Loading

Nominowani do tytułu Ostrowianin Roku 2017 Charakterystyki

Ryszard CHMIELINA

Prywatny przedsiębiorca i społecznik, szczególnie zaangażowany w walkę o czyste powietrze w regionie.

Jest Prezesem stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny i członkiem zespołu eksperckiego ds. uchwały antysmogowej w Urzędzie Marszałkowskim.

Ryszard Chmielina jest współautorem uchwał antysmogowych dla Wielkopolski, prelegentem wielu konferencji naukowych w tematyce ochrony środowiska. Jest także koordynatorem inicjatywy społecznej - Ostrowski Alarm Smogowy: bodajże pierwszej inicjatywy społecznej, która z sukcesem zwróciła uwagę publiczną na kwestie jakości powietrza w Ostrowie.

Inicjator budowy pierwszej w Ostrowie Wlkp. sieci czujników jakości powietrza oraz konsorcjum ostrowskich firm, zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Choć niewielu o tym wie, ma swój duży wkład w pomoc mieszkańcom w zakresie pozyskiwania dofinansowań i modernizacji budynków.

Prywatnie: mąż cierpliwej żony i ojciec ukochanej córki. Hobby: meteorologia i automatyka budynkowa.

Włodzimierz GRABOWSKI

Z zawodu księgarz i bibliotekarz. Absolwent dwu kierunków na Uniwersytecie Adama Mickiewicza: historii i bibliotekoznawstwa z informacją naukową.

Jest człowiekiem o rozległych zainteresowaniach. W latach 1984-1993 pełnił społecznie funkcję wiceprezesa Ostrowskiego Towarzystwa Kulturalnego OTK. W ciągu sześciu lat z zamiłowania organizował słynne na całą Wielkopolskę Ostrowskie Święto Kwiatów. Jest jednym z inicjatorów powstania Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim. Współtworzył także Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości OCWP, którego aktualnie jest członkiem honorowym.

Zawodowo związany z księgarstwem salonów EMPIK. Pełnił funkcje dyrektora salonów w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu .

Od roku 2003 kieruje Biblioteką Publiczną im. Stefana Rowińskiego, w ramach której od 2005 roku działa Ostrowska Biblioteka Cyfrowa i Wydawnictwo Biblioteki. Już za kilka miesięcy ruszy najnowszy projekt : MEDIATEKA PRZYSTANEK KULTURY. Na powstanie multiumedialnego centrum bibliotecznego projekt uzyskał 3 mln 700 tys zł dofinansowania na jego realizację. Mediateka ruszy wkrótce w pomieszczeniach po byłym MPiK-u.

Jolanta HERZOG

Lekarz rodzinny i pediatra, od niepamiętnych czasów jej drugim (a może nawet głównym) domem jest poradnia, gdzie ze wszystkich sił stara się nieść pomoc potrzebującym pacjentom.

Zawsze uśmiechnięta, pełna serca, życzliwości i gotowa do działania, mimo ciężkich chorób, które dzielnie pokonała, aby dalej działać dla dobra pacjentów. Zakochana w swoich futrzastych przyjaciołach, pomaga również poszkodowanym kociakom.

Uwielbia samoloty. Jak twierdzi, na lotniskach mogłaby spędzać wszystkie wolne chwile.

Uwielbia książki i historię starożytną oraz podróże.

Janusz JUREK

Absolwent Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego UAM w Poznaniu – już od ponad 20 lat zajmuje się komercyjnie projektowaniem graficznym, fotografią, animacjami, grafiką 3D oraz szeroko pojętymi nowymi formami twórczości wizualnej.

Na co dzień prowadzi „NEO- Studio Grafiki Użytkowej”. Jego realizacje, nie tylko komercyjne, są doceniane wieloma prestiżowymi nagrodami, w kraju i za granicą. W minionym roku m.in. znalazł się w ścisłej czołówce międzynarodowego konkursu The World Illustration Awards 2017 w Londynie, do którego zgłoszono ponad 2300 projektów. Na International Design Awards Los Angeles w 2017 r. jego grafika ,,Papilarnie" zdobyła brąz.

Inna z prac Janusza Jurka, stworzona tym razem we współpracy z fotografką Elizavetą Porodiną, znalazła się także na ekranie startowym nowego Photoshopa 2018, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie programów z branży graficznej.

Andrzej KRYJOM

Sportem zaraził go jego ojciec, Jerzy Kryjom, znany działacz sportowy. W wieku 7 lat zaczął uprawiać piłkę nożną, w którą grał do 32 roku życia. Później został działaczem sportowym w Ostrowskim Stowarzyszeniu Piłki Nożnej Pięcioosobowej - i tak jest do dziś.

Po śmierci ojca zajął się organizacja młodzieżowego turnieju piłkarskiego Jego imienia. Takich zawodów mogą Ostrowowi tylko pozazdrościć nie tylko w regionie! Piłkarskie międzynarodowe turnieje imienia Jerzego Kryjoma to pod wieloma względami impreza wyjątkowa. Dzięki olbrzymiej pracy Andrzeja Kryjoma dziś na turniej do Ostrowa zjeżdża kilkadziesiąt zespołów młodych piłkarzy z całej Polski , w tym zespoły złożone z młodych piłkarzy: Lecha Poznań, Polonii Warszawa, Widzewa Łódź, Śląska Wrocław czy Pogoni Szczeciń. Oczywiście, nie może zabraknąć drużyn Ostrovii i Akademii Piłkarskiej. Swoje umiejętności piłkarskie prezentowali również piłkarze z Ukrainy, Rosji i Niemiec. Znakomita organizacja i masowość to znaki firmowe ostrowskiego turnieju.

Janusz LIPIŃSKI

Janusz Lipiński - ostrowianin, chórmistrz, animator kultury, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń uczniów ostrowskiej szkoły muzycznej. Od blisko 25 lat związany z szeroko pojętą chóralistyką. Jest dyrygentem Chóru Mieszanego „Con Forza” i Chóru Dziecięcego „Eurydyka”, działających w ostrowskiej szkole muzycznej, a także ostrowskiego „Chóru Nauczycielskiego” im. Stanisława Wiechowicza. W przeszłości prowadził również Chór Męski „Echo” Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Chór „Klubu Seniorów” Chóru Męskiego „Echo”.

Z prowadzonymi przez siebie zespołami wystąpił w ponad trzystu koncertach oraz 25 ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych, zdobywając kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Koncertował w Holandii, we Włoszech na Słowacji, na Węgrzech, dwukrotnie we Francji i czterokrotnie w Niemczech.

Jest współtwórcą i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto”, odbywającego się od 1996 roku w Ostrowie Wielkopolskim pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego polskiej edycji „Międzynarodowych Chóralnych Spotkań Przyjaźni” odbywających się cyklicznie w trzech miastach europejskich: Nordhausen, Charleville Mezieries i w Ostrowie Wielkopolskim. Jest autorem i współtwórcą cyklicznych przedsięwzięć artystycznych odbywających się w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Wypada choćby wspomnieć o „Koncertach Galowych” ostrowskiej szkoły muzycznej, „Koncertach Papieskich”, „Koncertach Kolęd”, „Ostrowskich Zaduszkach”, „Dniach Kultury Cerkiewnej” oraz wielu oficjalnych uroczystościach miejskich i powiatowych.

Za pełną pasji i sukcesów pracę pedagogiczno - artystyczną był wielokrotnie nagrodzony przez: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Starostę Powiatu Ostrowskiego, Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr oraz Dyrektora ostrowskiej szkoły muzycznej.

Witold MIAŚKIEWICZ

Dr nauk medycznych, absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, od 1993 roku związany z ostrowskim szpitalu. Najpierw jako stażysta, później zdobywając tu I i II stopień specjalizacji z chirurgii dziecięcej.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych od 1994 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń od 1998r

W latach 1996 –2006 przewodniczący Oddziału Terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Autor i współautor opublikowanych 6 prac naukowych z dziedziny chirurgii dziecięcej.

Zorganizował i uruchomił w Ostrowie w 2006r pracownię badań endoskopowych przewodu pokarmowego u dzieci i młodzieży przy Oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej.

Przeprowadził pierwsze operacje laparoskopowe u dzieci i młodzieży w Oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej.

W 2012r uruchomił w Ostrowie pierwszy w Wielkopolsce i trzeci w Polsce pełnoprofilowy 3-łóżkowy Pododdział Leczenia Oparzeń dla Dzieci , który od 2017r przemianowany został w Wielkopolskie Centrum Leczenia Oparzeń.

Od 2009 r Ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Leczenia Oparzeń.

Wraz z zespołem Oddziału Neonatologicznego, kierowanego przed dr med. Katarzynę Bierłę, stworzył w ostrowskim szpitalu zespół leczący chirurgicznie najmniejsze wcześniaki o wadze nawet 500 g.

Paweł Moch

Rodowity ostrowianin, z wykształcenia technik automatyk, z pasji animator kultury, scenograf, dekorator i kostiumolog. Autor i współtwórca wielu przedsięwzięć artystycznych Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.

Od 40-stu lat związany z Ostrowską Konkatedrą znany z dekoracji sakralnych. Aresztowany w 1985r przez władze komunistyczne właśnie za tę działalność. Wykonawca pierwszych ruchomych szopek. Od 18-stu lat pracownik Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr Elżbietanek, z którym zdobywał pierwsze miejsca na Targach Edukacyjnych. Współtwórca „Misterum Męki Pańskiej”, „Marszu Wszystkich Świętych” i „Orszaku Trzech Króli”. Współpracuje z wieloma szkołami tworząc niepowtarzalne widowiska np. „W kierunku światła”, ostrowskie Jasełka i Cecyliady.

Od wielu lat związany ze Stowarzyszeniem „Ludzie dla ludzi”, z którym organizuje „Wieczory dla duszy”, nagrodzony „Jabłkiem dobroci”. W 2015r wyróżniony tytułem „Osobowość Ostrowskiej Kultury”. Swoje pasje przejął po ojcu Kazimierzu, który przez całe życie był związany z Ostrowską Farą, gdzie wykonywał dekoracje okolicznościowe.

Patrycja Stendera

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej- Lipczyńskiej w Poznaniu. Licencjonowany pedagog tańca. Młoda i ambitna osoba, po śmierci Aliny Janikowskiej przejęła kierownictwo artystyczne Grupy Baletowej "Gwiazda" .

Jest autorką wielu zwycięskich choreografii w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

W czerwcu 2017 zdobyła nagrodę „Osobowość Ostrowskiej Kultury” nadaną przez Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Jej pasją jest taniec. Uwielbia pracować z dziećmi i to właśnie im przekazuje swoją wiedzę w zakresie tańca w jak najdokładniejszy sposób.

Pragnie wprowadzać dzieci w życie kulturalne i rozwijać w nich pasję obcowania ze sztuką taneczną na najwyższym poziomie.

Mariusz Szczuraszek

Człowiek wielu pasji i umiejętności. Architekt, podróżnik, himalaista, rysownik, rzeźbiarz, motocyklista.

Od samych urodzin związany z Ostrowem Wielkopolskim. Urodzony w ostrowskim szpitalu, ukończył szkole podst. nr 7 i III LO w Ostrowie. Tytuł mgr inż architekta uzyskał już na Politechnice Wrocławskiej w 1994 roku.

Jest czynnym architektem. Zaprojektował w całej Polsce kilkanaście siedzib straży pożarnych , szkół gimnazjalnych, obiektów sportowych oraz obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej.

W naszym Ostrowie spod jego ręki wyszły projekty Hotelu Villa Royal, bloki przy Sklejka EKO przy ul. Konopnickiej, czy w końcu nasz Ostrowskie Centrum Kultury.

Największym specjalistą stał jednak w dziedzinie projektowania basenów. Projektował obiekty w Kaliszu, Ostrzeszowie, Pleszewie czy olbrzymie Termy Tarnowskie koło Poznania.

Ma licencje skoczka spadochronowego, uwielbia podróże motocyklowe i przepięknie rysuje : piórkiem, ołówkiem oraz potrafi rzeźbić w glinie !

Jego największa pasją pozazawodową są jednak góry. W zeszły roku zdobył Mount Everest. Najwyższy szczyt świata był dla niego zwieńczeniem Korony Ziemi - czyli zdobycia najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.

Created By
Jarosław Wardawy
Appreciate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.