Kişisel Blog Nedir?

”Kişisel Blog” belirli veya farklı konularda tecrübelerimizi, duygu ve düşüncelerimizi kendi üslubumuz ile içerikler ürettiğimiz blog türüdür. Bu makalemde ”Kişisel blog nedir? Yazarken nelere dikkat edilmelidir? gibi sorulara cevap verip takip etmeniz için birkaç başarılı kişisel blog önereceğim.

İçerik ve Konu

Kişisel bloglar, içerik ve konu bakımından standart bloglardan farklıdır. Örneğin, bir teknoloji blogundan teknoloji hakkında içeriğe sahip olması beklenir. Fakat, kişisel bloglarda böyle bir sınırlama yoktur. Edebiyat, teknoloji, sağlık, moda gibi bir çok konu üzerine içerik barındırabilir. Bununla birlikte tek bir konu üzerine yoğunlaşılabilir. Önemli olan kişisel blog makalelerde yer almasıdır.

Kişisel Blog – Hangi Konular Üzerine Yazılabilir?

Kişisel blog açmaya karar verdiyseniz, ilk olarak düşünmeniz gereken hangi konu üzerine yazacağınızdır. Bilgi sahibi olduğunuz konular, hobileriniz ve ilginizin olduğu konular hakkında içerik üretebilirsiniz. Eğer ilgi alanınızın dışında ve pek fazla bilginizin olmadığı konular hakkında yazarsanız, ilk başlarda içerik üretmede sıkıntı çekmeseniz bile, ilerleyen dönemlerde yeterli içerik üretemeyebilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz konular hakkında yazın. Blog yazarken ne kadar çok eğlenirseniz, blogunuz o kadar çok uzun ömürlü olur. İlgi alanınızın dışında sırf yazmak için oluşturduğunuz içerikler yüzünden blogunuzun çöp olması çok uzun sürmez. Zira böyle bir çok çöp olup gitmiş durumda.

kisisel blog konulari

Kişisel Blog – Tema/Görünüm Nasıl Olmalıdır?

Diğer blog türlerinde olduğu gibi kişisel bloglarda da önem verilmesi gereken ögelerden birisi de tema’dır. Görsellik o kadar önemli ki, okuyucu blogunuza girdiğinde bir kaç saniye içinde blogunuzda kalıp kalmayacağına karar veriyor(muş). Görünüm olarak zayıf bir temaya sahipseniz, okuyucu blogunuzda aradığını kolayca bulamıyorsa hemen uzaklaşır. Kendinizi düşünün. Tema görünümü gözünüzü yoran sitelerden hemen çıkıp gidersiniz değil mi? O kadar güzel, göz dostu tema var ki neden hala o başarısız temaları kullanıyorlar diye kızıyorum, hatta. O yüzden blogunuzun iç güzelliği (içerik) kadar dış güzelliği(tema) de çok önemlidir. Okuyucuların gözünü yormayacak tema seçin, menü düzenini iyi ayarlayın, aranılan bilgilere hemen ulaşılabilsin.

kisisel blogda duzen

Kişisel Blog – Üslup/Tarz Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kişisel blogları diğer blog türlerinden ayıran en önemli özellik, tarzdır. Zaten kişisel blogları kişisel yapan da yazılış tarzıdır. Okuyucular bize özel cümleler duymak ister. Düşüncelerimizi sunuş tarzımıza önem verirler. Sağdan soldan içerik toplayıp, başkalarının düşüncelerini başkalarının cümleleri ile kendi düşüncemiz gibi sunmak yapılacak en büyük yanlıştır, hatta ayıptır. Nasıl ünlü markaların kendine özgü özellikleri varsa, kişisel bloglarında kendine özgü tarzları vardır. Mesela, bir gün ‘’siz’’ diye hitap ederken birden ‘’sen’’ diye hitap etmek takipçilerinizi şaşırtır. Kişisel blog yazarlığında başarılı olmanın şartlarından en önemlisi- özgün içerikten sonra- tarz yaratmaktır. Tarz sahibi kişisel bloglar, hem tanınır hem de saygı görür.

Kişisel bloglar içeriği yaşadıklarımız, tecrübelerimiz, kişisel düşüncelerimiz olduğu için tarzımızın diğer blog türlerine göre biraz daha samimi olması gerekir. Karşımızdakilere ya ”siz” diye ya da ”sen” diye hitap edebiliriz. Her ikisini de kullanmakta sakınca yok bence. Ben ‘’sizi’’ tercih ediyorum. Daha rahat yazı yazanlar ‘’sen’’ zamirini kullanabiliyor. Açıkçası beni hiç de rahatsız etmiyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu, samimiyeti abartıp laubali bir şekilde yazılar yazmamaktır; okuyucular rahatsız olabilir.

kisisel blog uslup tarz

Kişisel Bloglar’dan Nasıl Para Kazanılır?

Kişisel blog, ticari amaç gütmeden açılması gereken bir blogdur. Eğer blogdan para kazanma gibi bir amacınız varsa, tek konuya yönelen niche bloglarına yönelmek tercih edilir. Kişisel bloglarda, kişisel tecrübelerimizi ve eleştirilerimizi paylaştığımız için kişisel paylaşımlarınızdan kazanç sağlama amacı gütmeniz okuyucularınıza hakarettir. Bir çok kişi blog yazarak para kazanmak hayaliyle kişisel blog adı altında açtığı bloglarını güncel tutmadıklarından ve ticari yazılar yazdıklarından başarısız oluyor. Kişisel blog açtığınızda ilk amacınız, okuyucularınıza fayda sağlayacak tecrübeleriniz aktarmak olmalı.

‘’Kişisel blogunuzu para kazanmak amaçlı açmayın!’’ demek blogunuzdan para kazanamayacağınız anlamına gelmez. Bir çok başarılı blog yazarı blogundan hatrı sayılır paralar kazanıyor. Peki bu insanlar ücretsiz backlink bloglarından nasıl para kazanıyorlar? Tabi ki öncelikleri para kazanmak olmadığı için; yararlı bilgiler paylaştıkları için; bloglarını güncel tuttukları için başarılı oluyorlar ve bu sayede reklam şirketlerinin dikkatini çekiyorlar. O yüzden aklınızdan çıkarmayın, ilk amacınız faydalı içerikler üretip, blogunuzu devamlı güncel tutmaktır. Bu konulara dikkat ettikten sonra blogunuzdan para kazanmamak mümkün değil. Zira ben de blogumdan çok olmasa da kazanç sağlıyorum. Ayrıca para kazanmak adına blogunuzu reklama boğmak, takipçi kaybetmenize sebep olabilir. O yüzden blogunuzda temanıza ve içeriğinize göre reklam yayınlayın, aşırıya kaçmayın. Kişisel Blog Yazarları Bloglarından Para Kazanmalı mı adlı yazımı da okuyabilirsiniz.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.