Loading

Yurt dIşI EğİTİM VE KARİYER FUARI AUSLANDSSTUDIUM UND KARRIEREMESSE 5-6 MART 2020

ALKEV Anadolu ve Fen Lisesi Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı tarafından ilk kez düzenlenen Üniversite Yolunda – Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Fuarı 5 ve 6 Mart tarihlerinde ALKEVAnadolu ve Fen Lisesi’nde gerçekleştirildi. 11 ay süren hazırlıklar sonucunda açılan fuara partner okulumuz Frankfurt University Applied Sciences’ın yanı sıra RWTH Aachen, Fachhochschule Ravensburg-Weingarten, Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg, Ernst-Abbe-Hochschule Jena, Julius- Maximillians-Universität Würzburg, Universität Pottsdam, Altınbaş Üniversitesi, Universität zu Köln, Türk Alman Üniversitesi gibi yüksek öğrenim kurumları, DAAD-Alman Akademik Değişim Servisi, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası gibi kurumlar, İngiltere ve Avusturalya’daki bazı üniversitelerin Türkiye’de temsilciliğini yürüten EDCON firması ve bazı İtalyan devlet üniversitelerinin Türkiye temsilcisi olan Firenze Eğitim, Goethe Enstitüsü, F+U Academy of Languages gibi dil okulları, Biltur, Edubucks, Kreativ ve YFU gibi eğitim danışmanlık ve değişim programları firmaları, Mercedes Benz ve Haribo gibi köklü Alman firmalarının yanı sıra HSBC bankası katılmıştır. Daha önceden katılacağını bildirmiş olan partner okulumuz Fachhochschule Würzburg-Schweinfurt, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn ve Michigan State University mücbir sebeplerden dolayı katılımlarını iptal etmişlerdir.

Die Bildungs- und Karrieremesse “Auf dem Weg zum Studium- ALKEV 2020 Auslandsstudium und Karrieremesse” fand zum ersten Mal am 5.-6. März 2020 am ALKEV Gymnasium statt. Nach elfmonatiger Vorbereitungszeit freuten wir uns sehr über die Teilnahme unseres Schulpartners, der Frankfurt University of Applied Sciences, sowie der RWTH Aachen, der Fachhochschule Ravensburg-Weingarten, der Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg, der Ernst-Abbe-Hochschule Jena, der Julius-Maximillians-Universität Würzburg, der Universität Potsdam, der Universität zu Köln -in Zusammenarbeit mit der Altınbaş-Universität- und der Türkisch – Deutschen Universität. Neben den Universitäten durften wir auch den DAAD-Istanbul, die AHK - Türkisch Deutsche Industrie und Handelskammer, EDCON, Firenze, das Goethe Institut Istanbul, F+U Academy of Languages, die Studienberatungsstellen Biltur, Edubucks, Kreativ und YFU, die auch für Austauschprogramme zuständig sind, die HSBC Bank und grundlegende deutsche Firmen wie Mercedes Benz und Haribo zu unserer Veranstaltung willkommen heißen. Unsere Schulpartner, die Fachhochschule Würzburg-Schweinfurt, die Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn und die Michigan State University entschuldigten sich aus aktuellem Anlass.

Fuarın ikinci günü ise okulumuz öğrencileri önceden kayıt oldukları oturumlarda RWTH Aachen, Fachhochschule Ravensburg-Weingarten, Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg, Ernst-Abbe-Fachhochschule Jena, Türk Alman Üniversitesi, F+U Academy of Languages, EDCON tarafından verilen workshoplar ve örnek derslere katılım sağlamışlardır.

Skype bağlantısı ile online ders

Am zweiten Tag nahmen die Schüler an Workshops und Schnupperstunden der RWTH Aachen, der Fachhochschule Ravensburg-Weingarten, der Brandenburgischen Technischen Universität Cottbus-Senftenberg, der Ernst-Abbe-Hochschule Jena, dem Türkisch – Deutschen Universität, F+U Academy of Languages und EDCON teil.

Skype bağlantısı ile online ders

Yoğun geçen iki günün ardından 6 Mart 2020 Cuma günü öğleden sonra sona eren etkinliğin ikincisinin 2022 yılının bahar aylarında yapılacağı bilgisi katılımcı kurumlarla paylaşıldıktan sonra, kendilerinden bir sonraki fuarımıza katılım sözü alınmıştır.

Fuarımızdan Kareler

Die Teilnehmer der Universitäten, Firmen und Institutionen heißen wir auch zu unserer nächsten Messe willkommen, die für das Frühjahr 2022 geplant ist.

Fuarımıza öğrencilerimizin yanı sıra velilerimiz, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Vefa Anadolu Lisesinden misafir öğrenciler de katılmışlardır.

Neben unseren Schülern, informierten sich auch Eltern, sowie Gastschüler vom Vefa und Cağaloğlu Gymnasium.

Plaket töreni

Fuarın ilk günü ziyaretçilerimiz stantları ziyaret edip bilgi almış, açılış töreninde DAAD Alman Akademik Değişim Servisi yetkilisi Murat Kemaloğlu’nun Almanya’da yüksek öğrenim sunumunu dinlemişlerdir.

Auch bei einer Präsentation von Murat Kemaloğlu vom DAAD konnten die Teilnehmer, detaillierte Informationen zum Thema „Studium in Deutschland“ bekommen.

Sonrasında da ilgilenen öğrenciler için Firenze Eğitim’den Daniele Bruno İtalya’da yüksek öğrenime giriş şartları, tıp, mimarlık, mühendislik gibi bölümlerde okuma koşullarıyla ilgili bir seminer vermiştir.

Daniele Bruno vom Firenze Beratungscenter, gab interessierten Schülern Informationen zu Voraussetzungen der Universitäten in Italien und Studiengängen wie Medizin, Architektur und Ingenieurwesen.

Fuarımızdan Kareler

Açılış Töreninden

Fuarın ardından aldığımız geri dönüşlere de yer vermek istedik

Yurtdışından gelen üniversite temsilcilerini ağırlamak güzel bir tecrübeydi. Temsilcilerle konuşmak yabancı dilimi kullanmamı ve üniversiteler hakkında bilgi edinmemi sağladı. Alara Chiara Ruf, ALKEV Anadolu Lisesi (BANA SOR Ekibi/ FRAG MICH Team)

Bu yıl ilki gerçekleştirilmiş olan yurtdışı üniversite fuarı oldukça bilgilendirici ve bir o kadar eğlenceli geçti. Yaz okullarının, değişim programlarının ve Türkiye ile ortak çalışmaları olan üniversitelerin katılımı ile okulumuz ve okulumuz dışındaki pek çok öğrenci gelecekleri hakkında verecekleri kararlar noktasında bilgilendi ve hedeflerine bir adım daha yaklaştı. Üniversitelerin meslek seçimi, yurtdışında yaşam ve kariyer anlamında bizlere yardımcı olmuş olmaları gelecekteki hayatlarımızı daha verimli ve donanımlı şekilde geçirebilmemiz noktasında oldukça değerliydi. Kişisel olarak baktığımda fuar sonrasında okumak istediğim üniversite veya gitmek istediğim yaz okulları hakkında bilgi sahibi oldum ve hedeflerim üniversiteler doğrultusunda daha da kesinleşmiş oldu. Teşekkür ederim. Jeren Oldman, ALKEV Fen Lise (BANA SOR Ekibi/ FRAG MICH Team)

"Mükemmel bir organizasyon. Öğrencilerin yabancı dil seviyesi yüksekti ve yurtdışı eğitime ilgisi oldukça fazlaydı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." Daniele Bruno, Firenze Eğitim

Ein ganz herzliches Dankeschön auch noch einmal an euch für diese tolle Organisation. Ihr macht da wirklich einen ganz tollen Job und könnt stolz auf euch und auch auf eure Schüler sein. Herzliche Grüße Christin Handrek, International Office Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg

Die SchülerInnen vom Cağloğlu Anadolu Lisesi haben sich mit besonders großem Interesse an den Ständen informieren können und sich mit anderen zukünftigen AbsolventInnen ausgetauscht. Das Feedback war sehr positiv, die SchülerInnen hätten am liebsten noch am zweiten Tag der Bildungsmesse teilgenommen! Wir vom CAL danken der ALKEV Schule für die Einladung und allen Lehrkräften, die an der Organisation der Messe beteiligt waren und werden den nächsten Jahrgängen den Besuch der Messe wärmstens empfehlen! Sarah Korsch, Cağloğlu Anadolu Lisesi Deutschlehrerin

"Fuar süresince öğrenciler bir çok yerden farklı bilgiler alabiliyorlardı, bu sayede gelecek için kendilerine yeni seçenek ekleyebiliyor veya başka bir seçeceği eleyebiliyorlardı. Bence fuarın ilk gününün konferans yerine standlar şeklinde olması da çok önemliydi çünkü bu sayede öğrenciler zaman kaybetmeden sadece ilgi duydukları alanları tanıyabiliyorlardı" Berrak Karun, ALKEV Fen Lise (BANA SOR Ekibi/ FRAG MICH Team)

Partner Üniversitemiz Fachhochschule Ravensburg-Weingarten

"İlk kez düzenlediğiniz fuarınıza bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz, genel olarak organizasyon ve program içeriği çok bilgilendiriciydi. Umarız önümüzdeki yıllarda da katılma fırsatı buluruz." Efe Bal, BİLTUR

Fuar çok eğlenceliydi ve çok güzel düzenlenmiş di. Her şey için tekrardan teşekkür ederiz. Esra Aşıkoğlu Koç, F+U Academy of Languages Office Manager

Wir haben uns für die perfekte Organisation zu bedanken. Wir hatten eine wirklich spannende und interessante Zeit an Ihrer Schule. Die Schüler waren, zumindest nach unserem Empfinden, sehr interessiert und haben viele Fragen gestellt. Es hat uns große Freude bereitet mit den Schülern zu sprechen und über ihre Zukunftspläne zu diskutieren. Wir hoffen, wir konnten alle mit ausreichend Informationen versorgen, um die schwierige Wahl des Studienfaches und des Studienplatzes etwas zu erleichtern. Sollten Sie wieder eine Messe planen, dann geben Sie uns gerne Bescheid. Wir würden uns sehr freuen, Ihre Schule noch einmal besuchen zu dürfen. Herzliche Grüße aus Jena Danny von Nordheim, International OfficeErnst-Abbe-Hochschule Jena

Vielen Dank für die grandiose Organisation der Messe und die angenehme und herzliche Betreuung während unserer beiden Tage an eurer Schule. Wenn ihr Schüler habt, die sich für ein Studium an der EAH Jena interessieren, dann könnt ihr euch jederzeit direkt an Danny und mich wenden. Wir würden uns freuen, wenn aus dem Besuch bei euch eine langfristige Kooperation entstehen würde. Robert Schäf, International OfficeErnst-Abbe-Hochschule Jena

"Nazik davetiniz ve ilginiz için biz teşekkür ederiz, bizler için de oldukça keyifli ve verimli bir çalışmaydı. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere, iyi günler ve iyi çalışmalar diliyorum." Şevval Alptekin, EDUBUCKS

Ich bin schon wieder im Büro. Vielen Dank für die nette E-Mail und für die super organisierte Veranstaltung! Es hat mir super gut gefallen, ihr und eure Schüler habt mich wirklich beeindruckt. Ich hoffe wir sehen uns wieder und wie schon gesagt – ihr könnt mir immer schreiben oder mich anrufen, wenn ihr irgendwelche Fragen habt. Ganz liebe Grüße Grüße aus Aachen, auch für Kaşık! Stanislava Petkova, International Office RWTH Aachen

Kreativ Turizm

ALKEV Okulları tarafından düzenlenen "Auf dem Weg zum Studium" isimli kariyer ve eğitim fuarı öğrencilerimiz için çok verimli oldu. Özellikle yurtdışında okumak isteyen öğrencilerimiz için çok önemli bir bilgi alanı olduğu için çok mutlu oldular. Böyle fuarların devam etmesini diliyorum. Dilek Kaya, Vefa Lisesi Almanca Öğretmeni

ALKEV Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü S. Elif Durukan

HARIBO

Umut Yıldırır, Michaël Nyman - Deep Sleep Playing

Universität Potsdam

Ich möchte mich auf diesem Wege nochmal bei Ihnen für die Ausrichtung der Schulmesse bedanken. Es hat mir sehr gut gefallen und viel Spaß gemacht. Vielen Dank auch für das Abendessen mit tollem Ausblick. Prof.Dr.-Ing.Stefan Dominico Studiengangsleiter Maschinenbau- Frankfurt University of Applied Sciences

Partner Üniversitemiz Frankfurt University of Applied Sciences

Altınbaş Üniversitesi ve Universität zu Köln

"Davetiniz için çok teşekkür ederiz, çok memnun olduk, ayrıca nezaketiniz ve okuldaki tüm çalışanların sevgi dolu karşılaması bizi çok etkiledi . Bundan sonra bizi nereye çağırırsanız memnuniyetle geliriz." Banu Şentürk, EDCON

YFU Youth For Understanding

Goethe Institut

MIT DER TRADITION DER DEUTSCHEN SCHULE IN DIE ZUKUNFT…
Alman Liseliler Geleneği ile Güçlü Bir Geleceğe...