MEF KÜTÜPHANE AYLIK BÜLTEN SAYI 5 OCAK 2016

Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Mensuplarımız,

Yoğun geçen bir akademik dönemin sonunda yine birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geride bırak​tığımız dönem boyunca kullanıcılarımız Kütüphaneye yoğun bir ilgi gösterdi. Özellikle final sınavları ​süresince çalışma saatlerinin hafta içi akşam 22.00'a kadar uzatılması, hafta sonları da hizmet verilmesi nedeniyle ziyaretçi sayısının 2000'e yaklaştığı günler oldu.

Tüm öğrencilerimizin harcadıkları emeğin karşılığını alarak sınavlarında üstün başarı elde etmelerini umuyorum.

2016 yılına elektronik ve basılı kaynaklarımızın sayısını arttırıp koleksiyonlarımızı genişleterek başlıyoruz. Bu kapsamda binlerce yeni kitap sipariş etmek için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Aynı zamanda 7 adet (ACM Digital Library, ASCE, China English Journals Fulltext Database(CJED), Ideal Online, IMF e-library, Incites, Knovel e-books) yeni veritabanı aboneliği ile elektronik içeriğimizi zenginleştirdik.

Bu sayının iki önemli konuğu var. Yaşadıkları sürece barış için emek harcayan bu iki konukla ilgili paylaştığımız kısa notların ilginizi çekeceğini umuyorum.

Bizim önerdiklerimiz, etkinlik takvimi gibi ilginizi çekeceğine inandığım diğer başlıkları bültenin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

2016 yılının MEF Ailesi başta olmak üzere herkese mutluluk, sağlık ve başarı dolu günler getirmesini diliyorum.

Saygılarımla,

Ertuğrul Çimen - Kütüphane Direktörü

MEF'te Kütüphane

AYIN YAZARLARI

24 Ocak 1993

UĞUR MUMCU

Uğur Mumcu (22 Ağustos 1942, Kırşehir - 24 Ocak 1993, Ankara), Türk gazeteci, araştırmacı ve yazar. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirmiştir. Uğur Mumcu'nun gazetecilik anlayışını kendisinden okumanızı isteriz.

Uğur Mumcu / Milliyet Gazetesi 3 Mayıs 1992

"Gazeteciyi nasıl tanımlarsınız? Kimdir gazeteci, ne yapar? İşlevi nedir? Gazeteci, her konuda fikir ileri süren, her şeyi bilen insan demek midir? Hayır. Nereden bilecek gazeteci her şeyi?

Ben kendime göre bir tanım yapayım:

- Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına en çabuk ulaşan ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunan insan demektir.

Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur. Sır saklayan, haber ve bilgi kaynağını gizlemesini bilen, gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan, gazetecidir."

30 Ocak 1948

MAHATMA GANDHI

Mohandas Karamçand Gandhi (2 Ekim 1869 – 30 Ocak 1948) Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Gandhi Hindistan'da ve dünyada, Tagore tarafından verilen ve yüce ruh anlamına gelen mahatma ve baba anlamına gelen bapu adlarıyla anılır. Hindistan'da resmî olarak Ulus'un Babası ilan edilmiştir ve doğum günü olan 2 Ekim Gandhi Jayanti adıyla ulusal tatil olarak kutlanır. 15 Haziran 2007'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oy birliği ile 2 Ekim gününü "Dünya Şiddete Hayır Günü" olarak ilan etmiştir. Gandi, hakkında en fazla eser yazılan kişiler listesinde 8.sırada yer almıştır.

MEF KÜTÜPHANE 2015'12

2016'nın Yeni Veritabanları Kullanıma Açılmıştır!

Hepsi MEF'te Kütüphane'de

MEF'TE KÜTÜPHANE'NİN ÖNERİLERİ

Mina Urgan

Mina Urgan "Bir Dinozorun Anıları"nda açık yürekli,yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini,çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni... Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino,Neyzen Tevfik, Sait Faik,Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömür... Mina Urgan'ın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.

Bir çok alanda hazırlanmış verileri eğlenceli infografiklerle sunan Knowledge is Beautiful, her yönüyle ilginizi çekecektir.

2015-2016 Güz Döneminde En Çok Dikkatinizi Çekenler

OCAK AYI ETKİNLİKLERİ

BU BİR AŞK ŞARKISI DEĞİL

Pera Müzesi 10. yılını kutladığı şu günlerde video sanatı ve popüler müzik ilişkisinin soy ağacını çıkaran detaylı bir sergiyle karşımızda. İsmini Public Image Ltd’ın ‘This Is Not a Love Song’undan ödünç alan ‘Bu Bir Aşk Şarkısı Değil’in küratörlüğünü Javier Panera Cuevas üstleniyor. Pop art’ın altın çağı olan 60’ları kendine milat olarak seçen sergi beş bölümden oluşuyor. Müzik videolarının yanında video sanatçılarının müzikle ilişkisine de odaklanan ‘Rock ve Kavramsal Sanat’; pop müziğin sanatı nasıl yönlendirdiğini irdeleyen ‘Pop İçinde Sanat / Sanat İçinde Pop’; rock ve punk’ın ayinsel yönünü sergileyen ‘Histeri ve Din’; ‘Rock ve İkizi’ ve ‘Dans Müziği Politikaları’ serginin ana bölümleri.

YÜZ YIL YÜZ DESEN

Galeri Nev Ankara, sanat tarihimizin önemli ismi Abidin Dino’nun doğumunun 100. yılı şerefine 100 desenlik bir sergi ve kitap hazırladı. Bekir Aktaş Koleksiyonu’ndan derlenen sergi ile bir ustanın beyninin kıvrımlarından kağıtlara yansıyan işleri arasında dolaşın.

BİM BAM BOM ÇARPINCA KALP

Bosnalı sanatçı Sejla Kameric'in Türkiye'deki ilk kişisel sergisi. 'Bosnalı Kız' işiyle hafızalara kazınan sanatçının çoğu işinde tanık olduğu Bosna Savaşı'ndan izler bulmak mümkün.

BİLGİYE SINIRSIZ ERİŞTİĞİNİZ MUTLU BİR YIL DİLERİZ...

BİZİ TAKİP EDİN!

OCAK 2016
Created By
MEF Kütüphane
Appreciate
Bültende Kullanılan Görsellerde Emeği Geçenler Timeout İstanbul, Bahar Biçen Aras, İpek Yarar.

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.