Loading

Перше прижиттєве видання збірки поезій класика української літератури Тараса Григоровича Шевченка посідає одне із головних місць серед національних духовних скарбів українського народу.

"Кобзар" належить до тих книжок, які найбільше друкуються і найбільше читаються в усьому світі.

Видання побачило світ за сприяння відомого письменника Євгена Гребінки. «Кобзар» надрукувало приватне видавництво Фішера в Санкт-Петербурзі коштом полтавського землевласника Петра Мартоса.

Такої непідробної природності, щирого ліризму й художньої майстерності українська поезія ще не знала.

Збірник містить 8 поезій: Думи мої, думи мої; Перебендя; Катерина; Тополя; Думка; До Основьяненка; Іван Підкова; Тарасова ніч.

Рецензія журналу "Отечественные записки":

"Вірші пана Шевченка наближені до так званих народних пісень: в них немає штучності, Ви їх легко приймите за народні пісні та легенди: це одне вже багато говорить про їх користь..." "Тут і поетичні думи, і історичні легенди, і чари щасливого кохання, – одним словом, усі елементи народної поезії півдня нашої батьківщини".

Характерною особливістю першого "Кобзаря" було те, що майже всі твори мали присвяти. Саме ці люди не лише взяли найживішу участь у виданні першого "Кобзаря", а й по суті визначили долю Шевченка.

Бьють порогы, мисяць сходыть,

Якъ и перше сходывъ —

Нема Сичи, пропавъ и той,

Хто всимъ верховодывъ,

Нема Сичи — очереты

У Днипра пытають:

«Де-то наши диты дилысь?

Де воны гуляють?»

Чайка скиглыть, литаючы,

Мовъ за дитьмы плаче,

Сонце гріе, витеръ віе

На степи козачій.

На тій степи скризь могылы

Стоять, та сумують —

Пытаютця у буйного:

«Де наши панують?

Де панують, бенкетують?

Де вы забарылысь?...

Вернітеся! — Дывитеся,

Жыта похылылысь,

Де паслыся ваши кони,

Де тырса шумила,

Де кровь Ляха, Татарына

Моремъ червонила —

Вернітеся!»

Колекція рідкісних та цінних видань Наукової бібліотеки містить фототипії видання "Кобзаря" 1840 року.

Шевченків вірш дихав такою природністю, такою гармонійністю і багатою мелодійністю, такою доладністю слова, яких не сягали його попередники-романтики.

Щедрість автора, його любов до народу, а також мова, співуча як пісня, і багата, як історія народу, викликали захоплення. Вихід "Кобзаря" став епохальним явищем. Він сколихнув українців, спонукав до осмислення та переосмислення самих себе у контексті національної історії та реалій тогочасної дійсності, до роздумів над долею нації.

Підготувала: провідний методист Бойко Ю. О.