Loading

MEF Kütüphane Kullanıcı Rehberi Lisans, Yüksek Lisans Öğrenci Rehberi

Bu rehber, kütüphane hizmetlerinin ve fiziki olanaklarının anlatılması amacıyla hazırlanmıştır. İlerleyen sayfalarda hizmetler ve olanaklar hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında yer alan araçlardan herhangi birisini kullanabilirsiniz.

 • ALL in MEF (1)

MEF Kütüphane koleksiyonunda yer alan basılı ve elektronik kaynaklardan kullanmak istediklerinize katalog taraması yaparak erişebilirsiniz.

 • VERİTABANLARI (2)

MEF Kütüphane elektronik koleksiyonunda yer alan 38 adet veritabanını kullanarak 261.000’den fazla elektronik kitaba, 50.000’den fazla dergiye ve milyonlarca makaleye kampüs içinden ya da kampüs dışından 7/24 erişebilirsiniz.

 • KÜTÜPHANE HESABIM (3)

MEF Kütüphane kullanıcıları kütüphane hesabım üzerinden, ödünç almış oldukları yayınları uzatma, bir başka kullanıcı tarafından ödünç alınmış yayına ayırtma yapma ve ödünç-iade geçmişlerini görüntülüme vb. işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

 • KAMPÜS DIŞI ERİŞİM (4)

MEF Kütüphane elektronik koleksiyonunda yer alan kaynaklara kampüs dışındayken de erişim sağlamak ve bu kaynakları kullanmak olanaklıdır. Bu hizmetten yararlanabilmek için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir.

 • GRUP ÇALIŞMA ODASI REZERVASYON SİSTEMİ (5)

MEF Kütüphane’de bulunan grup çalışma odalarını kullanmak için kütüphaneye gelmeden rezervasyon yapılabilmektedir.

MEF KÜTÜPHANE KATALOG TARAMASI

 • ARAMA KUTUCUĞU (1)

MEF Kütüphane kataloğunda kelime ve / veya kelime grupları bu alana yazılarak tarama başlatılabilir.

 • ARAMA KRİTERLERİ (2)

Tarama işlemine başlarken arama kutucuğunun sol bölümünde yer alan kriterlerden arama yapılacak kelimenin hangi alanlarda (Başlık, Yazar, ISBN, Konu) aranacağı belirlenebilir.

 • ARAMA SONUÇ SAYFASI (3)

Arama kriteri belirlenen ve taratılan kelime ve /veya kelime gruplarına bağlı olarak ulaşılan sonuçlar bu ekranda listelenecektir.

 • ARAMA SONUÇLARINI FİLTRELEME (4)

Tarama ardından elde edilen sonuçlar kendi içinde katalog tarama sayfasının sol menüsünde bulunan kriterlere göre filtrelenebilir böylece erişmek istenilen kaynağa ulaşmada hız kazanılabilir.

MEF'te Kütüphane - Kütüphane Kataloğu Taraması

MEF KÜTÜPHANE VERİTABANLARI

 • VERİTABANLARI (1)

MEF Kütüphane’nin dergi, elektronik kitap ve makale koleksiyonlarına veritabanları üzerinden erişebilirsiniz. MEF Üniversitesi eğitim programlarına uygun 38 adet veritabanı aboneliği ve bunların dışında da açık erişimli veritabanları bulunmaktadır.

 • ABONE VERİTABANLARI (2)

Yıllık olarak kurum tarafından abonelikleri gerçekleştirilmiş olan ve erişim sınırı bulunmayan veritabanlarını ifade etmektedir. Veritabanlarından 21 adedi MEF Kütüphane ve 15 adedi de Ulakbim tarafından yapılan aboneliklerdir.

 • BİLGİ VE İÇERİK (3)

Araştırma yapmak istediğiniz veritabanlarının içerikleri ve hangi disiplinlere hitap ettiği bilgisini bu alanlar aracılığı ile edinebilirsiniz.

 • AÇIK ERİŞİM VERİTABANLARI (4)

Zaman ve erişim kısıtlamasına bağlı olmaksızın, her yerden ve her cihazdan erişebileceğiniz veritabanlarını ifade etmektedir.

 • DENEME VERİTABANLARI (5)

1 ila 3 aylık sürelerle kullanıcıların denemesine sunulan kısa süreli ve kısıtlı erişimli veritabanlarıdır.

 • KÜTÜPHANE HESABIM (1)

MEF Kütüphane’den ödünç aldığınız yayınları görebileceğiniz, cezalarınızı, ödünç-iade geçmişini kontrol edebileceğiniz bir alandır. Kütüphane hesabınız üzerinden ödünç almış olduğunuz yayınların uzatma işlemini de bu alandan yapabilirsiniz.

 • ÖDÜNÇ ALINANLAR (2)

MEF Kütüphane’den ödünç almış olduğunuz basılı yayınların iade tarihlerini bu alandan kontrol edebilirsiniz. İade tarihi yaklaşmış olan yayınlar için uzatma işlemini yapabilirsiniz.

 • İADE GEÇMİŞİ (3)

Daha önce ödünç aldığınız ve iade işlemini yaptığınız yayınları, ne zaman ödünç aldığınızı ve iade işlemini ne zaman yaptığınızı görüntülüyebilirsiniz.

 • AYIRTMALAR (4)

Başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınmış yayın için ayırtma işlemi yapabilir ve ayırttığınız yayınların son durumlarını bu sekme içersinden takip edebilirsiniz.

E-KAYNAKLARA KAMPÜS DIŞI ERİŞİM

 • KAMPÜS DIŞI ERİŞİM (1)

MEF Kütüphane koleksiyonlarında yer alan elektronik kaynaklara kampüse bağlı kalmaksızın dilediğiniz yerden 7/24 ulaşabilmeniz için kampüs dışı erişim olanağı sunulmaktadır.

 • KAMPÜS DIŞI ERİŞİM HESABINIZA GİRİŞ (2)

Kampüs Dışından elektronik kaynakları kullanmak için sistemde tanımlı kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılması gerekmektedir. Şifre bilgileri için sağ altta yer alan yönlendirmeleri takip ediniz.

GRUP ÇALIŞMA ODASI REZERVASYON SİSTEMİ

 • GRUP ÇALIŞMA ODASI REZERVASYON SİSTEMİ (1)

MEF Kütüphane’de bulunan grup çalışma odalarını kütüphaneye gelmeden rezerve edebilirsiniz. MEF Kütüphane üyesi her bir kullanıcı bir gün içersinde toplamda 2 saatlik bir rezervasyon hakkına sahiptir. Oda rezervasyonunu yapmış kullanıcılar kütüphane bilgi masasından anahtarlarını teslim alarak grup çalışma odalarını kullanmaya başlayabilirler.

 • GRUP ÇALIŞMA ODASI REZERVASYON SİSTEMİNE GİRİŞ (2)

MEF Kütüphane’de grup çalışma odalarını kullanmak için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme erişim için gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgileri için sayfanın sağ alt kısmında bulunan açıklamaları takip edebilirsiniz.

 • ODALARIN UYGUNLUK DURUMU (3)

Oda rezervasyon sistemine giriş yapıldıktan sonra sol menüde bulunan oda durum belirteçlerine göre oda rezervasyon işlemine başlanır. Bu belirteçlerden; Yeşil: Odanın rezervasyona uygun olduğunu, Kırmızı: Odanın yeni rezervasyona uygun olmadığını, Mavi: Sizin yapmış olduğunuz rezervasyonu, Gri: Odanın belirli bir süre için rezervasyona kapalı olduğunu ifade etmektedir.

 • REZERVASYON İŞLEMİ (4)

Rezervasyona uygun olan odalar için hangi odayı, hangi saat diliminde ve kaç kişiyle kullanacağınızı belirterek rezerve işlemini yapabilirsiniz. İşlemi başarıyla tamamladığınızda ekranda rezervasyonunuz mavi olarak gösterilecektir.

 • FORMLAR (1)

MEF Kütüphane’ye alınmasını istediğiniz ve / veya kısa süreli olarak getirtilmesini talep ettiğiniz yayınların isteğini kütüphane web sayfasında bulunan formlar aracılığıyla yapabilirsiniz.

 • KÜTÜPHANE EĞİTİM İSTEK FORMU (4)

MEF Kütüphane hizmetleri için MEF Üniversitesi mensubu tüm akademik ve idari personel eğitim talebinde bulunabilmektedir. sayfasında yer alan formlar alanından “Kütüphane Eğitim İstek Formu”nun doldurması gerekmektedir. Kütüphane personeli talep doğrultusunda bireysel grup eğitimleri düzenleyecektir.

"Yayın Siparişleriniz için MEF Kütüphane Teknik Hizmetler Birim Sorumlusu Bahar Biçen Aras'a mail atabilirsiniz. İletişim Bilgileri: arasb@mef.edu.tr"

MEF KÜTÜPHANE BÜLTENLERİ

 • BÜLTEN (1)

MEF Kütüphane’den haberlerin, önerilerin ve etkinliklerin yer aldığı bülten eğitim dönemi içersinde aylık periyotlarla yayınlanmaktadır. Bültene kütüphane web sayfasında bulunan “Bülten” linkini kullanarak erişebilirsiniz.

 • GEÇMİŞ SAYILAR (2)

MEF Kütüphane Bülteni’nin geçmiş sayılarına web sayfasında yer alan bülten başlığından erişebilirsiniz.

Sosyal Medyadan Bizi Takip Etmeyi Unutmayın

Bilgiye Sınırsız Erişim...
Created By
MEF Library
Appreciate