Chronicle to host STARS sports awards on June 1

The Citrus County Chronicle will be recognizing the county’s top athletes June 1 at its annual sports awards event.

STARS (Student Athletic Recognitions) is in its 10th year. The event begins 5:30 p.m. Thursday, June 1, at the College of Central Florida Citrus Campus in Lecanto on State Road 491.

The Chronicle has published its all-Chronicle teams for the fall, winter and spring high school sports seasons.

The Chronicle chooses the athlete of the year in each sport from three finalists. The athlete of the year in each sport will be announced at the event. The Chronicle will also recognize the overall male and female MVPs, scholar-athletes, readers choice winners and the top male and female athletes of the year.

For more information, call 352-563-6363.

Those who’ve been nominated as finalists are:

Boys Cross Country — Jacob Hensley, So., CHS; Sean Murray, So., LHS; Mackenzie Woods, Sr., LHS.

Girls Cross Country — Jillian Felton, Jr., CHS; Grace Tyler, Jr., CHS; Kaitie Van Cleef, Fr., LHS.

Football/offense — Tyrek Scriven, Jr., CRHS; Josh Iwaniec, Sr., SRCS; Markel Pryor, Jr., SRCS.

Football/defense — George Albert, Sr., LHS; Logan Fulford, So., SRCS; Tyler Pollard, Sr., CRHS.

Volleyball — Abby Epstein, Sr., CRHS; Kaite Eichler, Sr., CRHS; Ally Thomasson, Sr., LHS.

Boys Golf — Tavian Carmain, Fr., LHS; Trent Stukes, So., CRHS; Cameron Wyckoff, Sr., LHS.

Girls Golf — Olivia Diop, Jr., CRHS; Brooke Discher, Sr., CRHS; Lisanne Van Asdonk, Jr., CHS.

Boys Swimming — Ethan Kennedy, Sr., CRHS; Steven Penn, Jr., CRHS; J.J. Saslo, Jr., CHS.

Girls Swimming — Laura Henry, Fr., CRHS; Lauren Macaisa, Sr., LHS; Sophia Macaisa, Fr., LHS.

Girls Weightlifting — Alexis Evangelista, Sr., LHS; Destiny Langley, Sr., CHS; Harrison Mancke, Sr., LHS.

Wrestling — Chase Bunts, Sr., CRHS; Jason Graham, Sr., CRHS; Michael Porcelli, Jr., CHS.

Girls Soccer — Emily Hooper, Jr., CRHS; Andrea Javier, Jr., LHS; Breise Teitelman, Jr., LHS.

Boys Soccer — Austin D’Anna, Sr., LHS; Thomas Keefer, Jr., LHS; Mauro Mondragon, Sr., CHS.

Girls Basketball — Zahria Jenkins, So., CRHS; Maloni Lewis, Sr., SRCS; Danielle Smith, Sr., CHS.

Boys Basketball — Nick Bryant, Sr., CHS; Caleb Fagan, Sr., SRCS; Xavier Francois-McCullough, Jr., CRHS.

Boys Weightlifting — Austin Quandt, Sr., CHS, Zach Ulseth, Sr., LHS, Robert Yoakam, Jr. LHS

Girls Tennis — Natalie Dodd, Sr., CHS, Julia Javier, Fr., LHS, Maddie Lewis, So., CRHS.

Boys Tennis — Jackson King, So., LHS, Trent Stukes, So., CRHS, Malik Tahiri, Fr., LHS.

Girls Track — Paige Eckart, Sr., SRCS, Harrison Mancke, Sr., LHS, Madison Winship, Sr., CRHS.

Boys Track — Greg Buettner, Sr., LHS, Israel Diaz, Jr., CHS, Markel Pryor, Jr., SRCS.

Flag Football — Casey Evangelista, Jr., LHS, Hannah Herber, Sr., LHS, Zahria Jenkins, Soph., CRHS.

Softball — Delaney Byers, Jr., SRCS, Cameron Trehy, Sr., CHS, Jaden Vickers, Soph., CRHS.

Baseball — Caleb Dix, Soph., CRHS, Westen Kinnard, Jr., CHS, Coy Phillips, Jr., SRCS.

http://www.chronicleonline.com/content/chronicle-host-stars-sports-awards-june-1

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.