Loading

Нобелівською премією з літератури 2021 удостоєний танзанійський письменник Абдулразак Гурна, який живе у Великобританії.

Нагороду йому присудили за «непохитне й небайдуже занурення у наслідки колоніалізму й долю біженців у прірві між культурами й континентами».

Абдулразак Гурна – англомовний британський прозаїк танзанійського походження. Народився на острові Занзібар в 1948 році в сім'ї мусульман арабського походження. 1968 року у зв'язку з антиарабськимии настроями на Занзібарі переїхав до Великобританії, де продовжив навчання і де живе досі.

У 1982 році захистив докторський ступінь у Кентському університеті у Великій Британії. 1985 року став викладачем у цьому університеті, читав курс лекцій, присвячений постколоніальній літературі та творчості письменників діаспори, насамперед вихідців із колоній Великобританії на сході Африки, Індії та Карибських островів.

На даний момент професор Гурна очолює аспірантуру на кафедрі англійської мови в своєму рідному університеті.

Гурна – автор книг «Пам'ять про від'їзд», «Шлях паломників», «Рай», «Захоплення тишею», «Останній подарунок», збірки оповідань «Моя мати жила на фермі в Африці» та інших творів.

«Його романи відштовхуються від стереотипних описів і відкривають нам очі на культурне розмаїття Східної Африки, незнайомої багатьом в інших частинах світу. У літературному всесвіті Гурни все змінюється – спогади, імена, особистості. Нескінченне дослідження, спричинене інтелектуальною пристрастю, є в усіх його книгах і однаково помітне в останньому романі «Потойбічне життя» (Afterlives, 2020), як і тоді, коли він почав писати ще 21-річним біженцем», – йдеться в заяві голови Нобелівського комітету Андерса Ольссона на сайті премії.