Loading

Lesní Noviny Prosinec 2018

PŘEDSTAVA O JEŽÍŠKOVI

Každý máme jiné představy, a proto nás zajímalo, jaké jsou ty dětské. Ptaly jsme se vybraných dětí, jak si představují Ježíška. Některé odpovědi jsme očekávaly, ale jiné nás překvapily. Nezveřejnily jsme všechny odpovědi, protože se opakovaly.

Otázka: JAK SI PŘEDSTAVUJEŠ JEŽÍŠKA?

ALICE, 1.B: „Představuju si ho z takové pohádky, takovýho krtečka si představuju. Má takovej černej nosánek a je modrej a má bříško takový jako pleť a je malej a má malinký nožičky, ale třeba není vidět.“

BETY, 3.B: „Ježíška si představuju jako normálního pána, kterej má bílý vousy a červenou čepici s bambulí a nosí červený oblečení.“

NATÁLKA, 1.A: „Já si představuju Ježíška, jako takovej normálního pána, jako taky takovej s červenou čepicí a s oblečením.“

KLÁRA, 1.A: „Představuju si Ježíška jako miminko.“

NATÁLKA, 1.B: „Nevím.“

VIKY, 3.A: „Věřím na Ježíška. A já si ho představuju tak, že je plešatej, nosí pytel za zádama a má jenom spoďáry.“

ŠIMON, 3.A: „Věřím v Ježíška a představuju si, že vypadá jako Santa Claus.

Košková 9.B a Dlouhá 9.A

PROJEKTOVÉ DNY

Projektové dny pro všechny třídy druhého stupně proběhly ve dnech 31. října až do 2. listopadu. Žáci 8.A a 8.B měli první pomoc. Ve středu jsme byli na dispečinku a na letecké zachrance nebo na horské službě. Mezi leteckou záchrankou a horskou službou jsme jsi mohli vybrat. Ve čtvrtek k nám přišli studenti kteří nám říkali, jak máme správně udělat první pomoc. Bylo tam 10 stanovišt. Na každém stanovišti byl jiný druh první pomoci. 6. ročník měl jak přežít s technikou i bez ní nebezpečí internetu a jak se mu bránit, jak si poradit bez mobilních technologií. 7. ročník měl poznáváme přírodu, laboratorní práce, mikroskop průzkum a mapování okolí školy, co tu žije a roste. 8. ročník člověk a zdraví první pomoc, aplikace záchranka, prevence užívání návykových látek, zdravý jídelníček, jak si poradit s krizovou situací v zahraničí, důležitá telefoní čísla. 9. ročník měl volba povolání, návštěva úřadu, práce práce s office, analýza vlastních schopností a dovedností, kam chci směřovat.

Letecká záchranná služba mě zaujala vyspělou technikou, která pomáhá šetřit čas. Dopraví lékaře za pacientem nejrychleji, daleko rychleji než sanitní vůz. Navíc pak dopravuje pacienta do nemocnice nejen velmi rychle, ale i pro pacienta pohodlně, neboť ve vzduchu letí helikoptéra přímo – bez zatáček, a hlavně se vzduchem pacient vyhýbá hrbolatým silnicím. Lékař má v helikoptéře podobné vybavení jako v sanitce a již tam může konat některé činnosti záchrany pacienta. Proto je také důležité, aby součástí záchranného týmu v helikoptéře byl zkušený lékař. Ten dokáže čas a techniku maximálně využít při záchraně života a zdraví pacienta.

Důležité je spojení helikoptéry jednak v rámci obsazení vzdušného prostoru, ale také s ohledem na přípravu v cílovém místě, nejčastěji přímo v nemocnici, kde se již lékaři mohou na pacienta správně připravit. Mohou tak mít informace například o tom, že je nezbytná okamžitá operace a v takovém případě již může být dopředu připraven operační tým a taky operační sál. Nebo můžou zajistit dopředu přítomnost specialisty; to při zranění hlavy, míchy a podobně. Právě Liberecká krajská nemocnice patří v tomto oboru neurochirurgie ke špičce a proto do Liberce jsou transportovány případy i z jiných krajů. Pacienti zde dostávají tu nejlepší péči. Znalosti a dovednosti lékařů a sester doplňuje i nový helioport přímo v nemocnici. Tím se zkrátila doba mezi přijetím pacienta záchrannou službou a jeho předáním nemocničnímu personálu. A taky ubylo dřívější přejiždění od helikoptéry sanitním vozem do areálu nemocnice. Každé přesedání, nebo spíše překládání pacienta je ztrátové časově, ale může být i zátěží na zdraví pacienta.

Helikoptéra je na rozdíl od sanitního vozu limitovaná povětrnostními podmínkami. Nově již zvládá noční lety, avšak bezpečnosti letu nesvědčí silné větry, mlhy, vánice a podobně. Pak je třeba vážit, aby do rizika nevstupovali záchranáři a zda-li by nebylo lepší použít sanitáři.

Pikula 8.A

U Japonska se srazila dvě americká letadla při doplňování paliva ve vzduchu

Pět příslušníků americké námořní pěchoty je pohřešováno poté, co se v noci na čtvrtek srazila dvě letadla při doplňování paliva ve vzduchu 300 kilometrů od japonského pobřeží. Japonské síly okamžitě zahájily pátrací a záchrannou operaci, ale zatím se podařilo zachránit jen dva ze sedmi lidí na palubách letadel.

Srazily se tankovací KC-130J Hercules, na jehož palubě byla pětičlenná posádka, s dvoumístným bojovým letadlem F/A-18D Hornet

Japonsko do pátrací akce zapojilo čtyři letadla a vrtulníky a tři lodě. Japonsko do pátrací akce zapojilo čtyři letadla a vrtulníky a tři lodě.Japonským silám sebeobrany a pobřežní stráži se podařilo dva příslušníky námořní pěchoty zachránit. Oba byli přepraveni do nemocnice a jsou ve stabilizovaném stavu.

Stroje F/A-18 a KC-130 navíc mají velký rozdíl v rychlosti letu, což tankování ve vzduchu komplikuje.

Schörm 8.A

Fantastická zvířata - Grindelwaldovy zločiny

Tento měsíc je pro milovníky ságy Harryho Pottera “důležitý“... protože vychází další díl fantastických zvířat! A tak tu na něj máme menší recenzi.

Nutno dodat, že pokud jste neviděli první díl, tak toho nejspíš moc nepochopíte.

Pokud vás zklamal první díl, tak nezoufejte! Tento díl sice navazuje na předchozí, ale objevuje se v něm spousta postav z Harryho Pottera (např. mladý Brumbál, Naginy a dokonce i předchůdce Belatrix Lestrangeové)...Samozřejmě se můžeme těšit taky na hlavní postavu z minulého dílu Mloka a jeho přátele. U Harryho Poterra byl hlavní záporák Voldemort a tady je to Grindelwald (kterého hraje Johnny Depp)...obě postavy jsou tak stejné a zároven tak jiné..no..to poznáte :)…

Každopádně jsme film už obě dvě shlédly a alespoň Andy se hrozně líbil. Jediná nevýhoda (jak pro koho) je ta, že díl skončí hrozně otevřeně, takže jak to všechno skončí se dozvíme až za 2 roky..protože mají vyjít na téma Grindelwald ještě dva díly. Bohužel..každý rok vyjde jen jeden..ale máme se na co těšit!

Duchoslavová, Jedlinková, 9.B

Black friday

Black Friday je marketingová akce, při které obchody rapidně sníží ceny produktů, vznikl v Americe. V Americe je Black Friday každoroční událostí, při které velké obchodní řetězce zahajují období vánočních nákupů. Koná se na konci listopadu, den po dnu díkůvzdání. V USA to není oficiální svátek, ale ve většině státech dostávají státní zaměstnanci volno. Název vznikl ve Philadelphii a popisuje velký dopravní zmatek, který tam tradičně následoval po dnu díkůvzdání. Některé obchody otevírají už od půlnoci a nakupující jsou často ochotni stát několik hodin v dlouhých fontách. Občas dochází k násilí a zraněním, někdy i smrtelným. Obchody často utrpí majetkové škody. Tržby se zvedly o 31,3 mld dolarů. V Česku zahájila každoroční slevy společnost Apple. V Česku je z něj stala reklamní akce zaměřená na slevy. Někteří prodejci zavádějí Black Friday i na jaře nebo v létě a často trvají více než jeden den. Také se v Česku stává, že jsou ceny nejprve zvýšeny a teprve potom proběhne zlevnění. Tento rok se oficiálně konal Black Friday v Česku 23. – 25. 11. 2018.

Dlouhá 9.A a Košková 9.B

Jak se děti připravují na Vánoce

Bára: Jak se těšíš na Vánoce?

Filip: Hodně.

Bára: Super. A jak se kupříkladu na Vánoce doma připravujete?

Filip: Dobře. Pečeme rohlíčky a perníčky a potom zdobíme stromeček.

Bára: Děláte venkovní výzdobu?

Filip: Jo! Zdobíme takový stromeček u domu, aby nám hezky svítil.

Bára: Co si přeješ k Vánocům?

Filip: Já bych si přál takovou tu kouli s bludištěm, kde musíte dostat kuličku do cíle.

Bára: Na co se těšíš o Vánocích?

Filip: Na dárky a na jídlo a taky na koledy a dávání prskavek na strom a na přátele kteří přijedou.

Bára: Dobrá. Děkujeme :)

Bára: Jak se těšíte na Vánoce?

Lucka T : Moc.

Lucka F: Strašně.

Bára: Jak se připravujete na Vánoce?

Lucka T: Zatím nijak, ale už chci psát dopis.

Lucka F: Já už svůj napsala.

Bára: Pečete cukroví?

Lucka F: Ano.

Lucka T: My pečeme perníčky.

Lucka T: A ještě míváme kapra. Vždy ho máme na Vánoce doma ve vaně.

Bára: Co si přejete pod stromeček?

Lucka T: Věci pro miminko a taky nějaké zvířátko, třeba morčátko nebo koťátko.

Lucka F: Nový telefon.

Bára: A no co se o Vánocích těšíte nejvíce?

Lucka T: Že budu s rodinou, protože se setkám s mými bratranci a sestřenicemi, které normálně nevídám.

Bára: To je hezké. Děkujeme. :)

Tichá 8.B

Gabryšová 8.A

BÁSEŇ - PROSINEC

V naší škole lesní,

zde se vůbec nesní.

Čas tu plyne jako voda

to však není žádná škoda.

Od začátku školního roku

uběhly čtyři měsíce.

Z toho jsme všichni trochu v šoku

písemek je tisíce.

Prosinec máme za sebou

známek už je mraky.

Čtyři měsíce jsou úlevou

šest nás čeká taky.

Musíme si je ale užít

čas na základní škole se nám nevrátí.

Rok nám ještě zbývá přežít

na střední škole se nám vše převrátí.

Kupková 8.B

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a copyright violation, please follow the DMCA section in the Terms of Use.