Mrs Dalloway Pdf Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Londra. Sıcak bir yaz günü Clarissa Dalloway o akşam vereceği büyük partiye hazırlanmaktadır. Aynı gün Hindistan'dan beklenmedik bir ziyaretçi gelir: İlk aşkı Peter Walsh. Onun bu apansız gelişi uzak bir geçmişin anılarını, eski arkadaşlıkları ve Clarissa'nın gençliğinde yaptığı tercihleri canlandırır zihninde. Bütün yaşamı, ilişkileri ve sıradan, tekdüze evliliğine götüren olaylar bir bir geçer gözlerinin önünden.

Mrs Dalloway Pdf

Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Londra. Sıcak bir yaz günü Clarissa Dalloway o akşam vereceği büyük partiye hazırlanmaktadır. Aynı gün Hindistan'dan beklenmedik bir ziyaretçi gelir: İlk aşkı Peter Walsh. Onun bu apansız gelişi uzak bir geçmişin anılarını, eski arkadaşlıkları ve Clarissa'nın gençliğinde yaptığı tercihleri canlandırır zihninde. Bütün yaşamı, ilişkileri ve sıradan, tekdüze evliliğine götüren olaylar bir bir geçer gözlerinin önünden.

Clarissa çevresinde sürüp giden hayata ve o hayatın içindeki sayısız insana odaklanırken, yazar da çeşitli karakterler arasında gidip gelir ve onların yaşadıklarını Mrs. Dalloway'in akıp giden gününün içine yerleştirir. Virginia Woolf, 'Clarissa Dalloway'in hayatında bir gün' ü, en yetkin temsilcisi olduğu bilinçakışı tekniğiyle anlattığı bu romanında, erkekle kadın ve iki kadın arasındaki ilişkilere de bir pencere açıyor; karakterlerin her birinin iç dünyasına okuru da dahil ediyor; geçmişe ait benzersiz ama acı veren imgeleri bugünün imgelerine katıyor, toplumun dayattıklarının altında boğulan arzuları incelikle işliyor. Hayatı ve dış dünyayı her bir karakterinin gözünden ve zihninden muhteşem bir çözümlemeyle sunarken, zamanının ruhunu da başarıyla yansıtıyor.

Mrs. Dalloway, Türkiye'de ilk yayımlanışından 35 yıl sonra İlknur Özdemir'in çevirisiyle yeniden okurlarıyla buluşuyor.

Mrs Dalloway Kitabını aşağıdaki adresten Pdf olarak indirebilirsiniz.

http://www.pdfkitaplariindir.com/mrs-dalloway-pdf-indir-3.html

Mrs Dalloway Kitabı İncelemesi

Mrs. Dalloway, Virginia Woolf'un bilinç akışı yöntemini en iyi işlediği kitaplarından bir tanesidir. İlk kez 1925 yılında yayımlanmış olan bu romanı, Virginia Woolf'un bilinç akışı yöntemini en yetkin biçimde kullandığı kitabı olup, yirminci yüzyılın en modernist yazarlarından biri olarak kabul edilmesini sağlamıştır. İçinde çok fazla olay örgüsü barındırmamasına rağmen Virginia Woolf'un okuması en keyifli kitaplarından biri olduğunu söyleyebilirim. Tabii pek akıcı bir kitap olmadığından bir solukta değil de, sindire sindire okunması gereken bir kitap.

Kitabın konusuna gelecek olursak, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Londra'da yaşayan Clarissa Dalloway’in bir günü anlatılmakta. Yazarın feminist düşüncelerinin kırıntılarına ve eşcinsel eğilimlerinin işaretlerine de bu kitapta rastlamak mümkün.

Kitap, o akşam evinde bir parti verecek olan Clarissa Dalloway’in parti için çiçek almaya her zaman gittiği çiçekçiye gitmek üzere yola çıkmasıyla başlar. Clarissa Dalloway, yirmi yılı aşkın bir zamandır Westminister'de kocası Richard Dalloway ve kızları Elizabeth ile yaşamaktadır. Çocukluğu ve ilk gençliği Bourton'da geçmiş olan Mrs. Dalloway, eski zamanlarda sevgilisi Peter Walsh ile evlilik planları yapmış olsa da, sonrasında Peter ile araları bozulmuş ve o da muhafazakar parti üyesi olan Richard Dalloway ile evlenmiştir. Kocası ile arasında aşk bağı olmasa da, birbirlerine karşı derin bir saygı ve sevgi duymaktadırlar. Çiçekçiye giderken Londra sokaklarında işte bunları düşünmektedir Mrs. Dalloway. Peter Walsh ile evlenmemesinin kendisi için en iyisi olduğunu düşünür. Yıllar önce ülkeyi terk edip Hindistan'a gitmiş olan Peter Walsh'ın da bu günlerde döneceği haberini almıştır aynı zamanda.

Birçok çeşit çiçekten en güzellerini satın alan Clarissa Dalloway, eve dönerken hayli pahalı ve yeni görünen bir arabanın Londra sokaklarında ilerlemekte olduğunu görür. Herkesin dikkati bu araba ve stor perdelerin çekilmiş olduğu camların arkasındaki gizemli kişidedir. Kimi bu arabanın kraliçeye, kimisi de başbakana ait olduğunu düşünmektedir. O sırada çiçekçinin olduğu sokaktan geçmekte olan Septimus Warren Smith ve İtalyan asıllı güzel karısı Lucrezia da hikayeye dahil olurlar. Septimus Warren Smith, Birinci Dünya Savaşı sırasında en yakın arkadaşı ve kadim dostunun ölümüne şahit olmuş, bu nedenle büyük travmalar atlatmıştır. Fakat yaşadıklarının etkileri hala devam etmekte, geçirdiği savaş ve ölen arkadaşı ile ilgili hayaller görmektedir. Arada sırada da kendi kendine yüksek sesle tuhaf ve birbirinden alakasız şeyler söyleyen Septimus için karısı Lucrezia çok endişelenmektedir. Onu Lonra'nın en tanınmış psikiyatrlarından birine götürür, Doktor Lucrezia'ya Septimus'un durumunun hayli kötü olduğunu, bir kliniğe yatırılıp orada tedavi görmesi gerektiğini söyler. Bunu öğrenen Septimus iyice kötüleşir ve o günün ilerleyen saatlerinde pencereden atlayarak intihar eder.

Clarissa eve döndüğünde akşamki partide giyeceği yeşil elbisenin sökük yerini onarmak üzere odasına çıktığında, dış kapının çalındığını duyar. Gelen Peter Walsh'dır. Biraz sohbet ederler, fakat ikisi de aynı konulara değinmekten çekinmiş, yalnızca bazı yüzeysel konular hakkında konuşmuşlardır. Clarissa eski dostu Peter'i akşamki partiye davet eder.

Akşam olup da davetliler birer birer gelmeye başladığında, gelenler arasında Sally Seton da vardır. Sally Clarissa'nın eski dostlarından biridir. Aynı zamanda en iyi dostudur. Davetliler arasında önemli devlet adamları olduğundan Clarissa partinin kötü geçeceğinden, her an kötü bir şey olacağından çok endişelidir. Bu nedenle parti boyunca eski dostları Peter ve Sally ile pek ilgilenemez. Parti Clarissa 'nın endişelerinin aksine gayet iyi geçmektedir, fakat davetliler arasındaki Septimus'un doktorunun Septimus' un intihar haberini almasıyla herkesin morali bozulur. Clarissa Dalloway Septimus hakkında düşünürken bulur kendini. Yaşamını, geçmişini, seçimlerini sorgular. Kendini Septimus Warren Smith ile özdeşleştirir, kendisini onun yerine koymuştur. Sonuçta nedenler farklı olsa da, yaşamlarının gidişatı, ruhsal problemleri ikisinin de ortaktır. Lakin Septimus bir farkla, intihar etmeyi göze alabilmiştir.

Mrs Dalloway Oku

Mrs Dalloway Kitabı Okuyucu Yorumu

Yorum-1

Yaşam ve ölüm... Hayatın yapıtaşları, biri olmasa diğeri eksik kalacak. Bu iki metaforun altında okuyoruz Mrs. Dalloway'ı. Mrs. Dalloway yaşamı simgelerken Septimus ölümü simgeliyor kanımca. Biri yaşarken ölüyor, diğeri ölümüyle bir başkasına yepyeni bir yaşam sunuyor, Septimus yani karısı Lucrezia'ya. Kitapta bir günü okuyoruz. Evet, sadece bir gün aslında 24 saar bile değil. Şu meşhur bilinçakışı tekniğiyle yazılmış bir kitap. Salt bir olayı değil, o olayı yaşarken kahramanların bütün iç dünyasının analizini dinliyoruz kahramanın ağzından. Bu yüzden okumak biraz zor gelebilir. Ama ilk 40 sayfasını atlattıktan sonra çok daha keyifli hale geliyor. Ben sık sık geri dönüşler yaşadım. Ama sonuçta zevk aldım mı, evet kesinlikle.

Yorum-2

Bilinçakışı tekniğiyle yazılmış bir Woolf kitabı. Kitap aslında tam günü bile anlatmıyor. Mrs. Dalloway ve Septimus kitabın ana karakterleri, her ne kadar kitabın adı Mrs. Dalloway olsa da. Zaten ilk başta kitabın adı The Hours olarak belirlenmiş ama sonradan değişmiş. Zaten okurken sürekli bir Big Ben faktörünü görceksiniz. Kitap, sayısız karakterin arasında gider gelir. Akıp giden zamanda karakterler tesadüfler sonucu birbirine bağlıdır. İlk 40 sayfadan sonra kitap daha anlaşılır hale geliyor. Çok sevdim. Ve çevirisi de öyle karmaşık değil.

Yorum-3

Bilinç akışı olduğu içi doğal olarak anlaşılması çok zor bir roman. Ama o kadar sürükleyici ki, 50 sayfa okuduğumu bile anlamıyordum. Bir roman hem bu teknikle yazılıp, hem nasıl sürükleyici olabilir diyorsunuz. Kitabın olay örgüsünü anlamayı beklemeyin ama konu bariz belli kitabın arkasında yazdığı gibi. Peter Walsh yani ilk aşkı beklenmedik bir şekilde çıkıp gelir. Ve ikisi arasında geçecek olayların ve o olaylara bağlı zincirleme bir sürü olay. Araya girerek (Yazar bu romanda intihar edeceğini sayfa 198'de ciddi ipuçlarını veriyor bence) Emily Brönte'den bahsetmesi'de çok hoştu. Kitapta o kadar çok karakter var ki, bir an karakter denizinde yüzüyorum zannettim. Gerçekten o kadar karakteri tahlil etmek çok zor. Kim kimdi ne yapar ne eder bunları anlamak imkansız diyebilirim. Başta dediğim gibi bir çırpıda okunabilecek bir roman değil Mrs. Dalloway. Ama atmosferi şahane. Kelimelerin hepsi belkide yıllarca düşünülüp yazılmış. İkili ilişkileri ne kadar güzel anlatmış Mrs. Woolf. Sadece bunları okumak bile size yetebilir kanısındayım. Sonuç olarak anlaşılması zor ama harika bir roman okudum. 1001 kitap içinde olması da sizi heyecanlandırır düşüncesindeyim. İyi okumalar. !

Yorum-4

Mrs. Dalloway, Woolf okumaya başlamak ve bilinç akışı tekniğiyle tanışmak için çok uygun bir kitap. Kitaba kendinizi kaptırıp içine girebilirseniz okurken adeta Virginia Woolf oluyorsunuz, onun beyniyle düşünüyorsunuz. Ama bilinç akışı tekniği okumaya alışkın olmayanlar için biraz zorlayıcı bir kitap olabileceğini de belirtmek isterim.

Yorum-5

Yazar, Clarissa Dalloway'in bir gününü , bilinç akışı tekniği ile anlatmış ve bir çok karakteri, Mrs. Dalloway'ın bir gününün içine yerleştirirken karakterler arası bağları da kuruyor. Sessiz sakin bir ortamda kendinizi kitabın içine sokabilmeyi başarırsanız daha kolay okunabilir bir kitap aksi takdirde, hiç bölüm ayrımları olmaması ve her bir parağrafın nerdeyse bir sayfa olduğu ve karakterlerin çokluğu ve isimlerin bazen sadece ön ad bazen de soyadları ile verilmesi, okunmayı zorlaştıran faktörler. Bu teknikle -Bilinç akışı karakterin düşünme eylemini olduğu gibi aktarmaya çalışan bir edebi tekniktir - yazılmış bir kitap okumak isteyenler için tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

Yorum-6

Yaşam ve ölüm iç içe romanda. Bu ölüm ve yaşamın iç içe olması belki de zor okunan bir roman yapmış, Mrs. Dalloway'i. Çok kalın bir kitap olmamasına rağmen bir haftada ancak okuyabildim. Yazar romanı bölümlere ayırmadığı için bu da okumayı güçleştiren bir unsur. Bazı satırları dönüp tekrar okudum ve cümleleri iyice anlamlandırmaya çalıştım. Virginia Woolf aslında ciddi bir zaman yaratarak okunacak bir yazar. Öyle otobüste, sağda solda okunamıyor. Ancak ben kendi adıma, bu kadar geç Woolf okuduğum için hayıflanırken, aslında farkında olmadan doğru bir iş yapmışım. Daha gençken okusam hem bu kadar sabırlı olmayabilirdim, hem de bazı şeyleri fark edemeyebilirdim.

Yorum-7

Bilinç akımı tekniği kullanılarak yazılmış bu romani okurken başlarda kafam hayli karışmıştı. Karakterleri tanıdıkça taşlar yerine oturmaya başladı:) tek bir günde, bir sehirde belli başlı kişiler etrafında şekillenen ve onların iç manolaglariyla zenginleştirilmiş bu romanda beğenmediğim tek yan fazla benzetmeye yer verilmeliydi diyebilirim. Tek bir günde geçtiği ve sürekli saat vurgusu yaptığı için yazar kitabın ismini ilk başta "saatler" koymak istemiş sonra vazgeçmiş. Yazarın okuduğum ilk romanıyla devamı gelicek. Beğendim.

Yorum-8

Kitabı nihayet bitirdim. 200 sayfa olmasına rağmen bayağı uzun bir süre elimde durdu kitap.

Her neyse kitabın konusu hakkında bilgi verecek olursam;

Romanda, bir kadının (Clarissa Dalloway) bir gün boyunca yaşadıklarını, düşündüklerini zaman zaman geriye dönüş yöntemiyle anlatılışına şahit oluyoruz.

Clarissa Dalloway'in akşam evinde vereceği parti için çiçek almak üzere dışarı çıkması ile roman başlıyor. Ve biz Mrs. Dalloway'in zihninde geçmiş-günümüz arasında gel-gitlerle hikayeyi okumaya devam ediyoruz.

Şunu söylemek istiyorum ki başlangıçta bu zihinsel anlatımdaki gel gitler biraz kafamın karışmasına sebep olmuştu. Fakat bir süre sonra yazarın bu anlatımına alışıyorsunuz ve hikaye akmaya başlıyor. Elli sayfa okudum hala bir şey anlayamadım diyen insanlar bile olabilir, gerçekten adapte olmak biraz dikkat istiyor.

Metin boyunca Septimus ile hiç karşılaşmayan(çiçekçi çıkışı farkında olmadan aynı sokaktan geçmeleri hariç) Clarissa arasında bir bağ kuruluyor kitabın ikinci yarısında. Akşam parti de ise Septimus'un ölüm haberini alan Clarissa kendini Septimus'un yerine koymaya başlıyor. Clarissa'nın mutsuz evliliği, erkeklerden fazla kadınlara ilgi duyması gibi etkenler sebebiyle roman boyunca kafasında ölüm ile ilgili düşünceler olduğunu seziyorsunuz zaten . Bu sebeple intihar eden bir kişiyle özdeşleşmesi o kadar da şaşırtıcı gelmiyor.

Son olarak;Filmde Virginia Woolf ve eşi Leonard Woolf arasında geçen bir konuşmadan alıntı yaparak bitirmek istiyorum,

L: Neden biri ölmek zorunda?

V: ...

L: Kitabında biri ölmek zorunda mı?

V: Hı..hı

L: Neden? Bu aptalca bir soru mu? Yoksa bunu aptalca yapan ben miyim?

V: Hayır, hem de hiç.

L: Eee?

V: Kalanların hayata daha çok değer vermesi için biri ölmeli. Zıtlık yaratmak için...

L: Peki kim ölecek?

V: ....

L: Söyle?

V: Şair ölecek... Hayalperest...

Yorum-9

Mrs. Dalloway- Virginia Woolf

Okuduğum en ilginç romanlardan biriydi. Birkaç kez okumayı bıraktım, okuması çok zor gelmişti. Sessiz ortamda sakince okunması gereken bir roman olduğuna karar verdim ve sonunda bitirdim. :)

Roman aslında kitabın arkasındaki yazılanlar gibi. Tek bi gün anlatılıyor hatta birkaç saat. Mrs. Dalloway'in vereceği bir parti ve ansızın şehre gelen ilk aşkı ile karşılaşması. Bu karşılaşmadan sonra canlanan mazi. Yazarın ölümle ilgili düşünceleri yine bir iki karakter üzerinden işlenmiş. En çok ilgimi çeken yerlerdi bu düşünceleri.

Romanda karakter cümbüşü var desem yeridir. Bilinçakışı tekniği kullanılmış. Bu kadar uzun sürede ve zor okumamın sebeplerinden biride bu sanırım. "Kim kimdi? ne yapıyordu?" Diye defalarca önceki sayfalara dönüş yapmışımdır.

Tüm karakterlerin bir şekilde zihnine girip ruhunu yaşıyorsunuz. Sanırım romanı anlatabileceğim en iyi cümle bu.

İnsanın hissettiği tüm duygular yansıtılmış, aşk, sevgi, ego, nefret, kıskançlık,özlem ve dahası.Gündelik bir hayatta aklımızdan bir çok his geçer dilimize dökmediğimiz, bu romanda hissettiğim buydu. Okurken karakterlerin ruhuna büründüğümü hissettim.

Okumaya ilk başladığım zaman zorlanmış olsamda diline alıştıktan sonra benimsedim. Dalgalar isimli romanı merak ettiklerim arasında. Yakında onu okumayı düşünüyorum.

Yorum-10

Bu kadar çok kişinin bulunması ve yazar hanım efendinin de hepsinin zihinlerini bize çırılçıplak bir şekilde anlatması fevkalade. Ama ben biraz daha Septimus'ın intihar etmeden önce zihninden geçenleri okumak isterdim. Sağlık olsun.

Mrs Dalloway Pdf

Mrs Dalloway Kitabından Alıntılar

Alıntı-1

Bir şey yapmak için başka nedenler aramak çok budalacaydı. Keşke Richard gibi her şeyi salt o şeyi yapmak için yapanlardan olsaydım, dedi; oysa, diye düşündü karşıdan karşıya geçmeyi beklerken, yaptıklarımın yarısını sadece yapılması gerektiği için yapmıyorum; insanların şunu ya da bunu düşünmelerini sağlamak için yapıyorum; tam anlamıyla budalalıktı, biliyordu bunu, çünkü hiç kimse bir an bile etkilenmiyordu.

Alıntı-2

Artık kimsenin hakkında konuşmayacaktı, böyleydiler, şöyleydiler demeyecekti kimse için. Çok genç hissediyordu kendisini; aynı zamanda ihtiyar. Hem her şeyi bir bıçak gibi delip geçiyordu; hem de her şeyin dışındaydı, sanki dışarıdan öylece izliyordu olan biteni.

Alıntı-3

Ölüm, bir meydan okuyuştu. Ölüm, iletişim kurma çabasıydı, insanlar, nedense kendilerinden kaçan öze ulaşmanın olanaksızlığını hissediyorlardı; yakınlık uzağa düşüyordu; daha az kendinden geçiyordu insan, yalnız kalıyordu. Ölüm bir kucaklaşmaydı.

Alıntı-4

“Zaman direklere çarpar. Kalakalırız. Duygudan yoksunuzdur, insanın gövdesini ayakta tutan, artık alışkanlıkların iskeletidir. O da bomboştur zaten."

Alıntı-5

Şimdi dünyada hiç kimse için şöyledir ya da böyledir demeyecekti. Kendini çok genç hissediyordu; aynı zamanda da inanılmaz yaşlı. Her şeyin içinden bir bıçak gibi keserek geçiyordu; aynı zamanda da dışarıdan bakıyordu her şeye.

Alıntı-6

Ne var ki yaptıklarının yarısını sadece gerekli olduğu için değil düşünmelerini sağlamak adına yapıyorum, diye düşündü karşıya geçmeyi beklerken, oysa bunun büyük budalalık olduğunun kendisi de farkındaydı (trafik polisi elini kaldırdı), çünkü kimse, bir anlığına olsun, aldanmıyordu. Ah keşke hayatını yeni baştan yaşayabilseydi! Kaldırıma adımını attı, hatta bambaşka görünseydi!

Alıntı-7

Durmaksızın gerçek olanın üstüne çıkan, yanında yürüyen, yüzlerini onun önüne koyan hayaller böyledir; yalnız yolcuya sıklıkla boyun eğdirir, dünya duygusunu, geri dönme arzusunu onun elinden alır, sanki bütün bu yaşama hevesi yalınlığın kendisiymiş gibi öncekilerin yerine ona genel bir huzur verir; sayısız şey bir tek şeyde birleşmiştir; adeta gökten ve dallardan yapılma bu figür, çırpıntılı denizden yükselmiştir, dalgaların içinden çıkan bir şekil muhteşem ellerinden şefkat, anlayış dağıtır, günahları bağışlar gibidir.

Alıntı-8

"Yalnız, tek başına kalma isteği, iç rahatlığına kavuşma isteği, bu çirkin, bu zayıf, bu donuk, bu zavallı cücelerin, bu kadınlarla erkeklerin ötesindeki bir şeye duyulan istek."

Alıntı-9

Dışarda ağaçlar, havanın derinliklerinde ağ gibi sürüyorlardı yapraklarını; odayı su sesi doldurmuştu ve dalgalardan şakıyan kuşların sesi geliyordu. Doğa bütün hazinelerini boşaltıyordu üstüne; sedirin üstünde duruyordu eli; denizde, dalgaların sırtında da böyle cansız yüzerdi eskiden, ta uzaklardan köpeklerin havlamaları duyuluyordu. O zaman gövdenin içindeki yürek, korkma artık derdi, korkma artık.

Alıntı-10

Artık korkma, der yürek, yükünü bütün kederler için, içini çeken bir denize boşaltarak ve sonra yenilenir, başlar, toplar, bırakır. Ve oradan geçen arıya sadece beden kulak verir; çatlayan dalgaya; havlayan, uzaklarda havlayıp duran köpeklere

Mrs Dalloway Pdf indir

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.