıdalar ve beslenme şekli farklılık gösterir. Bu nedenle diyet konusunda genel bir kanı oluşsa da her insanda farklı etki ettiği söylenmektedir. Bu durumlar nedeniyle dukan diyetinin diğer tüm diyet listesi modellerinde iddia edildiği gibi herkes için uygun olduğunu söylemek yanlış olur. Özellikle sağlık sorunları nedeniyle hayvansal gıdalar tüketemeyenler veya herhangi bir sorundan dolayı gıdalardan uzak durması gerekenler için bu diyet çeşidi önerilmemektedir.

1. Aşama: Atak Evresi

Bu aşama hızlandırılmış protein programı olarak bilinmektedir. Kilo verilmesini başlatan bu programda 68 tane yüksek proteinli gıda arasından tercih yapılması gerekiyor. Ayrıca güne 1,5 yemek kaşığı yulaf ile başlanıyor ve en az 1,5 litre su içilmesi gerekiyor. Bu evre, vücudun hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlıyor. Çok doyurucu ve metabolizmayı hızlandıran bir besin olan proteine dayanmaktadır. Bu evrede yenilebilecek besinler:

- yağsız sığır eti, yağsız dana eti, geyik eti

- derisiz tavuk ve hindi eti

- karaciğer, böbrek, dil

- balık çeşitleri

- yumurta

- yağsız süt ürünleri

- tofu

- günde 1,5 litre su (zorunlu)

- günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği (zorunlu)

- sınırsız yapay tatlandırıcı

- az miktarda limonata

- yemek yaparken tavayı yağlamak için 1 çay kaşığı sıvı yağ

- yemeklere tat vermek için, baharat, soya sosu, sirke, sarımsak

Bu aşamadaki gıdalar istenildiği kadar tüketilebilir.

2. Aşama: Seyir Evresi

Bu aşama, kişilerin çoğunluğunun kilolarını kaybettikleri dönemdir. Seyir aşamasında 100 maddelik gıda listesine aynı zamanda 32 çeşit sebze de eklenmektedir. Karbonhidrat içermeyen sebzeler tüketilebilir. Yani patates gibi sebzelere izin verilmemektedir. Ayrıca bu aşama iki farklı alternatif günden oluşur. Diyet yapan kişi 1 gün boyunca atak aşamasında gıdaları tüketmektedir. Diğer gün ise atak aşamasına ek olarak eklenen yiyecekleri tüketmektedir. Bunlar şu şekildedir:

- ıspanak, kale, marul, diğer yeşil yapraklı sebzeler

- brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası

- dolmalık biber

- kuşkonmaz

- enginar

- patlıcan

- hıyar

- kereviz

- domates

- mantar

- yeşil fasulye

- soğan, pırasa, sarımsak

- kabak

- şalgam

- günde 1 porsiyon havuç

- günde 2 yemek kaşığı yulaf kepeği (zorunlu)

Bunlar dışında herhangi bir sebze veya meyveye izin verilmemektedir. Ayrıca salata veya yemek tavasına eklenecek 1 çay kaşığı yağ dışında herhangi bir yağa da izin verilmemektedir.

3. Aşama: Güçlendirme Evresi

Bu aşamada, kilo vermek isteyenlere bu beslenme biçimini nasıl benimseyecekleri öğretilmektedir. Hastalar önceki aşamalarda mevcut olduğu gibi her gün istedikleri kadar protein ve sebzeyi yulaf kepeği ve su ile birlikte yiyebilirler. Ayrıca bu aşamada yasaklı olan bazı yiyeceklerin tüketilebildiği söylenmiştir. Atak ve seyir aşamasındaki yiyeceklere ek olarak aşağıdaki yiyecekler tüketilebilir:

- günde bir porsiyon meyve (1 tabak dilimlenmiş kavun veya 1 kap böğürtlen veya 1 elma, portakal, şeftali gibi)

- ekmek (günde 2 dilim tam buğday ekmeği)

- peynir (günde bir porsiyon peynir)

- nişasta (haftada 1-2 porsiyon nişasta, 225 gram makarna veya diğer buğdaylar, mısır, fasulye, baklagiller, pilav veya patates)

- Et (kuzu eti veya salam, haftada 1-2 kez)

- Kutlama öğünü (haftada 2 kez kutlama öğünü. İştah açıcı, ana yemek, tatlı veya bir bardak alkol)

- Protein günü (haftada 1 gün yalnızca proteinden oluşan gıdalar)

- Yulaf kepeği (günde 2,5 yemek kaşığı, zorunlu)

Bu aşamanın asıl amacı, diyet sonrasında kilo alımını engellemek ve kiloyu sabit bir hale getirmektir. Verilen her 1 kilo için 5 gün güçlendirme evresi yapılması önerilmektedir. Örneğin; toplamda 12 kilo verildiyse, güçlendirme evresi 60 gün sürmelidir.

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.