Loading

MEF Kütüphane Bülteni Sayı 31 | Nisan 2019

MEF Ailesinin Değerli Üyeleri,

MEF Kütüphane Bülteni’nin 31. sayısına hoşgeldiniz. MEF Üniversitesi’nde Bahar döneminin en yoğun günlerini yaşıyoruz, bir yandan sınavlar diğer yandan yoğun ders programı ve etkinlikler devam ederken öğrencilerimiz MEF Kütüphane’yi yoğun olarak kullanıyorlar.

MEF Kütüphane olarak her ay yüzlerce yeni kitabı okuyucularımızla buluşturuyoruz, MEF Kütüphane’nin zengin elektronik kaynak koleksiyonları her geçen gün artan yoğunlukla kullanılıyor, kaynaklara erişim ve kaynakların verimli kullanımı konusunda verilen eğitimler tüm hızıyla devam ediyor.

MEF Kütüphane olanakları ve hizmetleri hakkında daha fazla bilgiyi Kütüphane web sayfasında bulabilir, güncel gelişmeleri, duyuruları ise sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

MEF Kütüphane Bülteni’nin 31. sayısında ilginizi çekeceğine inandığımız pek çok başlık yer alıyor. Bu sayının konuk yazarları Üstün DÖKMEN ve George R. R. MARTIN hakkında kısa bilgileri ve Kütüphane koleksiyonlarında bulunan eserlerinin bilgilerini Bültenin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Okuma önerilerimiz, etkinlik takvimi ise Bültende yer alan diğer konular. MEF Üniversitesi ve MEF Okullarının, lise öğrencileri arasında düzenlediği “28. Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması” sergisi 07 Mayıs - 09 Mayıs 2019 tarihleri arasında MEF Üniversitesi’ nde, ödül töreni ise 10 Mayıs 2019 Cuma günü MEF Okulları Ulus Kampüsünde gerçekleştirilecek. Sergilenmeye değer görülen tüm proje sahiplerini kutluyor, geleceğin bilim insanlarına başarılar diliyorum.

MEF Kütüphane Bülteni’nin 31. sayısını keyifle okuyacağınızı umuyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Saygılarımla,

​Ertuğrul Çimen | Kütüphane Direktörü​

MEF Kütüphane Bülteni Sosyal Medya İstatistikleri;

MEF Kütüphane Direktörü Ertuğrul Çimen'in ortak yazarı olduğu "Cost-sharing models: experience of the Anatolian University Libraries Consortium" adlı makalesi Web of Science'da indekslenen "Journal of Academic Librarianship" dergisinde yayınlanmıştır.

Makale çalışmasını okumak isteyenler için makale 50 gün boyunca ücretsiz erişime açık olacaktır.

MEF Kütüphane Online Kullanıcı Eğitimleri serisinin ilki yayında!

MARTI JONATHAN LIVINGSTON / Richard Bach

Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.

Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.

Hayal Et. Listele. Yap! / Lia Steakley

Binlerce fikir, öneri, pratik ipuçları ve birinci ağızdan başarı hikâyeleri, işte size muhteşem bir Kendi Kendine YAPMA rehberi. Hayal Et. Listele. Yap!, hayallerinizin hayat listesini kullanarak nasıl gerçekleşebileceğini gösteren, size ilham verecek, motive edecek ve odaklı kalmanıza yardımcı olacak harika bir kaynak.

Hedefleriniz her ne olursa olsun -daha fazla seyahat etmek, fark yaratmak, cesaret isteyen bir şey yapmak, ilişki yaratmak, anda yaşamak- bu listeyi yapmaya başlamanız “Evet yapabilirim!’’ diye ilk haykırışınız gibidir.

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde

6 Nisan 2019 - 7 Mart 2020

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerin yer aldığı sergiye, Turgut Uyar’ın dizeleri ilham vermiş. Uluslararası çağdaş sanatın farklı eğilimlerini bir araya getiren bu sergi günümüz koşullarının sanatçılarda hangi estetik arayışları tetiklediğini de sorguluyor.

ÇOK DA FİFİ HATUNLAR

5-29 Nisan 2019

"Çok da Fifi" kimi oyuncu, kimi yazar, kimi İngilterelerde stand-up yapıp gelmiş "Hayatla dalga geçemezsek valla çatlarız." diyen 6 kadın komedyenden oluşuyor.

Aralık 2015'ten bu yana beraber sahne alan stand-up ekibi, sadece kadın izleyicilere empati kurup kahkahalarla gülecekleri bir gösteri vaat etmekle kalmıyor, erkek izleyicilere de gülerken yeni ufuklara yelken açma imkânı tanıyor.

TİMSAH

16 Nisan 2019

Gösteri dünyasında oldukça başarısız, çekilmez ve hatta katlanılmaz olan Ivan’a artık gerçeği söylemenin vakti gelmiştir. En yakın arkadaşları bu durumu anlatması için Zack’i görevlendirir. Daha doğrusu, bir tekila partisinin ardından bu zor görev için çekilen kısa çöp, Zack’ in elinde kalmıştır. Kaçacak yer kalmamıştır. Gerçeğin acı çığlığı bir hayvanat bahçesinde Ivan’a duyurulacaktır. Ama gel gelelim eski sevgili Anna, yakın arkadaş Zack tam da bu zorlukla mücadele ederken, Ivan hayvanat bahçesindeki timsah tarafından yutulur. Ortadaki panik bir süre sonra Ivan için yeni ve güçlü bir kariyerin başlangıcı olacaktır. Medya, polis, uluslararası şirketler, sponsorluk anlaşmaları artık Timso’ nun ağzından çıkanlara odaklanmıştır. Tüm bu curcunanın ortasında Zack ise belki de “insan”ın şaşkınlığını üstlenmiştir.

28. Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması

MEF Eğitim Kurumları tarafından, 1991 yılından bu yana düzenlenmekte olan “28. Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması”, günümüz sorunlarına bilimsel çözüm önerileri getiren Türk ve yabancı tüm lise öğrencilerine açık olarak düzenlenmektedir.

Organize edilmeye başlandığı tarihten itibaren geçen 27 yılda, tüm Türkiye’den 22.196 öğrenci yarışmaya katılmak için başvurmuş, sunulan 10.651 özgün projenin 1.839 tanesi sergilenmeye değer bulunmuştur.

Araştırma Projeleri Yarışması, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde de ilgi görmektedir. Yarışmaya bu yıla kadar yurtdışından, aralarında Amerika, Almanya, Avusturya, İsviçre, Letonya, Hollanda, Bulgaristan, Romanya, İsrail, KKTC, Rusya, Azerbaycan, İtalya, Belçika, Tayland, İsveç, Litvanya, Dubai, Kanada, Afrika, Çin, Polonya, İspanya, Filipinler, Meksika gibi ülkelerin de yer aldığı toplam 56 ülke ve bu ülkelerden 1382 öğrenci, 787 proje ile katılmıştır.

21. yüzyılda bilimin ve bilimin ışığında dünyamızın baş döndüren bir hızla değiştiğine ve geliştiğine olan inancımızla, kurucumuz Sayın Dr. İbrahim Arıkan’ın 28 yıl önce açtığı bu yolda, Arıkanlı Holding ve ona bağlı eğitim kurumları MEF Üniversitesi ve MEF Okulları olarak, Türk ve yabancı öğrencilerin bilimsel çalışmalarına küçük de olsa katkıda bulunmayı ve yeni adımlar atmaları için onları yüreklendirmeyi bir görev olarak kabul ediyoruz.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a copyright violation, please follow the DMCA section in the Terms of Use.