kullanıcı tavsiyeleri kullanıcı yorumları

Günümüzde akıllı cep telefonu kullanımının artması ve internete her şartta giriş yapılabilmesiyle birlikte, internetten alışveriş yapan insanların sayısında da artış gözlenmiştir. Birçok kişi satın alacağı ürünü sürekli elinin altında olan cep telefonlarıyla rahatlıkla yapabilmektedir.

E-ticaret sitelerindeki ürün yelpazesinin genişliği, yapılan kampanyalar ve promosyonlar online alışverişleri de arttırmaktadır. Ayrıca e-ticaret sitelerinde bulunan firmaların web sayfalarında ürün karşılaştırma butonlarının yanı sıra kullanıcı yorumlarının ve kullanıcı tavsiyelerinin de bulunması, mal veya hizmet alacak müşteriler için önemli bir kıstas olmuştur.

Kullanıcı yorumlarını ve tavsiyelerini okuyan tüketiciler, alacakları ürünlerin daha önce bizzat kullanmış kişilerin ağzından ve tarafsız bir şekilde artılarını, eksilerini, kalitesini, kullanım rahatlığını, herhangi bir sorunla karşılaştıklarında satıcı firmanın tutumunu vb. konular hakkında daha doyurucu bilgiler edinmektedir.

Mesela, cep telefonu almak isteyen bir tüketici e-ticaret sitelerinin herhangi birinde yorumlar kısmına bir soru sorduğunda, o siteyi takip eden birçok kişiden bilgi alabilmektedir. Böylece alacağı ürün hakkında, daha önce kullanan kişilerin doğru ve tarafsız yorum yaptıklarını düşündüğü için edinmiş olduğu bu bilgiler alışveriş ve marka tercihini olumlu ya da olumuz etkileyebilmektedir.

Diyelim ki bir kişi Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S6 cep telefonun karşılaştırmasını yapmış fakat karar vermekte zorlanmıştır. Kesin kararını verebilmek için tercih ettiği bir firmanın e-ticaret sitesinde şöyle bir soru sorduğunda aldığı cevaplar onu hayli rahatlatacaktır.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar

1-E-ticaret sitesini kullanarak alışveriş yapacağınız zaman ilk olarak sitenin “kullanıcı yorumları” kısmını mutlaka okumalısınız. Çünkü orada yorum yapan tüketiciler tercih ettiğiniz firmanın müşterileriyle nasıl ilgilendiği, malın teslimatı ile ilgili detaylı bilgi, ödeme yapılırken yaşanan hatalar, mal iadesi, garanti belgesi vb. konular hakkında objektif bilgiler ve çeşitli tavsiyeleri bulmanız mümkün.

2- Alışveriş yapacağınız firmanın tüm iletişim bilgilerinin olması gerekir. Ayrıca SSL sertifikasının olup olmadığını da sorgulamanız sizin yararınıza olacaktır. SSL sertifikası, güvenlik için kart bilgilerinizin özel bir şifre ile saklanması ve farklı kişilerin eline geçmesini önleyen bir sistemidir.

3- Kredi kartı ile ödeme yapacağınız için 3D Security sistemini kullanan şirketler en güvenilir firmalardır. Bu sistemde kart bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini engelleyen önemli bir yöntemdir.

4-Ayrıca e-ticaret firmalarına asla kredi kartı şifrenizi ve anne kızlık soy ismi gibi sadece sizin bilebileceğiniz özel bilgileri paylaşmayın. Çünkü güvenilir hiçbir firma bu tür özel bilgileri sizden istememektedir.

Bu detaylara dikkat ettiğiniz ölçüde internet üzerinden dilediğiniz gibi rahat, huzurlu ve güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.