***TEDU KÜTÜPHANE SUNAR NİSAN 2017/SAYI 3

Her yıl mart ayının son haftası kutlanan kütüphane haftası, bu yıl “Üçüncü Mekan Kütüphaneler : Yeni Roller, Yeni Yaklaşımlar” temasıyla kutlandı.

TEDU Library olarak biz de kütüphane haftası kapsamında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde düzenlenen "Sosyal Ağlar ve Kütüphaneler" konulu panele katıldık.

Ayrıca bu sene kütüphanecilik alanında önemli bir işbirliği ve fırsat platformu sunan, ülke genelinde bütün akademik kütüphanelerin katılımıyla gerçekleşen ANKOSLink 2017'ye katılım gerçekleştirdik.

Peki ANKOS nedir?

ANKOS: Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu

ANKOS, üniversite ve araştırma kütüphanelerinin en uygun fiyatla, en fazla e-bilgi kaynağına erişimlerini sağlamak, ölçek ekonomisi çerçevesinde bu ürünlere yapılan yatırımı paylaşmak, Türkiye’deki akademisyen ve öğrencilerin küresel bilgi ağına en üst düzeyde erişimlerini gerçekleştirerek, eğitim ve araştırmaya kütüphanelerin desteğini arttırmak için ortak çalışmalar yürüten bir işbirlikçidir.

5-8 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleşen etkinlikte, yurt içi ve yurt dışından gelen konuşmacılar kütüphaneciliğin çeşitli konularında panel, konferans ve sunumlar gerçekleştirdi.

ANKOSLink'te alanla ilgili birçok yayınevi, veri tabanı şirketleri ve alanla ilgili firmalar da stand kurarak hem yeni ürünlerini tanıtma fırsatı buldu hem de iş birliği imkanı sağladı. Kütüphanemizin güvenlik sistemlerini satın aldığı Gemini firması yeni ürününü tanıtırken aynı zamanda da bir çekiliş düzenledi. Çekilişte kütüphane uzmanımız Melek Öz kahve makinesi kazandı:)

Gemini firma yönetici ve çalışanlarıyla Melek Öz

Bilgi okuryazarlığı nisan ayı eğitimlerimiz:

Her yıl gerçekleştirdiğimiz eng 101-102 eğitimleri bahar yarıyılının ilk haftasında, Hande Hanay Atasagun tarafından gerçekleştirildi. Eğitimlerde kütüphemiz hakkında genel bilgiler verilirken, kullanıcıların arama davranışlarına yön verecek uygulamalar yapılarak, sağlıklı bir sorgulama formalasyonu nasıl hazırlanır, nasıl tarama yapılır, Turnitin kullanımı vb. konularda kullanıcılara bilgiler verildi.
Kütüphane eğitimleri kapsamında bu sene ilk defa bibliyografik bilgileri saklamak, yönetmek ve verileri bulmak için kullanılan EndNote veri tabanı egitimini gerçekleştirdik. Egitimi Enes Çelik verdi. EndNote veri tabanıyla ilgili daha detaylı bilgi için kütüphanemize başvurabilir ya da asagıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.
GPC 472 Capstone Project dersi kapsamında gerçekleştirilen "Bilgi okuryazarlığı, EndNote, Turnitin ve Ithenticate veri tabanlarının kullanımı" eğitimleri Merve Eryılmaz tarafından gerçekleştirildi.
Eğitim sonrası çekilmiş bir fotoğraf.
Türk Eğitim Derneği çalışanlarına, Merve Eryılmaz ve Enes Çelik tarafından bilgi okuryazarlığı, EndNote, Turnitin ve Ithenticate veri tabanlarının kullanımı hakkında eğitim verildi.

Nisan ayı içinde felsefe, sosyoloji, antropoloji, tarih, Türkçe roman, çeviri romanlar, psikoloji konularında bizim derlediğimiz ve sizin bize ulaştırdığınız listelerden oluşan 400 kitap, kütüphane raflarındaki yerini almıştır.

Siz de koleksiyona katkıda bulunmak isterseniz lütfen kitap istek formu doldurup bizimle paylaşın.

D blok kütüphanemizde;

Ayın en çok okunan kitaplarından oluşan "SİZ BUNLARI ÇOK SEVDİNİZ" köşesi ve

Kütüphanemize yeni gelen kitapların yer aldığı "TAZE GELDİ" köşesi oluşturduk.

**Siz Bunları Çok Sevdiniz köşesi otomasyon sistemimizden aldığımız aylık raporlara göre oluşturulmaktadır.

B blok kütüphanemizde "süresiz süreli yayın" köşesi oluşturduk.

Süresiz süreli yayın köşesi nedir?

Kütüphanemize bağış yoluyla gelen, fakat bizim dermemize uygun olmadığı için koleksiyonumuza dahil edemediğimiz, geçmiş ve şimdiki zamanlı dergileri sergilediğimiz bir köşedir.

B blok kütüphanemizdeki süreli yayınlar bölümünden dergileri inceleyebilir, beğendiğiniz dergiyi alabilirsiniz.

Dilerseniz siz de artık okumadığınız dergilerinizi dergiliğe bırakıp, başkalarının okumasına katkıda bulunabilirsiniz.

Deneme veri tabanı olarak erişimimize açılan English Language Learner Reference Center (Read It!) veri tabanından haberiniz var mı?

Read It! veritabanı, temel düzeyde İngilizce dil bilgisi ve okuma yetisi olan ve bunu geliştirmek için farklı konularda okuma materyaline ihtiyaç duyan kullanıcılara özel tasarlanmıştır. Özelleştirilmiş makaleler ve alıştırma quiz’leri dil öğrenimini destekler ve okuma becerisini geliştirir. Ayrıca, temel bilgi oluşturma, araştırma yapma ve çalışma yeteneklerini geliştirme konularında yardımcı olacak kaynaklar da Read It! içerisinde bulunmaktadır.

Son Erişim Tarihi: 17 Mayıs 2017

Peki staj blogumuzdan haberiniz var mı?

Blogumuz, yaz dönemi ve bahar dönemi olarak iki dönem halinde kütüphanemizde staj yapan Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü öğrencilerinin deneyimlerini anlattığı "öğrenci gözünden kütüphanecilik: TED Üniversitesi Ayşe Ilıcak Kütüphanesi" tadında bir blogdur.

Şu anda Hacettepe Üniversitesi'nden gelen stajyerimiz Burcu, TEDU Library'deki deneyimlerini anlatıyor.

Bahar yarıyılıyla birlikte var olan koleksiyona ek olarak, 8 yeni basılı dergi aboneliği başlattığımızdan haberiniz var mı?

Dergiler;

  • Altyazı
  • Populer Mechanics
  • Reader's Digest
  • House Beautiful
  • Interior Design
  • Food and Travel
  • Architectural Digest
  • Digital Age

2017 1. çeyrekte;

B ve D blok kütüphanemizi 20.853 TEDU'lunun kullandığını,

B blok kütüphanemize ise dışardan 2.079 kişinin geldiğini

biliyor muydunuz?

Merhamet zulmün merhemi olamaz! İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer. Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur. Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi... Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor. (Tanıtım Bülteninden)

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak "suç" işler. Böylece yeniden "hissetmeye" başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, "hayatın en dibindeki lağımlara" sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır. (Tanıtım Bülteninden)

Yola "önemsiz bir hayvan" olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor? Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı? Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor? İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı? Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı? Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens'in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur. (Tanıtım Bülteninden)

“Ben bu anı daha önce de yaşamamıştım sanki…” Gül bahçesi maziye, kanlı bir yolculuk… Kan ve Gül, fantastik bir polisiye. Rengini kandan, kokusunu gülden alan bir roman. Ziyadesiyle hazin, epey hareketli, hayli komik. İkinci sınıf aşk romanları çevirmeni, orta sıklet avare Aziz, bir yangında küle dönüşmek üzereyken, zamanda yolculuk yaparak yirmi yıl öncesine döner; üstelik yirmi yaş gençleşmiş bir halde. Henüz işlenmemiş bir cinayeti çözmek üzere harekete geçmesi pekâlâ mümkündür. Karizmatik sosyopat Abdül’ün hayatını kurtarması galiba iyi olacaktır. Mazi tesisatını tamir edebilirse, hayatı, istikbal musluklarından temiz ve tazyikli bir su gibi akacaktır. Biricik aşkı Nergis’ten hiç ayrılmayacak, kızı Zeynep’e hakkıyla babalık edecektir. Peki, bu amatör dedektif, kaderin hükmünü değiştirebilecek midir? Maktulü kurtardığına, katili bulduğuna memnun olacak mıdır? Geleceği görmek mi daha zordur yoksa geçmişi mi? Kara mizah ustası Alper Canıgüz, beşinci romanında, kurgu ve anlatımdaki yetkinliğini bir adım daha öteye taşıyor. Gelecek, bazıları için, hakikaten de uzak bir hatıradan ibarettir. Böyleleri açısından varoluş, hayatın meşum bir noktasında, şimdiki zamandan ileriye doğru uzanan bir yol olmaktan çıkıp, onları geçmişle gelecek arasına sıkıştıran bir hapishaneye dönüşmüştür. Bu, trajik bir hal midir? Herhalde öyledir. Fakat burada bize düşen, kimseyi yargılamak değil; bir köle, ama muhakkak ki pek isyankâr bir köle saymak gereken insanın hazin kaderine dair bir hikâye anlatmak. O yüzden, gelin, az önce sözünü ettiğim iflah olmaz türün bir mensubu sıfatıyla, size her şeyi ta en ortasından başlayarak anlatayım. Evlendiğim ve boşandığım tarih, nikah dairesindeki memur ve avukatımızın tuhaf ve müşterek bir cilvesiyle, aynı güne denk gelmekteydi. Doğum 17 Ocak 1995, ölüm 17 Ocak 2004. Dokuz sene; flört dönemimiz de hesaba katılınca, on altı. Flört ne demekse? “Ayrılık acısından kurtulmak için gereken süre, birlikte geçirilenin yarısı kadar” demişti bir arkadaşım Nergis’le boşandığımızda. O zamanlar sekiz seneyi kendimi öldürmeden ya da ne bileyim, en iyi ihtimalle aklımı kaçırmadan geçirebileceğime pek ihtimal vermemekteydim ya, yuvamızın yıkılışının onuncu sene-i devriyesini geride bıraktığım günlerde, o arkadaşımın bu teoriyi belki de beni teselli etmek için uydurduğunu düşünmeye başlamıştım. Çünkü bu aşkın, bu sevdanın üstünden kış geçiyor, bahar geçiyor, yaz geçiyor, ömür geçiyor lâkin kalbimdeki yara geçmiyor, geçemiyordu. (Tanıtım Bülteninden)

Bir pazar sabahı Rıfat günlerin aynı kaba damlamadığını fark etti. "Günler damlıyor ama aynı kaba değil," dedi. Gökyüzüne baktı: Boştu. Hiç bulut yoktu, aslında hiçbir şey yoktu. Çağımızın çıplak güneşi her şeyi yok etmişti, enginliği, bulutları ve kuşları… Maviyi bile yok etmişti, sonra da sırasıyla diğer renkleri, bazı sesleri, kelimeleri ve anlamları. İnsan bu yoklukta yeni bir şey söyleyemez, olsa olsa kendini tekrar ederdi. Rıfat, zamanımızın bir kahramanı gibi, bir niteliksiz adam gibi, bir aylak adam, bir lüzumsuz adam gibi, bir "R." gibi, geziyor hayatın içinde. Hayat, arada Rıfat'ın dükkânına da uğruyor. Rıfat, filmleri, kitapları, hayalleri, fikirleri, dertleri, mes'eleleri de geziyor. Ortaya sorulmuş soruları üzerine alınıyor, bazı. Neyin peşinde bu adam? Rıfat, bir hikâyenin içinde midir, anlamaya çalışıyor, insanın bir hikâyenin içinde olduğunu anlamasının yolunu arıyor… Seyrek yağmura şemsiye açılır mı? (Tanıtım Bülteninden)

Yaz tatilinde kitaplarınızı uzun süreli ödünç alabileceğinizi biliyor musunuz?

Detaylar için lütfen kütüphaneciye danışın

Credits:

Created with images by Hans - "field of rapeseeds oilseed rape blütenmeer" • Pezibear - "book font old" • emdot - "day in the life: and the colored girls sang doo do doo" • Pexels - "advertisement advertising background" • cogdogblog - "Morning Light on the Books" • Alexas_Fotos - "angel guardian angel heart" • kconcha - "magazine colors media" • LeeChangmin - "glasses fluke-angel therapy glasses glass" • kaboompics - "pencils writing write" • Etouale - "domestic animal rodent gerbil" • Môsieur J. [version 9.1] - "Up" • Daria-Yakovleva - "drink background cocktail"

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.