Loading

На День захисника України, 14 жовтня 2020 року, в Національному заповіднику "Гетьманська столиця", що в Батурині, відбулась презентація першого повного, нецензурованого й достовірного видання "Літопису" Самійла Величка, яке перевертає з ніг на голову деякі уявлення про історію козацької доби, що досі побутували навіть у середовищі науковців.

Літопис є унікальною пам’яткою козацької історичної думки та барокового письменства першої половини XVIII століття. Урочиста презентація здійснена до 300-річчя його написання й 350-річчя Самійла Величка, не випадково відбулася саме в День українського козацтва – це ж бо його історії він присвячений. І саме в Національному заповіднику “Гетьманська столиця” – адже тут літописець Гетьманщини Величко 18 років служив канцеляристом в уряді гетьмана Івана Мазепи і тут, у Батурині, зародилася і реалізовувалася ідея формування корпусу документів, що ліг в основу "Літопису".

Оригінал "Літопису" нині зберігається в Національній бібліотеці Санкт-Петербурга.

Як зауважив на презентації Віктор Ющенко, це видання в принципі стало можливим завдяки зусиллям “трьох неймовірних жінок”: історикині Тетяни Таїрової-Яковлєвої, видавчині Віри Соловйової та директорки Національного заповідника “Гетьманська столиця” Наталії Ребрової. Саме вона допомогла залучити до проєкту кошти благодійників, звернувшись до давніх друзів заповідника. Загалом проєкт підтримали щонайменше 68 меценатів.

Над літописом більше 8 років працювали українськи та російські історики. Зокрема, це стало можливим після того, як Гарвардський університет викупив оригінальне видання.

Українське інформційне інтернет-видання «Новинарня» за підтримки Українського культурного фонду створили документальний історико-просвітницький відеоматеріал про літописця Самійла Величка:

Історики Тетяна Таїрова-Яковлєва та Андрій Бовгиря докладніше розповіли телеканалу "Експресо" про долю оригіналу Літопису, а також як відбувалася робота з підготовки тексту до публікації:

Велика вдячність видавництву "Кліо" за подарований екземпляр першого в історії повного видання "Літопису" Самійла Величка, який займе особливе місце у фонді нашої бібліотеки.

Підготувала: провідний методист Бойко Ю. О.