Loading

WYDARZENIA

Na czas zamknięcia biblioteki szkolnej, zapraszamy do korzystania z bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków.

WolneLektury.pl Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM:

Legimi - Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę. Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a. Jak skorzystać z promocji? 1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod. 2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon 3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com. 4. Aktywuj usługę Empik Premium. 5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się. Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

PUBLIO – DARMOWE EBOOKI - to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

WYDAWNICTWO SQN – EBOOK ZA ZŁOTÓWKĘ- przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

"Wędrówki po Kresach z Andrzejem Białeckim" - 04 marca 2020 r. młodzież naszej szkoły kontynuowała „Wędrówki po Kresach” z pasjonatem podróży – Andrzejem Białeckim. Tym razem spotkanie odbyło się ph. „Ślady polskości na Litwie, Łotwie i Estonii.” Pan Białecki, zafascynowany śladami polskiej przeszłości na Kresach, z ogromna przyjemnością podzielił się z nami swoimi wrażeniami i odkryciami z częstych wypraw w tamte strony. Kresy – ich historia, kultura, tradycja i nostalgia z nimi związana, są częścią polskiej tożsamości. Polskość bez pamięci o Kresach jest bardzo uboga. Nie ma Polski bez sławnych Kresowiaków, np.: piszącego po polsku poety – Mikołaja Reja, pierwszego polskiego historyka – Adama Naruszewicza, bez Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, bez twórcy opery narodowej – Stanisława Moniuszki, bez większości wielkich polskich wodzów wojskowych i bohaterów. Kresy – to często rodzinne strony naszych rodziców i dziadków. Za rok będziemy obchodzili 15. rocznicę nadania imienia Kresowiaków naszej szkole. Będzie to okazja do kolejnej „Wędrówki po Kresach”w poszukiwaniu śladów polskości. W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia, nasz gość otrzymał obraz, namalowany przez p. Alinę Mikołajczyk.

"Deportacja - wspomnienia Celiny Wiszniewskiej" 03 marca zaproszenie na spotkanie z młodzieżą naszej szkoły przyjęła p. Celina Wiszniewska – mieszkanka Bartoszyc, z zawodu nauczycielka. Jest autorką recenzji literackich i artykułów na temat historii oraz życia kulturalnego i literackiego Bartoszyc. Pisze wiersze, eseje i wspomnienia. W bardzo mroźny dzień – 10 lutego 1940 r. zaczęła się deportacja ludności cywilnej ze wschodnich województw ówczesnej Polski. Wśród deportowanych tego dnia była również p. Celina, ze swoją mamą i babcią. Na spakowanie się mieli tylko jedną godzinę, a podróż na Sybir trwała ponad miesiąc. Celem był obóz w tajdze, w zespole Gułag, w Kańsku, między Krasnojarskiem a Irkuckiem. W lipcu 1941 roku w wyniku układów wynegocjowanych przez Sikorskiego z rządem ZSRR, przestały być traktowane jak więźniarki. Wtedy przesiedliły się do Kołchozu w pobliżu Krasnojarska. To był drugi rozdział ich syberyjskiej tułaczki trwającej ponad sześć lat. Mimo, że p. Celina była wówczas małą dziewczynką, to obrazki w jej pamięci utrwaliły się bardzo wyraźnie. Swoją opowieścią wzbudziła w nas niezapomniane emocje. Wysłuchaliśmy z dużym zainteresowaniem jej wspomnień o codziennej walce toczonej o przetrwanie w sowieckich obozach, w których poza mrozem, więźniom dawały się we znaki: głód, choroby, niewolnicza praca, a także stosujący represje sowieccy strażnicy. Dopełnieniem spotkania była wystawa o życiu i twórczości p. C. Wiszniewskiej. W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się bezcennymi wspomnieniami, otrzymała od nas piękny obraz, namalowany przez p. Alinę Mikołajczyk. Udział w spotkaniu wzięły klasy: 1TI/THp z p. L. Szewczyk, 1TMT/TPSp z p. A. Mikołajczyk i 2b BSI z p. B. Suchodolskim.

19.02.2020r. "Mikołaj Kopernik - patron Dnia Nauki Polskiej" wystawa.

Dzień Nauki Polskiej - to nowe święto państwowe, które co roku będziemy obchodzić 19 lutego, w dniu urodzin Kopernika. Jak podano w uzasadnieniu ustawy, Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem uznania dla dokonań rodzimych twórców w ponad 1000 - letniej historii Polski. Ma też stanowić inspirację dla młodzieży do pójścia w ślady wybitnych naukowców.

luty 2020r. - Wystawa z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu W roku 2020 przypada stulecie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, ogłoszonego na mocy Traktatu Wersalskiego z 1919 roku. 11 lipca 1920 r. mieszkańcy części Prus Wschodnich oraz Powiśla mieli dokonać wyboru pomiędzy Niemcami a Polską. Czas plebiscytu był bardzo niekorzystny dla Polski, trwała bowiem wojna polsko-radziecka. Metody agitacji stosowane przez stronę niemiecką były jednak skrajnie nieuczciwe. Przeciwnicy uciekali się do kłamstw i fałszerstw oraz licznych aktów przemocy i terroru. Bogumił Linka, jeden z polskich patriotów, został pobity na śmierć za zachęcanie do głosowania za Polską. Wielu zwolenników Rzeczpospolitej zostało zmuszonych do wycofania się z życia publicznego i emigracji. Polska dopiero co się odrodziła i mieszkańcy Prus Wschodnich przyznający się nawet do narodowości polskiej zbyt mało wiedzieli o nowym państwie, jego ustroju, podatkach, władzach. Był to dla nich obcy, nieznany byt.

Plebiscyt został przegrany przez Polaków, większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem do Prus Wschodnich. Za przyłączeniem do Polski opowiedziały się cztery gminy mazurskie, cztery warmińskie oraz aż 25 leżących na Powiślu. Spośród 476 tysięcy oddanych ważnych głosów, za Polską opowiedziało się około 3,4% . Na kartach do głosowania były tylko dwa słowa: Polen i Ostpreussen. W wyniku plebiscytu do Polski przyłączone zostały 3 miejscowości na Warmii i Mazurach: Lubstynek i Napromek k. Lubawy oraz Groszki w powiecie działdowskim.

W obecnym powiecie bartoszyckim tylko w części obszaru obecnej gminy Bisztynek ten plebiscyt przeprowadzono. Wzięło w nim udział 1643 mieszkańców Bisztynka. Wszystkie głosy zostały oddane za Niemcami.

Do dziś na skwerze przy Urzędzie Miejskim w Bisztynku stoi pamiątka po tym głosowaniu, czyli głaz zwany Kamieniem Plebiscytowym.

grudzień 2019r. "Zofia Nałkowska". Pisarka psychologiczna, feministka, lwica salonów XX-lecia międzywojennego, sprzedawczyni w sklepiku tytoniowym - to kolejne wcielenia Zofii Nałkowskiej. W tym roku przypada 130 rocznica urodzin autorki "Granicy" i "Medalionów".

listopad "Maria Rodziewiczówna w 155 rocznicę urodzin" - wystawa.

Maria Rodziewiczówna (1863-1944) polska powieściopisarka, której najbardziej znanymi utworami są "Lato leśnych ludzi" i "Między ustami a brzegiem pucharu".

listopad "Polscy Nobliści w dziedzinie literatury" - wystawa.

25.10.2019 r. "Wspominamy Teresę Bratek - bartoszycką poetkę i pisarkę". W ramach aktywnego uczestnictwa nauczycieli i uczniów w akcji „Szkoła pamięta”, ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej, wspominaliśmy p.Teresę Bratek – naszą bartoszycką poetkę i pisarkę. Zaproszenie na to spotkanie przyjął p. Jerzy Sałata, długoletni przyjaciel p. Teresy. Łączyła ich przez lata twórcza pasja literacka. On również jest bartoszyckim poetą oraz prezesem Stowarzyszenia Grupy Literackiej „Barcja”, którą wspólnie zakładał z naszą poetką w roku 1983. Po obejrzenia filmu „Zachować siebie…wspomnienia Teresy Bratek” p. Jerzy Sałata odpowiadając na pytania, starał się przekazać, jaką osobą była nasza bohaterka w oczach literatów. Recytacją jej wierszy podkreślił walory lokalnej poezji.Dopełnieniem wspomnień była wystawa książek i broszur autorstwa Teresy Bratek i Jerzego Sałaty, kopie materiałów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej z życia poetki, wycinki prasowe. Pamięć o niej jest wyrazem naszego szacunku za pozostawioną twórczość. Udział we wspomnieniach o Teresie Bratek wzięli nauczyciele i uczniowie: p. Maria Grzyb i kl.4TMt, p. Sylwia Kapturska i kl. 1TIg, p. Elżbieta Klimus i kl. 3TI/TH, p. Edyta Krawczyk i kl. 4TI, p. Lilla Szewczyk i kl. 1TPSg oraz p. Jolanta Dowejko. Dziękujemy za piękne dekoracje p. Alinie Mikołajczyk. Organizatorzy: L. Szewczyk, J. Dowejko.

październik - "Maria Dąbrowska w 130 rocznicę urodzin". Wystawa książek autorki.

Maria Dąbrowska ur. 06.10.1889 w Russowie, zm. 19.05.1965 w Warszawie - polska powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku, autorka teatrologii powieściowej "Noce i dnie" (1931-1934), za którą była nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1939, 1957, 1959 i 1960.

wrzesień "Narodowe Czytanie 2019" - wystawa promująca ogólnopolską akcję czytelniczą. Wystawa prezentuje sylwetki pisarzy, których nowele są lekturą tegorocznej 8. edycji Narodowego Czytania. Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

22.02.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wędrówki po Kresach” z Andrzejem Białeckim, cz. 3. „Wilno i okolice”. Andrzej Białecki – to pasjonat podróży, założyciel Klubu Podróżnika, aktywnie działającego w Bartoszycach oraz Grupy Teatralno-Muzycznej – Wyspa MEMHIA. Należy też do Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja”. Podczas spotkania p. A. Białecki zabrał nas w sentymentalną podróż do historycznych miejsc, ukazujących ślady polskości na Wileńszczyźnie. Zafascynowany pięknem tej ziemi, dokumentuje od lat wspomnienia rodzinne oraz swoje podróże i chętnie dzieli się zdobytą wiedzą. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele i uczniowie z klas: 1TPS, 1TH, 1TI, 2TI, 2TPS, 3c, gr. 4TI/4TMT/4TPS.

luty 2019 r. - "17 luty 2019 - obchodzimy 687 urodziny Bartoszyc", wystawa. Rejon obecnego miasta Bartoszyce zajmowały w średniowieczu pruskie plemiona Bartów i Natangów. Granicę terytorialną obu plemion stanowiła rzeka Łyna. Na początku XIII wieku Konrad Mazowiecki sprowadził na pruskie pogranicze niemiecki Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwany w Polsce zakonem krzyżackim. Miastu dało początek osiedle, które rozwinęło się na wschodnim brzegu Łyny, naprzeciw wzniesionego w 1240 r. krzyżackiego zamku obronnego. W roku 1326 komtur z Bałdygi, Dytrych von Altenburg nadał osiedlu przywilej lokacyjny. Ponieważ fundacja na lewym brzegi Łyny nie zyskała aprobaty mieszkańców, ponownie lokowano miasto po drugiej stronie rzeki. Dnia 17 lutego 1332 roki wielki mistrz Zakonu, Luter z Brunszwiku wydał Akt Fundacyjny. Świadkami nadania praw miejskich Bartoszycom było rycerstwo zakonne zebrane na Zamku w Elblągu.

luty/czerwiec 2019r. - wystawa książek i ilustracji pt. "Rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego", ustanowiony przez Sejm RP z okazji 100 rocznicy urodzin.

styczeń/luty 2019r. - gazetka "Tradycje prasowe Bartoszyc". Prasa bartoszycka IX i XX wieku, stanowi jeden z głównych składników życia publicznego i społecznego. Na jej łamach toczyły się wielkie i małe batalie ideologiczne i polityczne. Na fali ożywienia spowodowanego Wiosną Ludów ukazała się w 1848 r. pierwsza bartoszycka gazeta o nazwie "Bartensteiner Anzeiger" drukowana przez C.E. Teuberta. Periodyk został reaktywowany po II wojnie światowej w okolicach Nienburga pt. "Unser Bartenstein" i wychodzi jako organ prasowy byłych mieszkańców ziemi bartoszyckiej. W styczniu 1956 r. ukazał się dwutygodnik "Wiadomości Bartoszyckie", od 1959 r. pod zmienioną nazwą na "Nowiny Północne". Ostatni numer wyszedł w czerwcu 1960r. W styczniu 1990 r. z inicjatywy członków Grupy Literackiej "Barcja" ukazał się miesięcznik "Wiadomości Bartoszyckie", nawiązujący tytułem do dwutygodnika z 1956r.

styczeń/ marzec 2019 r. - wystawa książek i ilustracji "Frydery Chopin - poeta fortepianu". 170 rocznica śmierci.

Listopad - grudzień 2018r. - wystawa prezentująca życie i twórczość Henryka Sienkiewicza.

W KRAINIE "STAREJ BAŚNII"...  28 listopada 2018 r. zaprosiliśmy do naszej biblioteki szkolnej uczniów klasy piątej ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Bartoszycach. W ramach cyklu spotkań Narodowe Czytanie, z 44 pozycji Antologii Niepodległości, proponowanych przez Parę Prezydencką, wybraliśmy “Starą baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Spośród wielu pozycji wybraliśmy tę, aby zainteresować czytaniem młodsze pokolenie. Fabuła powieści nawiązuje do staropolskich podań i legend, m.in. o okrutnym władcy Popielu. Jej akcja rozgrywa się w czasach przedhistorycznych na ziemiach plemienia Polan.

Fragmenty “Starej baśni” przeczytali wszyscy uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią Panią Danutą Rohun oraz uczennice klasy I technikum hotelarskiego – Martyna, Oliwia, Wiktoria . Do akcji czytania włączyła się Pani Jolanta Dowejko – nauczyciel bibliotekarz i wychowawczyni kl. I TH Iwona Pieniak. Zaproszeni goście mogli obejrzeć w bibliotece również wystawę związaną z autorem “Starej baśni” oraz wystawę na 100-lecie Niepodległości Polski. Po słodkim poczęstunku “maluchy” z ciekawością zajrzały w każdy kąt naszej szkolnej biblioteki, która bardzo im się podobała.

J. Dowejko, I. Pieniak

Listopad 2018 r. Wystawa książek i ilustracji nt. "Życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego".

26.09.2018 r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Zaproszenie do czytania przyjęli: Starosta Powiatu Bartoszyckiego p. Wojciech Prokocki, w-ce dyrektor p. Stanisław Rudziński i p. Barbara Knifka - bibliotekarka z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach. Powieść Stefana Żeromskiego ukazuje losy narodu polskiego w przełomowym momencie – tuż po odzyskaniu niepodległości. Polacy mają mnóstwo marzeń i planów, jak ma wyglądać życie w niepodległym państwie. Stefan Żeromski, nazywany „sumieniem narodu” i wielkim społecznikiem, nie pozostał obojetny wobec tych spraw.„Przedwiośnie” jest powieścią zaangażowaną w politykę i sprawy społeczne. Fragmentów powieści wysłachali uczniowie z klasy 1TH, 1TI, 1TPS, 3TI, 3TPS z nauczycielami.

11.09.2018 r. Caspar David Friedrich - prezentacja twórczości. Niemiecki malarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego. Żył w latach 1774-1840. W jego dorobku najcenniejszą grupę obrazów i jednocześnie najliczniejszą stanowią pejzaże. Artysta ukazuje przyrodę jako majestatyczna i potężną, a jednocześnie niezwykle piękną i subtelną. Autor dąży do zespolenia z przedstawianym krajobrazem.

10.09.2018 r. - "Adam Mickiewicz. 220 rocznica urodzin". Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasickiego najwybitniejszy polski twórca romantyczny, poeta, wizjoner, publicysta, działacz polityczny. Do jego najważniejszych dzieł należą zbiory poezji "Ballady i romanse", "Sonety Krymskie", poemat "Konrad Wallenrod", dramat "Dziady" i epopeja narodowa "Pan Tadeusz".

23.04.2018r. spotkanie ze Zbigniewem Mioduszewskim ph. "Powojenne Bartoszyce. Pionierzy i wydarzenia". Region nasz jest niezwykle interesujący poprzez skład ludnościowy oraz bogactwo ludzkich losów i doświadczeń. Wiedzę uczniów na temat zycia społeczeństwa w pierwszych latach po wojnie poszerzyliśmy za sprawą wspomnień i refleksji zaproszonego gościa p. Zbigniewa Mioduszewskiego - emerytowanego nauczyciela naszej szkoły.Wspomnienia objęły m.in. wrzesień 1945r., kiedy to uruchomiono w Bartoszycach urząd pocztowo – telegraficzny, a wśród zasłużonych organizatorów był ojciec p. Zbigniewa - Stanisław Mioduszewski. I w tym też roku przeprowadzono pierwszą po wojnie rozmowę telefoniczną między Bartoszycami a Olsztynem.Stanisław Mioduszewski był też w r. 1946 jednym z założycieli straży pożarnej.Tłem do wspomnień był pakaz slajdów zabytków Bartoszyc i portrety ludzi zaangazowanych w odbudowę pierwszych, najtrudniejszych lat zycia społecznego . Udział wzięła kl.1TI z p. L. Fit, 2TPS z p. D. Maroską i 1TPS z p. B. Suchodolskim.

16.04.2018r. - "BARTOSZYCE. CZAS - MIEJSCA - LUDZIE", wystawa prezentująca ksiązki oraz kopie zdjęć i pocztówek, przywołujących wspomnienia mieszkańców Bartoszyc z pierwszych lat powojennych oraz urok architektury miasta na przestrzeni lat.

28.03.2018r. kontynuacja wędrówek po Kresach z Andrzejem Białeckim cz.2 "Białoruś - oczami turysty". Tym razem nasze wędrówki, odkrywające ślady polskości, wiodły przez: Holszany, Nowogródek, Nieświez, Mir, Zaosie, Stare Wasiliszki. W spotkaniu udział wzięła klasa 1TI z p. L. Szewczyk, 2 TI z p. S. Kapturską, 4TH z p. S. Jarzębowicz-Sudujko, gr. 3TMT z p. A. Mikołajczyk i gr. 3TH z p. I. Pieniak.

07.03 2018r. rozpoczęliśmy cykl spotkań „Wędrówki po Kresach” z Andrzejem Białeckim, cz. 1. „Białoruś – oczami turysty”. Andrzej Białecki – to pasjonat podróży, założyciel Klubu Podróżnika i Grupy Teatralnej – Wyspa MEMHIA, należy do Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja”. Podczas spotkania, zaprezentował Białoruś, jako ciekawy i piękny kraj, zamieszkały przez sympatycznych i życzliwych ludzi. Prezentację rozpoczął od Grodna i okolic, gdzie obok siebie mieszają się i przenikają: historia, współczesność i pamięć. Pan Białecki zafascynowany śladami polskiej przeszłości na Białorusi podzielił się z uczniami swoją wiedzą. W spotkaniu udział wzięła klasa 2 TI z p. S. Kapturską, 4TH z p. S. Jarzębowicz-Sudujko, 1TI oraz gr. 3TMT z p. A. Mikołajczyk i gr. 3TH z p. I. Pieniak. Kontynuacja prezentacji o Białorusi odbędzie się 28.03.2018r.

26.02.2018 r. uczniowie poznawali historię Ireny Sendlerowej - jednej z najwazniejszych Polek w historii naszego państwa, pomagającej Zydom w czasie II wojny światowej. Przyszła na świat 108 lat temu, 15 lutego 1910r., w wielowyznaniowej i wielokulturowej Warszawie, stolicy Królestwa Kongresowego. W zyciu kierowała się maksymą mówiącą, ze "kto ratuje jedno zycie ten ratuje cały świat".Samodzielnie zorganizowała siatkę 20 pracownic społecznych, które najpierw pomagały, a później wyprowadzały dzieci żydowskie z getta i umieszczały po „aryjskiej stronie” w rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Uratowała ich ok. 2.5 tysiąca. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. otrzymała Order Orła Białego i nagrodę Jana Karskiego w Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie “Za Odwagę i Serce”. W 2007 r. odznaczona Orderem Uśmiechu. Była najstarszą osobą, która ten order otrzymała. Sendlerowa powiedziała wtedy, że obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i tytułu Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata to Order Uśmiechu, odznaczenie od dzieci, jest dla niej największym szczęściem, jakie ją spotkało. Zmarła 12 maja 2008 roku. Miała 98 lat. Wiele osób opłakiwała jej odejście, w tym kilkoro z tych, którzy swoje życie zawdzięczali jej odwadze. Po obejrzeniu prezentacji "Historia Ireny Sendlerowej" uczennice z kl. I TH czytały fragmenty ksiązki A. Mieszkowskiej "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej i A. Bikont "Sendlerowa w ukryciu", wprowadzając słuchaczy w okres tragicznych, wojennych zdarzeń. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z: kl.I TH z p. S. Kapturską, kl. 1 TPS z p. L. Szewczyk i kl. II TPS z p. E. Klimus. W/W ksiązki znajdują się w zbiorach naszej biblioteki szkolnej.

10.01.2018r. gościliśmy w bibliotece pana Arkadiusza Monkiewicza - poetę. Jest on członkiem Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja” i Grupy Literackiej „Poetica”. Debiutował literacko w Wiadomościach Uniwersyteckich UWM nr 5 (48), maj 2003 r. Jego wiersze wielokrotnie drukował na swych łamach Goniec Bartoszycki.Jako jeden z trzech satyryków powiatu bartoszyckiego został przedstawiony w „Antologii satyry & satyryków Warmii i Mazur 1945-2010 – Kto się boi braci Rojek?” – zbiorze autorstwa Józefa J. Rojka i Zbigniewa Rojka.Największe osiągnięcia: wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Wąglański Maj Poezji”, II miejsce w zorganizowanym przez olsztyński SITLID konkursie literackim z okazji 75-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, a także I miejsce w Powiatowym Konkursie im. Leonarda Turkowskiego Bartoszyce 2015. Dzięki mecenatowi Rotary Club Bartoszyce, w styczniu 2016 r. ukazał się jego debiutancki tomik wierszy pt. „Jestem stąd”. W 2017r.w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście” Fundacji Anny Dymnej, w jednej z dwóch kategorii zajął pierwsze miejsce .W Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Solidarność – SONS rozpoczął swą przygodę ze sportem.Jest także członkiem Integracyjnego Klubu Sportowego „Smok” Orneta, gdzie ściga się na trójkołowym rowerze typu handbike - w 2011r. zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski.

W spotkaniu udział wzięła kl.3TH z p. E. Kondraciuk-Pieniak oraz kl. 3TPS z p. D. Maroską.W podziękowaniu za spotkanie p. Arek otrzymał naczynie szklane ozdobione metodą decoupage wykonane przez p. A. Mikołajczyk. Ksiązkę "Zobaczyć człowieka w człowieku" poeta przekazał do naszej biblioteki szkolnej.

"100 - lecie NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI" - taki tytuł ma wystawa, którą od 08 stycznia 2018 r. mozna oglądać w bibliotece szkolnej. Materiały zaprezentowane na wystawie przenoszą nas w historię sprzed stu lat.

Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12.11. 1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu.

04 grudzień 2017r. - spotkanie z Anną Osowską autorką ksiązek "W cieniu papierówki.Lekarka i cud zwyczajności", "Ucieczka".

Autorka z zawodu lekarka, internistka, endokrynolog z zacięciem dziennikarskim i społecznikowskim. Od dzieciństwa związana jest z Bartoszycami. W swoich ksiązkach przedstawia tajniki zycia lekarki w małej miejscowości, oprowadza czytelnika po magicznych miejscach Warmii i Mazur oraz pokazuje jak trudno medykowi, gdy znajdzie się po drugiej stronie biurka, stając się pacjentem. Aktualnie publikuje w w Biuletynie Lekarskim oraz nalezy do Grupy Literackiej Barcja w Bartoszycach. W spotkaniu udział wzięli uczniowie z kl. 1TI z p. L. Fit, 2TMT z p. L. Szewczyk, 4TPS z p. E. Krawczyk oraz grupa z 2TI z p. S. Kapturską. Na zakończenie spotkania autorka otrzymała w podziękowaniu ANIOŁA - wykonanego podczas zajęć prowadzonych pod opieką p. A. Mikołajczyk przez młodziez z naszej szkoły. Ksiązki p. A. Osowskiej zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.Zapraszamy do czytania.

13 listopad 2017r. spotkanie z malarką i pisarką - Elzbietą Pilipiuk.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie z kl. 4 TH z p.Lidią Fit oraz grupa uczniów z kl. 4TMT i 4TPS z p. Aliną Mikołajczyk. Pani E. Pilipiuk urodziła się i mieszka w Bartoszycach. Jest szczęśliwą zoną, matką i babcią. Ma teraz czas na swoje zainteresowania i pasje. Nalezy do Klubu Podróznika, Dyskusyjnego Klubu Ksiązki, Bartoszyckiej Grupy Literackiej BARCJA. Zaangazowana jest we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym Effatha, wspiera Fundację Dzieło Miłosierdzia Bozego pomagając dzieciom z Rwandy. Zadebiutowała na Turnieju Jednego Wiersza w Piwnicy Artystycznej wierszem "Okruchy wspomnień". Posiada bardzo duzy dorobek malarski o róznorodnej tematyce. W wierszach przewaza tematyka religijna, publikowana dotychczas w Antologii literackiej wydanej z okazji 100 lecia objawień Fatimskich oraz w Zeszycie Literackim BARCJI. Na tle ekspozycji malarskiej uwodzącej swym pięknem , młodziez wysłuchała recytacji wierszy w wykonaniu autorki i nauczycieli. Wystawę mozna oglądać do 5 grudnia w bibliotece szkolnej.

30 październik 2017 r. - głośne czytanie "Jądra ciemności" Josepha Conrada.

Akcja głośnego czytania „Jądra ciemności”, odbyła się z okazji ustanowienia przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Josepha Conrada, z okazji 160 – lecie urodzin pisarza. W auli szkolnej czytaliśmy fragmenty wybitnego dzieła, największego pisarza literatury marynistycznej.Uczniowie z klas IV TI, II TH i I TMT dali się porwać cudownej chwili, która wytworzyła się w trakcie wspólnego czytania, które rozpoczęła Laura Bachanowicz z II TH. Następnie tajemniczy świat Afryki otworzył Rafał Gulbicki uczeń klasy IV TI i Piotr Sobotka z I TMT. Kolejna była Pani bibliotekarka Jolanta Dowejko. Czytanie zakończyła Pani Sylwia Kapturska. Występ zainaugurowała prezentacja komputerowa - dzieło Sylwii Pisarek z IV TI, poświęcona postaci Conrada. Słuchającym towarzyszyła ścieżka dźwiękowa z filmu „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. Całość dopełniła dekoracja wykonana przez Panią Alinę Mikołajczyk.

Październik/grudzień 2017 r. - wystawa ph. "Bartoszycka Grupa Literacka BARCJA"

Październik/grudzień 2017 r. - prezentacja wybranych nowości ksiązkowych zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na wystawach w bibliotece szkolnej.

10.04.2017r. spotkanie z cyklu „Obrazki z historią w tle, czyli Polacy o Polsce w literaturze”. Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej.Uczniowie naszej szkoły czytali fragmenty „W cieniu Katynia” Stanisława Swianiewicza. Akcję rozpoczęła Pani Lilla Szewczyk, która w przejmującym zarysie opowiedziała o Katyniu, Kwietniu jako Miesiącu Pamięci Narodowej… Prezentację ukazującą obozy i ich okrucieństwo, reprodukcje obrazów, fotosy i najważniejsze informacje dotyczące Katynia, Kozielska, Smoleńska, przygotowała Patrycja Trofimow z IV TH. Dzieło czytali Pan Dyrektor Stanisław Rudziński, Panie Jolanta Dowejko i Sylwia Kapturska, Laura Bachanowicz z kl. I TH, Paweł Kiszło z I TI i Rafał Kamiński z kl. III TPS.Uczniowie mogli podziwiać zdolności artystyczne uczennic klasy IV TH i Pani Aliny Mikołajczyk, które ujmująco ukazały żniwo obozów w ZSRR. Oglądano również wystawkę ukazującą dzieła o lagrach, fotosy, albumy historyczne.

03.04.2017r.KRESOWE PERŁY 2017- ocalić od zapomnienia. Akademia upamiętniająca 11 rocznicę nadania imienia ZSP Nr 1. Młodzież przez godzinę przeprowadziła nas przez dawne ziemie Rzeczypospolitej, czyli Litwę, Ukrainę i Białoruś; wspominaliśmy Szetejnie, Nieśwież, Kamieniec Podolski, wielu wybitnych Kresowiaków. Swoją obecnością akademię uświetnili m.in. przedstawiciele władz samorządowych i Grupy Literackiej „BARCJA”. Dopełnieniem była wystawa ksiązek "Kresy - pamiętamy"

30.03;03.04.2017r.Spotkania autorskie z Witoldem Kiejsrysem. W dorobku literackim ma wydane 2 tomiki wierszy, wzbudzające wiele refleksji:"Motyw pocztówki, "Elis" oraz powieść "Zielony karp i okolica" - ksiązka o wyławianiu siebie z siebie, jako początek cyklu o uwikłaniu, jego następstwach i skutkach. Podczas spotkania z młodzieżą autor opowiadał o swoim życiu, pasjach, bolączkach, słabościach i zauroczeniach. Egzemplarz swojej najnowszej powieści „Zielony karp i okolica” przekazał z dedykacją naszej bibliotece.

15.03.2017r. Spotkanie autorskie z pisarzem - Jerzym Sałatą. W bibliotece szkolnej na pisarza czekali uczniowie klasy 4 TH i 4 T P S z nauczycielką p. Lillą Szewczyk. Pisarz przyniósł na spotkanie mnóstwo książek z własną twórczością i płytę z filmem ph. „Jerzy Sałata: poeta – cieśla”, opracowanym przez CATL MBP w Bartoszycach. Spośród ośmiu tomików dotychczas wydanych wierszy Jerzego Sałaty, każdy z młodzieży mógł wybrać dowolny i głośno go przeczytać. Czytał również sam pisarz i p. nauczycielki.

19.01.2017r. spotkanie z cyklu „Obrazki z historią w tle, czyli Polacy o Polsce w literaturze”- powstanie styczniowe.Uczniowie naszej szkoły czytali fragmenty „Wiernej rzeki”, powieści historycznej napisanej przez wybitnego pisarza Stefana Żeromskiego.Czytanie poprzedziła prezentacja ukazująca zdjęcia dowodzących i inicjatorów zrywu niepodległościowego, reprodukcje obrazów i najważniejsze informacje dotyczące powstania styczniowego, którą przygotowali uczniowie klasy IV TMT Kamil Mickiewicz i Damian Mańkowski. Dzieło prezentowali Pani Lilla Szewczyk, Pani Jolanta Dowejko, Kacper Urbańczyk z I TPS, Paweł Kiszło z kl. I TI, Przemysław Kozłowski z I TMT i Rafał Gulbicki z kl. III TI. Oglądano również wystawkę ksiązek ukazującą dzieła Żeromskiego, fotosy z powstań, albumy historyczne.

23.11.2016r. Obrazki z historią w tle, czyli Polacy o Polsce w literaturze - powstanie listopadowe. Mając na względzie rozwój i zainteresowanie książkami, trudną historią Polski postanowiłyśmy rozpocząć w naszej szkole cykl głośnych czytań „Obrazki z historią w tle, czyli Polacy o Polsce w literaturze”. We wrześniu zajęliśmy się „Quo vadis”, dziś w auli szkolnej odczytane zostały fragmenty dramatu romantycznego „Kordian” Juliusza Słowackiego, który jest pokłosiem nieudanego zrywu niepodległościowego, jakim było powstanie listopadowe. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Aleksandry Bachanowicz i Owczarek z IV TH, przypomniały najważniejsze informacje dotyczące powstania listopadowego. Następnie czytaliśmy fragmenty „Przygotowania”, aktu II – wizyta u Papieża i monolog na górze Mont Blanc i aktu III – spisek koronacyjny w katedrze św. Jana. Panie Jolanta Dowejko, Maria Grzyb, SylwiaKapturska, Małgorzata Lewandowska z kl. IV TH, Karolina Złotucha z IV TOT i Piotr Warmachowski z kl. IV TPS przenieśli nas w realia epoki romantyzmu. Uczniowie klas IV TH, IV TOT i IV TPS w skupieniu i zadumie wysłuchali wielkiego dzieła naszego II wieszcza narodowego. Pani bibliotekarka Jolanta Dowejko przygotowała wystawkę dzieł Słowackiego, a Pani Alina Mikołajczyk wykonała przepiękną scenografię.Miejmy nadzieję, że młodzież pokocha na nowo bibliotekę i zacznie do niej częściej zaglądać. A także dostrzeże, że bez znajomości zagmatwanych dziejów Polski, nie zrozumie się wielu dzieł literackich. Gdyż ta historia ma odbicie w wielu polskich utworach.Pomysłodawczynie łączenia piękna literatury polskiej i historii naszego kraju – Lilla Szewczyk, Jolanta Dowejko, Alina Mikołajczyk i Sylwia Kapturska.

29 WRZEŚNIA OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA – Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. ZSP Nr 1 im. Kresowiaków włączył się w akcję Narodowego Czytania, do której gorąco zachęcał Pan Prezydent Andrzej Duda w liście wysłanym instytucjom samorządowym i kulturalnym; który został odczytany w trakcie uroczystości.Rok 2016 uznany jest za Rok Henryka Sienkiewicza (co w naszej szkole było niejednokrotnie obchodzone). I dlatego w trakcie akcji głośnego czytania, która odbyła się w auli szkolnej, przeczytaliśmy fragmenty wybitnego dzieła, największego pisarza „pokrzepiającego serca Polaków” - „Quo vadis”. Uczniowie z klas III TI i II TMT dali się porwać cudownej chwili, która wytworzyła się w trakcie wspólnego czytania, które rozpoczął Pan Dyrektor Grzegorz Mojek. Chwilę później wystąpiła Pani bibliotekarka Jolanta Dowejko. Następnie w starożytny świat zabrał nas Rafał Gulbicki uczeń klasy III TI i Marek Szczypior z II TMT. Czytanie zakończyła Pani Sylwia Kapturska. Nasz występ zainaugurowała prezentacja komputerowa, dzieło Sylwii Pisarek z III TI, poświęcona wyjątkowej postaci Sienkiewicza. Słuchającym towarzyszyła ścieżka dźwiękowa z filmu „Quo vadis” autorstwa Jana Kaczmarka.Warto nadmienić, że uczniowie byli zdziwieni, że było ich tak niewielu, ale przez to uzyskaliśmy niezwykły klimat i jest to ogromny atut. Miejmy nadzieję, że narodziła się nowa tradycja w szkole i będziemy powtarzać takie przedsięwzięcia częściej. Następne odbędzie się już w listopadzie...Przepięknie dziękujemy Panu Dyrektorowi za uświetnienie tej pięknej chwili; Pani Alinie Mikołajczyk, która jak zawsze wytworzyła niezwykłe dekoracje; Pani Jolancie Dowejko za wspólne czytanie i uczniom, którzy zgodzili się wspomóc nasze przedsięwzięcie.Uczennicom z IV TH za wykonanie dekoracji. I oczywiście Kewinowi Boruszewskiemu z II TH za opiekę nad sprzętem nagłośnieniowym.