Loading

Září by anna a eliška

NOVINKY

PODZIM

Mimo nepříjemný a nepříliš lákavý začátek školy, znamená měsíc září taktéž začátek barevného ročního období, totiž podzimu. Je to doba plná svátků a těšení na Vánoce. V tomto článku se poněkud stručnějizaměříme na začátek podzimu.

Pro přesnost – začátek podzimu je 23. září a konec je 21. Prosince.

Podzim je tedy přechod mezi létem a zimou. Dny se v tomto období zkracují, stromy se barví ze zeleně a zvířata buď odcházejí do teplejších krajů nebo se zaopatřují na zimu.

Jeho český název se – celkem logicky – skládá ze dvou slov pod a zim.

V jeho sáhodlouhém seznamu akcí, dnů a příprav na něco nalezneme například Inktober – totiž kreslířskou akci, při níž se každý den v měsíci kreslí obrázek na zadané téma nebo den evropského kulturního dědictví, který se koná právě v září.

Pak tu lze najít i významnější dny, jako třeba dušičky – v Americe Halloween.

Samozřejmě nesmíme v tomto období opomínat přípravu na Vánoce při níž mnohé obchody slevují nebo naopak přidraží na cenách. Podzim je tedy období barevné nejen vzhledově, ale i obsahově.

spiderman

Natáčení Spidermana v Liberci

Už několik dní dominuje Libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s ostatními kulisami je tam postavili filmaři, kteří poté obsadili právě toto náměstí s nejbližším okolím. Toto vše je tam kvůli natáčení snímku s názvem Bosco. Podle spousty nápověd lze odvodit, že se bude jednat o další díl spidermana z dílny studia Marvel.

Natáčení probíhá od 17. do 29 září. Ve městě to však způsobí spoustu komplikací. Právě v těchto dnech bude náměstí uzavřeno pro veřejnost večer a přes celou noc. Přesněji od 18 do 7 hodin ráno. Uzavřena bude i Železná ulice. V noci zároveň platí i objízdná trasa autobusu pro linky 12 a 23.

Natáčení komplikuje i chod kaváren, které sídlí na náměstí. Ty musely odklidit předzahrádky, které tam měly postaveny od začátku září.

Jan Fanta, provozovatel Cafe Praha sdělil: „Chodí méně lidí a odklizená terasa je pro nás taky mínus. Kdybychom ji nemuseli odklízet a bylo pěkně, máme jim tam do konce října. Do té doby ji totiž podle vyhlášky mít můžeme. Máme však od filmařů slíbenou kompenzaci, která naše ztráty nahradí.“

Pro fanoušky je tu dobrá zpráva. Vše nasvědčuje tomu, že do Liberce přijede akční hrdina, který Spidermana představuje. V České republice jsou herci hlavních rolí Tom Holland a Zendaya. Do Liberce se však dostanou až za nějakou dobu.b

Anna Formánková 9.B

Učitelé

UČITELÉ A PRÁZDNINY

Ptala jsem se učitelů, jaký je jejich nejsilnější zážitek z prázdnin.

Pí. uč. Kohoutová: ,,Letěla jsem letadlem s manželem do Rigy.“

Pí. uč. Pavelčáková: ,,Moře v Řecku.“

Pí. uč. Tempírová: ,,Já jsem se plavila po Labi, 18 hodin do Německa!“

P. uč. Kůta: ,,13 hodin řízení do Chorvatska.“

Pí. uklízečka: ,,Když jsem Vám mohla umýt školu.“

Pí. uč. Terčová: ,,Když jsme si na Německých jezerech půjčili loď a aniž bychom měli řidičský průkaz, tak jsme ji mohli řídit!“

Pí. uč. Samšiňáková: ,,Dovolená v Řecku, se skoro celou mojí rodinou.“

Lucie Jedlinková, 9.B

Devítky

SPOJENÍ DEVÍTEK

​Můj názor na spojení devítek? No upřímně když nám o tom řekli tak se mi udělalo špatně….a do breku. Protože to první co jsem si představila, bylo ´ježišmarja, to snad ne‘. A jsem si na 90% jistá, že tohle se prohnalo hlavou snad všem. Potom jsme ale měli sezení s panem Šolcem a až ten nám pořádně (spolu s paní Přibilovou) vysvětlil, proč se musíme spojit a hlavně nám řekli předběžné plány, kdo se rozdělí, kdo zůstane, atd. Nakonec z toho naše třída vyšla nejlépe. Přišlo k nám 6 kluků a není to tak strašné jak jsme si všichni mysleli. Právě naopak….kluci jsou vtipní a za sebe můžu říct, že si myslím, že jsme je přijali docela v dobrém a v pohodě. Jeli jsme na harmonizační dny a tam jsme se sblížili, povídali si, hráli hry a smáli se. Takže za mě HD účel splnily. Samozřejmě mluvím za naší třídu, jak jsou na tom v 9.B nemůžu vědět. Ale vypadají, že se vzájemně taky přijali v klidu a v pohodě. Jsem neskutečně ráda, že nám zůstala naše paní třídní, protože zvykat si další (a hlavně poslední) rok na někoho nového by asi bylo zvláštní. Co ale zvláštní opravdu bylo, tak si zvykat na novou kmenovou třídu. Z naší malé útulné třídečky, která se krčila hned vedle ředitelny jsme se my (9.A+C) přesunuli na úplně druhý konec chodby do místnosti, kde je najednou tolik prostoru. Pro kluky z C to muselo být už úplně jiné. Jejich třída se totiž nacházela v dolním patře. Takže se nám změnilo místo kmenové třídy, osazení třídy a pár učitelů.

A teď malá vsuvka…pohled deváťáka na mladší ročníky. Je zvláštní někam jít a vidět jak na nás děti z prvního stupně (hlavně asi prvňáci a druháci) koukají jako na ty velké. Když nám páťáci koukají skrz okno ve dveřích do třídy, jak vypadá naše přestávka. A musím uznat, že je opravdu vtipné když nám některé mladší děti říkají ´dobrý den deváťáci´.

A závěr? No…co si budeme stejně je to zvláštní. Pořád mám v sobě takový pocit, že to je všechno jen dočasně, že jsou u nás kluci jen na návštěvě na suplovanou hodinu. Ale asi je to jen o zvyku, za měsíc na to třeba už budu koukat zase jinak. Ale…říkám si, že 10 měsíců už 8 předešlých let nijak nezmění. Kluci jsou moc fajn a podle mě určitě zapadli.

Havelková 9.A

Novinky na Škole

NOVINKA NA NAŠÍ ŠKOLE

Ahoj, dnes si popovídáme o novince na naší škole. A to je vymalování na schodištích, kde zmizely obrázky žáků. Zde jsme si připravili rozhovor s Františkem Šulcem.

Časopis: ,,Ahoj, jaký máš názor na nově vymalováné schodiště ?

František: ,,Přišlo mi to omnohem veselejší, teď je to smutné.

Časopis: ,,Chtěl by si nějaké další obrázky ?

František: ,,Ano, chtěl bych další obrázky.

Časopis: ,,Jakého témata by se měli obrázky držet ?

František: ,,Nevím, ale určitě něco veselé a pěkné.

Časopis: ,,Tak děkuji za rozhovor a ahoj.

František: ,,Taky děkuji, ahoj.

Knihovna

ŠKOLNÍ CLUB

První změnou ve školním roce byla přeměna školní knihovny na školní club. Ten vede Adéla Tichá společně s Radkou Kuchtovou. Té jsme se zeptaly, proč změnily školní knihovnu na školní club.

Paní vych. Radka: ,,Vedení školy chtělo, aby do školní knihovny chodilo více dětí. Tak vytvořily školní club. Club chtějí nějak rozjet a právě uspořádat nějaké akce něco co sem naláká i malé děti, ale i velké z druhého stupně i kluky i holky takže my máme například na říjen připravené přednášky o Liberci o filmování v Liberci, teď jste určitě postřehly, že na náměstí se točí, nebo něco takového. Pak nějaké soutěže, máme pravidelné vyrábění v úterý a malování ve čtvrtek, takže toho teď budeme mít hodně.“

My : ,,Jak dlouho tady jste?“

Paní vych. Radka: ,,Teď od září, takže krátce. Týden v podstatě, týden a půl.

My : ,,A líbí se vám tady zatím?“

Paní vych. Radka : ,,Jo líbí, moc se mi líbí to prostředí a přijdou mi fajn kolegyně a kolegově a je to něco nového. Tak nové věci jsou vždycky fajn.“

Zde je přehled o akcích, které se budou konat v říjnu ve školním clubu.

Veronika Kupková 8.B

My z prvního stupně

Letní zážitky

Prázdniny už jsou za námi a i když by jsme je všichni rádi vrátili tak se bohužel musíme učit a jako jiné děti i my měli spoustu letních zážitků tak jsme se šli zeptat dětí z prvního stupně, jak si prázdniny užily.

Jaké byli vaše letní zážitky?

III.A

Toňa: ,,Byli jsme na Lipně a spali jsme tam.“

Bety: ,,Hezký, jezdili jsme na kole.“

III.B

Adam: ,,Na Srí Lance a bylo to na nic, protože tam lezli brouci.“

Dan: ,,Byli jsme v Itálii a užili jsme si to tam.“

II.B

Eva: ,,My jsme byli v Jižních Čechách.“

Verča: ,,Já jsem byla v Polsku a užila jsem si to.“

První třídy

Zeptali jsme se prvňáčků jak se jim líbí ve škole.

My: ,,Jak se ti líbí v první třídě?“

Alice 1.B.: ,,Dobře docela“

My: ,,Jakou máte paní učitelku?“

Alice 1.B: ,,Dobrou.“

My: ,,Jak ti chutná ve školní jídelně?“

Alice 1.B: ,,Zatím moc ne.“

My: ,, Jsi spokojená s paní učitelkou?“

Adéla 1.B : ,,Jo.“

My: ,,Kreslily jste už něco?“

Adéla 1.B: ,, Ano, dneska.“

My: ,,Měl jste už nějaký domácí úkol?“

Adéla 1.B: ,,Ano z matiky a tak.

My: ,,Líbí se ti ve škole?“

Adéla 1.B: ,,Ano líbí.“

My: ,,Co se teď učíte ve škole?“

Tomáš 1.B: ,,Počítat“

My: ,,Jak se ti teď líbí ve škole?“

Tomáš 1.B: ,, Dobře“

Parlament

VOLBY DO ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU

V pátek 14.září proběhly volby do žákovského parlamentu. Jako každoročně se volili dva zástupci z 4.-9. tříd. Zeptaly jsme se čtvrťáků co si myslí o žákovském parlamentu.

My: ,,Kandidovala jsi do parlamentu?“

Marie 4.A.:,,Ne.“

My: ,,Kolik dětí od vás ze třídy do parlamentu kandidovalo?“

Johanka 4.A. :Pět dětí.“

My:,, Co očekáváš od toho že budete mít zástupce v parlamentu?“

Laura 4.A. : ,,Že budou prosazovat naší třídu a naše názory.“

My: ,,Máte nějakou změnu co byste chtěli v parlamentu navrhnout?“

Marie 4.A. :,,Nic, mě připadá všechno ve škole super.“

My : ,,Proč jste nekandidovaly do parlamentu ?“

Johanka 4.A. :,,Mě se prostě nechtělo

Marie 4.A. :,, Já bych se bála před těmi všemi zástupci mluvit.“

Laura 4.A. :,,Já bych se nebála ale nechce se mi tam.“

My : ,,Ji ráda že budete mít zástupce ve školním parlamentu?“

Laura 4.A.: ,,Moc.“

My : ,, Užila jsi si volby do školního parlamentu?“

Marie 4.A. : Volby do parlamentu byli super

Začátek školního roku

ZAČÁTEK ŠKOLNÍHO ROKU NA PRVNÍM STUPNI

Zajímalo mě, na co se těší nejvíce a nejméně na začátku školního roku děti z prvního stupně. A tak jsem se jich šla do družiny zeptat…

Týna, 3.A: ,,Nejvíc jsem se těšila na matematiku a na našeho pana učitele.. ale nechtěla jsem mít třídu úplně nahoře. Nakonec jí máme dole…takže super“

Eliška, 3.A: ,,Těšila jsem se na pana učitele, matematiku a na naší hezkou třídu.

Oliver, 3.A: ,,Mám rád tělocvik, matiku a keramiku takže na tohle jsem se těšil. Ale zase nechci češtinu. A rád jsem zase po prázdninách viděl kamarády.“

Tomáš, 3.A: ,,Tešil jsem se hlavně na kamarády, tělocvik a matiku. Zato na češtinu vůbec. Ale na kroužek florbalu se taky moc těším.“

Martin, 3.A: ,,Nejvíc jsem se těšil na tělocvik a kamarády, ale na češtinu moc ne.

David, 3.A: ,,Angličtina a matika jsou předměty, na které jsem se těšil. Češtinu ale nemám moc rád.

Dydy, 4.A: ,,Těšil jsem se na tělocvik, zato na češtinu ne.

Na prvním stupni asi čeština není moc oblíbený předmět, ale zase na matematiku se těší většina. U mě to třeba bylo úplně naopak.

Andrea Duchoslavová, 9.B

Ze světa

Létofest 2k18

Létofest se konal už několikátým rokem po sobě. Festivalů bylo dohromady osm a konaly se po celé České republice.

13.7-14.7 Pardubice

20.7-21.7 Č. Budějovice

3.8-4.8 Brno

10.8-11.8 Ostrava

17.8-18.8 Olomouc

24.8-25.8 Karlovy Vary

31.8-1.9 Plzeň

7.9-8.9 Liberec

7.9-8.9 Liberec

Létofest se konal na Letišti Liberec. Začínal v pátek v 16:45 a to skupinou BSP a pokračoval skupinami No Name a Chinaski a končil o půlnoci skupinou Mig21.

Druhý den začínal v jednu hodinu odpoledne a to velmi známou libereckou skupinou Sebastian, dále pokračoval skladatelem Marka Ztraceného a od páté hodiny na podium nastoupila slovenská skupina InéKafe, jejímuž příkladu následovaly skupiny Anna K.,Wanastowi Vjecy a zlatým hřebem večera byla slavná skupina Kabát.

Milým překvapením, které zejména potěšilo mladší generaci návštěvníků, byl youtuberský stan, kde se návštěvníci mohli podívat na jejich show, popřípadě si s nimi popovídat. Mezi účastníky patřil Ati Show, Natyla, Martin Rota a Veronika Spurná.

E.Rošková 9.B

Wish

Wish

Ptal jsem se žáků jestli někdy nakupovali na internetové strance Wish a jaké s tím měli zkušenosti

Wish je internetový obchod který prodává různé vychytávky.

Já: ,,Nakupoval jsi někdy na Wishy?“

Albert,8.A: ,,Ano nakupoval.“

Já: ,,A jaké s tím máš zkušenosti.“

Albert,8.A: ,,Zboží přišlo v Pořádku ale doba jakou jsem na zboží čekal byla velmi dlouhá.“

Já: ,,A koupil by sis ještě něco na Wishy?“

Albert,8.A: „Asi ano.“

Já: ,,Nakupovala jsi někdy na Wishy?“

Lůca,9.B: ,,Ne nenakupovala.“

Já: ,,A koupila by sis tam někdy něco ?“

Lůca,9.B: ,,Ano asi bych si tam něco koupila.“

Florenc

Hurikán Florenc

Jak jistě většina z vás ví na východním pobřeží USA udeřil hurikán Florence. Můžeme to každý den vidět na internetu, v televizi nebo slyšet v rádiu.

Je to vlastně aktivní tropická cyklóna pohybující se nad Atlantským oceánem. Momentálně ohrožuje jihovýchod a tzv. středoatlantskou oblast Spojených států. Hurikán Florence se začal vyvíjet 30. srpna ze silné tlakové níže postupující k Atlantiku. Následující den nedaleko soustroví Kapverdy systém zesílil na stupeň tropické deprese. Ta postupovala severozápadním směrem až zesílila na úroveň tropické bouře. Zesílení bylo zaznamenáno 4. a 5. září. Florence byla hurikánem 4. kategorie s větry o rychlosti až 215 km/h. Potom hurikán díky procesu, kdy dochází k přesunu jeho oka mírně zeslábl.

Přípravy

Kapverdy a Bermudy

Kapverdská vláda vydala varování před hurikány pro ostrovy Brava, Fogo a Santiago. Zrušila leteckou a námořní dopravu. Z několika měst evakuovali z důvodů nebezpečí velkých vln přes 100 obyvatel.

Následky

Kapverdy a Bermudy

Kapverdské ostrovy zasáhly silné deště a vítr. Ty zavinily sesuvy půdy a lokální povodně. Na Bermudách byly zaznamenány vysoké vlny.

Nejvíce postižené oblasti jsou Severní a Jížní Karolína. 27 objetí z 37 zahynulo právě tam. Do těchto oblastí se rozhodnul podívat prezident Trump a slíbil peněžní podporu.

Facebook

Chtěl jsem se sem napsat tento článek, protože mě překvapuje, že i když se jedná o celkem závažnou věc tak o ni nikdo moc neví. Jde o to, že se před víc než jedním rokem udál velký problém Facebooku, a to že se podařilo jedné americké společnosti Camridge Analytica zjistit soukromý asi 800 000 uživatelů a kvůli nastavení Facebooku o sdílení informací s přáteli se CA podařilo zjistit celkem podrobný popis cca 2/3 uživatelů celého Facebooku. Takže je dost možný, že se jedná i o vás. Pokud byste si mysleli že se jedná o narušení svobody tak jste to hned na začátku museli odsouhlasit. Tím pádem je to vše legální. A jak s těmito informacemi naložily? To je na tom to nejzajímavější, protože prý kvůli tomu mohli ovlivnit volby v Americe a tím pomoct vyhrát Donaldu Trumpovi. Skončilo to tak, že Facebook musel zaplatit pokutu v hodnotě několika stovek tisíc dolarů.

Ondřej Syřiště 8.A

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.