Loading

MEF Kütüphane Bülteni Sayı 29 | Şubat 2019

MEF Ailesinin Değerli Üyeleri,

MEF Kütüphane Bülteni’nin 29. sayısına hoşgeldiniz.

Bahar yarı yılının ilk günlerinde mutluluğu ve hüznü bir arada yaşadık. Mutuluyduk çünkü kısa bir süreliğine de olsa ayrı kaldığımız öğrencilerimizle yeniden buluştuk. Hüzünlüydük çünkü kurucumuz öğretmen, bilim insanı, girişimci iş adamı, doğa dostu İbrahim ARIKAN’ı vefatının üçüncü yılında 2 Şubat 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilen törende rahmet, saygı ve özlemle andık.

MEF Kütüphane olarak Bahar dönemine kullanıcı hizmetleri uygulamasında yaptığımız değişiklikle başlıyoruz. Koleksiyonlarımızda yer alan basılı kaynakların sayısındaki hızlı artış ve gelen talepler doğrultusunda kullanıcılarımızın ödünç yayın alma sayılarını arttırdık ve ödünç sürelerini uzattık. MEF Kütüphane kullanıcıları artık daha çok yayını daha uzun süre ile ödünç alma olanağına sahipler.

MEF Kütüphane olanakları hakkında daha fazla bilgiyi Kütüphane web sayfasında bulabilir, güncel gelişmeleri, duyuruları ise sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

MEF Kütüphane Bülteni’nin 29. sayısında ilginizi çekeceğine inandığımız pek çok başlık yer alıyor. Bu sayının konuk yazarları Jo NESBO ve FÜRUZAN hakkında kısa bilgileri ve Kütüphane koleksiyonlarında bulunan yayınlarının bilgilerini Bültenin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Okuma önerilerimiz, etkinlik takvimi ise Bültende yer alan diğer konular.

MEF Kütüphane Bülteni’nin 29. sayısını keyifle okuyacağınızı umuyorum.

Saygılarımla,

Ertuğrul Çimen / Kütüphane Direktörü

İki yeni veritabanı MEF Kütüphane veritabanı koleksiyonuna eklendi!

Bloomsbury Design Library

Bloomsbury Design Library M.Ö. 1500 yılından günümüze kadar tüm dünyada görülen tasarım ve el sanatlarına ilişkin eşsiz bir içerik sunmaktadır.

Dikkatli bir şekilde düzenlenen en yüksek kalitedeki metin ve fotoğraf içeriği ile araştırma ve keşfetmeye yönelik sezgisel bir sınıflandırmayı bir araya getirmektedir.

Bloomsbury Design Encyclopedia’yı (Bloomsbury Tasarım Ansiklopedisi) kapsayan güvenilir referans çalışmaları, 70'tan fazla elektronik kitap, 100'den fazla tasarımcı sayfası ve New York'taki prestijli Sanat ve Tasarım Müzesi koleksiyonundan 1000 nesne görüntüsünün büyüleyici bir koleksiyonu.

Bloomsbury Applied Visual Arts

Bloomsbury Applied Visual Arts veritabanı , görsel sanatlar eğitimini desteklemek ve ilham vermek için tasarlanmıştır. Öğrenciler ve eğitimciler için temel bir kaynaktır.

Görsel ilham, fikir üretme, araştırma teknikleri, portföy geliştirme gibi temel görsel sanatlar disiplinleri pratik önerilerle birleştiren 170'den fazla kitaba erişim imkanı sunmaktadır.

Her bir kaynagin 150-250 arası renkli resim içeren kavram, iş veya teknikleri sergilediği zengin görsel içeriklere sahiptir.

Bir yandan öğrencilerin gerçek dünya uygulamalarını anlamalarını sağlayıp portföylerini geliştirmelerini sağlarken, örnek vakalar, önde gelen uygulayıcılar ile yapılmış görüşmeler ve öğrenciler ile eğitmenlerin öğrenme hedeflerini gerçekleştirmelerine imkan sağlayan zengin pratik pedagojiyi barındırmaktadır.

RAMAZAN ÇELİK'IN MAKALESİ YAYINLANDI!

MEF Kütüphane Bilişim ve İletişim Teknolojileri Birim Sorumlusu Ramazan Çelik'in, İbn-i Haldun Üniversitesi Kütüphanesi Direktörü Sönmez Çelik ile beraber yazdığı "Sürdürülebilir bir Kurumsal Akademik Arşiv Yönetimi: Doğuş Üniversitesi Akademik Arşiv Sistemi Deneyimi" başlıklı makalesi Yüksek Öğretim Dergisi'nde yayınlanmıştır.

Çalışma arkadaşımızı tebrik ederiz.

İpek Yarar Yüksek Lisansını Tamamladı.

MEF Kütüphane Kullanıcı Hizmetleri Kütüphanecisi İpek Yarar, MEF Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı'nda yapmış olduğu yüksek lisansını "Akademik Kütüphanelerde Kullanım Ödüncü Sözleşmesi" adlı projesiyle tamamlamıştır.

İnsan Vücuduna Seyahat / Gavin Francis

İnsan Vücuduna Seyahat: peden Tırnağa Büyük Bir Macera / Gavin Francis

Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat’te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın mucizevi işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

Cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği tecrübelerden yola çıkan Francis hastalarının öykülerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor. İnsan Vücuduna Seyahat özünde insan olmanın anlamına dair derin düşünceler barındıran, vücudunuza bakış açınızı değiştirecek şiirsel ve dokunaklı bir kitap.

“Yılın Kitabı”

-Observer – Sunday Times – Economist – Sunday Herald-

Yılın Yazarı / Petros Tatsopoulos

Yılın Yazarı / Petros Tatsopoulos

Tatsopoulos bu romanında, Milli Kitap Merkezi'nin bir sanatçıyı yılın yazarı seçmesinin öyküsünü anlatıyor: Farklı gruplar, bu seçimi kendilerine yontmak üzere çeşitli entrikalara başvururlar. Sonunda çoğunluğu en az rahatsız eden bir yazar bu onura lâyık görülür.

Kısa bir süre sonra, seçilen sanatçının başka özellikleri de ortaya çıkar, ortalık karışır.

MEF'TEN HABERLER!
WANT TO READ?

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin ARC221 Architectural History and Theory II dersi kapsamında hazırlamış oldukları kitap incelemelerini ilgili linkten inceleyebilirsiniz.

Rus Avangardı : Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek

18 Ekim 2018-1 Nisan 2019 / Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ile Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi - Costakis Koleksiyonu Müdürü Dr. Maria Tsantsanoglou’nun eş küratörlüğünde gerçekleştirilen sergi, Costakis Koleksiyonu’nun yanı sıra Moskova’daki Tüm-Rusya Dekoratif Sanatlar Müzesi ve Multimedya Sanat Müzesi ile Avrupa’nın önde gelen özel koleksiyonlarından seçilen 513 eserle, Türkiye’de ilk defa bir arada sunulan Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki zengin yerine ışık tutuyor.

Sabancı Üniversitesi’nin parçası olan Sakıp Sabancı Müzesi, 20. yüzyıl sanat tarihinin en heyecan verici dönemlerinden birine odaklanan bu sergisinde, Rus Avangardı’nın siyasi arka planının katmanlarını, kaynak teşkil edecek bir çerçevede sunarak akademik misyonunu yerine getirmeyi amaçlıyor. Sergide, dönem boyunca faaliyet gösteren ve sanatı hayatın her alanına yaymayı hedefleyen sanatçı ve okullar, resim, tasarım, edebiyat, film ve tiyatro alanlarındaki zengin üretkenlikleriyle temsil ediliyorlar.

WINTER TALES

UNIQ İstanbul

UNIQ İstanbul & Vega Ice işbirliğiyle hayata geçirilen, 1200 m²’lik alanıyla Türkiye’nin en büyük açık hava buz pisti UNIQ Winter Tales; klasik aktivitelerden sıkılanların imdadına yetişiyor. Ailesi ve sevdikleriyle farklı deneyimler yaşamak isteyen herkes 4 yıldır olduğu gibi bu kış da soluğu UNIQ Winter Tales’te alacak.

Alice MÜZİKALİ

7 Şubat - 24 Nisan 2019 / Zorlu PSM - İstanbul

Lewis Carroll tarafından yazılan ve bugüne kadar 174 dile çevrilerek edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğine sahip “Alice Harikalar Diyarında”, Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisi ile çağdaş bir müzikal uyarlama olarak sahnedeki yerini alıyor…

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a copyright violation, please follow the DMCA section in the Terms of Use.