Salon Duvarları Nasıl Dekore Edilir? Dekorasyon önerileri

Evlerin en çok kullanılan alanları salonlardır. Özellikle misafirlerin ağırlandığı ve günün büyük bir bölümünün geçirildiği bu mekanların dekorasyonu, kadınlar için çok daha önemlidir. Salon dekorasyonunda farklı fikirler ve estetik dokunuşlar kadınların her zaman hoşuna gitmiştir. Özellikle duvarlardaki dekorasyon, son zamanlarda en büyük değişim olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle duvarlar, salonun güzelliğine güzellik katabileceği gibi, bunaltıcı veya kötü bir görüntü de oluşturabilir.

Salonların dekorasyonunda, büyük veya küçük salon olup olmadığı çok önemlidir. Birçok işlem bu ana fikirden yola çıkılarak yapılır. Özellikle küçük salonlarda aşırı eşya ve aksesuar kullanılamayacağı için duvarlardaki oynamalar, salonun ferah ve modern görünmesini sağlayabilir.

Ahşap veya taş duvarlarla dekorasyon

Duvarlarda son zamanların en trend seçimi, taş veya ahşap kaplamalardır. Bu tür kaplamalar, evlerde otantik ve aynı zamanda modern bir görüntü yaratmakta, üstelik doğayı çağrıştırmasından dolayı insan psikolojisinde de rahatlatıcı bir etkiye sahip olmaktadır. Ahşap paletler veya gerçek taşlarla, salonların belirli bir bölümü kaplanabilir. Ancak tamamında bu tür bir işlemin uygulanması kesinlikle tavsiye edilmez. Üstelik bu uygulamalar, isteyenler için doğal bırakılabilir ve isteyenler için de zımpara ve cila yöntemiyle pürüzsüz bir görüntü oluşturabilir. Özellikle küçük taşların televizyon ünitesi arkasındaki güzel görüntüsü, herkesin dikkatini çekmiştir.

Farklı tarzlarda duvar kağıtlarıyla dekorasyon

Özellikle küçük salonlarda önerilenlerin başında duvar kağıtları gelmektedir. Herkes, kendi tarzına uygun, istediği renkte ve modelde duvar kağıdı seçebilir. Böylece modern, iddialı, farklı ve özgün bir salon yaratılmış olur. Salonlardaki farklılaşmanın en büyük mimarı, duvarlardır. Bu nedenle duvar kağıdı kaplaması ile bu mekandaki tüm atmosfer değiştirilebilir. Özellikle günümüzde Türkiye’de de kullanılmaya başlanan ancak herkesin cesaret edemediği 3 boyutlu duvar kağıtları, insanlarda çok daha farklı mekandaymış hissi uyandırabilir. Ancak güzel bir konsept oluşturulması için bu kaplamaların mobilya aksesuarlarla uyum göstermesi, aşırı canlı ve karmaşık renklere sahip kaplamalarla beraber fazla aksesuar kullanımının tercih edilmemesi önerilir.

Duvarları fotoğraf albümüne çevirmek

En trend dekorasyon fikirleri daima geçmişten çıkar. Bu nedenle anıların en güzel temsilcisi olan fotoğraflar da duvarların tüm ahengini değiştirebilir. Üstelik çok daha sıcak ve samimi bir ortam oluşturur. Duvarlar için özel olarak üretilmiş büyük ve parçalı çerçevelerin kullanılabileceği gibi, yalnızca bir ipe mandalla tutturulmuş onlarca fotoğraf da bir dekorasyon fikri olabilir. Hatta büyük salonlara sahip bazı kimseler, bir duvarları tamamen dev bir fotoğraf albümüne dönüştürürler.

Müzik aletleri ile duvarları süslemek

Eğer salon sahibi, müzikten anlayan veya müzisyen bir kişiliğe sahipse, ev dekorasyonlarında duvarlara müzik aletlerini asmak ciddi bir modernlik yaratmaktadır. Özellikle büyük salonlara sahip olanlar için müzik aletleriyle duvarları süslemek inanılmaz bir görüntü yaratabilir. Hatta tabloların içerisine yerleştirilmiş gitarlar veya üflemeli çalgılar, duvar dekorasyonunda çağ atlatabilir. Bunun yanında daha basit bir yöntem arayanlar için, yalnızca bir çivi yöntemiyle duvarlara müzik aletlerinin tutturulması da örnek verilebilir.

Posterler geri döndü

90’lı yıllarda herkesin odasında bulunan boydan boya posterler, dekorasyon alanında daha modern bir şekilde yeniden gündeme geldi. Özellikle salonlarda, farklı anlamlar içeren dekoratif posterler, tek başına veya bir çerçeve içerisinde kullanılabiliyor. Özellikle modern bir görünüme sahip ve anlamlı posterlerin, bir odanın dekorasyonunda ne kadar önemli olabileceği birçok görselle kanıtlanıyor. Filmleri veya müziklerin posterlerini biriktirme alışkanlığı olanlar ise bu konuda hiç sıkıntı yaşamadan dekorasyon yapabileceği benziyor.

Created By
Damla Erberk
Appreciate

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.