Savaş Sanatı Pdf Savaş Sanatı Kitabı Hakkında Genel Bilgi Kitap Sun Tzu tarafından M.Ö. 6. yüzyılda yazılmıştır ve savaş taktikleri ve detayları hakkındadır. Sun Tzu’nun yaşadığı zaman tam bilinmemekle birlikte, Çin’de İ.Ö’den önce 5. İle 3. Yy arasında yaşadığı düşünülmektedir. Kitap 13 bölümden oluşur. Her bölüm ilgili konunun detaylarını ve stratejilerini içerir. Bazı konular şöyledir: Planlama, Savaşın Maliyeti, Savaşta Strateji, Taktik Değiştirme, Gücün Kullanımı… Bu başlıklar altında bir savaşta vahşete gerek kalmadan tamamen zeka ve taktikle savaş kazanma öğretilir. Günümüzde ekonomi ve iş dünyasında bir rehber olarak kullanılmaktadır kitap. Yazıldığı zamandan bu yana askeri alanda da çok başvurulmuş bir kaynak olmuştur. Savaş Sanatı Kitabını Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz.

Savaş Sanatı Pdf

Savaş Sanatı Kitabı Hakkında Genel Bilgi

Kitap Sun Tzu tarafından M.Ö. 6. yüzyılda yazılmıştır ve savaş taktikleri ve detayları hakkındadır. Sun Tzu’nun yaşadığı zaman tam bilinmemekle birlikte, Çin’de İ.Ö’den önce 5. İle 3. Yy arasında yaşadığı düşünülmektedir. Kitap 13 bölümden oluşur. Her bölüm ilgili konunun detaylarını ve stratejilerini içerir. Bazı konular şöyledir: Planlama, Savaşın Maliyeti, Savaşta Strateji, Taktik Değiştirme, Gücün Kullanımı… Bu başlıklar altında bir savaşta vahşete gerek kalmadan tamamen zeka ve taktikle savaş kazanma öğretilir. Günümüzde ekonomi ve iş dünyasında bir rehber olarak kullanılmaktadır kitap. Yazıldığı zamandan bu yana askeri alanda da çok başvurulmuş bir kaynak olmuştur.

Savaş Sanatı Kitabını Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz.

http://www.pdfkitaplariindir.com/savas-sanati-pdf-indir.html

Savaş Sanatı Kitabının Konusu

'Savaşta usta asker sinirlenmeyen askerdir. Zaferde usta asker korkusuz askerdir. Bu nedenle akıllı olan savaşı önceden kazanır, oysa cahil olan kazanmak için savaşmak zorundadır.' Kitaptan olan bu alıntıdan da anlaşılacağı gibi, savaşmadan savaş kazanma sanatını ve inceliklerini konu alır bu kitap. Bu kitaptaki detayları sadece savaş için kullanmak haksızlık olur. Bütün hayatımıza uygulayabileceğimiz detaylar kitap içerisinde bizi beklemektedir.

Savaş Sanatı Oku

Savaş Sanatı Kitabının Özeti

“Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.”

Savaşmadan kazanmanın önemi çok büyüktür Sun Tzu’ya göre. Düşmanı tanımak, kendini tanımak ve ona göre bir strateji belirlemek gerekir. Sun Tzu’ya göre; duygularının esiri olmayan, sakin ve serinkanlı kalabilen, kayıtsız savaşçı her zaman kazanır.

Kitapta aynı zamanda bir komutanın nasıl olması gerektiği de detaylıca anlatılır. Bir komutan çok dikkatli ve zeki olmalıdır. Ordu içindeki ayrılıkları da önceden farkedip dirliğin bozulmaması için önlemini almalıdır. Kararları da tutarlı olmalıdır ki orduda ikilikler ya da uyumsuzluk olmasın.

“İyi savaşçılar düşmanının ayağına gitmezler, düşmanın kendi ayaklarına gelmesini sağlarlar.” bu gibi tavsiyeleri ve taktikleri iş hayatında hatta özel hayatımızda dahi kullanabiliriz. Sun Tzu sadece savaş için değil bütün bir hayat için yazmıştır bu kitabı.

Kitapta savaşta zafere ulaşmak için on üç yol vardır;

İlki stratejinin önemini vurgular. Herhangi bir savaşa başlamadan önce dikkatlice değerlendirilmesi gereken alanlar vardır. Bunlar; yol, hava koşulları, arazi şartları, askeri liderlik ve disiplindir.

İkincisi: Savaşın Maliyetidir. Girilen savaşın ülke içinde olsun olmasın, ne kadar zarar getireceğini hesaplayıp savaşları en stratejik şekilde bitirilmesini öğütler.

Üçüncüsü: Savaşta Stratejidir. Genel olarak savaşçının düşmanı karşısında en az hasar, maliyetle galip çıkmasını öğütler. En iyi savaş, savaşılmadan kazanılandır sözüyle en önemli stratejiyi anlatır Sun Tzu.

Dördüncüsü: Taktiktir. Gizli bilgileri çok iyi korumak ve sızdırmamak düşman karşısında büyük bir avantajdır.”Düşmanın açığını buluncaya kadar yeni gelin gibi çekingen ol; açığı bulduğun an yaban tavşanı gibi fırla. Düşman için artık çok geçtir.”

Beşincisi: Enerjidir. Savaş halindeki ordunun hareketliliği ve kullanılan silahları içerir.

Altıncısı: Gücün Kullanımıdır. İyi savaşçılar düşmanının ayağına gitmezler, düşmanın kendi ayaklarına gelmesini sağlarlar.” Bu şekilde güçlerini akıllıca kullanmış olurlar.

Yedincisi: Savaşta Manevradır. Savaş alanlarını ve en iyi nasıl kullanılabileceğini içerir. “Savaş alanına ilk gelip düşmanını bekleyen dinç kalır, sonradan gelip , gelir gelmez savaşa girense daha savaşın başında tükenir.”

Sekizincisi: Taktik Değiştirmedir. “Size zafer kazandıran bir taktiği bir daha tekrarlamayın. Ancak, metotlarınızı koşullara göre gerekli değişiklikleri yaparak sürdürebilirsiniz”

Dokuzuncusu: Ordunun İlerlemesidir. Orduların hareketi ile ilgili detayları içerir.

Onuncusu: Arazi Faktörüdür. Arazinin orduların ilerlemesine ve taktik uygulamasına uygunluğu ile ilgili bilgiler içerir.

On birincisi: Arazide Dokuz Konumdur. Savaş arazisinin daha detaylı incelenmesini içerir.

On ikincisi: Ateşle Saldırıdır. Gerektiğinde yangın çıkarma taktiği ile ilgili bölümdür ve bu olayın detaylarını anlatır.

On üçüncüsü: Casusluk ve İstihbarattır. Casusluk ve düşman ordudan bilgi çalma üzerine detaylar içerir.

Savaş Sanatı Pdf indir

Savaş Sanatı Kitabı Okuyucu Yorumları

Yorum-1

"Eserin geçmişi Çin'in Savaşan Beylikler dönemine (M.Ö. 403 - M.Ö. 221) kadar uzanmaktadır." "Eser Hakkında" bölümünde yer alan bu cümle kitabı daha dikkatle ve merakla okumama neden oldu. Yüzlerce yıl öncesine ait savaş taktiklerine başarıyla yer vermiş olması bir yana, okurken hayatın içinde de yararlanabileceğiniz, bir çok alana uyarlanması mümkün satırların olduğunu görüyorsunuz. Bu nedenle farklı iş kollarında çalışan, farklı pozisyondaki insanların faydalanabileceği gibi insanlarla iletişim halinde olduğumuz her durumda da fikir verecektir.

Sayfa sayısının az olması sayesinde kısa sürede okumak mümkün. Okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Kitaplarla kalınız.

Yorum-2

Askeriye de okutulması gereken bence önemli kitaplardan biri. Sun Tzu zamanında yazmış ve hala daha da geçerli. Teknoloji gelişsede içindeki fikirler kalıcığını korumakta. Minik bir kitap bir solukta bitireceksiniz.

Yorum-3

Geçmişteki savaş imknalarına göre güzel bir strateji anlatımlar olabilir fakat günümüze dair uygulayabileceğimiz bir stratejik taktik bulamadım.

Yorum-4

80 sayfalık baskısını hızlıca okuyabilirsiniz ancak yaklaşık iki yüz sayfalık baskılarını tavsiye etmiyorum çünkü 80.sayfadan sonra diğer komutanların Sun Tzu'nun derlediği bu ilkeleri kendince değerlendirmesi sürekli aynı şeyleri okumanıza yol açıyor.

Sun Tzu'nun ilkelerini kendi yaşamına entegre ederek başarıya ulaştığını söyleyen çok sayıda önemli kişi varmış.Tabii bunun için hayatı, kazanmanız gereken bir savaş olarak görmeniz gerekiyor. ( ki ben savaş olarak görmüyorum.)

Yorum-5

Kitap için okuduğum yorumlar çok iyi değildi.İçinde çok fazla tekrar olduğu ve okumanın iyi olmadığı düşünmüş çoğu insan..Ama ben çok beğendim.Askeri okullarda bile okutulan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim...

Yorum-6

Adı üzerinde savaş sanatını anlatıyor. Hükümdar nasıl olmalı, komutan nasıl olmalı, hangi şartlarda nasıl davranılmalı gibi. Zaten çok kısa. Açıklamaları saymazsak 43 sayfa. Yalnız bu kitabın güzel hatta çok güzel tarafı Pulat Otkan (Allah'tan rahmet diliyorum) ve Giray Fidan'ın Çince aslından çeviri yapmış olmaları.

Yorum-7

Yazar başta savaşı beş faktörün etkilediğini bildirir:uyum, hava, arazi , liderlik, metot- disiplin.Bunların her birinin kendine has özellikleri vardır.Usta bir savaşçı bunları en iyi şekilde etüt edip uygulayabilendir.Bütün savaşların aldatmacalara ve şaşırtmacalara dayandığını söyler.Casuslar ise savaşın en önemli ögesidir.Uzun süren savaşlar svaş müdahili her ülkenin zararınadır.Ele geçen askerlere kibar davranılmalı , ganimet paylaşımında adil olunmalıdır.Savaşılacak yeri ve zamanı bilmek önemli bir motivasyon aracıdır.Komutan ona endişe ve sıkıntı verecek adamlara aşırı düşkün olmamalıdır.Her şeyden önce askerlere insanca muamele edip adilane davranılmalıdır.

Yorum-8

Kitap zaten 43 sayfadan ibaret. icinde bazı bolumlerde tekrara fazla yer vermis fakat bu tekrarlar sizi asla sıkmıyor aksine olayı daha iyi kavramanızı saglıyor. Kıtapda anlatılanlara sadece savas olarak bakmamak lazım verilen taktikleri gunluk hayatımızda da gayet mukemmel bir sekilde uygulayabıliriz. Ben cok begendim okumayan arkadaslarıma siddetle tavsıye ediyorum. Zaten 43 sayfacık bir eser :)

Yorum-9

savaş sanatı, yöneticiler için olmazsa olmaz kitaplardan biridir. sadece askeri liderler için değil, her konumdaki yönetici ve liderler için faydalı bir eserdir. kitapta sun tzu ve onun öğrencilerinin diyalogları şeklinde akıp giden bir düzen vardır. yönetime dair önemli yönetim ipuçları taşıyan güzel ve faydalı bir eser.

Yorum-10

Savaş nedir? en az iki tarafın karşı karşıya gelip, birinin diğerini dize getirme ve söylediklerini kabul ettirmesi çabasıdır *. bu yüzden savaş sadece meydanda topla tüfekle olmaz; insan ilişkilerinde, trafikte, işte, okulda, telefonda hatta kaldırımda yürürken bile biri veya birileriyle, açıkça veya üstü kapalı bir savaş içinde olabilirsiniz. benim düşünceme göre kitabı bu denli ünlü yapan, günümüzde hala okunmasını sağlayan sebep de tam olarak bu durumdan kaynaklanıyor: sürekli, bireysel veya grup olarak bir savaş halindeyiz. kitaptaki tavsiyeler de girdiğimiz veya gireceğimiz onca savaşta uygulanabilecek, yeri geldiğinde savaşa girmemeyi veya geri çekilmeyi öğütleyen, gayet akılcı ve uygulanabilirliği olan tavsiyeler.

Dünya üzerinde en az 2 insan olduğu sürece hep bir savaş olacak. bu kitabı okuyanlar, okuduğu için her savaşı kazanamayacak ama içindekileri anlamaya çabaladığı ölçüde savaşta söz sahibi olacaktır.

Savaş Sanatı Pdf

Savaş Sanatı Kitabından Alıntılar

Alıntı-1

17. ...Zafere ulaşmak için beş temel koşul vardır diyebiliriz:

(1.) Savaşı, ne zaman savaşıp ne zaman savaşmayacağını bilen kazanır.

(2.) Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de nasıl kullanacağını bilen kazanır.

(3.) Savaşı, ordusunun bütün kademelerinde aynı canlılığı taşıyan kazanır.

(4.) Savaşı kendini, düşmanın hazırlıksız olduğu zamanı beklemeye hazırlayan kazanır.

(5.) Savaşı, askeri kapatiseye sahip olup hükümdar tarafından müdahale edilmeyen ordu kazanır.

Alıntı-2

26. ...Zaferi elde eden komutan muharebe öncesi karargâhında en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı kaybeden ise savaş öncesi yeterince planlamama yapmamış demektir. Bu nedenle çok sayıda plan yapmak zafere götürür, azı ise mağlubiyete. Hiç hesap yapmamaktansa aşırı hesap yapmak daha iyidir.

Alıntı-3

Muzaffer savaşçıların önce kazanıp sonra savaştığı, mağlup savaşçıların ise önce savaşıp sonra kazanmaya çalıştığı söylenir.

Alıntı-4

Onları üç taraftan kuşat, bir tarafı ise kurtuluş yolu olarak açık bırak. Ölümüne savaşacak durumları olmasın, sonra bu üstünlüğü onları vurmak için kullanabilirsin.

Alıntı-5

Sonuçta eğer kendinizi ve düşmanınızı iyi tanıyorsanız bin tane muharebeye bile girseniz sonuçtan korkmanıza hiç gerek yoktur. Eğer kendinizi tanıyor fakat düşmanı tanımıyorsanız elde edeceğiniz her zafer size aynı zamanda mağlubiyetin acısını da tattıracaktır. Eğer ne kendinizi ne de düşmanı tanıyorsanız girdiğiniz her muharebede yenilgi kaçınılmaz kaderiniz olacaktır.

Alıntı-6

Netice olarak diyebiliriz ki kendinizi ve düşmanınızı biliyorsanız yüzlerce savaşın sonucundan korkmanız gerekmez. Kendinizi biliyor fakat düşmanı bilmiyorsanız, kazanılan her zafer için yenilgiyi de göze alacaksınız. Ne düşmanı ne kendinizi bilmiyorsanız, her savaşta yenilgiye uğrarsınız.

Alıntı-7

Korkaklık tutsak olmak demektir, paniğe kapılıp kaçmak aşağılanmak demektir, çok mağrur olur kendine güvenirse sonunda utanç duyacak bir duruma düşebilir...

Alıntı-8

''Eğer düşmanı ve kendini biliyorsan yüz savaşın sonucunda bile korkmana gerek yok. Eğer kendini biliyor ama düşmanı bilmiyorsan kazandığın her zafer için bir de yenilginin acısını tadacaksın. Eğer ne kendini ne de düşmanı biliyorsan her savaşta yenik düşeceksin.''

Alıntı-9

Disiplinli ve sakin olmak, düşman askerleri arasında beliren düzensizlik, disiplinsizlik ve heyecanı beklemek, kendine güveni oluşturmak demektir.

Alıntı-10

Başarılı saldırı, düşmanın kendisini nasıl savunacağını bilemediği saldırıdır. Başarılı savunma, düşmanın nasıl saldıracağını bilemediği savunmadır. Bu nedenle savunmada başarı yüksek duvarlara bağlanamaz.

Bu nedenle yüksek duvarlar, derin su çukurları güvenliği garanti edemez. Sağlam zırhlar ve etkili silahlar da aynı şekilde güçlü olmayı garantileyemez. Düşman bir arada kalmayı tercih etmişse hazır olmadığı yerden saldır: düşman saldırı hattı kuruyorsa, seni hiç beklemediği yerde karşısına çık.

Savaş Sanatı Pdf indir

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.